Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta
 The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...
 

Bonus conditionat de semnarea unui contract pe un an

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
paintx05

paintx05

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 26.05.2007
Intampin o situatie foarte absurda pe care nu stiu cum sa o abordez. Am participat la munca la un proiect optional unde mi s-a promis un bonus de 1200E net la final. Acum ca s-a terminat proiectul, HR-ul a venit la mine cu un act prin care m-as obliga sa nu parasesc compania timp de un an de la semnarea actului ca sa-mi pot primi bonusul. Am auzit de-a lungul timpului de astfel de acte semnate in urma trainingurilor platite de companie si desi mi se par putin cam imorale le inteleg, dar e prima oara cand aud de conditionarea bonusurilor si a primelor de astfel de acte.

Absurd mi se pare ca firma nu a cheltuit niciun ban extra in urma participarii mele la acest proiect, ba din contra a castigat mult mai mult decat 1200E. Sa consult un avocat?

#2
elless

elless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 05.02.2007
E legal si dreptul tau sa semnezi sau nu. Aceea e o propunere nu o obligativitate. Treaba firmei daca iese cu profit sau pierdere in urma proiectului.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cum ti s-a promis bonusul ?

#4
paintx05

paintx05

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 26.05.2007

 pasilla, on 12 noiembrie 2021 - 17:10, said:

Cum ti s-a promis bonusul ?

pe mail si nu se specifica nimic despre treaba asta. eu astfel de lucruri le cer mereu in scris, indiferent de cine mi le promite si cum.

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,532
  • Înscris: 05.06.2009
Ce scrie în acel document, legat de faptul ca după încasarea bonusului, vei dori totuși sa pleci în intervalul de 1 an? Ești obligat sa returnezi suma?

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu stiu cum a fost formulat acel email, dar ar trebui sa ceri si tu bonusul prin email oficial.

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,047
  • Înscris: 30.08.2006
Daca ti s-a promis atunci cu asta vei si ramane. Eu zic sa incepi sa cauti in alta parte o firma cu oameni seriosi.

#8
paintx05

paintx05

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 26.05.2007

 corinadaniela, on 12 noiembrie 2021 - 17:26, said:

Ce scrie în acel document, legat de faptul ca după încasarea bonusului, vei dori totuși sa pleci în intervalul de 1 an? Ești obligat sa returnezi suma?

nu am primit inca documentul dar da, daca plec trebuie sa dau inapoi valoarea bruta a bonusului. e irelevant daca sunt decis acum sa plec sau nu, un an de zile pentru 1200E e extrem de mult.

#9
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Daca nu ai de gand sa parasesti firma in urmatorul an , accepta. Daca ai de gand sa o parasesti , uita de bani .
Eu nu as face ce ti-am sugerat tie , dar diferenta dintre noi este ca tu nu stii sa negociezi. Eu as obtine bonusul in orice conditii , ba mai mult , l-as determina pe respectivul sa creada ca este chiar ideea lui. Intrucat nu te pot invata cum sa iti negociezi " drepturile " prin corespondenta, ramane prima varianta exprimata.
Daca totusi incerci , urmareste cateva aspecte :
1) nu da ultimatumuri
2) asigura-te ca persoana cu care vorbesti este factorul de decizie
3) incepe cu niste concesii din partea ta ( macar formale ca tu oricum nu prea ai ca sa oferi ) , prin ideea de reciprocitate si persoana va face niste concesii .
4) uita de avocati si alte tampenii , pentru un angajator care iti da salariu este cea mai mare ofensa posibila , nu poate trece peste ea indiferent cine are dreptate in situatia data.
5) nu revendica , pune-ti in context favorabil valoarea profesionala trecuta si prezenta  si fa sa para ca o conditionare din partea lui este o modalitate neprofesionala de abordare .
6) du-te pregatit la discutie si impune-ti sa ai o atitudine pozitiva indiferent de pretentiile pe care le emite , intorcand permanent spre el moralitatae oferirii recompensei fara constrangere .
7) cam la trei -patru luari de cuvant , repeta ultimele lui doua cuvinte sau reformuleaza elegant intelesul lor. Negocierea este o chestiune emotionala , nu rationala , argumentele tale nu au valoare daca nu reusesti sa ii atingi partea emotionala .

...stiu , suna ca dracu daca nu ai facut niciodata asta de la cap la coada. Dar ia lucrurile asa , daca nu iti iese , macar te distrezi.

Edited by JurasikMan, 12 November 2021 - 17:47.


#10
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 10.05.2013
Eu aș semna, aș lua banii, nu m-aș atinge de ei timp de un an, interval în care dacă plec, le dau banii înapoi. Nu este normal să fii condiționat în acest fel dacă nu a existat o astfel de prevedere la începutul proiectului, normal că-i un abuz, însă în afară de ce a indicat JurasikMan, nu aș încerca altceva, pentru 1200 E nu aș intra în conflict deschis cu angajatorul, cu toată dreptatea de partea mea.

Edited by marianvasile, 12 November 2021 - 18:05.


#11
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008

 JurasikMan, on 12 noiembrie 2021 - 17:42, said:



3) incepe cu niste concesii din partea ta ( macar formale ca tu oricum nu prea ai ca sa oferi ) , prin ideea de reciprocitate si persoana va face niste concesii .
.............
Negocierea este o chestiune emotionala , nu rationala , argumentele tale nu au valoare daca nu reusesti sa ii atingi partea emotionala .

...stiu , suna ca dracu daca nu ai facut niciodata asta de la cap la coada. Dar ia lucrurile asa , daca nu iti iese , macar te distrezi.

Stiu oameni de care se roaga patronii  sa ramana, deci ce spui tu e valabil in cazul celor care "nu produc" prea mult pentru patron. Sunt oameni care in secunda 2 pleaca de la patron, unul dintre ei chiar a reusit sa-l falimenteze pe fostul patron acaparand toti clientii(cand si-a deschis propria firma), practic clientii veneau la respectivul atelier pentru ca era un angajat foarte bun acolo de care depindea tot.

#12
paintx05

paintx05

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 26.05.2007

 marianvasile, on 12 noiembrie 2021 - 18:05, said:

Eu aș semna, aș lua banii, nu m-aș atinge de ei timp de un an, interval în care dacă plec, le dau banii înapoi. Nu este normal să fii condiționat în acest fel dacă nu a existat o astfel de prevedere la începutul proiectului, normal că-i un abuz, însă în afară de ce a indicat JurasikMan, nu aș încerca altceva, pentru 1200 E nu aș intra în conflict deschis cu angajatorul, cu toată dreptatea de partea mea.

pai daca fac asta pierd bani ca eu trebuie sa dau inapoi valoarea bruta.

#13
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Acum fac inele de calamar pane si snitele ....dar in 30 de minute termin si revin cu o forma de inceput a negocierii ...poate te ajuta . Vei vedea ca este simplu principiul , trebuie doar sa nu te axezi pe argumente tehnice .

#14
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Omule din Jurasik, nu am obiceiul sa apas butonul Like. Prefer sa-ti spun verde-n fata ca ai dreptate.
Cand o sa dai cu bata-n balta, voi fi tot aici, dar invers. :D

#15
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,662
  • Înscris: 30.08.2017

 paintx05, on 12 noiembrie 2021 - 16:57, said:

Absurd mi se pare ca firma nu a cheltuit niciun ban extra in urma participarii mele la acest proiect, ba din contra a castigat mult mai mult decat 1200E. Sa consult un avocat?

Probabil vei avea succes cu un avocat avand in vedere faptul ca ti-au dat in scris ca vei primi acel bonus, fara a mentiona alte conditii pentru primirea lui. Dar, daca nu-i vei intimida cu un avocat incat sa-ti dea imediat banii, atunci va fi de durata in instanta. Apoi, daca esti ok cu ideea de a lucra la ei inca un an, ia-le banii, semneaza documentul si stai un an sau mai mult.

#16
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
du-te si discuta cu seful tau sau cu seful-sefului tau si spune-le ca nu asa v-a fost intelegerea. daca tot insista spune-le ca tu nu mai vrei nici un bonus, dar nici nu o sa mai participi in alte proiecte extra, o sa iti faci doar treaba ta si atat. chestia asta s-ar putea sa ii doara mai tare decat un bonus de 1200 euro net , adica vreo 2000 euro brut. pun pariu ca prin munca ta pe acel proiect ei au scos de 10 ori mai mult, plus ca nu au mai trebuit sa angajeze un om special ptr asta

#17
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 10.05.2013
@JurasikMan: „inele de calamar pane si snitele” Of și Off ... câteva legume la grătar sau plită, capere, lămâie și un vin alb răcit... mâine merg la cumpărături...

#18
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Bun , m-am intors , va zic din start ca nu postez neaparat ca sa va dezvalui mici secrete ale negocierii si vreau sa scot in evidenta anvergura personalitatii si experientei de viata care ma caracterizeaza . ( veti intelege la finalul postarii sensul introducerii )

Cand negociezi ceva , te gandesti de multe ori sa iti pledezi cazul. Asa-i ? Cauti argumente imbatabile , construiesti o poveste care sa iti fie favorabila , initiezi  discutia si prezinti in  culori frumoase marete realizari sau caracteristici ale produsului pe care il negociezi .
Cea mai mare tampenie ever !
Ati observat, cred, ca sistemul nu functioneaza aproape niciodata. Daca va intrebati " de ce " , ati tras lozul castigator , sunt eu aici sa deschid cerurile si sa las intelepciunea sa se reverse peste toti cu aceeasi intensitate .
Baza negocierii este acceptarea argumentului celui cu care negociezi ....in felul acesta neutralizandu-l .  Asa fac politicienii , care invata in lungile sedinte de negociat fonduri si ministere cum sa obtina mai mult decat ceilalti. Un exemplu despre cazul nostru ...colegul de forum vine cu un caz solid : " am participat dincolo de atributiile mele la un proiect , a carui recompensa nu am fost informat ca va fi conditionata , nu m-am asteptat la asta , credeam ca firma este serioasa, am rezultate bune in activitate , sunt la timp cu proiectele  ....bla-bla-bla . Wrong !  in pledoarie isi pune tot ce crede ca il ajuta , toate argumentele , toata munitia . Si stiti ce urmeaza ? Ala din fata lui zice : " da , asa este , dar tocmai de aia ne-am gandit sa te tinem la firma pentru ca esti foarte valoros. !!! a acceptat toata povestea lacrimogena , a anulat-o , a lasat-o in urma si a venit cu ultimul argument , care nu poate fi batut de nimic pentru ca cel care si-a pledat cazul si-a pus toata munitia in povestea care tocmai a fost anulata .
Acum ca initiatorul a priceput asta , uite ce  trebuie sa faca de fapt :
1) nu te du tu sa prezinti cazul ...cauta o oportunitate sa te asezi alaturi de persoana , nu peste masa , nu in birou cand el este dincolo de birou , nu ...la o cafea , pe hol , langa el , dupa ce in prealabil ai adus in discutie o poveste haioasa de la vreun training la care ....factorul de decizie a stralucit . Astea sunt conditii de obtinut recompense , nu revendicarile de dupa un birou . L-ai gadilat fara sa se prinda , deja orgoliul il duce aproape de creierul mamifer ...daca nu ar fi la servici ar avea si o erectie si si-ar face o laba de fericire .
2) spune ca vrei sa afli parearea lui despre recompensa in conditiile prezentate de el . Lasa-l sa goleasca teasca cu argumente . Taci si asculta-l , nu-l intrerupe , incurajeaza-l sa dea pe gusa . Si cand vorbesti , incepi cu : " ( repeti ultimele cuvinte usor reformulate si zici ) da , asa este , aveti perfecta dreptate ...insa ma gandeam la o abordare diferita daca ati avea disponibilitatea .....si aici tu stii ce insiri , dar nu mai mult de un argument bun in favoarea ta , pentru ca nu se va lasa asa usor si va trebui sa il pupi in kur virtual cu " da , aveti dreptate " ...de mai multe ori daca vrei sa primesti 1200 euro ( oricum , ar fi banii cel mai usor castigati din existenta ta ...cateva tehnici banale de manipulare ...si s-a burdusit teschereaua ).

Ideea de baza este ca trebuie sa vorbeasca mai mult decat tine , pentru ca tot ce vorbeste va fi anulat de un " da , asa este , nu m-am gandit ...insa ...." , in plus , oamenii cand vorbesc mult devin neglijenti , spun lucruri care pot fi folosite impotriva lor la modul : ..."asa cum ati spus , probabil sunt interesant pentru firma si asta ma face sa cred ca exista un climat de incredere , lipsit de conditionari , cum bine remarcati mai devreme ....bla-bla-bla. In situatia asta , daca nu este dea acord , se pune in contradictie cu zisele lui .
Negocierea inseamna sa il faci sa creada ca el decide , in baza argumentelor lui ....nu ca este determinat de argumentele tale .

Acum sa va zic de ce am facut introducerea aia . Cativa v-ati prins . V-am anulat argumentul : " bah Jurasice ...tu postezi aici ca sa te dai mare"
Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate