Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 

Respectul si demnitatea Politiei Romane

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
840 replies to this topic

#649
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

 yekun, on 12 ianuarie 2023 - 04:13, said:

Tu de cate ori ai sarit in apa pt a salva pe cineva ?
Cu raționament de asta de clasa a doua nu mă miră că ați intrat pe forum sa combateți golăniile colegilor voștri.

"Dacă nu ți se mai scoală, fa-te polițist"
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/v-HXWFkhiqI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#650
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 24.11.2006

 Scorpionul_Negru, on 12 ianuarie 2023 - 01:47, said:

Raspunsurile sunt neprofesioniste, in mod deosebit rasupunsul politistei.
Pe de alta parte omul nu venise sa vorbeasca omeneste cu ei, venise sa se certe, pe langa faptul ca a postat strict ce a dorit din toata conversatia. Omul trebuie sa mearga sa se certe cu judecatorii, nu sa tot revina la postul de politie sa se certe cu politistii. Din hartia aia se observa ca a fost sanctionat conducatorul tractorului. Raspunsurile politistilor, chiar daca neprofesioniste sunt ca rezultat al frustrarii cand tot vine unu' si te freaca la ridiche ca nu are ceva mai bun de facut pe acasa.

Sa-ti spun care-i treaba cu unii dintre politisti, a se citi unii, dau sa traversez strada, aveam verde. De la distanta unu' cu bemveu' (cum altfel?), viteza si iar viteza, am ramas pe loc, a trecut pe rosu pentru el si verde pentru mine. La 20 de metri erau ei, politistii in masina. Ca au vazut sau n-au vazut habar n-am, desi cazanul respectiv facea destul zgomot, l-au lasat sa-si vada de drum in continuare, n-au schitat nici macar un singur gest. Concluzia o poti trage de unul singur.
Daca esti frustrat si nu-ti convine ceea ce faci fie iti dai demisia si te apuci de alta meserie fie te duci la psiholog. Simplu ca buna ziua! Nimeni nu te-a obligat sa-ti alegi meseria asta, cea de politist, e asa greu de inteles lucrul asta?

Atitudinea pe care o ai tu vis-a-vis de personajele prezente in videoclip e similara cu a unor concetateni. Blocase unul aleea cu masina exact in ajunul Pastelui, n-aveai loc sa iesi nici macar pe "cant", daca era un incendiu, era cazul sa-l scoti pe cineva pe targa, se intampla un cutremur, mureai sau murea respectiva persoana cu zile. Raspunsul unora: da' ce dom'le in loc sa va vedeti de cozonaci n-aveti alta treaba? Din cate bag seama asta e "normalitatea" pe care unii romani o considera ca facand parte din cotidian. Vrem o tara ca-n afara, din pacate nu prea se poate cu mentalitatea asta. Ia du-te mataluta in SUA si parcheaza masina in dreptul hidrantului si vezi ce se intampla, iti dau exemplul asta ca sa fie asa mai pe light, de altele n-o sa mai pomenesc.

#651
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,301
  • Înscris: 02.09.2014
"Poliţişti în boxa acuzaţilor. Și-au pătat onoarea pentru un scaun ergonomic, un ceas sau o partidă de sex.

Un caz deosebit este cel al fostui şef de post din Bodeşti, Valentin Lungu, care în august 2022 era condamnat la 7 ani de închisoare, acuzat de mai multe fapte de abuz în serviciu, trafic de influenţă şi luare de mită, instanţa achitându-l pentru două dintre ele. El a primit ca mită şi un scaun ergonomic, evaluat la 370 de lei.

Sex contra permis auto.
Cu complicitatea unor instructori auto, Anton a contribuit la obţinerea unor carnete de conducere de către aspiranţii la şoferie, care nu erau în stare să treacă „sala“. Cercetările au scos la iveală şi altceva. Una dintre candidate a acceptat să întreţină relaţii sexuale, pentru ca subofiţerul să-i completeze chestionarul pentru permisul auto.

Comisarul Cloșcă, 4 ani de închisoare pentru un ceas.
Cel mai recent caz de poliţist ajuns în boxa acuzaților, pentru că a luat mită, a fost al comisarului Iulian Cloşcă, care lucra la Serviciul Rutier al Poliţiei Neamţ. A primit un ceas inteligent de la un afacerist din municipiul Roman, iar pe 9 ianuarie 2023, magistraţii de la Curtea de Apel Bacău au dat sentinţa finală."

https://adevarul.ro/...ea-2234088.html

Teribil de corupti politistii aia din Neamt.

#652
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,673
  • Înscris: 10.08.2009
Io cred ca fata de acum 20 de ani sunt mult mai putine uscaturi in padure.

#653
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,301
  • Înscris: 02.09.2014

 DANANDREI2001, on 12 ianuarie 2023 - 20:28, said:

Io cred ca fata de acum 20 de ani sunt mult mai putine uscaturi in padure.
Sunt sceptic. Seful politiei romane (deci nu orice pulifrici) se intalnea pe ascuns cu liderii unui clan de interlopi in biserica acum 2 ani, nu 20....

#654
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,673
  • Înscris: 10.08.2009

 Costel2014, on 12 ianuarie 2023 - 20:51, said:

Sunt sceptic. Seful politiei romane (deci nu orice pulifrici) se intalnea pe ascuns cu liderii unui clan de interlopi in biserica acum 2 ani, nu 20....

Astia sunt pusi politic.
Pe masura ce ies ultimile generatii de militieni la pensie babana poate se vor schimba lucrurile in bine.

#655
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,301
  • Înscris: 02.09.2014

 DANANDREI2001, on 12 ianuarie 2023 - 20:59, said:


Astia sunt pusi politic.
Pe masura ce ies ultimile generatii de militieni la pensie babana poate se vor schimba lucrurile in bine.
Imbecilul ala care a dat cu masina peste cele doua fete pe trecerea de pietoni era tanar. Iar prima reactie a lui a fost sa isi sune colegii, sa vina aia sa il apere, sa il schimbe in civil. Nu mai zic de faza cu lovitul cu piciorul a copilului cazut, sa vada daca mai traieste. Cred ca daca eram tatal fetitei aleia si vedeam ce a facut animalul, il feliam ca pe parizer.
Deci, repet, sunt foarte sceptic. Mi-as dori sa ma insel si sa apara o noua generatie de politisti competenti, cinstiti, civilizati. Dar...tot prin 2020 cretinul care era ministru de Interne, Velea, justitifca gafele politistilor prin faptul ca au putina scoala (de politie, doar 6 luni). Nici lucrul acesta nu imi da sperante ca lucrurile vor intra pe un fagas normal.

#656
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007
Întâi trebuia sa te sune pe tine să-ți zică să postezi pe forum.
Se vede ca te pricepi și ai habar despre ce vorbești, la fel cum "Velea" a fost Ministru de Interne cât și școala e de 6 luni

Edited by Mihaitza07, 12 January 2023 - 22:30.


#657
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,353
  • Înscris: 22.04.2017

 DANANDREI2001, on 12 ianuarie 2023 - 20:28, said:

Io cred ca fata de acum 20 de ani sunt mult mai putine uscaturi in padure.

Numai ca padurea-i de panselute acum.

#658
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 Costel2014, on 12 ianuarie 2023 - 21:07, said:

Nu mai zic de faza cu lovitul cu piciorul a copilului cazut, sa vada daca mai traieste.
Asta este o minciuna, mai Costele. Sau poate esti doar incapabil sa sesizezi si sa ignori cele mai simple si imbecile teorii gasite prinin media. Adica, cand spui asta, ori esti mincinios, pentru ca dezinformezi intentionat, ori esti extrem de naiv, pentru ca iti lipseste discernamantul pentru a separa o inventie grosolana de o situatie credibila.

#659
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,301
  • Înscris: 02.09.2014

 Mihaitza07, on 12 ianuarie 2023 - 22:28, said:

Întâi trebuia sa te sune pe tine să-ți zică să postezi pe forum.
Se vede ca te pricepi și ai habar despre ce vorbești, la fel cum "Velea" a fost Ministru de Interne cât și școala e de 6 luni
Da, era Vela. In rest esti agersiv si necivilizat in exprimare. Scoala de la Campina chiar se face 6 luni iar declaratiile ministrului Marcel Vela se gasesc pe internet.

 valitudor, on 13 ianuarie 2023 - 07:43, said:

Asta este o minciuna, mai Costele. Sau poate esti doar incapabil sa sesizezi si sa ignori cele mai simple si imbecile teorii gasite prinin media. Adica, cand spui asta, ori esti mincinios, pentru ca dezinformezi intentionat, ori esti extrem de naiv, pentru ca iti lipseste discernamantul pentru a separa o inventie grosolana de o situatie credibila.
Ia uite aici cand o impinge cu piciorul: https://www.antena3....sti-625844.html

Ce zici, e inventie, deepfake, pixelul albastru? Voi nu intelegeti ca prin atitudinea asta agresiva si prin negarea realitatii nu faceti decat sa starniti si mai mult antipatia sau chiar ura populatiei impotriva politiei?
Am spus, imi doresc o politie civilizata, competenta, cinstita si in Romania, nu am nimic impotriva politistilor in mod special. E o profesie foarte importanta in cadrul unei societati. Dar este obligatoriu ca cei care o exercita sa accepte criticile atunci cand gresesc, sa isi asume responsabilitatea pentru erorile lor, ca orice om normal.

Edited by Costel2014, 13 January 2023 - 09:11.


#660
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 Costel2014, on 13 ianuarie 2023 - 09:08, said:

Ce zici, e inventie, deepfake, pixelul albastru?

Este evident ca este un FAKE mizerabil, insa tu nu esti capabil sa-l sesizezi.
Desi jurnalistii spun ca au video cu momentul in care politistul o impinge cu piciorul pe fetita pentru a verifica daca este in viata, niciodata nu a fost publicat asa ceva. Au doar o singura poza care arata piciorul politistului lipit de corpul fetitei.
De prima data de cand am urmarit stirea in media am fost aproape sigur ca este un FAKE pentru naivi, pentru ca este foarte greu de crezut ca cineva ar putea face asa ceva. Insa n-am avut nicio explicatie pentru motivul pentru care politistul isi tine piciorul acolo. Totusi, pentru ca sunt diferit de cei care inghit orice daca ceea ce inghit este pe placul lor, am zis sa aflu motivul

Si am gasit: Politistul a sunat la urgente, iar cei de acolo i-au spus ce sa faca. Printre acele recomandari in caz de hemoragie si leuziuni interne primite de la 112, exista si una prin care partea stanga a corpului victimei trebuie ridicata usor. Politistul nu facea altceva decat sa respecte indicatiile 112. Ridicase corpul fetitei si-l sprijinise de picior pentru a ramane in aceeasi pozitie

 Costel2014, on 13 ianuarie 2023 - 09:08, said:

Voi nu intelegeti ca prin atitudinea asta agresiva si prin negarea realitatii nu faceti decat sa starniti si mai mult antipatia sau chiar ura populatiei impotriva politiei?
Am spus, imi doresc o politie civilizata, competenta, cinstita si in Romania, nu am nimic impotriva politistilor in mod special. E o profesie foarte importanta in cadrul unei societati. Dar este obligatoriu ca cei care o exercita sa accepte criticile atunci cand gresesc, sa isi asume responsabilitatea pentru erorile lor, ca orice om normal.
Atitudine agresiva din partea mea?
Agresiv (si ofensator, provocator, denigrator, etc) esti tu si altii ca tine pe aici. Eu nu agresez pe nimeni si nu le iau apararea decat atunci cand, cred eu, bateti campii in mod evident.
90% dintre reclamatiile de pe acest topic sunt prostesti. Asa cum tu ii critici absurd, am si eu dreptul sa le iau apararea, daca consider ca sunt indreptatit.

Spre exemplu, am criticat atitudinea pitipoancelor alea in uniforme de politie care isi beau cafeaua la bar, insa mi se par grotesti articolele postate de voi cu politista tanara din intersectie, filmele "activistilor" de mai sus, etc.
Usor, usor ajung la concluzia ca politistii sunt, in media data de interactiunea mea cu ei, mai inteligenti si mai onesti ca 80% dintre cei care ii critica, inclusiv aici...

#661
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,353
  • Înscris: 22.04.2017

 valitudor, on 13 ianuarie 2023 - 09:39, said:


Spre exemplu, am criticat atitudinea pitipoancelor alea in uniforme de politie care isi beau cafeaua la bar, insa mi se par grotesti articolele postate de voi cu politista tanara din intersectie, filmele "activistilor" de mai sus, etc.

Grotesc?!?! Cum asa?

Nu trebuie sa vedem cand un angajat al urbei nu e in stare sa-si faca meseria? Io zic ca au suficiente beneficii legale si ilegale si se protejeaza suficient intre ei astfel incat trebuie sa balansam. Alte mecanisme decat astea nu avem; plangeri, sesizari, evaluari, sunt degeaba...

#662
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,823
  • Înscris: 21.03.2020

 un_el, on 12 ianuarie 2023 - 09:48, said:

Sa-ti spun care-i treaba cu unii dintre politisti, a se citi unii, dau sa traversez strada, aveam verde. De la distanta unu' cu bemveu' (cum altfel?), viteza si iar viteza, am ramas pe loc, a trecut pe rosu pentru el si verde pentru mine. La 20 de metri erau ei, politistii in masina. Ca au vazut sau n-au vazut habar n-am, desi cazanul respectiv facea destul zgomot, l-au lasat sa-si vada de drum in continuare, n-au schitat nici macar un singur gest. Concluzia o poti trage de unul singur.
Daca esti frustrat si nu-ti convine ceea ce faci fie iti dai demisia si te apuci de alta meserie fie te duci la psiholog. Simplu ca buna ziua! Nimeni nu te-a obligat sa-ti alegi meseria asta, cea de politist, e asa greu de inteles lucrul asta?

Atitudinea pe care o ai tu vis-a-vis de personajele prezente in videoclip e similara cu a unor concetateni. Blocase unul aleea cu masina exact in ajunul Pastelui, n-aveai loc sa iesi nici macar pe "cant", daca era un incendiu, era cazul sa-l scoti pe cineva pe targa, se intampla un cutremur, mureai sau murea respectiva persoana cu zile. Raspunsul unora: da' ce dom'le in loc sa va vedeti de cozonaci n-aveti alta treaba? Din cate bag seama asta e "normalitatea" pe care unii romani o considera ca facand parte din cotidian. Vrem o tara ca-n afara, din pacate nu prea se poate cu mentalitatea asta. Ia du-te mataluta in SUA si parcheaza masina in dreptul hidrantului si vezi ce se intampla, iti dau exemplul asta ca sa fie asa mai pe light, de altele n-o sa mai pomenesc.
La mine au venit ca am oprit masina in gangul curtii comune unde lucrez (stateam putin si nu avea rost sa intru sa parchez) si chiar imi lasasem numarul. Cica s-au sesizat din oficiu, nu i-au chemat vecinii  :D Cand au interese si plan de amenzi sunt cei mai vrednici!

Cum sa nu-i iubesti cand sunt asa de vigilenti? Posted Image

#663
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 a_user, on 13 ianuarie 2023 - 09:58, said:

Grotesc?!?! Cum asa?
Nu trebuie sa vedem cand un angajat al urbei nu e in stare sa-si faca meseria? Io zic ca au suficiente beneficii legale si ilegale si se protejeaza suficient intre ei astfel incat trebuie sa balansam. Alte mecanisme decat astea nu avem; plangeri, sesizari, evaluari, sunt degeaba...
Articolul ala din Libertatea cu copila aia politista din intersectie este de prost gust.
Aia din intersectie este mai politista decat este jurnalista Libertatea, jurnalista, daca este incapabila sa scrie un articol interesant si se preteaza la astfel de mizerii.
Politista este un om tanar la inceput de cariera, probabil are nevoie de mai multa practica.

V-as ura ca cineva drag voua, (nu voi personal) poate un fiu sau fiica, nepot, sa aiba parte, la inceput de cariera, de 700.000 de critici si "deontologi de internet" ca voi.
Poate ati vedea lucrurile diferit atunci...

#664
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,301
  • Înscris: 02.09.2014
Eu mai las doar link-ul asta cu o noua isprava a polistilor romani, nivelul de agresivitate de pe acest topic si refuzul dialogului, ma depaseste, prefer sa imi petrec timpul altcumva decat certandu-ma cu niste oameni care nu accepta ca si altii pot avea dreptate:
"Un șef „a risipit 15.000 de lei bani publici ca să-l târască prin tribunale” pe polițistul care semnalase nereguli în sistem"
https://www.libertat...-sistem-4408818

Un weekend frumos tuturor!

#665
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 24.11.2006
Eiiii, cunoastem, amenda data cu centura pusa si scoasa sub ochii lor pentru nepurtarea centurii. De unde vii si unde te duci, o intrebare la care nu esti obligat sa raspunzi, in timpul unei legitimari si exemplele pot continua.

 valitudor, on 13 ianuarie 2023 - 10:19, said:

Articolul ala din Libertatea cu copila aia politista din intersectie este de prost gust.
Aia din intersectie este mai politista decat este jurnalista Libertatea, jurnalista, daca este incapabila sa scrie un articol interesant si se preteaza la astfel de mizerii.
Politista este un om tanar la inceput de cariera, probabil are nevoie de mai multa practica.

V-as ura ca cineva drag voua, (nu voi personal) poate un fiu sau fiica, nepot, sa aiba parte, la inceput de cariera, de 700.000 de critici si "deontologi de internet" ca voi.
Poate ati vedea lucrurile diferit atunci...

Faci parte din breasla politistilor? Te intreb ca fapt divers, nu esti obligat sa raspunzi. Sau poate un copil, eventual alta rubedenie apropiata tie, lucreaza in Politie? Vad ca-i aperi din orice pozitie si esti mai mult de acord sa platesti amenzi ca sa le faci norma. Tot tu ai scris treaba asta, ai fost amendat, politistul dandu-ti amenda pentru cu totul alta contraventie fata de cea savarsita de tine. Care-i deontologul in situatia descrisa de tine cu atat de multa seninatate? Adica domnu' politist care te-a prins pe tine cu masina te-a amendat pentru cu totul altceva mai putin grav fata de ceea ce facusesi tu. Despre ce vorbim domnu' valitudor? Se poate spune ca respectivul a "inchis ochii" in ceea ce te priveste pe tine? Oare cum se numeste ceea ce a facut respectivul politist si tu?

Edited by un_el, 13 January 2023 - 10:35.


#666
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,353
  • Înscris: 22.04.2017

 valitudor, on 13 ianuarie 2023 - 10:19, said:


Articolul ala din Libertatea cu copila aia politista din intersectie este de prost gust.
Aia din intersectie este mai politista decat este jurnalista Libertatea, jurnalista, daca este incapabila sa scrie un articol interesant si se preteaza la astfel de mizerii.
Politista este un om tanar la inceput de cariera, probabil are nevoie de mai multa practica.

V-as ura ca cineva drag voua, (nu voi personal) poate un fiu sau fiica, nepot, sa aiba parte, la inceput de cariera, de 700.000 de critici si "deontologi de internet" ca voi.
Poate ati vedea lucrurile diferit atunci...

Credeam ca vii cu ceva util. Altfel, doar pareri subiective si partinitoare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate