Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...
 

Cum se pun slanina si carnea de porc la sarat?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,375
  • Înscris: 03.08.2004
Slanina nu prea trage sare. Trage sare soriciul, carnea daca este impanata si un strat subtire de la suprafata in rest aproape deloc si asta pentru ca nu  are apa in componenta.

#38
ivanturela

ivanturela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 07.08.2009
Tablele de slănină fasonate, de diferite grosimi şi dimensiuni aproximativ egale, se pun într-un ciubăr tapetat cu folie de plastic la interior, bine sărate pe ambele părţi şi aşezate cu şoricul în jos, în straturi. Se lasă la sare fix 6 săptămâni nici mai mult, nici mai puţin! O dată pe săptămână tablele de slănină se întorc cu şoricul în sus şi tot aşa. După cele 6 săpt. se scot tablele şi se spală, se zvânt şi apoi, după nevoi, unele din ele se pudrează pe deasupra cu boia dulce şi se dau la fum rece, 4 - 6 ore. Apoi se pun la aerisit fie în podul casei, fie înt-o cămară răcoroasă timp de 2 săpt. şi apoi ambalată fiecare tablă în celofan (celofanul de pe vremuri) şi puse în lada frigorifică. Vă garantez că, atunci când extrageţi o tablă de slănină din lada frigorifică, fie şi peste 6 luni, şoricul va fi moale şi slănina fragedă cu aromă de fum proaspăt.

#39
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022

 rhdghdhs, on 30 noiembrie 2021 - 19:03, said:

Vin sarbatorile de iarna, am cumparat niste cotlet si niste fleica de la Lidl, care e ca slanina dar are si randuri de carne. Vreau sa o pun la sarat in vederea afumarii, Stiu ca nu are gustul autentic al porcului de casa, dar tot e ceva. M-am gandit sa frec cu sare fiecare bucata, dar in sare sa adaug si niste piper si niste usturoi. Voi cum o face-ti?
Las aici reteta asa cum o fac eu si cum am mostenit-o de la tata (am 60 de ani, carevasazica e una probata in timp!):
Slanina taiata fasii o tii trei saptamani in sare, sa nu vada lumina, dupa care o asezi in borcan. Toci o capatana de usturoi si imprastii peste ea. Faci saramura (opt linguri de sare la litrul de apa) cu boabe de piper si foi de dafin, cat sa pluteasca oul. O torni calduta, inchizi borcanul, il dai la rece si intuneric. Ultima bucata am mancat-o acum 2 saptamani - asta ca sa iti dai seama cat tine...

#40
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Opt linguri de sare la litrul de apa? Nu-i cam mult?

#41
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022
Nu.
Slanina o sa-si ia sare fix cat ii trebuie.
Plus de asta, eu stau la bloc. Borcanul cu slanina a petrecut vara pe balcon, intr-un dulap si n-a patit nimic, nici gust de ranced, nici miros.
E drept, pe masura ce scotem din el , facusem un fel gratar din crengute de visin si presam bucatile de slanina in saramura cu o piatra.

#42
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Mie tot mi se pare dubios sa mananc slanina asa scoasa din apa...

#43
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,502
  • Înscris: 04.05.2006
Noi nu suntem obișnuiți cu genul asta de preparare, însă este excelenta. Mie îmi pare mai buna (ca textura in special) decât aia afumata.
Bine…după 45 de ani am început sa nu mai prea pot procesa grăsimea in forma asta…

#44
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022

 giuliani, on 14 noiembrie 2022 - 00:43, said:

Mie tot mi se pare dubios sa mananc slanina asa scoasa din apa...
Reteta e veche.
Tata o facea cum apucase de la ai lui, in oala mare de pamant.
Nu stiu daca e chiar cea mai buna, dar pentru mine este.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate