Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Bonus conditionat de semnarea unui contract pe un an

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Mi s.a intamplat in ultimul an de facultate. Firma la care lucram mi.a oferit un bonus de motivare de 500 lei/luna, timp de un an. Aveam 700 de lei salariul part time. M.am bucurat, apoi m.am pomenit si cu actul aditional. Zicea sa daca parasesc firma din motive imputabile mie timp de 2 ani de la ultima transa, trebuia sa dau tot bonusul inapoi.
In prima instanta am fost tentat sa nu mai accept nimic, dar banii erau prea tentanti pentru conditia de student si am semnat cu inima stransa. Am parasit firma 13 ani mai tarziu, doar pentru ca m.am mutat definitiv in Germania. Un nume mare din domeniul constructiilor.

Legal sigur este, si chiar se poate intoarce impotriva ta daca nu esti serios, doar tu poti aprecia cat de mare e riscul de fapt. Ai impresia ca un an trece asa de greu? Sau trebuie sa schimbi anagajatorul asa des?

Plus, ce relevanta are cat consideri tu ca a castigat firma de pe urma ta? Tu ai primit ce ti s.a promis. Intr.o luna am reusit sa decontez pentru firma 6000 eur in plus fata de standard, bani neasteptati si nesolicitati de nimeni. Crezi ca m.am repezit la patron in birou sa.i cer jumatate? Nu m.as injosi astfel nici daca as sti ca as primi acei bani fara comentarii. De.asta el e sef, nu eu, iar mie nu imi suna telefonul in fiecare minut si serile mele sunt linistite. My 2 cents.

Edited by dimripper, 12 November 2021 - 19:37.


#20
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
1200 euro net sunt ceva banet...mai ales acum cand se anunta o mare criza financiara.Posted Image


Ce este in mana...nu este minciuna!

Edited by xmanyacs77, 12 November 2021 - 20:32.


#21
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

 paintx05, on 12 noiembrie 2021 - 16:57, said:

Intampin o situatie foarte absurda pe care nu stiu cum sa o abordez. ......HR-ul a venit la mine cu un act prin care m-as obliga sa nu parasesc compania timp de un an de la semnarea actului ca sa-mi pot primi bonusul. ....

in primul rand, ce planuri ai cu firma asta? intentionezi sa o parasesti in urmatorul an?

in al doilea rand, poti pune aici continutul acelui act, dupa ce scoti datele de identificare? in baza a ce iti vor cere acei bani inapoi? nu cred ca este permis asa ceva prin codul muncii

#22
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Din cate stiu, actele astea aditionale care te conditioneaza sa ramai in firma nu-s tocmai legale. Sa facem un exercitiu de imaginatie si sa ne inchipuim ca dupa semnarea unui astfel de act iti scade salariul la nivelul salariului minim.... Sau nu ai parte de nici o marire.

#23
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Stii ca o promisiune nu inseamna nimic... Deci ai participat la un proiect degeaba de fapt. Acum ca aia iti dau bani deja mi se pare ciudat, ca tu faci figuri mi se pare chiar ridicol :P

#24
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
daca e dispus sa taie legaturile cu firma, atunci poate merge in instanta si are sanse foarte mari de castig, dat fiind ca prima a fost promisa in scris.
problema e ca nici un angajator nu-si va privi cu ochi buni angajatii care-si cer drepturile in instanta, asa ca trebuie sa fie pregatit sa-si caute alt job.

#25
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007

 paintx05, on 12 noiembrie 2021 - 16:57, said:

Intampin o situatie foarte absurda pe care nu stiu cum sa o abordez. Am participat la munca la un proiect optional unde mi s-a promis un bonus de 1200E net la final. Acum ca s-a terminat proiectul, HR-ul a venit la mine cu un act prin care m-as obliga sa nu parasesc compania timp de un an de la semnarea actului ca sa-mi pot primi bonusul. Am auzit de-a lungul timpului de astfel de acte semnate in urma trainingurilor platite de companie si desi mi se par putin cam imorale le inteleg, dar e prima oara cand aud de conditionarea bonusurilor si a primelor de astfel de acte.

Absurd mi se pare ca firma nu a cheltuit niciun ban extra in urma participarii mele la acest proiect, ba din contra a castigat mult mai mult decat 1200E. Sa consult un avocat?

Proiect optional. Asta s-a desfasurat in cele 8h/zi de munca sau a presupus un efort "peste program.
Daca in 8h ti-ai facut treaba si ai mai facut si in plus optionale, atunci pot sa zic ca ai fost fraier. Sa nu mai faci.
Daca a fost peste cele 8h de program poti sa aduci si asta in discutie si ar cam trebui sa opreasca orice conditionare. Am muncit extra, plateste-ma ce ai promis.

Mi s-a promis. Daca promisiunea s-a facut in scris, confrunta persoana care a dat mailul si intreaba (fara sa fii agresiv) de ce este acum conditionat bonusul cand initial nu a fost.
Daca persoana nu mai este, trimiti frumos mailul la cel care l-a conditionat si intrebi de ce? Nu te-angajezi in discutii contradictorii, doar intrebi de ce? Pisica moarta e la ei, ei sa raspunda. Din raspuns iti cam dai seama cu cine vorbesti. Daca face scandal, fa in asa fel incat sa iti dea in scris (ceri actul pe care vor ei sa-l semnezi). Eventual poti sa te duci cu un nivel mai sus de "conditionator".

Ideal ar fi sa iti cam gasesti back-up in caz ca ceva sa poti da cu stromeleagul invartosat de masa pentru dreptul tau.

PS: Daca inveti sa negociezi ca Jurasik, o sa te-ajute mult in viata. E un skill care merita efortul.

Edited by lyanna, 12 November 2021 - 22:09.


#26
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Daca promisiunea e in scris, orice firma/om mai serios, va renunta la pretentii si iti va da banii.Poate era undeva mentionat cu litere minuscule si conditia asta.
Daca nu ai nimic in scris, e alegerea ta, promisiunile verbale nu ii poate nimeni obliga sa le indeplineasca.E o practica asta sa te puna sa semnezi ca nu pleci. Tre sa alegi.Daca sansele sint minime sa pleci, e treaba stabola si merge, accepti banii si asta e, un an nu e mult.

#27
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

 fqx, on 12 noiembrie 2021 - 23:20, said:

...E o practica asta sa te puna sa semnezi ca nu pleci...

eu n-am mai auzit de asa ceva, dar daca zici ca se intampla peste tot asta (deci "e o practica"), spune-ne si in baza a ce iti cer bani la plecare.
eu stiam ca doar banii pt formarea profesionala pot fi recuperati de la un angajat care pleaca, si nu-mi dau seama cum ti-ar putea cere alti bani.

#28
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 _Smiley_, on 13 noiembrie 2021 - 08:22, said:


eu n-am mai auzit de asa ceva, dar daca zici ca se intampla peste tot asta (deci "e o practica"), spune-ne si in baza a ce iti cer bani la plecare.
eu stiam ca doar banii pt formarea profesionala pot fi recuperati de la un angajat care pleaca, si nu-mi dau seama cum ti-ar putea cere alti bani.
Nu exista nici o legatura intre ce am zis eu, e o practica, si ce ai inteles tu, ca se intampla peste tot..Se pot masca o gramada de lucruri in "formare profesionala", bineinteles, cu acordul tau.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate