Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 

Război.

  • Please log in to reply
292 replies to this topic

#235
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Pana una, alta, eu zic sa folosesti majuscule cand incepi o fraza si sa nu mai pui, aiurea, semnul exclamarii!

Asta-i culmea, unu' care nu stie sa scrie corect in limba romana se crede George Pruteanu si corecteaza pe toata lumea.

Edited by razor01, 05 December 2021 - 22:25.


#236
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostGhita_Bizonu, on 05 decembrie 2021 - 22:11, said:

Tancurile pe care le la aceau arabii ar fi facut fata .. daca .. daca nu erau in maini arapesti!
Este si o "conditionare" culturala ..

Doctrine diferite.   Fundamental diferite.

Israelienii au avut libertatea tactică.  Li s-a dat misiunea și cei de la fața locului au decis.
Țările arabe erau instruite de sovietici,  acționau după doctrina de război  din WWII.  

Pe mine m-a impresionat altceva la acest război.   Mobilizarea rapidă.  Ceea ce s-a petrecut atunci întrece orice imaginație.   Nu știu,  poate încrâncenarea lor,  sau poate frica de a nu repeta o altă formă de Holocaust,  i-a făcut să termine mobilizarea rezerviștilor în mai puțin de 48 de ore.   Grosul a fost în primele ore,   după amiaza zilei în care au atacat arabii i-a prins cu tehnică scoasă de la rezerve.  

Și m-a mai impresionat mult  instruirea lor,  majoritatea israelilenilor având pregătire de luptă. A fost factorul decisiv.

Spre deosebire de ei,  în România ar dura o eternitate eventuala mobilizare.   Apoi ar mai dura două eternități însumate să înveți adunătura de pizdelcea ce-i milităria.
În mod normal,  armata profesionistă este gândită să lupte până când mobilizarea se execută.   Acum ar fi cam degeaba.   Țâncii ăștia nu ar putea să învețe din mers.  Sunt prea feminizați.  
Nu au mentalitatea necesară.

Edited by tomaso, 05 December 2021 - 22:29.


#237
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostAlltrack, on 05 decembrie 2021 - 22:11, said:

Nu am crezut ca acest subiect va atinge 13 pagini ! Cred ca majoritatea v-ati uitat prea mult la filme pe video , desigur exprimare de acum peste 30 de ani .


Poate ca pe tine nu te intereseaza razboiul .. insa sigur razboiul se intereseaza de tine!



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/z3gJPzG6IvU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Locul filmarii - litoralul Marii Rosii
Frumusica era plutonier in Zahal
Cantecul , totsusi , a fots scirs in cinstea unei victorii (militare)

#238
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucşeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016
S-au dus vremurile Tomaso, acceptă.

#239
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Posttomaso, on 05 decembrie 2021 - 22:27, said:

Țâncii ăștia nu ar putea să învețe din mers.  Sunt prea feminizați.  

Este exact rodul muncii sistemului securstoid din ultimii 30 de ani.

Au anihilat tot ce inseamna miscari si organizatii ce promovau masculinitatea, au facut partie tuturor curentelor neomarxiste, prin oferirea de ajutor activ agentilor careau actionat pe plan local, au dus in derizoriu orice forma de nationalism, prin toate mijloacele posibile.

Sa dam ca exemplu Polonia. Acolo au de unde sa recruteze, pentru ca exista multe bazine de recrutare. Unul dintre ele este zona peluzelor de fotbal. Aici sistemul a alocat resurse umane si materiale colosale ca sa lichideze acest fenomen. Practic, in Romania, n-a mai ramas nimic din peluzele de acum 15-20 de ani.

Edited by razor01, 05 December 2021 - 22:34.


#240
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostGhita_Bizonu, on 05 decembrie 2021 - 22:30, said:

Poate ca pe tine nu te intereseaza razboiul .. insa sigur razboiul se intereseaza de tine!





Locul filmarii - litoralul Marii Rosii
Frumusica era plutonier in Zahal
Cantecul , totsusi , a fots scirs in cinstea unei victorii (militare)

Am fost acolo ! Stiu bine despre ce e vorba ! Am vazut zeci de fete cu mitraliere si cartusiere , cred ca putin peste 16 ani ! Tu ?

Edited by Alltrack, 05 December 2021 - 22:35.


#241
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostBucsaMobilul, on 05 decembrie 2021 - 22:30, said:

S-au dus vremurile Tomaso, acceptă.

Dragule,   dacă ar fi să vină o mobilizare,  tu te-ai duce sigur la armată.
Îți doresc sincer și fără glume să nu cunoști vreodată cătănia,  mai ales în vreme de război.  Și cu atât mai puțin ororile inerente.  

Dar un război poate veni.   Dpdv statistic,  de venit va veni.   Uite caz concret,  vecinii noștri,  sârbii,  s-au luptat  mulți ani,  au făcut militărie cât a durat WWII. Cine ar fi crezut că cei mai occindentali dintre socialiști vor ajunge să se bată ca chiorii?    Nimeni.    Așa că,  nu crede tu că știi mai bine.

#242
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020

View PostAlltrack, on 05 decembrie 2021 - 22:33, said:

Am fost acolo ! Stiu bine despre ce e vorba ! Am vazut zeci de fete cu mitraliere si cartusiere , cred ca putin peste 16 ani ! Tu ?
Inchipuie-ti ca eu am locuit in Israel inainte sa iau o slujba in America de Nord, si intelege cat de ridicoli mi se par old-timer-ii astia cu ideile lor despre IDF.

#243
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postrazor01, on 05 decembrie 2021 - 22:31, said:

Au anihilat tot ce inseamna miscari si organizatii ce promovau masculinitatea, au facut partie tuturor curentelor neomarxiste, prin oferirea de ajutor activ agentilor careau actionat pe plan local, au dus in derizoriu orice forma de nationalism, prin toate mijloacele posibile.

Asta că să nu mai spunem de recrudescența unor aberații precum  așa zisa revoluție sexuală.    
Bărbați epilați pe piept,  rași la sulă,  efeminați  ...  ce panarame!   Cum să-l înveți pe unul ca ăsta pe unde să ochească inima cu jungherul?
Mai curând îi înveți cum să se bată cu poșetuțele și rucsăceii  asortați la trotinetă.

#244
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Posttomaso, on 05 decembrie 2021 - 22:27, said:

Doctrine diferite.   Fundamental diferite.


Si zici ca fusi ofiter?
CADA cumva?

NORMAL ca erau isntuiti ! Si gagicile erau instruite!!!
https://en.wikipedia...lem_in_1968.jpg


Si aceasta chiar daca era in pantaloni scurti .. era Haganh su arma era un Sten :

https://en.wikipedia...ganah_Woman.jpg


Waht am Negev (1956). : https://nl.pinterest...79303677047827/

Nu stiu zau .. ma voi pe ce lume ati trait ?

Si chiar credeti ca agutabndu0va verbal contra Rusiei demonstrau ceva ?

Doar ca nu ati auzit de Tgeodore Roosvelt : "Speak softly and carry a big stick"

[ https://3.bp.blogspot.com/-G_harc2Mon8/UQVeyrVo4sI/AAAAAAAAG5c/T-J_XEyuYhI/s1600/William+Allen+Rogers,+1904.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Voi?!

Nu aveti nici macar un betisor sin alea de le folosesc chnezii  pe post de furculita da insa ... mama ce galagie "unde e vulpea sa o @@t?!!"

#245
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020

View Postrazor01, on 05 decembrie 2021 - 22:31, said:

Au anihilat tot ce inseamna miscari si organizatii ce promovau masculinitatea,

Tinerii de acum nu mai sunt slabanogii de 60kg ne-iesiti din satul lor (dar tot iti provocau erectii, asa-i tomaso?) de acum 30 de ani. Acum sunt sute de mii de tineri cu ani de sport serios la activ, vezi pe strada exemplare de 90 de kg pachete de muschi la tot pasul; acum sunt sute de mii de romani care au studii si calificari serioase, nu ii invata armata cum e lumea. Sunt sute de mii de oameni care si-au facut studiile in timp ce munceau (nu scoala profesionala ca muncitorii anilor 70, ci politehnica sau universitati de top la care nu visau romanii din anii '80) si stiu ce e aia disciplina mai mult decat alcoolicii spagari din fosta armata RSR.  Si mai e o resursa umana pe care Romania o are acum, dar nu o avea in 1980: o diaspora mare si implicata in tarile importante. E o resursa grozava, daca o folosesti (ca tot ati scris de Israel). In US si Canada sunt romani in fiecare institut de cercetare si fiecare universitate (si nu vorbesc de femei de serviciu sau studenti). Adica resursa umana e din belsug, problema e ca administratia de la Bucuresti nu e in stare sa o foloseasca.

Edited by clorel_utnapishtim, 05 December 2021 - 23:16.


#246
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postclorel_utnapishtim, on 05 decembrie 2021 - 23:05, said:

Tinerii de acum nu mai sunt slabanogii de 60kg ne-iesiti din satul lor (dar tot iti provocau erectii, asa-i tomaso?) de acum 30 de ani. Acum sunt sute de mii de tineri cu ani de sport serios la activ, vezi pe strada exemplare de 90 de kg pachete de muschi la tot pasul
Cu tot respectul , tinerii aia plini de anabolizante care merg la sala , daca le pui un sac de ciment in spate cad in cap , sau daca baga 2 harlete in pamant mai tare lesina ! Am vazut multe exemple...pe viu !
Si daca le dai o palma...incep cu ''pai ai dat prea tare''Posted Image !

Edited by Alltrack, 05 December 2021 - 23:18.


#247
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020
Daca ar fi asa, atunci de ce sportivii sunt testati pentru doping? Vrei sa zici ca Nicu Vlad (campionul dopat al Romaniei) ar fi cazut cu un sac de ciment in spate? Posted Image
Oricum, nu e adevarat nici pe departe ca toti ce au facut sport au luat ori iau anabolizante etc.  E doar  o prejudecata a celor complexati de o fizic plapand.

#248
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Ai zis de musculosii de care e plina strada  ! Sportivii adevarati nu arata ca Arnold in tinerete . Nu il baga pe Nicu Vlad , ca nu arata a culturist si l-am cunoscut acum multi ani personal .
Am un fizic plapand de 110 kg cu multi ani de sport la activ...si nu sah sau tablePosted Image !

Edited by Alltrack, 05 December 2021 - 23:34.


#249
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005

View Postclorel_utnapishtim, on 05 decembrie 2021 - 23:05, said:

...Acum sunt sute de mii de tineri cu ani de sport serios la activ, vezi pe strada exemplare de 90 de kg

Posted Image Daa, da, acum se explica de ce castigam atatea medalii la competitiile sportive de dupa `89...

Sub ceasca, cand tinerii aveau 60 kg, nu castigam nimic.
Acuma la 90 kg doboram tot...dar stai asa, asta nu e tot, daca suni acum si ai 120 kg castigi si in viitor. Posted Image

#250
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020

View PostAlltrack, on 05 decembrie 2021 - 23:33, said:

Am un fizic plapand de 110 kg cu multi ani de sport la activ...si nu sah sau tablePosted Image !

Pai si atunci inseamna ca ai idee despre domeniu si faci glume pe forum Posted Image . Un om antrenat e superior fizic unuia fara antenament si fara nutritie adecvata.

Apropo, sa poti juca sah la nivel inalt e ceva cu care sa te mandresti, cred ca e mai relevant in viata zilnica decat timpul de alergare a 5 km. Din pacate, eu nu sunt bun la sah Posted Image

View Postcuculili, on 05 decembrie 2021 - 23:39, said:

Posted Image Daa, da, acum se explica de ce castigam atatea medalii la competitiile sportive de dupa `89...

Sub ceasca, cand tinerii aveau 60 kg, nu castigam nimic.
Acuma la 90 kg doboram tot...dar stai asa, asta nu e tot, daca suni acum si ai 120 kg castigi si in viitor. Posted Image

Romania are mai putine distinctii sportive decat tari similare (precum Ungaria, care e de doua ori mai mica etc). Pe vremuri am castigat ceva medalii pe de o parte din cauza unor atleti profesionisti de la varste fragede, nicidecum a sportului de masa, pe de alta parte (partea cea mai importanta) fie din cauza lipsei din competitie a unei mari parti a lumii, fie din cauza lipsei de larga popularitate a sporturilor respective (gimnastica feminina, box la categorii mici, handbal). Oricum, faptul ca nutritia si ingrijirea medicala era deficitara in anii 80 nu a ridicat potentialul militar al Romaniei, ci dimpotriva.

Edited by clorel_utnapishtim, 05 December 2021 - 23:48.


#251
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Mai facem si glume , altfel...murim naibii de atata inversunare si ura Posted Image  ! Am mai antrenat si creierul , destul de mult zic eu Posted Image !

View Postclorel_utnapishtim, on 05 decembrie 2021 - 23:47, said:

. Pe vremuri am castigat ceva medalii pe de o parte din cauza unor atleti profesionisti de la varste fragede, nicidecum a sportului de masa, pe de alta parte (partea cea mai importanta) fie din cauza lipsei din competitie a unei mari parti a lumii, fie din cauza lipsei de larga popularitate a sporturilor respective (gimnastica feminina, box la categorii mici, handbal). Oricum, faptul ca nutritia si ingrijirea medicala era deficitara in anii 80 nu a ridicat potentialul militar al Romaniei, ci dimpotriva.
Din punctul meu de vedere afirmatie total eronata . Atunci se castigau medalii pe o disciplina de fier . Azi , cum unul sau una are ceva succes , cum merge prin carciumi la baute sau la ''mutut'' , isi dau talente de vedete , isi arata muschii sau puta prin reviste si cum ar zice un prieten al meu ''le moare la intrare'' Posted Image . Exceptiile sunt putine !

#252
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005

View Posttytysor, on 05 decembrie 2021 - 21:55, said:

... desi se fac diverse aluzii mai mult sau mai putin voalate, tot nu inteleg cine si de ce ne-ar ataca. Si de ce nu a facut-o acum 20 si asteapta sa ne inarmam mai mult si mai bine?

Dusmanu` ne ataca.

Asteptarea a fost folositoare inamicului.
In 20 ani 6 milioane romani au plecat in zari albastre iar aia ramasi danseaza pas de defilare.

Adauga faptul ca fara serviciu militar obligatoriu nu avem nici masa mare de rezervisti + defetismul vizibil chiar in discutia asta (plecat la granite, in munti, sau puscat superioru`)

Practic acum suntem plastilina.
De aia trebuie sa aducem baze militare americane in fiecare sat daca e posibil...oricat o sa coste.

....................
Si eu intrebam ca si tine (ba chiar exageram amintindu-mi ca pactul de la Varsovia nu ne-a dus soldatii in Afganistan)
Mi-a fost explicat ca asta aduce a filo-dusmanism si am fost purificat.
Acum sunt un om nou, vad adevarul. Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate