Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Jurnal EV - Mercedes EQC 400 - 2021

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#109
andreicri

andreicri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 13.07.2006

View PostIngerik, on 21 martie 2024 - 21:42, said:

Va salut,
Felicitari pentru modelul ales.

Sunt proaspat posesor EQA, am primit oferta pentru revizie tip B, 2550 lei ...
Cand aveti dvs urmatoarea revizie ?Posted Image
Ceva imi da cu virgula la preturile postate aici pentru revizii la Mercedes pentru masini electrice - mi se pare halucinant de scump tinand cont ca eu nu am platit atat pentru o revizie la reprezentanta pentru un model termic al concurentei din Bavaria...Cum naiba sa fie atat o revizie la care nu schimbi ulei,filtre la motor etc...

Edited by andreicri, 22 March 2024 - 10:01.


#110
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 17.06.2010
Oricum in RO se practica preturi nesimtit de mari in service fata de alte tari.

#111
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
E cam singurul moment cand te mai prind pe la ei... Eu am dat cam 1000 ron pe revizie inclusiv cu schimbat lichid de frana si filtru de polen. Enorm dpmdv, dar e singura cheltuiala facuta cu masina asta prin service-uri. Si e o data la 2 ani si 40-60k km. Cu o termica in 2 ani mergeam la revizie de 4-5 ori... plus bujii, placute etc.

#112
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 08.01.2010
De 5 ori in 60000km? Mai taie din ele. In plus, la BMW nu platesti nimic la revizii, ca atare nu e nici o diferenta notabila.

#113
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005

Vizualizare mesajCumulus, pe 22 martie 2024 - 13:38, a scris:

De 5 ori in 60000km? Mai taie din ele. In plus, la BMW nu platesti nimic la revizii, ca atare nu e nici o diferenta notabila.

Ca sa fiu mai precis, de 6 ori. Eu nu mi-am batut joc de masina niciodata. La 10k km uleiul schimbat. Stii cum arata uleiul dupa 10k km, facuti prin Bucuresti si imprejurimi?  Ca ala de la McDonalds...

#114
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,139
  • Înscris: 22.05.2003
La BMW nu platesti reviziile, pt ca in pretul initial este inclus pachet revizii 5 ani, asadar NU e gratis, ci e preplatit.

#115
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 17.06.2010
Depinde in ce tara, in Swiss platesti doar uleiul cat masina este in grantie, asta vine 200 chf pe fiecare schimb de ulei. Din 2018 doar BMW am avut si am platit uleiul la fiecare schimb,.  inclusiv acum la EV am platit 50 chf lichidul de frana in 2 ani.
Aici doar lichidele se platesc in rest nimic.,
Fratele meu are un Mercedes MarcoPolo si a platit 300 chf uleiul, in rest, filtrre alte chestii zero,.

#116
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007

View Postandreicri, on 22 martie 2024 - 10:00, said:

Ceva imi da cu virgula la preturile postate aici pentru revizii la Mercedes pentru masini electrice - mi se pare halucinant de scump tinand cont ca eu nu am platit atat pentru o revizie la reprezentanta pentru un model termic al concurentei din Bavaria...Cum naiba sa fie atat o revizie la care nu schimbi ulei,filtre la motor etc...
Dar i-au dat manopera gratis, a platit doar piesele conform centralizator. A, ca la piese intra si pozitia 4 manopera operatini service e un ,,bonus" primit la piese.
Remarcabil cum s-au chinuit 2,7 ore la schimbarea unui filtru de polen, a lichidului de frana si ceva ,,curatari". Posted Image

#117
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Nu au dat nimic gratis, doar au bagat manopera la piese in centralizator.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate