Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Centrala electrica sau pe gaz

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
142 replies to this topic

#19
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008

View Postarg, on 23 noiembrie 2021 - 01:31, said:

aer conditionat
Da, pentru vara.

In rest centrala pe gaz, indiferent de preturi, nu-mi place sa incing instalatia electrica decat vara cu AC.

#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
fugi nene de aici, o trecem toti pe instatii aer-apa...
la 1 leu/kwh si electric si gaz o sa vezi ce tentant e ac-ul

#21
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Apa calda mon cher, la apa calda vreau putere industriala. AC-uri doar pentru racire, nu le schimb pe astea clasice pana nu se strica. La incalzire vreau 19-22 C. La racire vara 21 C. Dar apa calda sa friga, nu prostii cu freon care ia caldura din ger si incalzeste apa. Poate pompa de caldura subterana, aia da, poate, dar tot nu sunt fan.

Nu va bazati pe iernile actuale, iernile adevarate se vor intoarce.

#22
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postarg, on 23 noiembrie 2021 - 07:37, said:

electric e 0.7kwh
gazul e cca 0.4..0.6 si urca
ac-ul este electric/3 = 0.23lei/kwh

View Postandreic, on 23 noiembrie 2021 - 07:54, said:

Gazul se apropie de curent la kwh intr-adevar dar nu l-a depasit, va intra oricum si plafonarea.

View Postlaffin, on 23 noiembrie 2021 - 08:55, said:

m-am uitat ieri la engie si gazu era .69xxx
tocmai ce am vazut la cineva o oferta de gaz pt 1 an de acum incolo cu 0,64lei/kwh fara TVA..............

#23
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Ce fain. La mine fratele desi a zis ca schimba furnizorii, la curent a renegociat cu CEZ si la gaze nu a facut nimic, Engie cum vrea muschiul lor.

#24
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 05.05.2018
nu merita contorul si si instalarea si achizitia

Iti iei bicicleta de camera. Legi generator, redresor baterii(invertor?)
de la pedalat te incalzesti oricum
noaptea stai pe softpedia si te incalzesti si sufleteste

#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostTheWarrior, on 23 noiembrie 2021 - 11:31, said:






tocmai ce am vazut la cineva o oferta de gaz pt 1 an de acum incolo cu 0,64lei/kwh fara TVA..............
poti sa intrii pe anre si vezi "ofertele"

#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostNeaceasca85, on 23 noiembrie 2021 - 11:56, said:

Ce fain. La mine fratele desi a zis ca schimba furnizorii, la curent a renegociat cu CEZ si la gaze nu a facut nimic, Engie cum vrea muschiul lor.
Engie vrea sa scape de clientii necontractati pana acuma si nu reuseste din cauza ANRE... inca un furnizor intra in insolventa... o sa ramana maxim 2-3 mari, restul nu sunt profitabili la preturile astea. Se contureaza posibilitatea sa apara shortage de gaz, intreruperi/presiune mica din lipsa de gaz, aka cum era in anii 90-96.

View Postarg, on 23 noiembrie 2021 - 13:28, said:

poti sa intrii pe anre si vezi "ofertele"
Cu mentionea ca alea sunt oferte pentru clienti noi, neprelungiti.

#27
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Ai cea mai bună soluție tehnologică, centrala elegant de scară, și tu vrei sa faci rromie cu centrala individuală? Nu înțeleg. Oricum nu ar trebui permis așa ceva


#28
andreidl

andreidl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 11.08.2007

View Postdanvlas, on 23 noiembrie 2021 - 04:36, said:

Nu cumva acordul vecinilor se cere pentru debransarea de la solutia comuna? E o mica diferenta.
Initiator, ai contor de gaze si instalatia e facuta pentru doua focuri? Daca nu, ia-ti gandul de la centrala pe gaz. Daca da, gandeste-te bine daca merita investitia si, mai ales, daca primesti acordul vecinilor sa te decuplezi. Daca cel putin unul dintre vecinii directi e impotriva, nu vei avea ce face cu centrala proprie decat daca ai o modalitate sa opresti caloriferele existente si lucrul asta sa se vada pe repartitor sau contor. Altfel vei plati incalzirea la comun chiar daca nu o folosesti.
Am centrala individuala si consider ca e cea mai buna solutie, dar in situatia ta nu prea se justifica.

Sunt 44 de apartamente. A mai fost cineva care a vrut sa isi puna insa cei de la asociatie i-au invocat diferite tampenii. Teava de gaz trece chiar intre parter si etajul 1.. deci nu e o problema. Nu ma intereseaza acordul lor cat timp debransez si sigilez. Cei de la gaz au spus ca se poate, doar ca asociatia e cea care invoca diferite motive. In plus, nelocuind in permanenta acolo... nu e convenabil sa platesc atat de mult pt perioadele nelocuite. Iarna ajunge destul de mult.. si 400 sau 500 poate ajunge pt 1 pers declarata. Deci, despre ce vorbim? Tu ai sta la mila unor vecini comozi care doar de dragul caldurii uneori poate in exces alteori nu, sa platesti cat o fi, cu toate ca stii ca exista si alternativa? Banii nu se fac cu ciocanul. Iar daca ar fi fost vorba de cei care inca mai au incalzire de la CET, da dupa un timp i-au pus sa izoleze tevile ca sa nu plateasca o cota parte la ei. Atat.

Edited by andreidl, 23 November 2021 - 23:12.


#29
andreidl

andreidl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 11.08.2007

View PostFlat, on 23 noiembrie 2021 - 18:21, said:

Ai cea mai bună soluție tehnologică, centrala elegant de scară, și tu vrei sa faci rromie cu centrala individuală? Nu înțeleg. Oricum nu ar trebui permis așa ceva

Pai stai asa nene, dar daca eu 1 persoana nu stau mereu, mai plec weekendurile sau pot exista si alte perioade, de ce sa platesc mai mult decat face daca nu beneficiez personal de acea caldura? Casa e incalzita, insa nu si eu, caci nu sunt. Pt ce sa suport eu faptul ca poate altii arunca cu banii stanga dreapta fara sa se uite? Salariile oricum sunt vai de crucea mamii lor..

P.S: tu ai plati pt un lucru de care sa nu te poti bucura de el decat cand si cand? Gen sa te abonezi sa zicem la un cloud+netflix+deezer si din toata pizderia de spatiu, filme si muzica, avand un program mai incarcat uneori si poate mai si calatoresti nu iti ajunge timpul si constati ca nici banii ca sa le mai tii pe toate... iar tu le-ai luat cu o oferta de 1 an... De ce sa nu faci o schimbare?

Edited by andreidl, 23 November 2021 - 23:29.


#30
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postandreidl, on 23 noiembrie 2021 - 23:26, said:

Pai stai asa nene, dar daca eu 1 persoana nu stau mereu, mai plec weekendurile sau pot exista si alte perioade, de ce sa platesc mai mult decat face daca nu beneficiez personal de acea caldura? Casa e incalzita, insa nu si eu, caci nu sunt.

P.S: tu ai plati pt un lucru de care sa nu te poti bucura de el decat cand si cand?

Nu stiai la ce te bagi cand ai cumparat apartamentul sau cand ai semnat pt centrala comuna?
E o intoarcere la comunism.

Nu am inventat noi repartitoarele de costuri, nu sunt acasa inchid robinetii si platesc mai putin.

Tin minte dupa 90 imediat, ardeau caloriferele in aprilie si cum am orientare pe sud era o caldura de stateam toata ziua cu geamurile deschise (robinetii de la caloriferele de fonta erau blocati).
Plateam cu totii ca asa e in comunism.

La fel si la apa, curgea intr-o veselie....pana am pus apometrele.

#31
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postandreidl, on 23 noiembrie 2021 - 23:10, said:

Sunt 44 de apartamente. A mai fost cineva care a vrut sa isi puna insa cei de la asociatie i-au invocat diferite tampenii. Teava de gaz trece chiar intre parter si etajul 1.. deci nu e o problema. Nu ma intereseaza acordul lor cat timp debransez si sigilez. Cei de la gaz au spus ca se poate, doar ca asociatia e cea care invoca diferite motive. In plus, nelocuind in permanenta acolo... nu e convenabil sa platesc atat de mult pt perioadele nelocuite. Iarna ajunge destul de mult.. si 400 sau 500 poate ajunge pt 1 pers declarata. Deci, despre ce vorbim? Tu ai sta la mila unor vecini comozi care doar de dragul caldurii uneori poate in exces alteori nu, sa platesti cat o fi, cu toate ca stii ca exista si alternativa? Banii nu se fac cu ciocanul. Iar daca ar fi fost vorba de cei care inca mai au incalzire de la CET, da dupa un timp i-au pus sa izoleze tevile ca sa nu plateasca o cota parte la ei. Atat.
1. "Tampeniile" de care zici cred ca sunt prevazute prin lege, asa ca ar fi bine sa afli care sunt ele. Legea poate fi proasta, dar daca o inczalci vei suferi mai mult decat plata incalzirii.
2. Eu n-am intrebat pe unde trece teava de gaz. Am intrebat daca TU ai contor si instalatie proiectata pentru doua focuri.
3. Mai citeste: https://forum.softpe.../#entry28480529
Ala e un exemplu de colocatar care-ti va pune bete-n roate.
4. In lipsa altei metode de repartizare a costurilor, caldura se plateste la suprafata apartamentului si ceva legat de calorifere.
5.  Traiul in comun implica unele compromisuri. Daca AI caldura si apa calda, asta e unul dintre ele. Eu n-aveam, de aia m-am luptat sa-mi fac separare de gaze si sa-mi pun centrala. Si nu am fost "lupul singuratic", mai aveam cativa frati de suferinta. Si era inainte de 2006, adica nu era nevoie de nici un acord.
6. Am un apartament conectat la termoficare, unde platesc caldura fara sa locuiasca cineva acolo. Asta e. E departe si nu am timp sa discut cu lumea de acolo.
7. Fa lobby la asociatie pentru contorizare, repartitoare si/sau robineti termostatati. Daca ii faci sa inteleaga ca prin reglajul caldurii doar la nivelul de confort, fara excese, veti observa cu totii o scadere a costului. Nu mai aruncati caldura pe fereastra.

#32
andreidl

andreidl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 11.08.2007
In primul rand apart e al familiei. Acolo a stat bunica iar la vremea respectiva cand s-a desfiintat punctul termic de cartier s-a pus centrala. Atunci fiind si multi care nu dadeau apart in chirie au ales aceasta solutie. Nu cred ca sunt obligat de cineva sa platesc pt ce nu consum cat timp ma debransez. Nu ma pot sili sa stau la caldura lor atat timp cat costurile sunt tot mai mari.

#33
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Nu esti obligat sa platesti, dar nu te poti debransa decat in conditiile legii. Daca nu esti debransat, trebuie sa platesti cota parte a incalzirii, fie prin repartizare dupa o cheie (cum e acum), fie prin repartitoare, fie prin contorizare. Daca nu platesti, datoriile se aduna si vei putea fi executat silit.

Legea e aici: http://legislatie.ju...iDocument/73837

Succes.

#34
costidraghia

costidraghia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 12.01.2009
Din 'Centrala electrica sau pe gaz' s-a sarit la 'debransare au ba' ...
Pareri multe, solutii putine - tipic romanesc.

#35
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022
Daca n-as avea deja instalatie de gaz si centrala pe gaz la preturile de acum gazul este complet neinteresat. Daca bag in pretul kwh obtinut din gaz amortizarea instalatiei de gaz si a centralei pretul la electricitate nu mai este doar dublu. La un consum mic cum am eu, chiar foarte mic... Acum 12 ani cand mi-am pus gaz diferenta de pret era foarte mare intre gaz si electricitate. Un lucru s-a schimbat intre timp o instalatie de incalzire pe gaz e mai ieftina in raport cu puterea de cumparare a majoritatii celor ce au deja. La mine in bloc o singura familie nu are centrala pe gaz.

Edited by echoshoworacle, 28 February 2023 - 22:21.


#36
Pavel54

Pavel54

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 04.11.2022
Indiferent de preturile actuale NU se compara o centrala pe gaz cu una electrica. La cea electrica costurile sunt enorme, mai ales acum cu limitarea la 255kw/luna.
Valabil si pentru mult trambitatele pompe de caldura. Doar daca ai avea panouri fotovoltaice care sa asigure consumul electric pe incalzire, in rest gazul ramane cea mai ieftina solutie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate