Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Investitie in bursa pe termen lung (10 ani)

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
Arhanghelul_Mihail

Arhanghelul_Mihail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.01.2022
Ideea e sa nu iei actiuni, ci ETF-uri. Astea-s de tinut pe termen lung. Stock picking-ul este deja alta poveste.

#20
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015
nu poti sa sti niciodata... perioada 2000-2010 e cunoscuta ca "lost decade" cand o suma investita in s&p500 in 2000 a avut aceasi valoare in 2010 (doua crize majore in 2000 si 2008). Din 2012 lucrurile au mers bine pana la sfarsitul lui 2020 si nici in decada asta nu merg prost, desi acum 2 ani a fost o cadere puternica, dar datorita interventiei masive a bancilor centrale din intreaga lume lucrurile s-au indreptat si anul trecut piata americana a mers exceptional. Ce va fii in viitor vom vedea...

Edited by vladut01, 09 January 2022 - 08:54.


#21
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Postcumparator, on 07 ianuarie 2022 - 11:34, said:

. Energia asta, de 2-6x mai scumpa,.
a facut ca actiunile producatorilor sa urce la cer

dar la BVB de ce nu va uitati?

si atentie mare la cine depoziteaza actiunile cumparate ca te trezesti c-a disparut si site-ul si actiunile tale

#22
Arhanghelul_Mihail

Arhanghelul_Mihail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.01.2022
Eu am doar pe BVB. Din pacate nu avem un ETF cu costuri rezonabile, asa ca iau, la ochi, primele companii din BET + o mica joaca pe companiile mai mici din indice. Si anu' trecut am nimerit un TRP care a sarit de la 0.4 la 1.1 lei/actiune.

Se intampla minuni si pe plan local, sa stiti :D

#23
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 22.07.2008

View PostArhanghelul_Mihail, on 09 ianuarie 2022 - 16:57, said:

Din pacate nu avem un ETF cu costuri rezonabile

Ce parere ai despre ETF-ul de la Tradeville, https://tradeville.r...-BET-Tradeville ? Nu am consultat inca documentele cu detaliile despre fond. Are costuri mari ?

#24
alenmatrixx

alenmatrixx

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.12.2021
Ma tot uit si eu la ETF-ul asta.Nu imi e inca clar daca e momentul sau nu.
Au un comision de 1,8% am vazut

#25
sergiuhusca

sergiuhusca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 06.03.2009
Sceptic sunt si eu cu privire la moment, insa nu vei sti niciodata cand e timingul perfect.
Ma uitam la etf bet patria, insa au un comidion anual de 1,8%.Studiind mai atent problema, vad ca pe BVB sunt 6-10 companii cu lichiditate mare si totodata cele mai puternice, ceea ce imi da de gandit ca nu e atat de greu sa le cumperi individual in anumite proportii.Am vazut ca exista pe net calculatoare in acest sens.
Personal cred ca voi investi individual in:
Teraplast
Fondul proprietatea
Brd
Omv Petrom
Purcari

Opinii de la cei mai experimentati?

#26
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005
Nu se intelege ce vrei sa faci. Intai pare ca vorbesti de replicarea indicelui, apoi alegi niste companii componente din BET dar fara o regula clara.

#27
sergiuhusca

sergiuhusca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 06.03.2009
Este greu spre imposibil sa replici indicele bet cu sume mici (asa as incepe).Sa poti sa replici indicele bet cu o dilutie cat mai precisa, ai nevoie de un aport de numerar de vreo 6000/luna (nu e cazul meu).Asadar ma orientez catre companii cu perspectiva de crestere sau macar de stabilitate.

#28
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005
Investesti o suma mai mare la inceput (de genul 6000 lei cum spui si tu) in cele importante companii din indice. Alegi companiile peste un anumit prag (sa spunem cu o pondere mai mare de 1%-5% din indice). Apoi aportul suplimentar (in care incluzi si dividendele primite) in fiecare luna il faci doar in companiile care necesita rebalsare pentru a pastra ponderile.

Eu am urmat o asemnea strategie cu mentiunea ca nu am cumparat suplimentar in fiecare luna ci doar in lunile in care se dau majoritatea dividendelor (iulie, august, septembrie). Diferenta negativa fata de BET-TR apare din faptul ca dividendele din indice sunt brute. Diferenta pozitiva fata de BET ETF Patria este data de comisioanele suplimentare ale ETF-ului. Bineinteles ca sunt incluse si erorile de tracking in aceste diferente, atat in performanta mea cat si a ETF-ului (daca te uiti in documentele ETF-ului o sa observi ca erorile sunt extrem de mari).

BVB_ETF - portofoliul meu
BET-ETF - BET ETF Patria
BET-TR - inidicele de referinta

Attached Files



#29
axl07

axl07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 22.02.2017

View PostEMPP, on 09 ianuarie 2022 - 09:26, said:


dar la BVB de ce nu va uitati?


Nu stiu altii cum sunt dar eu unu nu ma uit la BVB pe motiv de aversiune la risc si pe motiv de diversificare. Am casa in Romania, am serviciu in Romania, sunt deja in dubla dependenta fata de tara asta, motiv pentru care prefer sa scad "riscul de tara" investind in actiuni din alte parti ale lumii. Stiu ca lumea e foarte interconectata acum, dar tot exista posibilitatea sa apara crize doar in anumite tari sau ca anumite tari sa fie mai tare lovite decat altele. Si daca tot fac un efort sa pun un ban deoparte nu vreau ca o eventuala criza financiara aparuta la noi sa ma loveasca din toate partile.
Nu exclud ca pe viitor sa incep sa bag bani si in BVB daca totate lucrurile vor merge bine si daca voi reusi sa acumulez destule resurse care sa nu fie dependente de Romania.

#30
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

View Postmirel3003, on 07 ianuarie 2022 - 10:54, said:

Eu vreau de anul asta la fel sa incep sa investesc o suma fixa lunar pe 4 indici (nu tin toate ouale in acelas cos) - SP500; NSDQ100; EUSTX50; GER40.
O sa investesc cu levier de X2 cu un stop loss 50% (asta ar insemna ca indicele sa scada cu 25% sa se inchida tranzactia cu 50% pierdere).

Am inceput... de azi in fiecare luna bag banii pe care ii da un fumator pe tigari (200$/luna)... Vedem peste 10 ani cat se strang....

#31
sergiuhusca

sergiuhusca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 06.03.2009

View Postc_alecs, on 11 ianuarie 2022 - 15:16, said:

Investesti o suma mai mare la inceput (de genul 6000 lei cum spui si tu) in cele importante companii din indice. Alegi companiile peste un anumit prag (sa spunem cu o pondere mai mare de 1%-5% din indice). Apoi aportul suplimentar (in care incluzi si dividendele primite) in fiecare luna il faci doar in companiile care necesita rebalsare pentru a pastra ponderile.

Eu am urmat o asemnea strategie cu mentiunea ca nu am cumparat suplimentar in fiecare luna ci doar in lunile in care se dau majoritatea dividendelor (iulie, august, septembrie). Diferenta negativa fata de BET-TR apare din faptul ca dividendele din indice sunt brute. Diferenta pozitiva fata de BET ETF Patria este data de comisioanele suplimentare ale ETF-ului. Bineinteles ca sunt incluse si erorile de tracking in aceste diferente, atat in performanta mea cat si a ETF-ului (daca te uiti in documentele ETF-ului o sa observi ca erorile sunt extrem de mari).

BVB_ETF - portofoliul meu
BET-ETF - BET ETF Patria
BET-TR - inidicele de referinta

Da, ft buna ideea ta, numai ca inteleg ca in fiecare luna suma trebuie sa o redistribui de asa natura in cat sa replic indicele.Daca doresc sa cumpar ceva suplimentar, in care eu cred sa spunem, cel mai probabil voi debalansa ponderea.

#32
Arhanghelul_Mihail

Arhanghelul_Mihail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.01.2022

View Postlaurcj, on 10 ianuarie 2022 - 18:41, said:


Dpmdv este scump. Are TER de 1.8%.

#33
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

View Postsgn30, on 07 ianuarie 2022 - 10:39, said:

Salutare

M-am gandit sa incep sa investesc la bursa ca si un fond de economii....
M-am gandit sa investesc in indici (gen SP500/NSDQ100) fiind mult mai stabili ca actiunile in sine....
La un mic calcul cu o investitie de 100$ pe luna cu o crestere de 12%/an dupa 10 ani ai investit 12.000$ si ar trebui sa am in cont 24.000$.
Nu e o suma mare dar oricum e mai mult ca orice dobanda oferita banca.

Voi ce parere aveti?

ce broker intentionezi sa folosesti, cam ce portofoliu ai in vedere?

#34
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.08.2016

View Postflc, on 13 ianuarie 2022 - 15:04, said:

ce broker intentionezi sa folosesti, cam ce portofoliu ai in vedere?

Ce broker intentionezi sa folosesti?

Etoro

Cam ce portofoliu ai in vedere?

SP500

#35
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021

View Postsgn30, on 13 ianuarie 2022 - 15:45, said:

Ce broker intentionezi sa folosesti?

Etoro

Cam ce portofoliu ai in vedere?

SP500

Am inteles ca actiunile cumparate prin eToro/portofoliul nu sunt practic ale tale. Este similar cu Revolut, in sensul in care, daca vrei sa te muti la alt broker, trebuie sa inchizi toate pozitiile in eToro vanzandu-le, obtii banii "cash" si apoi ii transferi la brokerul la care vrei sa te muti si cumperi de acolo.

Ma gandesc ca, pe termen lung, nu e o abordare ok. Mai ales ca tu vrei sa investesti in indecsi, deci banuiesc ca vrei sa investesti pe termen lung.

#36
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008
ar fi grav pentru clientii etoro sa faca asta, eu unul nu cred

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate