Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Acordul vecinilor pentru de-branșarea de la sistemul de încălzire centralizat

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
Se dă următoarea situație:

Se montează o centrală de apartament, iar legea prevede cererea acordului pentru de-branșarea de la sistemul de încălzire centralizat, de la vecinul de jos, cel doi de lângă și cel de sus. Problema e că toți 4 sunt deja de-branșați, având montante de ani buni de zile centrale proprii de apartament. Mai este nevoie de acest acord, ținând cont că suntem singurii care au mai rămas conectați la sistemul de încălzire centralizată?

#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Daca in lege scrie ca doar de la cei care sunt INCA bransati, nu, nu mai trebuie. Cum in lege doar scrie sa iei acord (fara vreun dar), trebuie luat si de la astia.
Problema ta, probabil, e ce se intampla daca vreunul spune nu. Abia atunci incepe distractia de la bloc. Posted Image

Edited by sorin147, 16 November 2021 - 12:51.


#3
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011
nu

#4
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008

 sorin147, on 16 noiembrie 2021 - 12:49, said:


Vecinii de langa sigur vor dori, ca ma am bine cu ei. Cel de sus, la fel. Cel de jos, e mai problematic, dar nu imposibil.

#5
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 08.10.2004
il avertizezi ca tevile de la vechiul sistem nu prea mai sunt bune si nu tin apa..si daca nu da acordul tu nu te mai ocupi de mentenanta lor... :)))

#6
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 miki07, on 16 noiembrie 2021 - 12:41, said:

suntem singurii care au mai rămas conectați la sistemul de încălzire centralizată?
Sunteti... cati? Voi-familia (un singur apartament) sau voi - doua sau trei apartamente?
Ca daca e un singur apartament, ai un argument forte: esti de acord si tu cu eliminarea tuturor tevilor verticale. Nu vad de ce nu ti-ar da acordul. Eu ti-as da si o bere, odata cu acordul ala :D

#7
m-amintors

m-amintors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 26.07.2021
Treaba asta trebuia sa o faci in vara nu acum.
La noi in oras cererile de debransare s au primit pana in 30 august.

#8
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,839
  • Înscris: 22.02.2014
Nu mai trebuie acordul lor.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

 sorin147, on 16 noiembrie 2021 - 12:49, said:

Abia atunci incepe distractia de la bloc. Posted Image

Asa-i ca stai la casa?Posted Image

#10
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,141
  • Înscris: 15.05.2008
Tu le-ai dat acordul rapid sau ...

#11
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Cere-le acordul. Daca nu ti-l dau, completezi tu formularul in locul lor si aia e.

#12
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,295
  • Înscris: 31.07.2017
saracii oameni, gazati de atatia oameni, dar liberi!

#13
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Deci tu esti singurul subventionat de acolo si vrei sa dai cu piciorul acestei oportunitati? De ce faci asta? Intreb pentru doi prieteni (Flat si kopac).

#14
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003

 adisz, on 16 noiembrie 2021 - 14:15, said:

Asa-i ca stai la casa?Posted Image
No, not corect, total gresit! :D Inca n-am descoperit avantajele de a sta la curte.

#15
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
art. 30 Legea nr. 325/2006
(2) Deconectarea unui consumator dintr-un condominiu se face cu respectarea urmatoarelor condiţii cumulative:
a) acordul vecinilor de apartament, atât pe orizontala cât şi pe verticală;
b) acordul scris al asociaţiei de proprietari, exprimat prin hotarârea adunarii generale, asupra intenţiei de realizare a unui sistem individual de încălzire;

Nu stiu ce idee buna e sa falsifici semnaturile.
Riscurile sunt destul de mari.

Eu, si nu sunt cel mai bun exemplu, pentru ca am un vecin magar de felul lui, cand l-am vazut ca-si face instalatie separata de gaz, am mers la asociate si am lasat o hartiuta prin care le-am pus in vedere ca fiind direct afectat de eventuala lui debransare, nu sunt de acord cu aceasta (asta sa nu vina el cu tabel cu semnatura mea falsificata). Si le-am pus in vedere sa tina cont de asta si la emiterea acordului asociatiei de proprietari. Adica sah-mat la ambele puncte.  

Omul de 2 ani nu s-a debransat. I-am zis clar ca nu-i semnez. Bine, nu lui, nevestei lui, ca el, ca un barbat adevarat a trimis nevasta dupa semnatura.

Si ganditi-va ca eu sunt un om rational si nu razbunator. Daca dati peste unul din asta (eventual pensionar MAI/MAPN care se antreneaza in mod curent cu hartii de genul), sunteti mancati.

#16
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Asta-i spiritul de blocatar! Bravos, esti maret.
Iti spun eu ce as face: as dubla caloriferele, le-as blinda pe cele de la radet, as chema asociatia sa sigileze robinetii si te-as trimite la origini. Iar cand vei ramane ultimul care ar vrea sa scape de cosmarul termoficat, te-as mai trimite o data tot acolo.

#17
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Si daca sigileaza robinetii, tot nu ai acordul pentru debransare asa ca tot platesti caldura la comun.

#18
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Daca e singur poate "regla" debitul din general. Chiar de tot :)
Robinetul general e al blocului nu al regiei de termoficare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate