Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
charger "laptop de muzeu"...

apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...
 Pret zugravit

Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.
 Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 

Adventisti

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
31453 replies to this topic

#2233
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,175
  • Înscris: 09.01.2007
Romani 1:  
1 Pavel, rob al lui Isus Hristos, chemat să fie apostol, pus deoparte ca să vestească Evanghelia lui Dumnezeu,
2 pe care o făgăduise mai înainte prin proorocii Săi în Sfintele Scripturi.
3 Ea privește pe Fiul Său, născut din sămînța lui David, în ce privește trupul,
4 iar în ce privește duhul sfințeniei dovedit cu putere că este Fiul lui Dumnezeu, prin învierea morților; adică pe Isus Hristos, Domnul nostru,

Cel intrupat este Fiul, deci Cuvantul. Iar sintagma 'Fiul lui Dumnezeu' presupune 2 persoane.

#2234
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

Quote

Cel intrupat este Fiul, deci Cuvantul. Iar sintagma 'Fiul lui Dumnezeu' presupune 2 persoane.

Atunci poti sa treci la hinduism si budism ....eu nu cred in reincarnare !
Biblia nu merge cu <deci >sau <se pare >.
Unde scrie ca ,Fiul s-a intrupat ?
Cine l-a nascut in cer pe Fiul ?
Ce "functie "detinea in cer ?Aghiotant ?Asistent ?

#2235
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,175
  • Înscris: 09.01.2007

View Postoverseas, on 30th March 2010, 15:02, said:

Romani 1:  
1 Pavel, rob al lui Isus Hristos, chemat să fie apostol, pus deoparte ca să vestească Evanghelia lui Dumnezeu,
2 pe care o făgăduise mai înainte prin proorocii Săi în Sfintele Scripturi.
3 Ea privește pe Fiul Său, născut din sămînța lui David, în ce privește trupul,
4 iar în ce privește duhul sfințeniei dovedit cu putere că este Fiul lui Dumnezeu, prin învierea morților; adică pe Isus Hristos, Domnul nostru,

Sa ramanem la text:
1. Cine s-a intrupat ?

Fiul Său, născut din sămînța lui David

2. Cate persoane ?

Fiul
lui
Dumnezeu

Edited by overseas, 30 March 2010 - 14:15.


#2236
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

Quote

Fiul Său, născut din sămînța lui David

Ca trup da ...

Iata ce mai zice Scriptura ;

Romani 9:5
patriarhii, și din ei a ieșit, după trup, Hristosul, care este mai presus de toate lucrurile, Dumnezeu binecuvântat în veci. Amin! :thumbup:

Si inca unul care demonteaza samanta lui David .

Matei 22:42
Ce credeți voi despre Hristos? Al cui fiu este?" "Al lui David", I-au răspuns ei.
Matei 22:43
Și Isus le-a zis: "Cum atunci David, fiind insuflat de Duhul, Îl numește Domn? :naughty:

#2237
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,175
  • Înscris: 09.01.2007

View Postoverseas, on 30th March 2010, 15:02, said:

Romani 1:  
1 Pavel, rob al lui Isus Hristos, chemat să fie apostol, pus deoparte ca să vestească Evanghelia lui Dumnezeu,
2 pe care o făgăduise mai înainte prin proorocii Săi în Sfintele Scripturi.
3 Ea privește pe Fiul Său, născut din sămînța lui David, în ce privește trupul,
4 iar în ce privește duhul sfințeniei dovedit cu putere că este Fiul lui Dumnezeu, prin învierea morților; adică pe Isus Hristos, Domnul nostru,

Nu vrei dupa trup ? Vrei dupa duh ? Ok, ia v.4 de mai sus > rezulta ca este Fiul lui Dumnezeu. Din nou, cate persoane ?

#2238
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postmizerabilu, on 30th March 2010, 14:24, said:

Ca trup da ...

Iata ce mai zice Scriptura ;

Romani 9:5
patriarhii, și din ei a ieșit, după trup, Hristosul, care este mai presus de toate lucrurile, Dumnezeu binecuvântat în veci. Amin! :thumbup:

Si inca unul care demonteaza samanta lui David .

Matei 22:42
Ce credeți voi despre Hristos? Al cui fiu este?" "Al lui David", I-au răspuns ei.
Matei 22:43
Și Isus le-a zis: "Cum atunci David, fiind insuflat de Duhul, Îl numește Domn? :naughty:
Degeaba te strofoci reinterpretand cum vrei Scriptura... adevarul ramane unul...

#2239
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010
Matei 22:42
Ce credeți voi despre Hristos? Al cui fiu este?" "Al lui David", I-au răspuns ei.
Matei 22:43
Și Isus le-a zis: "Cum atunci David, fiind insuflat de Duhul, Îl numește Domn?"

Cati Domni sunt ?
Unul mare si unul junior ?

Isaia 45:18
Căci așa vorbește Domnul, Făcătorul cerurilor, singurul Dumnezeu, care a întocmit pământul, l-a făcut și l-a întărit, l-a făcut nu ca să fie pustiu, ci l-a întocmit ca să fie locuit: "Eu sunt Domnul, și nu este altul!


Voi nu ma combateti pe mine ,voi nu credeti Cuvantul !

Pote imi dati vreun verset ,in care cineva L-a vazut pe Tatal ? :rolleyes:

Quote

trinitatea este o negare a rugaciunii "Shma Israel, adonai eloheinu, adonai ehad"
Asculta-ma, Dumnezeu, Dumnezeu unic
Tot asa e o negare a poruncii intia din Decalog.

Un raspuns clar ,cine are 2 persoane Atotputernice ,Omniprezente ,Omnisciente ...neaga prima porunca din start.

#2240
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,175
  • Înscris: 09.01.2007

View Postmizerabilu, on 30th March 2010, 15:43, said:

Matei 22:42
Ce credeți voi despre Hristos? Al cui fiu este?" "Al lui David", I-au răspuns ei.
Matei 22:43
Și Isus le-a zis: "Cum atunci David, fiind insuflat de Duhul, Îl numește Domn?"

Si de ce nu termini rationamentul ? Al cui Fiu este Mesia, daca nu este fiul lui David !?

#2241
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

View Postoverseas, on 30th March 2010, 15:03, said:

Si de ce nu termini rationamentul ? Al cui Fiu este Mesia, daca nu este fiul lui David !?

Pe mine ma intereseaza in mod deosebit ,descoperirea (revelatia ),cheia ,raspunsul Domnului ,nu ma intereseaza rationamentul .

Matei 22:42
Ce credeți voi despre Hristos? Al cui fiu este?" "Al lui David", I-au răspuns ei.
Matei 22:43
Și Isus le-a zis: "Cum atunci David, fiind insuflat de Duhul, Îl numește Domn?"

Cati Domni sunt ?

Nu exista 2 Domni Atotputernici ,ci doar UNUL ...ASTA E REVELATIA .
Dar in VT s-a revelat ca Ingerul Domnului ,iar in NT ca Fiul Omului . :console:

#2242
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,175
  • Înscris: 09.01.2007

View Postmizerabilu, on 30th March 2010, 21:29, said:

Pe mine ma intereseaza in mod deosebit ,descoperirea (revelatia ),cheia ,raspunsul Domnului ,nu ma intereseaza rationamentul .

Daca nu te intereseaza rationamentul din revelatie, atunci o sa gasesti muuuuulte chei, care mai de care mai smechera. O sa ai o colectie de chei.

#2243
ben_gal

ben_gal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 08.06.2007

View Postmizerabilu, on 30th March 2010, 14:24, said:

Matei 22:43
Și Isus le-a zis: "Cum atunci David, fiind insuflat de Duhul, Îl numește Domn? :naughty:
Deci:

" Pe când erau strânși la un loc Fariseii, Isus i-a întrebat:

42  Ce credeți voi despre Hristos? Al cui fiu este?” „Al lui David” I-au răspuns ei.

43  Și Isus le-a zis: „Cum atunci David, fiind însuflat de Duhul, Îl numește Domn, când zice:

44  „Domnul a zis Domnului Meu: „Șezi la dreapta Mea, până voi pune pe vrăjmașii Tăi sub picioarele Tale?

45  Deci, dacă David Îl numește Domn, cum este El fiul lui?”

46  Nimeni nu I-a putut răspunde un cuvânt. Și, din ziua aceea, n-a îndrăznit nimeni să-I mai pună întrebări.


1) Ce fel de invatator este acela caruia nu a mai îndrăznit nimeni să-I mai pună întrebări?  
In BIBLIE scrie ca Mesia va fi fiul lui David.
2) Daca Iisus spune ca nu este fiul lui David, atuci Mesia nu a venit inca.
Si asta nu spun eu, ci Iisus.
3) "Logica" lui Iisus mergemai departe.
Daca El este Dumnezeu, atunci El a fecundat-o pe mama sa si este fiul lui insusi.

MARE ZAPACEALA.

#2244
ben_gal

ben_gal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 08.06.2007

View Postmizerabilu, on 30th March 2010, 14:10, said:

Ce "functie "detinea in cer ?Aghiotant ?Asistent ?
Era purtator de fugere la zeus.


View Postmizerabilu, on 29th March 2010, 21:06, said:

Cum a locuit Tatal in Fiul ?
Exact asa dupa cum Fiul a locuit in Tata.


View Postmizerabilu, on 29th March 2010, 20:44, said:

Fiul este nascut sau creat ?
e vb. de o nastere creata, sau de creatie nascuta.
Asa ca e simplu?

#2245
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010
Înainte ca Domnul să-și facă de cunoscut Numele Său, El i-a descoperit lui Moise cine este El:Dumnezeu a zis lui Moise: EU sînt CEL CE SÎNT. și a adăugat: Vei răspunde copiilor lui Israel astfel: CEL ce se numeșteEU SÎNT m-a trimis la voi. Acesta este Numele Meu pentru veșnicie, acesta este Numele Meu din neam în neam. (Exod 3, 14-15). Noțiunea  EU SÎNT se află în Numele Iahveh cu sensurile Cel ce este veșnic Cel ce există veșnic în Sine , EL este întotdeauna EU SÎNT, indiferent cum, unde și cînd Se descoperă. Chiar și atunci cînd El vine din trupul duhovnicesc în trupul omenesc, cînd El poartă numele noutestamentar de legămînt Iahshua (Isus), ceea ce înseamnă  Iahveh-Salvatorul, totuși El rămîne întotdeauna marele EU SÎNT. Astfel noi găsim scris pînă la ultimul capitol din Noul Testament:  EU SÎNT Alfa și Omega, Cel dintîi și Cel de pe urmă, Începutul și Sfîrșitul. (vers. 13).

Numai cei ce cunosc felul și modul de descoperire al lui Dumnezeu în Vechiul Testament au posibilitatea s-o afle și în Noul Testament. De fapt este tot același Dumnezeu și Domn, însă cu deosebirea că El S-a descoperit vizibil în Vechiul Testament în trupul duhovnicesc, iar în Noul Testament în trupul de carne.

Dumnezeu în ființa Sa este Duh (Ioan 4, 24). Ca Duh nu L-a văzut nimeni (Ioan 1, 18; 1 Ioan 4, 12). Din cauza aceasta El este numit  Dumnezeu invizibil . (1 Tim. 1, 17; 1 Tim. 6, 16). Cine L-a văzut pe Dumnezeu în Vechiul Testament, acela L-a văzut ca Domn, ca Iahveh, și cine vrea să-L vadă pe Dumnezeu în Noul Testament, acela trebuie să-L vadă ca Domn, deci ca Emanuel - Dumnezeu cu noi. Astfel Tatăl s-a descoperit în Fiul - Dumnezeu, Duhul, ca Domn, într-un trup omenesc. Toate denumirile pe care le găsim în legătură cu Dumnezeu, le găsim referindu-se și la Domnul.

În Apocalipsa 22:12 scrie: Iată, Eu vin curând; și răsplata Mea este cu Mine, ca să dau fiecăruia după fapta lui. La sfârșitul Apocalipsei ni se prezintă Cel ce vorbește. Pentru aceasta citim Apocalipsa 22:16: Eu, Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru Biserici. Să comparăm numai Apocalipsa 22, versetul 6 și 16. În versetul 6 scrie că Dumnezeu Domnul a trimis pe îngerul Său, iar în versetul 16 scrie că Isus a trimis pe îngerul Său. Nu trebuie acum ca fiecare să recunoască că Domnul, Dumnezeu este Isus- Emanuel?

Ioan 20:27
Apoi a zis lui Toma: "Adu-ți degetul încoace, și uită-te la mâinile Mele; și adu-ți mâna, și pune-o în coasta Mea; și nu fi necredincios, ci credincios."
1Ioan 1.1;
Ioan 20:28
Drept răspuns, Toma I-a zis: "Domnul meu și Dumnezeul meu!"

#2246
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,175
  • Înscris: 09.01.2007
De cate ori a facut Isus referire la 'Tatal... care m-a trimis' ? Adica Dumnezeu facea referire la el insusi la pers a 3-a ?

#2247
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postoverseas, on 31st March 2010, 09:13, said:

De cate ori a facut Isus referire la 'Tatal... care m-a trimis' ? Adica Dumnezeu facea referire la el insusi la pers a 3-a ?

.....ce tot te miri atata....daca te-ai putea intoarce in timp cu un an ....nu
te-ai intalni cu tine insuti ?.....nu incerca sa explici cu ,,mecanica newtoniana,,
posibilitatile lui D-zeu.....nu uita ca de ex. Filip a fost chiar ,,teleportat,, de catre
Duhul lui D-zeu..... :rolleyes:

#2248
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008
Domnule leoluke,
Ce dorește să spună domnul overseas are sens în lumina discuției despre pluralitatea Dumnezeirii.

Domnule m.,
Aștept răspunsurile.

#2249
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

View Postoverseas, on 31st March 2010, 08:13, said:

De cate ori a facut Isus referire la 'Tatal... care m-a trimis' ? Adica Dumnezeu facea referire la el insusi la pers a 3-a ?

Ioan 14:6
Isus i-a zis: "Eu sunt calea, adevărul și viața. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine.
Evr 9.8; Ioan 1.11; Ioan 8.32; Ioan 1.4; Ioan 11.25; Ioan 10.9; :ewwpu:
Ioan 14:7
Dacă m-ați fi cunoscut pe Mine, ați fi cunoscut și pe Tatăl Meu. Și de acum încolo Îl veți cunoaște; și L-ați și văzut."
Ioan 8.19; :eek:
Ioan 14:8
"Doamne", i-a zis Filip, "arată-ne pe Tatăl, și ne este de ajuns." :habarnam: :scratchchin:  
Ioan 14:9
Isus i-a zis: "De atâta vreme sunt cu voi, și nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a văzut pe Mine, a văzut pe Tatăl. Cum zici tu dar: ,Arată-ne pe Tatăl?' :wave:

Isaia 35:4
Spuneți celor slabi de inimă: ,Fiți tari, și nu vă temeți! Iată Dumnezeul vostru, răzbunarea va veni, răsplătirea lui Dumnezeu; El însuși va veni, și vă va mântui."
Isaia 35:5
Atunci se vor deschide ochii orbilor, se vor deschide urechile surzilor

Edited by mizerabilu, 31 March 2010 - 13:46.


#2250
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,175
  • Înscris: 09.01.2007
Deci Isus vorbea despre Sine in alta dimensiune  :naughty:
Iar cand s-a auzit vocea Tatalui la botez, ai zis ca s-a auzit pentru multime, nu pt Isus corect ? In acest caz, de ce se retragea Isus si se ruga singur fara sa-l auda nimeni ? Cui se ruga Isus in acele momente ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Facebook (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate