Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Cum se pun slanina si carnea de porc la sarat?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 troluldeservici, on 30 noiembrie 2021 - 19:55, said:

bunicii mei aveau alta reteta
o parleau pe flacara, după care o fierbeau in apa cu sare, usturoi, piper, boia, după care o puneau pe sarma la uscat, cu sare, boia.
E foarte buna, dar nu se pastreaza mult.

#20
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
in stilul asta merge facuta carnea sau slanina cu randuri care nu se preteaza sa o tii la saramura din cauza ca trage prea multa sare.

#21
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
O varianta f. gustoasa pentru slanina pe care am incercat-o si pe care am s-o fac iar: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oxfuLeD9ROE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

 tioopedi, on 30 noiembrie 2021 - 19:11, said:

Stie carnea cata sare trebuie sa absoarba.
Datoria ta se rezuma la aranja straturi ca un tort, cu suficienta sare intre ele.
"Mangaiatul " zilnic, observarea atenta, rabdarea, supravegherea si monitorizarea video si fonica aintregul;ui proces este placere pura, nu costa nimic.
Da, poti adauga usturoi, piper, sau orice altceva-ti trece prin cap.
La strabunicii mei, intregul proces avea nevoie de o copaie de lemn.
Nu se folosea folie de plastic, dar trebuia sa fie la rece si la intuneric.
Sarea era "speciala", fara iod, cu "imperfectiuni" negre.
Nu prea stie carnea cata sare ii trebuie. Am incercat si eu acum vreo 2 ani si a iesit groaznic de sarata.

#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Freddy12, on 30 noiembrie 2021 - 22:34, said:

Nu prea stie carnea cata sare ii trebuie. Am incercat si eu acum vreo 2 ani si a iesit groaznic de sarata.
Probabil ca ai uitat sa o speli.

#24
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 26.10.2021
Băi frate câți experți! Câți dintre voi tăiați anual un porc?
Am mai auzit "știe carnea sau clisa câtă sare sa își ia"! Total greșit! Nu mai e ca acu 100 de ani, când nu erau frigidere, sau lăzi frigorifice.
Când o țineai în saramură ca să nu se strice, uscată și sărată de mama focului.
Sărează ca pentru mâncare, o lași vreo 5 zile, apoi dacă vrei sa o afumi, cu prun, cireș sau fag.

Cumnatu, tot asa," își ia sare cât trebuie" , și iese morugă! Trebuie sa o lași o zi în apa. Dar i se duce gustul!


#25
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Am scris mai sus ca nu se preteaza carnea la tinut in saramura. Slanina in schimb da. Asa se face slanina in ardeal. Se afuma la fum rece. Normal ca nu-i singurul mod de a o prepara si in alte zone ale tarii au alte retete si alte stiluri.

#26
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,966
  • Înscris: 24.01.2012
Eu procedez aşa: după ce fasonez slăninile si carnea ce trebuie sărată şi afumată, pun intr-un lighean mare un strat bun de sare grunjoasă, apoi un rând de slănină, cu şoriciul în sus, iar sare, iar slănină - până se termină slănina Posted Image
Deasupra pun carnea şi oasele frecate bine cu sare grunjoasă, apoi torn o saramură destul de concentrată până se acoperă totul.
A doua zi scot carnea şi oasele (cam 24 de ore le las în saramură), le clătesc cu apă curată şi le las agăţate la zvântat o zi-două, după care le afum cu fum rece de fag şi vişin.
Slănina stă în saramură, cu un pietroi deasupra, să o ţină scufundată cam 2-3 luni,  depinde cum am timp să o afum cu acelaşi amestec de fag şi vişin.
Slănina pe care o fac cu această metodă nu are carne pe ea, guşa şi slănina de pe burtă le fierb direct în moare îndoită cu apă, cu foi de dafin, usturoi la greu şi boabe de piper. După ce o fierb, o las să se răcească până a doua zi, apoi o presar cu boia de ardei dulce si un pic de boia iute.
Restul de slănină cu carne merge la cârnaţi şi la jumeri.
Carnea trage prea multă sare dacă o laşi prea mult în saramură, slănina nu.
După afumare şi uscare, slăninile le păstrez în congelator.

Edited by LouisCyphre, 01 December 2021 - 02:19.


#27
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 p243df, on 01 decembrie 2021 - 01:43, said:

Băi frate câți experți! Câți dintre voi tăiați anual un porc?
Am mai auzit "știe carnea sau clisa câtă sare sa își ia"! Total greșit! Nu mai e ca acu 100 de ani, când nu erau frigidere, sau lăzi frigorifice.
Când o țineai în saramură ca să nu se strice, uscată și sărată de mama focului.
Sărează ca pentru mâncare, o lași vreo 5 zile, apoi dacă vrei sa o afumi, cu prun, cireș sau fag.

Slanina se lasa in sare minim 15-20 de zile, pana la 2 luni. Apoi o afumi, si afumatul ala dureaza vreo 2 saptamani cu afumat din 2 in 2 zile, lasi o zi de pauza ca sa intre fumul bine in ea.
Iar slanina nu se pune la congelat, ca o scoti de acolo fara gust.
Asa se face in Ardeal unde slana e slana, ce spui tu acolo o fi valabil prin sud, insa aia e departe de slanina adevarata.

#28
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
slanina de ardeal e produs crud-uscat. bine, poti sa o fierbi in zeama de varza si sa o dai cu paprica si atunci nu mai e. :) maturarea in sare are mai mult un termen minim decat unul maxim. unguroaica din familie care ne-a invatat sa o facem zicea cam asa: saramura sa pluteasca oul de gaina si tinuta minim 2 luni. in saramura aia poti sa pui ce vrei tu: piper, dafin, coriandru etc... apoi afumare la fum rece.

sunt mai multe stiluri de a prepara slanina prin alte zone ale tarii, dar parca tot ardelenii sunt taticii ei si nu o spun din patriotism local, eu nu sunt ardelean.

#29
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Slanina da !
Își ia sare cat îi trebuie.
Carnea nu !
Ia sare a prost și se și întărește de nu poți să o mănânci.

Și nu e vb de Ardeal vs sud, e vb de a ști cum să prepari ceva din porcul ăla pe care îl cumperi sau îl crești.

 Fane, on 01 decembrie 2021 - 10:41, said:


sunt mai multe stiluri de a prepara slanina prin alte zone ale tarii, dar parca tot ardelenii sunt taticii ei si nu o spun din patriotism local, eu nu sunt ardelean.

Au condiții climatice mai bune.
Am făcut și păstrat șuncă in Ardeal, in Sibiu, am reprodus identic procedeul in sud, in Teleorman.
Pur și simplu nu merge, e prea cald...
A trebuit să o bag la congelator :) .

 Fane, on 01 decembrie 2021 - 10:41, said:


sunt mai multe stiluri de a prepara slanina prin alte zone ale tarii, dar parca tot ardelenii sunt taticii ei si nu o spun din patriotism local, eu nu sunt ardelean.

Au condiții climatice mai bune.
Am făcut și păstrat șuncă in Ardeal, in Sibiu, am reprodus identic procedeul in sud, in Teleorman.
Pur și simplu nu merge, e prea cald...
A trebuit să o bag la congelator :) .

#30
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 DarthBane, on 01 decembrie 2021 - 10:51, said:

Au condiții climatice mai bune.
Am făcut și păstrat șuncă in Ardeal, in Sibiu, am reprodus identic procedeul in sud, in Teleorman.
Pur și simplu nu merge, e prea cald...
A trebuit să o bag la congelator Posted Image .


Pai si in Ardeal vara ai o gramada de zile cu 30+ grade. Bunicii tineau in camara slanina, era cald vara. Daca o tii in sare minim 1 luna si apoi o mai afumi ca lumea 3-4 saptamani nu are ce sa pateasca vara.

#31
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Nu merge bre,am făcut proba.
Slănină băgată la sare apoi afumată și băgată la beci. Agățată in cui.
Același procedeu și colo și dincolo.

La Sibiu era perfect, la Teleorman se topea văzând cu ochii. In beci...

Asta e, cam la două-trei luni trimit elementul destabilizator la mă sa, vine de acolo cu 2-4 șunci și o vadra de pălincă :D
Boscorodește intr una, că ea nu servește nici slana nici palincă, dar merită costul :)

#32
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
pt cine vrea sa-si faca pofta cu porcarii de ardeal si n-are chef sa si le prepare singur bacania Albota. se pot comanda si online, trimit prin curier in lada frigorifica, cand vine curierul deschizi lada, iti iei produsele si curierul face retur lazii. costa un pic mai scump curieratul din cauza asta dar nu totusi prohibitiv.

#33
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Recomanzi, sau sunt aceleasi porcarii din supermarket ?

#34
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
eu am comandat si mi-au placut. poate n-or fi ca a lui mosu' István, dar sunt mult peste cele de supermarket.

#35
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Slanina nu este toata la fel. Un porc intre 120 si 140 kg , are si slanina groasa si slanina mai subtire cu carne. Slanina groasa se poate lasa la sare mai mult. Are nevoie de mai mult timp sa se patrunda. slanina subtire , mai ales cea cu fasiute de carne , nu necesita un timp indelungat , fiind subtire isi trage mai repede sare . Este la ochi  si experienta . Slanina nu trebuie sa fie neaparat afumata. Fumul ajuta la conservare , dar asa cum sesiza cineva mai sus exista congelatoare in care slanina se pastreaza proaspata fara a fi afumata. Afumatura poate fi gustoasa , dar nu este tocmai sanatoasa . De obicei ,slanina se pune intr-o cadita , un vas incapator , cu strat de sare , una peste alta cu sare intre "pecii" ( cel putin asa se zice la bucata de slanina in zona mea ) . Ca sa nu existe dubii se poate gusta din cand in cand , se taie cate o fasiuta si se verifica daca si-a tras sare destula ....oricum este dupa gust . Dupa ce isi trage sare urmeaza amestecul magic , care este diferit in functie de obiceiuri si zone geografice. Pe la mine se pune paprica , mujdei de usturoi din belsug , se face un maclavais cu care se unge pe partea fara soric . Dupa asta se poate pune in congelator taiata in bucati cat sa poti scoate sa iti ajunga o saptamana , sau se afuma . Orice s-ar zice , fumul nu este sanatos . Se folosea strict ca element de conservare. In prezent nu mai este cazul.
O specialitate deosebita este gusa fiarta . Acea slanina de pe gusa porcului , nu foarte subtire dar nici foarte groasa. Se fierbe , dupa care se unge cu un amestec facut in special din mujdei de ustoroi si diferite mirodenii , aici intra retetele proprii ale fiecaruia .
Sunt o multime de retete . Fiecare stie cum a mostenit de la bunici si parinti . Mie nu-mi place slanina facuta in Moldova . Nici carnatii facuti acolo , sunt foarte condimentati cu o gramada de chestii tari ca aroma. Prefer zona Ardeal .

Edited by JurasikMan, 01 December 2021 - 20:30.


#36
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 JurasikMan, on 01 decembrie 2021 - 20:29, said:

Slanina nu este toata la fel....
corect! uitasem aspectul asta. nu orice slanina se preteaza la orice.

Edited by Fane, 02 December 2021 - 09:42.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate