Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Investitie in bursa pe termen lung (10 ani)

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.08.2016
Salutare

M-am gandit sa incep sa investesc la bursa ca si un fond de economii....
M-am gandit sa investesc in indici (gen SP500/NSDQ100) fiind mult mai stabili ca actiunile in sine....
La un mic calcul cu o investitie de 100$ pe luna cu o crestere de 12%/an dupa 10 ani ai investit 12.000$ si ar trebui sa am in cont 24.000$.
Nu e o suma mare dar oricum e mai mult ca orice dobanda oferita banca.

Voi ce parere aveti?

Edited by sgn30, 07 January 2022 - 10:44.


#2
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.11.2020
Dacă e vorba de termen lung asa cum ai scris, da, e OK.
Dar nu m-as axa doar pe indici, as lua si ceva actiuni (chiar si mai riscante)

#3
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
Eu vreau de anul asta la fel sa incep sa investesc o suma fixa lunar pe 4 indici (nu tin toate ouale in acelas cos) - SP500; NSDQ100; EUSTX50; GER40.
O sa investesc cu levier de X2 cu un stop loss 50% (asta ar insemna ca indicele sa scada cu 25% sa se inchida tranzactia cu 50% pierdere).

#4
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Acum nu  e momentul sa pui bani pe bursa. Totul e supraevaluat si risti sa pierzi in urmatoarea perioada vreo 30%. Sa asteptam vara asta.

#5
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007

 RedDev, on 07 ianuarie 2022 - 10:55, said:

Acum nu  e momentul sa pui bani pe bursa. Totul e supraevaluat si risti sa pierzi in urmatoarea perioada vreo 30%. Sa asteptam vara asta.

Sunt curios cati bani ai tu investiti in bursa in momentul asta de dai astfel de sfaturi?

#6
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
Mi-am facut cont pe o platforma de tranzactionare si cand am vazut toate graficele si indicii mi-am dat seama ca ma apuc de bagat bani in necunoscut. (buget cam 1000 e pe luna).

Asa ca ieri am avut prima intalnire cu un consultant financiar (prieten dar care e pe langa  jobul de baza e si pfi pe asa ceva, nu am ales la nimereala) si urmeaza sa-mi faca un plan pe termen mediu si lung. Cica 10 ani e termen mediu. Am stat o ora cu el de vorba si cred ca am ales bine.

Daca doar ti se pare ca stii cu ce se mananca si nu esti sigur pe ce vrei sa faci iti recomand un consultant.

#7
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014

 mirel3003, on 07 ianuarie 2022 - 11:06, said:

Sunt curios cati bani ai tu investiti in bursa in momentul asta de dai astfel de sfaturi?

Am vandut tot. Stau in cash.

#8
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,569
  • Înscris: 11.03.2006

 mirel3003, on 07 ianuarie 2022 - 11:06, said:

Sunt curios cati bani ai tu investiti in bursa in momentul asta de dai astfel de sfaturi?

Cam are dreptate. Totul e umflat si se contureaza ditamai criza. Energia asta, de 2-6x mai scumpa, nu poate fi chiar de bine, cred eu.
Poate ca o sa reuseasca s-o evite, dar poate ca nu.

Edited by cumparator, 07 January 2022 - 11:35.


#9
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 17.06.2011

 RedDev, on 07 ianuarie 2022 - 11:25, said:


Am vandut tot. Stau in cash.

Ai avut mai mult de 5 RON investiti?

#10
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021

 sgn30, on 07 ianuarie 2022 - 10:39, said:

Salutare

M-am gandit sa incep sa investesc la bursa ca si un fond de economii....
M-am gandit sa investesc in indici (gen SP500/NSDQ100) fiind mult mai stabili ca actiunile in sine....
La un mic calcul cu o investitie de 100$ pe luna cu o crestere de 12%/an dupa 10 ani ai investit 12.000$ si ar trebui sa am in cont 24.000$.
Nu e o suma mare dar oricum e mai mult ca orice dobanda oferita banca.

Voi ce parere aveti?

Eu am o părere foarte bună. Eu investesc la noi, sunt fonduri care urmăresc indicele BET sau diverși alți indici ai BVB. În câțiva ani am avut randamente mai mari decât indicii, pentru că 12% ăla de care zici tu e media, dar dacă miroși din timp problemele știi și când să ieși, și când să intri iar.

Acum, de pildă, mi-am retras majoritatea banilor - de îndată ce am auzit de apariția Omicron - , i-am transformat în euro, și aștept să văd ce direcție ia pandemia. Dar în ultima perioadă majoră de investiție, între octombrie 2020 și noiembrie 2021, am prins o perioadă foarte bună. În 2020 am reintrat în octombrie fiindcă în momentul ăla a devenit clar că vom avea vaccinuri cât de curând. Momentan evoluția pare ok, dar se întrevăd niște nori la orizont, așa că încă nu reintru până când nu sunt sigur că vom avea iar o perioadă de creștere susținută.

#11
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018

 RedDev, on 07 ianuarie 2022 - 10:55, said:

Acum nu  e momentul sa pui bani pe bursa. Totul e supraevaluat si risti sa pierzi in urmatoarea perioada vreo 30%. Sa asteptam vara asta.

 mirel3003, on 07 ianuarie 2022 - 11:06, said:

Sunt curios cati bani ai tu investiti in bursa in momentul asta de dai astfel de sfaturi?

 Maryus89, on 07 ianuarie 2022 - 11:16, said:

Mi-am facut cont pe o platforma de tranzactionare si cand am vazut toate graficele si indicii mi-am dat seama ca ma apuc de bagat bani in necunoscut. (buget cam 1000 e pe luna).

Asa ca ieri am avut prima intalnire cu un consultant financiar (prieten dar care e pe langa  jobul de baza e si pfi pe asa ceva, nu am ales la nimereala) si urmeaza sa-mi faca un plan pe termen mediu si lung. Cica 10 ani e termen mediu. Am stat o ora cu el de vorba si cred ca am ales bine.

Daca doar ti se pare ca stii cu ce se mananca si nu esti sigur pe ce vrei sa faci iti recomand un consultant.

Actiunile se cumpara cand sunt jos de tot...
Sfaturi pot da oricine gratis sau platit.
Daca ai un "insider" esti norocos.
Daca nu si esti trader treba sa stai cu ochii in ziare si rapoarte online in fiecare zi.
Daca esti investitor si astepti un return in cativa ani,cauta industriile care vor avea cautare si nu sunt expuse la miscari politice.

Eu folosesc TradingView si daca e sa ma uit zilnic,pot face atack de panica.
Dar,daca pui pe 6 sau 12 luni situatie se poate prezenta diferit.

Bafta.

 RedDev, on 07 ianuarie 2022 - 11:25, said:

Am vandut tot. Stau in cash.

Si cu inflatia cum stai in cash ?
Se aude ca in curand cash-ul depus inapoi in banca va treba declarat de unde il ai si vei plati penalties pentru ca il pui, plus dobanzi negative pentru ca banca ti-l tine...

 cumparator, on 07 ianuarie 2022 - 11:34, said:

Cam are dreptate. Totul e umflat si se contureaza ditamai criza. Energia asta, de 2-6x mai scumpa, nu poate fi chiar de bine, cred eu.
Poate ca o sa reuseasca s-o evite, dar poate ca nu.

Si cine te opreste sa investesti in chip-uri sau firme ce produc ceva material decat cele de servicii sau financiare.
Tehnologia,"health services" si anumite firme cu "political lobby power" vor duce mult si bine...

Edited by EmeraldCountryHouse, 07 January 2022 - 12:27.


#12
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 05.05.2018

 EmeraldCountryHouse, on 07 ianuarie 2022 - 12:15, said:


Se aude ca in curand cash-ul depus inapoi in banca va treba declarat de unde il ai si vei plati penalties pentru ca il pui, plus dobanzi negative pentru ca banca ti-l tine...



de unde?

#13
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018

 ionfacatoru, on 07 ianuarie 2022 - 12:22, said:



de unde?

Intr-o banca din mUE,daca mergi cu cash mult ca firma iti cere sa faci declaratie.
Daca pui cash ca persoana fizica,numai intre anumite ore.
Intamplat mie.De la mine.

#14
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Poti  cumpara  unitati de fond la  fonduri de investii  din Romania.
Crestere  si de  35 - 40 % pe an, unele  chiar in EURO.
Din castig scade impozitul de  16 %.
Ramai cu  30 - 34 %.
Atentie, este vorba  de  fonduri cu risc mare, de 5 - 6 .
Foarte  riscante, cu portofoliu  majoritar de  actiuni.
Exact  cum voiai sa investesti.
Cam  300.000 de  romani sunt investitori la  fondurile de  investii  din Romania.
Total  active de  cca. 25  miliarde  Lei.
Succes...si inspiratie !

#15
mytzulyka

mytzulyka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 13.01.2008

 sgn30, on 07 ianuarie 2022 - 10:39, said:

Salutare
M-am gandit sa incep sa investesc la bursa ca si un fond de economii....
M-am gandit sa investesc in indici (gen SP500/NSDQ100) fiind mult mai stabili ca actiunile in sine....
La un mic calcul cu o investitie de 100$ pe luna cu o crestere de 12%/an dupa 10 ani ai investit 12.000$ si ar trebui sa am in cont 24.000$.
Nu e o suma mare dar oricum e mai mult ca orice dobanda oferita banca.
Voi ce parere aveti?

E solutia optima. Totusi, ar fi bine sa maresti orizontul de timp, ca masura anti-criza, sa pastrezi un 20% din bani cash pentru a intra cu ei pe piata in perioada de scadere. Trebuie sa iei un calcul o cadere a pietei in acest interval de timp, dar pe termen lung (20-30 ani), toate astea se amortizeaza prin DCA si ajungi la randament 9-10% cat e media S&P. Asta fara batai de cap. Trebuie doar sa ai "strong hands" in perioadele nasoale si sa nu vinzi in panica. Respecta rutina. Ia in calcul si indexul TVBETETF (la Tradeville), care replica indicele BET-TR.
Daca te iei dupa toti care stau cu banii cash doldora in asteptarea crizei, pierzi potential randament. Ce faci daca vine criza dupa 7 ani, timp in care S&P face cate 15% pe an? In plus, pe timpul perioadei de criza tu vei continua sa cumperi constant, deci vei trage in jos pretul mediu de achizitie. Time in the market beats timing the market.

#16
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014

 Qwerty69, on 07 ianuarie 2022 - 11:59, said:

Ai avut mai mult de 5 RON investiti?

Exact atat! Asa ca nu am probleme de inflatie sau cu datul de declaratii la banca.

#17
Arhanghelul_Mihail

Arhanghelul_Mihail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.01.2022

 mirel3003, on 07 ianuarie 2022 - 10:54, said:


Cuvintele investitie si levier de x2 sunt in antiteza. Completa. Investitia presupune orizont de timp lung si ETF-uri. Fara nici un efect de parghie in peisaj.

#18
in_the_soup

in_the_soup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.08.2021

 Maryus89, on 07 ianuarie 2022 - 11:16, said:

Mi-am facut cont pe o platforma de tranzactionare si cand am vazut toate graficele si indicii mi-am dat seama ca ma apuc de bagat bani in necunoscut. (buget cam 1000 e pe luna).

Asa ca ieri am avut prima intalnire cu un consultant financiar (prieten dar care e pe langa  jobul de baza e si pfi pe asa ceva, nu am ales la nimereala) si urmeaza sa-mi faca un plan pe termen mediu si lung. Cica 10 ani e termen mediu. Am stat o ora cu el de vorba si cred ca am ales bine.

Daca doar ti se pare ca stii cu ce se mananca si nu esti sigur pe ce vrei sa faci iti recomand un consultant.

1. Nu amesteca prieteniile cu investitiile. E posibil sa regreti daca ceva nu merge bine.

2. Nu pierde vremea cu un "consultant financiar". Documenteaza-te cat de mult poti, citeste carti din domeniu (scrise de oameni care chiar au realizat ceva din investitii)

3. Daca totusi insisti  cu un consultant financiar cere-i sa-i vezi portofoliul si rezultatele avute in ultimii ani.
   Multi sunt "consultanti" pe banii altora; fara sa fi reusit sa realizeze ceva pentru ei in primul rand.

4. 10 ani e pe termen foarte lung. Si cu actiunile pe termen lung e discutabil; sunt putine companii care isi mentin cresterea/profitabilitatea pe perioade atat de lungi.
     Chiar daca investesti in indexi e posibil sa te arzi serios; de ex. daca investesti acum cand acesti indexi sunt la all time high.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate