Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 

Adventisti

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
31453 replies to this topic

#2215
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008
Vă răspund cu cea mai mare plăcere, dar nu înainte de răspunsurilor dvs. la întrebările care vi s-au adresat pe acest topic.

Edited by CatunStelian, 29 March 2010 - 20:51.


#2216
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010
Eu am pus intrebarile ,si nu am primit inca nici un raspuns ;

De ce nu apare termenul trinitate in Biblie?
Cati Domni si Dumnezei sunt in Biblie ?
Cine s-a facut trup ?Fiul sau Cuvantul ?
De ce nici un apostol nu a botezat in formula catolica ,in care sunt botezati toti denominationalii ?
Cine s-a rugat in VT Fiului ,daca acesta exista in VT ca Fiu ?
Fiul este nascut sau creat ?

#2217
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008
Da, dar nu știu să mi le fi adresat mie, ci celorlalți participanți. La unele din aceste întrebări chiar am răspuns argumentat sau prin referiri indirecte.
Aștept răspunsurile dvs. în ordinea cronologică a întrebărilor.

#2218
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

Quote

Aștept răspunsurile dvs. în ordinea cronologică a întrebărilor.

:peacefingers:

#2219
Quasar_Z

Quasar_Z

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 482
  • Înscris: 06.02.2010

 mizerabilu, on 29th March 2010, 21:02, said:

ci Tatăl, care locuiește în Mine, El face aceste lucrări ale Lui. :console:
doar nu vrei sa spui ca Tatal S-a introdus in Fiul prin disectie chirurgicala; sper ca esti de acord ca voia Tatalui este in Fiul, dragostea Tatalui este in Fiul s.a.m.d. deci esti de acord ca Tatal si Fiul sunt doua persoane distincte. in sfarsit, discutia capata contur.

 mizerabilu, on 29th March 2010, 21:31, said:

Quasar_Z.
Care a afirmat ca sunt 2 Atotputernici intelepti .
UNDE ?

 mizerabilu, on 29th March 2010, 21:31, said:

Va intreba pe dvs .cum locuia Tatal in Fiul ? :rolleyes:
tocmai ti-am raspuns mai sus fara sa vreau; vezi cat de generos sunt cu tine?

Edited by Quasar_Z, 29 March 2010 - 21:01.


#2220
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

Quote

dupa logica ta nu sunt intelepti si Tatal si Fiul; numai unul din ei este intelept;

Quote

UNDE ?

Daca Tatal este o persoana distincta de Fiul ,cine L-a vazut ?
Cum a locuit Tatal in Fiul ?
Cum locuieste Fiul in noi ?
Ai uitat de "porumbel "?

Edited by mizerabilu, 29 March 2010 - 21:10.


#2221
Quasar_Z

Quasar_Z

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 482
  • Înscris: 06.02.2010

 mizerabilu, on 29th March 2010, 21:44, said:

1De ce nu apare termenul trinitate in Biblie?
2Cati Domni si Dumnezei sunt in Biblie ?
3Cine s-a facut trup ?Fiul sau Cuvantul ?
4De ce nici un apostol nu a botezat in formula catolica ,in care sunt botezati toti denominationalii ?
5Cine s-a rugat in VT Fiului ,daca acesta exista in VT ca Fiu ?
6Fiul este nascut sau creat ?

1. de ce nu apare termenul "stupefiante" ?
2. UN SINGUR DOMN, UN SINGUR DUMNEZEU.
3. Cuvantul;
4.nu ai nici o dovada nici pentru DA nici pentru NU; in schimb exista indemnul pentru varianta pozitiva.
5. cei din VT s-au rugat lui YHWH, personaj desfasurat in Tatal, Fiul si Duhul Sfant; reiterez pentru cazuri speciale---in NT nu mai exista numele YHWH.
6. NASCUT .

ma ia cu ameteli; ce vrei sa spui cu porumbelul ? iti raspund maine; daca voi vrea; ma straduiesc din rasputeri sa ma opresc.........

Edited by Quasar_Z, 29 March 2010 - 21:14.


#2222
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

 Quasar_Z, on 29th March 2010, 21:12, said:

1. de ce nu apare termenul "stupefiante" ?
2. UN SINGUR DOMN, UN SINGUR DUMNEZEU.
3. Cuvantul;
4.nu ai nici o dovada nici pentru DA nici pentru NU; in schimb exista indemnul pentru varianta pozitiva.
5. cei din VT s-au rugat lui YHWH, personaj desfasurat in Tatal, Fiul si Duhul Sfant; reiterez pentru cazuri speciale---in NT nu mai exista numele YHWH.
6. NASCUT .

1.Raspuns teologic foarte "bazat ".
2.Domnul este Dumnezeu !la raspunsul tau 1+1=2///ai uitat "porumbelul".
3.ai un punct . :thumbup:
4.Inexact .
5.De ce nu s-a rugat Fiului era intrebarea ,nu cui s-a rugat ,trinitarii afirma ca Fiul era nascut in cer deja !
6.Nascut in cer sau pe pamant ? :naughty:

#2223
Quasar_Z

Quasar_Z

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 482
  • Înscris: 06.02.2010

 mizerabilu, on 29th March 2010, 22:18, said:

1.Raspuns teologic foarte "bazat ".
2.Domnul este Dumnezeu !la raspunsul tau 1+1=2///ai uitat "porumbelul".
3.ai un punct . :thumbup:
4.Inexact .
5.De ce nu s-a rugat Fiului era intrebarea ,nu cui s-a rugat ,trinitarii afirma ca Fiul era nascut in cer deja !
6.Nascut in cer sau pe pamant ? :naughty:

1.rapunsul este pe masura intrebarii tale........caci discutia se poarta la nivelul interlocutorului; deci daca te surprinde cat de tampit este raspunsul, uita-te in oglinda !
2. repet, YHWH este cel putin Tatal si Fiul; priceperea ta avanseaza ca in piatra, deci nu mai continui problematica Duhului Sfant. daca atata lucru nu pricepi, ma indoiesc ca vei intelege vreodata in viata personalitatea Duhului Sfant.
3.raspuns biblic, ca de obicei; ma bucur ca ai acceptat in sfarsit ca Biblia ar spune adevarul.
4. exact, adica inexact, cum ai spus.
5. nu mai stiu care era intrebarea la origine, voi reveni;
6. amandoua, iar pe pamant in ambele sensuri; nu cere explicatii fiindca te vor depasi din nou.

#2224
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

Quote

2. repet, YHWH este cel putin Tatal si Fiul;

Superb raspuns ....
Stii sa joci sah ?Poti face diferenta intre mat si remiza ?Nu incerca sa faci remiza doar cu o piesa pe tabla de sah !

Cum a aparut Fiul in cer ?Avea nevoie de asistent Dumnezeul Unic si Atotputernic ?
Ai zis ca e nascut pe pamant Fiul ,atunci sub ce forma era in cer ,si ce calitate detinea in cer ?

Sa vad cum muti ...cu singura piesa ... :naughty:

 mizerabilu, on 29th March 2010, 21:06, said:

Daca Tatal este o persoana distincta de Fiul ,cine L-a vazut ?
Cum a locuit Tatal in Fiul ?
Cum locuieste Fiul in noi ?
Ai uitat de "porumbel "?

Cine L-a vazut vreodata pe Dumnezeu Tatal ...?

#2225
Quasar_Z

Quasar_Z

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 482
  • Înscris: 06.02.2010

 mizerabilu, on 29th March 2010, 23:03, said:

Superb raspuns ....
Stii sa joci sah ?Poti face diferenta intre mat si remiza ?Nu incerca sa faci remiza doar cu o piesa pe tabla de sah !

puiule, pentru mine YHWH este Tatal, fiul si Duhul Sfant; dar pentru initierea ta in crestinism, incerc sa-ti arat deocamdata numai doua persoane; in functie de capacitatea ta de acumulare de informatii, vom trece si la a treia persoana........sau nu vom mai trece. nu putem vorbi de remiza iar despre matt putem vorbi doar in cusca ta. iar analogia ta pentru ce se intampla aici este una ieftina; incearca sa nu ma mai impresionezi cu stilisme de vanilie.

Edited by Quasar_Z, 29 March 2010 - 22:18.


#2226
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

 mizerabilu, on 29th March 2010, 22:14, said:

Superb raspuns ....
Stii sa joci sah ?Poti face diferenta intre mat si remiza ?Nu incerca sa faci remiza doar cu o piesa pe tabla de sah !

Cum a aparut Fiul in cer ?Avea nevoie de asistent Dumnezeul Unic si Atotputernic ?
Ai zis ca e nascut pe pamant Fiul ,atunci sub ce forma era in cer ,si ce calitate detinea in cer ?

Sa vad cum muti ...cu singura piesa ... :naughty:



Cine L-a vazut vreodata pe Dumnezeu Tatal ...?


:console:

Ai trecut la table .... :bouncey: la table ma bati sigur ,caci acolo satan e maestru ...

Stai linistit ,nu esti singurul care te incurci in latul pregatit de tine .
Cum a aparut Fiul in cer ?Avea nevoie de asistent Dumnezeul Unic si Atotputernic ?
Ai zis ca e nascut pe pamant Fiul ,atunci sub ce forma era in cer ,si ce calitate detinea in cer ?Cine L-a vazut vreodata pe Dumnezeu Tatal ...?

La intrebarile acestea nu stii sa raspunzi ,cheama-l pe nenea CS sa te ajute ...ca el i-a citit pe Lolek si Bolek (Augustin si Ioan Gura de pleu )

Edited by mizerabilu, 29 March 2010 - 22:23.


#2227
Quasar_Z

Quasar_Z

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 482
  • Înscris: 06.02.2010

 mizerabilu, on 29th March 2010, 23:19, said:

Cum a aparut Fiul in cer ?Avea nevoie de asistent Dumnezeul Unic si Atotputernic ?

nascut din Tatal PUNCT. daca este Fiu atunci este Fiu; un fiu este nascut; creat este orice altceva inafara de fiu; daca te-ai gandit la moase, fa o tura de manastire in genunchi si o suta metri garduri cu sacul de grau in spate. noapte buna !

 mizerabilu, on 29th March 2010, 23:19, said:

atunci sub ce forma era in cer ,si ce calitate detinea in cer ?Cine L-a vazut vreodata pe Dumnezeu Tatal ...?
la origine detinea calitatea de arhitect : apocalipsa 3:14"......hE archE tEs ktiseOs tou theou"----"ARHITECTUL zidirii lui Dumnezeu"------haaaa haaa haaa haa haa........asta n-o mai stiai   :roflmaofast:

spune-le la iehovistii tai ca Isus este ARHITECTUL zidirii, si nu este zidire !!!

Edited by Quasar_Z, 29 March 2010 - 22:38.


#2228
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

 Quasar_Z, on 29th March 2010, 22:34, said:

nascut din Tatal PUNCT. daca este Fiu atunci este Fiu; un fiu este nascut; creat este orice altceva inafara de fiu; daca te-ai gandit la moase, fa o tura de manastire in genunchi si o suta metri garduri cu sacul de grau in spate. noapte buna !


la origine detinea calitatea de arhitect : apocalipsa 3:14"......hE archE tEs ktiseOs tou theou"----"ARHITECTUL zidirii lui Dumnezeu"------haaaa haaa haaa haa haa........asta n-o mai stiai   :roflmaofast:

spune-le la iehovistii tai ca Isus este ARHITECTUL zidirii, si nu este zidire !!!
saia 44:6
"Așa vorbește Domnul, Împăratul lui Israel și Răscumpărătorul lui, Domnul oștirilor: ,Eu sunt Cel dintâi și Cel de pe urmă, și afară de Mine, nu este alt Dumnezeu.

Si daca este nascut din Tatal ,cum a creat (ca arhitect)Fiul toate lucrurile ?
Dumnezeu nu putea singur ?O creatura a putut sa fie Creatorul ?
Biblia te contrazice ;Isaia 41:4
Cine a făcut și a împlinit aceste lucruri? Acela care a chemat neamurile de la început, Eu, Domnul Dumnezeu, cel dintâi și Același până în cele din urmă veacuri.
Isaia 44:24
Așa vorbește Dumnezeu , Răscumpărătorul tău, Cel ce te-a întocmit din pântecele mamei tale: "Eu, Domnul, am făcut toate aceste lucruri, Eu singur am desfășurat cerurile, Eu am întins pământul. Cine era cu Mine?

Cine L-a vazut vreodata pe Dumnezeu Tatal ...?

In Geneza 1 ...nu scrie ca Fiul a facut Cerurile si Pamantul ...fantezia nu poate demonta realitatea scripturala !
Geneza 1:1
La început, Dumnezeu a făcut cerurile și pământul.Geneza 1:3
Dumnezeu a zis: "Să fie lumină!" Și a fost lumină.

Quote

spune-le la iehovistii tai ca Isus este ARHITECTUL zidirii,

Din fericire ,nu am nici o legatura cu ei ,si nici cu vreun cult denominational .Biblia e Absolutul meu ,nu dogma . :console:

Edited by mizerabilu, 30 March 2010 - 07:08.


#2229
ben_gal

ben_gal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 08.06.2007

 Quasar_Z, on 25th March 2010, 23:09, said:

Ioan 1:

La început era Cuvântul, și Cuvântul era cu Dumnezeu...............Și Cuvântul S-a făcut trup și a locuit printre noi, plin de har, și de adevăr. Și noi am privit slava Lui, o slavă întocmai ca slava singurului născut din Tatăl..............Nimeni n-a văzut vreodată pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este în sânul Tatălui, .............Acela L-a făcut cunoscut..........

daca nu vezi tu nu inseamna ca nu se poate.
Sa vad daca am inteles:
"Cuvântul S-a făcut trup și a locuit printre noi"
Te referi la Yeshua? Yeshua a fost spirit devenit trup?
A fost crucificat un cuvint care avea spirit si devenise trup?
Ultimativ, a fost crucificata o idee. O idee buna nu poate fi ucisa.
Deci ideea nu a murit si nu a trebuit inviata.

Cu care din cele de mai sus esti de acord?

#2230
Quasar_Z

Quasar_Z

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 482
  • Înscris: 06.02.2010

 ben_gal, on 30th March 2010, 11:05, said:

Sa vad daca am inteles:
"Cuvântul S-a făcut trup și a locuit printre noi"
Te referi la Yeshua? Yeshua a fost spirit devenit trup?
A fost crucificat un cuvint care avea spirit si devenise trup?
Ultimativ, a fost crucificata o idee. O idee buna nu poate fi ucisa.
Deci ideea nu a murit si nu a trebuit inviata.

Cu care din cele de mai sus esti de acord?

nea bengale, pentru mine, Cartea Sfanta este mai mult decat o problema de logica; daca pe tine Cartea Sfanta a ta.....te indeamna la matematica, nu suntem pe aceeasi lungime de unda, deci nu ne vom iintelege niciodata; ceea ce inseamna ca dialogul dintre noi va fi distructiv.

o singura intrebare si din partea mea : daca nu ati putut dovedi ca Isus este mincinos......de ce nu L-ati crezut?

raspunsul este optional, nu obligatoriu.

#2231
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,175
  • Înscris: 09.01.2007
Si Cuvantul cine era ? Un concept ? O notiune teoretica ?

#2232
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

 overseas, on 30th March 2010, 13:26, said:

Si Cuvantul cine era ? Un concept ? O notiune teoretica ?

Ioan 1;1 ....era Dumnezeu .

Nu era Fiul nascut in cer .Nu e vorba despre o idee ,concept .

In engleza e scris clar ;

3:16 And without controversy great is the mystery of godliness: God was manifest in the flesh, justified in the Spirit, seen of angels, preached unto the Gentiles, believed on in the world, received up into glory.

Dumnezeu s-a intrupat si a devenit Fiul Omului .Ca Duh era insusi Dumnezeu ,ca trup era om .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate