Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

Programele Rabla Plus si Clasic au fost suspendate

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
267 replies to this topic

#181
rhadoo_ds

rhadoo_ds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 19.02.2007
Haideti bre sa ne bucurăm cu totii de viata si sa nu ne mai dam cu capul de pereți.. Toate topicurile ajung sa fie ICE vs EV .. indiferent de titlu ..
Nu inteleg ce e cu atata ura .. numai de capra vecinului ne pasa .. trece viata pe langa noi tovarasi .. haideti sa devenim mai buni sau sa petrecem timp de calitate cu cei dragi ✌


#182
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006

View PostFujitsu, on 05 decembrie 2021 - 17:46, said:

Pentru ca știu sigur ca programul Rabla plus se va relua.
Conteza si in ce conditii. Ca daca se realizeaza o egalizare intre cele doua, contez pe voi cu ce am zis, da?

#183
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 06.08.2006
@Nukem - depinde ce vrea statul român respectiv conducătorii acestuia, in contextul general al politicilor UE.
Degeaba ne mâncam intre noi - noi oamenii simpli: unii ca nu vreau, ca nu-mi convine, ca celălalt e mokangiu. s.a.m.d.
Dacă o sa scada subvenția, va merge mai lent electrificarea și asta este. Posesorii actuali de EV o sa circule mai departe cu ele.

#184
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Bravo lor, dar nu suntem pregatiti de electrificare si asta nu neaparat din cauza statiilor de incarcare, ci si din cauza tehnologiei: cata cafea poti sa bei pe un drum Bucureati-Oradea? Sa nu imi dai exemplu Tesla, ca si eu vreau un Urus Mansory, dar mi-am luat Tucson.

#185
rhadoo_ds

rhadoo_ds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 19.02.2007
Kona 64kw .. cred ca bei o cafea la Sibiu .. si poate inca una scurta pe la Cluj .. daca mergi mai tare ..
Si am dat pe ea poate mai putin decat ai dat pe Tucson

Edited by rhadoo_ds, 05 December 2021 - 18:30.


#186
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,713
  • Înscris: 23.04.2007

View Postrhadoo_ds, on 05 decembrie 2021 - 18:29, said:

.. daca mergi mai tare
Ce inseamna "mergi mai tare" ... exprimat in km/h ?

#187
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006

View Postrhadoo_ds, on 05 decembrie 2021 - 18:29, said:

Kona 64kw .. cred ca bei o cafea la Sibiu .. si poate inca una scurta pe la Cluj .. daca mergi mai tare ..
Si am dat pe ea poate mai putin decat ai dat pe Tucson
Ai dat sigur mai putin, dar la ce am avut nevoie, o electrica este peste disponibilitatea mea financiara pentru partea auto. Si pe deasupra sunt prea comod, un plin il fac in 5 minute, de multe ori uit sa pun telefonul la incarcat, noroc cu incarcarea rapida din masina.

#188
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 06.08.2006

View Postrhadoo_ds, on 05 decembrie 2021 - 18:29, said:

Kona 64kw .. cred ca bei o cafea la Sibiu ..
Eu cu Kona am scos vara autonomie de 600 km, e drept ca mers ECO, fără excese.
In consecință, as bea câte cafele as vrea eu pe ruta asta, mașina nu face fițe 😊

#189
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 12.02.2008

View Postadrian_r5, on 05 decembrie 2021 - 17:30, said:


Ce te face sa crezi ca ceea ce e bun pt. Germania e bun si pt. Romania ?


Da' de ce trebuie stimulata "achizitia de masini" ... fie ele si electrice ?
De ce sa nu stimulam cumpararea unui hectar de pamint si cultivarea lui cu trandafiri ?

Ai uitat deja ? Tu ai cerut un exemplu de stat din vest care sa ofere subventie de 45000 lei si eu ti l-am oferit. Acum schimbi subiectul. Nu stiu daca ce e bun pentru DE e bine si pentru RO dar ce stiu este ca in 2021 Rabla+ a fost un program de succes. Abia astept sa vad numerele pe tot anul.
Pentru ca esti un mare troll ai bagat si analogia total aiurea cu pamantul si trandafirii. O prostie. Statul roman a decis sa sustina achizitia de EV si PHEV folosing Rabla+ si i-a iesit foarte bine. Daca nu iti convine sanctioneaza-i la vot.

#190
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Cei suparati de subventiile pentru EV, nu uitati ca INDUSTRIA PETROLIERA PRIMESTE SUBVENTII DE 11 MILIOANE DOLARI PE MINUT.

Vreti sa se scoata subventia pentru EV si sa fie "egalitate"? ATUNCI SA SE SCOATA SI SUBVENTIA PENTRU PETROL!

Altfel, sunteti niste ipocriti!

https://www.theguard...inute-imf-finds

Subventiile pentru EV sunt o nimica toata pe langa subventiile pentru petrol!

Edited by kolfleading, 05 December 2021 - 19:24.


#191
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,713
  • Înscris: 23.04.2007

View Postr_vlad, on 05 decembrie 2021 - 19:15, said:

Ai uitat deja ?
Acum schimbi subiectul.
N-am uitat ... si nici n-am schimbat subiectu' ... doar am pus o intrebare legat de ce ai scris tu. Ai raspuns la intrebarea respectiva ?

View Postr_vlad, on 05 decembrie 2021 - 19:15, said:

Statul roman a decis sa
Ce te face sa crezi ca statu' roman ia intotdeauna decizii bune ?

View Postr_vlad, on 05 decembrie 2021 - 19:15, said:

Pentru ca esti un mare troll
Treaba subliniata cu rosu' in poza o poti intelege ?

Attached Files



#192
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

View Postkolfleading, on 05 decembrie 2021 - 19:21, said:

Cei suparati de subventiile pentru EV, nu uitati ca INDUSTRIA PETROLIERA PRIMESTE SUBVENTII DE 11 MILIOANE DOLARI PE MINUT.

Vreti sa se scoata subventia pentru EV si sa fie "egalitate"? ATUNCI SA SE SCOATA SI SUBVENTIA PENTRU PETROL!

Altfel, sunteti niste ipocriti!

https://www.theguard...inute-imf-finds

Subventiile pentru EV sunt o nimica toata pe langa subventiile pentru petrol!
Tari că Arabia Saudită, Venezuela, Kuwait, Iran, Iraq, Rusia, SUA trăiesc din petrol mă. Tu știi că în SUA se consuma 18 milioane de barili zilnic, barilul fiind 159 litri? E normal sa bage bani.
Gândește-te după câți bani se obțin din taxarea petrolului după ținând cont că în Europa jumate din prețul benzinei e taxa și avem populația dubla fața de SUA.

Edited by SpeedDemon, 05 December 2021 - 19:52.


#193
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Statul are nevoie de bani, suma trebuie sa fie aceeasi, dar va scadea contributia din petrol. Problema de logica....
Deci toate taxele astea se vor transfera catre electric din 2035.
Viitorul suna bine!!!

#194
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 06.08.2006

View PostNukem, on 05 decembrie 2021 - 19:58, said:

Statul are nevoie de bani, suma trebuie sa fie aceeasi, dar va scadea contributia din petrol. Problema de logica....
Deci toate taxele astea se vor transfera catre electric din 2035.
Viitorul suna bine!!!
E … logic Posted Image
Doar ca pe multi dintre noi ne intereseaza viitorul apropiat si mai putin ce va fi dupa 2035 …

#195
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006

View PostFujitsu, on 05 decembrie 2021 - 21:15, said:


E … logic Posted Image
Doar ca pe multi dintre noi ne intereseaza viitorul apropiat si mai putin ce va fi dupa 2035 …
...atunci cand vei fi la pensie si vei plati curentul juma de pensie...stiuuuuu, toti va bazati pe forte proprii, dar nu stii ce iti rezerva viitorul si ar trebui sa ne gandim si la cei mai putin norocosi care vor plati curentul foarte scump din cauza ca unii au vrut sa electrifice parcul UE (daca o rezista pana atunci).

#196
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,481
  • Înscris: 15.11.2003

View Postbossake, on 02 decembrie 2021 - 04:23, said:

cei cu electricele sunt ecologisti domnule. au o planeta de salvat. ce conteaza ca pt 95% masina electrica este a doua sau chiar a treia din familie. mai oameni sa stiti ca s ar fi produs mai putina poluare daca ramaneati la una sau doua masini si nu ati fi dat comanda si de a treia masina :D cata poluare se produce cand fabrici o masina?!
Vezi ca ultima masina la care am renuntat si am ramas doar cu EV a fost un a5 tdi euro 6 de 27000 euro.
Uita-te in curtea ta inainte sa vorbesti de poluarea altora!

Edited by radu103, 05 December 2021 - 21:38.


#197
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,704
  • Înscris: 22.11.2007
Da e vorba de mine aici? e vorba de tine?!
Sunt sigur ca 95% din posesorii de EV au facut ca tine si au un EV ca singura masina.

sau nu? :P

#198
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostSpeedDemon, on 05 decembrie 2021 - 19:51, said:

E normal sa bage bani. Gândește-te după câți bani se obțin din taxarea petrolului după
Argumentul este de-a dreptul infantil.
Bani se scot si din taxarea tigarilor, dar asta nu-i o scuza sa se bage bani in promovarea si subventionarea fumatului.
Se baga bani pentru ca se da mita la politicieni (in SUA se numeste lobby).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate