Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!
 Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...
 Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨
 Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga

Programul GPU Tweak III, de la Asus

Motor aer conditionat
 

Jurnal EV - Mercedes EQC 400 - 2021

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#73
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,669
  • Înscris: 15.12.2009
Consumul ala este ireal de mare. Este fizic cu 50% mai mare decat la Model 3. Inteleg ca e SUV dar chiar si asa, nu se justifica o crestere de la 160 la 240 ... ce se intampla?

#74
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,720
  • Înscris: 26.11.2001
Am observat faptul ca majoritatea posesorilor de EV nu inteleg ca e o diferenta enorma intre m3 si un SUV dpdv al consumului.

Pur si simplu, SUV si 4x4 sunt o idee ff proasta la un EV, iar acest aspect e fb ascuns de producatori, testeri si fraierii care au cumparat.

Din pacate, dupa ce am vorbit cu posesori de Model X, i-Pace si E-tron, am ajuns la concluzia ca asta e situatia reala.

In plus, traficul din Bucuresti este atroce: stop&go, stopuri, treceri de pietoni dese etc
Nu poti merge constant, e tot timpul accelerare si franare.
Cand accelerez, imi arata consum 99,9 kwh/100km.

Edited by Courage, 07 January 2022 - 00:12.


#75
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,226
  • Înscris: 03.12.2005
La viteze mici oricum recuperarea practic nu exista pentru ca e foarte putina energie potentiala in masa vehiculului. Si generatoarele au o turatie minima la care obtin randamentul nominal.

#76
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,720
  • Înscris: 26.11.2001
Am fost ieri la Mercedes si in sfarsit mi-au montat camera de AR lipsa + au facut o tona de software upgrades.

Eu momentan o asteptam pt functia de inregistrare automata (dashcam), care spre bucuria mea e activa in Romania.
Cand treci granita s-ar putea sa se inactiveze, in fct de legislatia din tara respectiva.

Am cumparat si un stick de 512 Gb Type-C, pe care l-am infipt in portul din cotiera, formatat ExFat.
Inregistreaza in bucla, fisiere H264 de 57 Mb, 30 FPS, 1280x720 px, calitate proasta!!!!!

Functia principala ar fi asta, dar inca nu am incercat-o, pt ca folosesc Waze.

https://youtu.be/44myNm8T1Vw?t=87

Attached Files


Edited by Courage, 11 March 2022 - 10:09.


#77
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,720
  • Înscris: 26.11.2001
Prima revizie…

1000 lei

Attached Files


Edited by Courage, 05 August 2022 - 13:50.


#78
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 17.06.2010
La Mercedes nu este gratuit service-ul daca este in garantie?

#79
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,444
  • Înscris: 08.12.2006
Ce intra in manopera de la Efectuare Revizie? Ca vad ca teste si inlocuirea filtrului de aer sunt trecute separat…
Incredibil cum au scos 1000 lei aproape integral din manopera fara a demonta mai nimic :)).

Edited by closchkutza, 05 August 2022 - 18:21.


#80
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,720
  • Înscris: 26.11.2001
La nicio firma nu e revizie gratuita!

E bataie de joc cu costurile. Vor sa zica ca au bagat pe ea calculatorul si cica era la zi softul.
Se mira apoi ca majoritatea clientilor ii ocolesc dupa iesirea din garantie.

#81
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 17.06.2010
Mie mi-au zis ca service-ul este gratuit cat este masina in garantie, la 640GT plateam doar uleiul, atat, filtre, placute, discuri toate sunt gratuite.

#82
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,847
  • Înscris: 08.01.2010
Daca ai Service Inclusive, la BMW nu platesti nimic pentru inspectii, filtre, ulei, bujii samd.
Cu Service Inclusiv Plus iti inlocuiesc si discuri, placute, ambreiaj, stergatoare.

Edited by Cumulus, 05 August 2022 - 21:58.


#83
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,152
  • Înscris: 05.08.2005
La BMW ai 2 pachete de revizii, unul de baza ce e gratuit - ulei + filtre, și unul extins ce include și frânele și alte elemente, dar nu mai țin minte exact.(plătești extra)

La restul companiilor nu sunt incluse in prețul mașinii. Dar teoretic le poți cumpăra tu extra.

#84
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 17.06.2010
Aici nu este asa, atata timp cat masina este in garantie nu platesti absolut nimic, in afara de ulei. nu exista service inclusiv plus..etc.
Am cumparat G30 la 13.000 km, pana la 100.000 km, in afara de ulei nu am platit nimic.

#85
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,847
  • Înscris: 08.01.2010
Aici nu platesti nici macar completarile cu ulei, politica diferita, in functie de piata.

#86
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 16.05.2012

View PostCourage, on 05 august 2022 - 21:38, said:

La nicio firma nu e revizie gratuita!

E bataie de joc cu costurile. Vor sa zica ca au bagat pe ea calculatorul si cica era la zi softul.
Se mira apoi ca majoritatea clientilor ii ocolesc dupa iesirea din garantie.

La electrice apare insa o dilema....masina iese din garantie in 3 ani sa zicem dar bateria in 8...ce facem? dealerii isi freaca mânuțele: marja de profit e mult mai mare la o electrica unde mare lucru nu ai de facut dar inventeaza ei "operatiuni" specfifice.

Pachetele de revizii "gratuite" sunt incluse din start in pretul de vanzare al masinii....e doar marketing.

Edited by raven75, 06 August 2022 - 06:01.


#87
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,720
  • Înscris: 26.11.2001
RCA B8 Groupama 12 luni - 403 lei

Azi am primit si un mail frumos de la Mercedes, despre harti noi, dar masina nu raporteaza nimic.

O sa ma uit in portal.

Quote

o parte a ofertei noastre pentru dumneavoastră este serviciul ,,actualizare online a hărților“.
Am pus la dispoziție hărți noi de navigație.
Harta regiunii dumneavoastră va fi instalată automat și fără costuri suplimentare în autovehiculul dumneavoastră Mercedes.
Dacă aveți nevoie de hărți noi pentru o altă regiune, vă rugăm să le descărcați gratuit din Portalul Mercedes me.


Salutări călduroase
Mercedes me


#88
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006

 Courage, on 05 august 2022 - 21:38, said:

La nicio firma nu e revizie gratuita![...]
Probabil depinde de politica firmei în țara respectivă.

 RaySefo, on 05 august 2022 - 22:43, said:

Aici nu este asa, atata timp cat masina este in garantie nu platesti absolut nimic,[...]

 Cumulus, on 05 august 2022 - 23:11, said:

Aici nu platesti nici macar completarile cu ulei, politica diferita, in functie de piata.
Și la mine la fel. Am avut A4 ăla vechi cu service inclus 3 ani / 105k km. Au schimbat ulei, filtre, bujii, uleiul în cutia de viteze, plăcuțe de frână, discuri de frână, baterie, lame de ștergătoare, totul inclus în pachetul de service/garanție. Cred că am plătit un litru de ulei la un moment dat. Am zis de el că pe ăla l-am avut până la ODO ~120k km, restul le-am dat în jur de 50k deci nu au apucat foarte multe revizii.
La niciuna dintre cele 4 mașini avute aici nu am plătit la service pentru revizii sau consumabile, totul a fost pe bază de lăsat mașina/luat mașina și a fost unul dintre criteriile de bază când am ales mașinile respective.

 raven75, on 06 august 2022 - 05:59, said:

[...]Pachetele de revizii "gratuite" sunt incluse din start in pretul de vanzare al masinii....e doar marketing.
Unul bun, la mine a mers de minune!

#89
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,720
  • Înscris: 26.11.2001
Am cerut oferta pentru etinderea garantiei, de la 24 de luni la 48 de luni.

Quote

Buna ziua ,
  Cu referire la autovehiculul Mercedes-Benz EQC 400  identificat cu seria de sasiu x inmatriculat cu numarul yyyy , in cele ce urmeaza va voi prezenta un sumar al conditiilor si beneficiilor oferite de produsul Garantie Extinsa Mercedes-Benz+:

Perioada de garantie se poate extinde pana la 24 luni sau 200.000 km daca autovehiculul nu are un rulaj mai mare de 100.000 km si are o vechime de pana la 24 luni de la data primei inmatriculari.

1. Garanția include toate componentele mecanice, electrice, electronice, hidraulice și pneumatice montate din fabrica ale autovehiculului descris în contractul de garanție, exceptând cazul în care acestea sunt excluse de cifra 2 după cum urmează.

2. Nu se vor restitui costurile materialelor și manoperei aferente pentru următoarele:
• dotările suplimentare care nu sunt livrate din fabrică;
• cartușe de uscare pentru instalația de climatizare, completarea sau umplerea precum și modificarea/îmbunătățirea
instalației de climatizare;
• impurităților din sistemul de combustibil;
• reglajelor portbagajului, acoperișului glisant, acoperișului decapotabil, ușilor vehiculului, capotei;
• infiltrațiile de apă, zgomotele precum scârțâituri și trepidații;
• strângerea șuruburilor și a piulițelor întregului vehicul;
• componentele șasiului, caroseriei și elemente decorative;
• deteriorări produse de rugină, oxidație sau ale vopselei, suprafața totală lăcuită;
• hardtops, acoperișuri (prelate pentru acoperișuri decapotabile si pliabile) geamurile pentru acoperiș, sticlele de oglindă, de
far, de lămpi și geamurile vehiculului (această excludere nu se aplică pentru defecte ale încălzirii lunetei, încălzirii oglinzilor
si ale antenei), suporturilor pentru bagaje, acoperitorile portbagajului;
• sistemul de evacuare (acoperite sunt totuși galeria de evacuare, catalizatorul și filtrul de particule);
• elementele ambreiajului (furca de decuplare, rulmentul de presiune, placa de presiune, disc de ambreiaj) se despăgubesc
în cazul unui defect (nu și în cazul uzurii);
• discurile și tamburele de frână precum și plăcuțele de frână si saboții de frână;
• amortizoare (în afară de amortizoarele pneumatice);
• bateriile, bateriile hibride, bateriile pentru antrenarea electrică, acumulatoare și condensatoare electrice indiferent de
construcție;
• piesele care trebuiesc înlocuite la inspecția sau reviziile periodice;
• lamele de ștergătoare și toate curelele de antrenare (acoperite sunt totuși curelele dințate ale sistemului de distribuție al
motorului);
• pneurile, jantele și capacele ornamentale de roți, echilibrarea roților, șuruburi și piulițe de fixare a roților, antifurturi pentru
roți;
• instalația de telefon în cazul în care nu este montată de serie;
• suporturi de date mobile (CD, DVD, discuri Blue-ray, hard-disk, flash memorie);
• chei și telecomenzi ale vehiculului, becuri;
• întregul echipament special suplimentar pentru rulote si autorulote (inclusiv construcții și instalații speciale);
• stingător de incendii, trusă de prim ajutor, trusă de unelte, triunghi reflectorizant de avertizare, accesorii.
  Una dintre conditiile impuse pentru a putea beneficia de extinderea garantiei este efectuarea reviziilor intr-unul din atelierele service autorizate de catre producator, atat pana in momentul de fata, cat si pe toata perioada de garantie oferita.

Garantia este valabila in interiorul tarii, iar in cazul calatoriilor de concediu si de afaceri si pe intreg teritoriul Europei.
Costurile pentru extinderea perioadei de garantie pentru autovehiculul dumneavoastra Mercedes-Benz este 1449.58  lei  + TVA.

Aceasta oferta este valabila pana la expirarea garantiei de 24 luni oferita de producator.


Suspect de ieftin Posted Image

Edited by Courage, 25 April 2023 - 11:07.


#90
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,847
  • Înscris: 08.01.2010
Vor reveni cu un e-mail: dintr-o eroare am folosit moneda gresita Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate