Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 Robotul martian european, revigor...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 

Curtatul femeilor în 2021

* * * - - 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1047 răspunsuri în acest subiect

#91
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.125
  • Înscris: 26.01.2010

View Postedy_wheazel, on 08 septembrie 2021 - 18:15, said:


Unu' amuzant poate fi serios, daca situatia o cere, dar unu' serios nu poate fi amuzant.
Eu stiu asta , tu stii asta , crezi ca el e la curent ? :lol:

View Postlucianburjuiul, on 08 septembrie 2021 - 18:36, said:


Ti-ar ons-ul sa-ti fie. Fix la Organizatia Nationala de Sanatate ma gandeam... Noroc cu 'la betie' ca m-am prins.


Pai o partida la momentul potrivit e sanatate curata , nu stiai asta ? :lol:

#92
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.637
  • Înscris: 12.06.2010
Da, da, am cateva memorabile pe calapodul asta. Tot la sanatate curata le incadrez.

#93
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.596
  • Înscris: 17.04.2014
Ar putea sa fie un subiect interesant de discutat daca s-ar realiza importanta perioadei de curtare. Din punctul meu de vedere etapa curtarii are o insemnatate practica majora in vederea unei relatii reusite de termen lung/ casatorie.

"Cred că o relație în doi înseamnă un drum în doi, înseamnă să ne întâlnim la jumătatea drumului. Curtarea să fie reciprocă, diferită și privită cu multă curiozitate, fără așteptarea și anticiparea unui rezultat anume. Pentru amândoi relația cu celălalt să fie o prioritate. Să ofere, să dea amândoi. Nu doar femeia pentru că se simte deja îndrăgostită și nu vrea să îl piardă sau bărbatul pentru că așa a înțeles că el trebuie să curteze femeia. Și ea îl poate testa, respinge, ca să vadă cât de mult o dorește. Este manipulare. Cu cât femeia și bărbatul au ajuns la o maturitate, cu atât se curtează mai onest, vorbesc mai deschis, de dezvăluie într-un ritm apropiat cu răbdare. Au răbdare să se cunoască. Fără jocul respingerii, abandonului și îndreptățirii. Și, fără presiunea perfecțiunii, ireală de altfel în cuplu. Fără liste și vânarea greșelilor celuilalt. Ci, cu efortul, pentru că este nevoie de un efort al onestității, autenticității și autonomiei."

https://mindeducatio...ptarea-iubirii/

Cuvantul cheie care caracterizeaza o perioada de curtare ar putea sa fie: reciprocitate. :) Dorinta/ disponibilitatea de a-l cunoaste pe celalalt si in aceeasi masura dorinta/ disponibilitatea de a te face cunoscut celuilalt.

Editat de GRATEFUL, 08 septembrie 2021 - 19:51.


#94
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
cam doua trei luni așa este de ajuns, zic io. la astia mai copți de soare o lună.

#95
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.422
  • Înscris: 07.05.2018
Femeile bune nu se gasesc pe Tinder sau alte site-uri de matrimoniale.

#96
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015

View PostGRATEFUL, on 08 septembrie 2021 - 19:39, said:

Cuvantul cheie care caracterizeaza o perioada de curtare ar putea sa fie: reciprocitate. :) Dorinta/ disponibilitatea de a-l cunoaste pe celalalt si in aceeasi masura dorinta/ disponibilitatea de a te face cunoscut celuilalt.

O prostie. În primă fază, dacă ești îndrăgostit, nu îl vei vedea niciodată pe celălalt așa cum este în realitate. :lol: Îți cei face iluzii, iar celălalt va poza în cea mai bună versiune a lui. E natural să nu fie natural. :D

Pentru o relație de lungă durată, gen căsătorie, cuvântul cheie este compromisul. :)



LE Indiferent de vârstă. Te poți îndrăgostit și la 60 de ani, fix la fel te vei comportă. Se duce dracu toată înțelepciunea.

#97
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.596
  • Înscris: 17.04.2014

View PostMembruAnonim, on 08 septembrie 2021 - 20:19, said:

În primă fază, dacă ești îndrăgostit, nu îl vei vedea niciodată pe celălalt așa cum este în realitate. Posted Image
Aici iti dau dreptate.Posted Image
In faza aia tindem sa proiectam imaginea "idealului" pe care o avem in minte asupra celuilat si-l imbracam in straie stralucitoare.Posted Image Apoi din cauza stralucirii nu mai vedem bine...

Editat de GRATEFUL, 08 septembrie 2021 - 20:28.


#98
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
Bineînțeles. Fix din cauza asta spun că nu există curtat, dacă ești atras sexual de cineva, începi și proiectezi de ăla/ aia nici nu trebuie să mai facă/ zică ceva. :lol: Nu trebuie decât să fie și el/ ea atras/ ă de tine și gata.

#99
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.596
  • Înscris: 17.04.2014

View PostMembruAnonim, on 08 septembrie 2021 - 20:19, said:



Pentru o relație de lungă durată, gen căsătorie, cuvântul cheie este compromisul. Posted Image

Mai mult ca sigur este si o latura de compromis intr-o casatorie, dar daca deja la inceput cladesti pe ea s-ar putea sa te trezesti in timp un om plin de frustrari cand te gandesti ca s-ar fi putut si altfel...

#100
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 57.714
  • Înscris: 11.04.2005
[ https://images.megapixl.com/256/2561986.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ultima dată când am curtat o femeie a fost prin 1989.

Chiar mi-ar trebui un update

#101
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.596
  • Înscris: 17.04.2014

View PostMembruAnonim, on 08 septembrie 2021 - 20:28, said:

Bineînțeles. Fix din cauza asta spun că nu există curtat, dacă ești atras sexual de cineva, începi și proiectezi de ăla/ aia nici nu trebuie să mai facă/ zică ceva. Posted Image Nu trebuie decât să fie și el/ ea atras/ ă de tine și gata.
Chestia este ca pur atractia sexuala nu este suficienta pentru cladirea unei relatii serioase cu cineva.
...........
@Tomaso
Chiar nu te pot invata cum sa curtezi din nou.Posted Image

Editat de GRATEFUL, 08 septembrie 2021 - 20:45.


#102
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttomaso, on 08 septembrie 2021 - 20:38, said:

Chiar mi-ar trebui un update

Nu există rețetă sau un fel anume. O tipă te place sau nu.

View PostGRATEFUL, on 08 septembrie 2021 - 20:39, said:


Chestia este ca pur atractia sexuala nu este suficienta pentru cladirea unei relatii serioase cu cineva.
...........

Pe natură nu prea o interesează cum se înțeleg partenerii după ce trece atracția aia și intervine obișnuința, important este să te reproduci, să "meargă" specia mai departe. :D După, Dumnezeu cu mila.

#103
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.596
  • Înscris: 17.04.2014

View PostMembruAnonim, on 08 septembrie 2021 - 20:49, said:

Pe natură nu prea o interesează cum se înțeleg partenerii după ce trece atracția aia și intervine obișnuința, important este să te reproduci, să "meargă" specia mai departe. Posted Image
Suna fatalist si descurajant ce zici, ca si cand asta ar fi mersul lucrurilor de cand e lumea si noi toti, vrem nu vrem trebuie s-o urmam ca mai apoi sa intram pe fagasul unei oarecare obisnuinte fade...
Nu proiectezi un copil doar din instinct sexual sau ca sa intri si tu in rand cu lumea. Cel putin asa ar trebui sa fie.

Editat de GRATEFUL, 08 septembrie 2021 - 21:00.


#104
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
Eu zic că sună realist, dar lasă că apare Tomasino cu romantismul și visăm toți cai verzi pe pereți. :P

#105
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 57.714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostGRATEFUL, on 08 septembrie 2021 - 20:39, said:

...........
@Tomaso
Chiar nu te pot invata cum sa curtezi din nou.Posted Image

De curtat oricum nu cred că aș mai avea nervii necesari, așa că nici nu are rost să învăț.    Dar măcar pot să mă uit și eu prin vitrine.

#106
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
Tomasino, povestește-ne, dacă ai chef, cum ai curtat-o pe domniță în '89. :D

#107
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.596
  • Înscris: 17.04.2014

View Posttomaso, on 08 septembrie 2021 - 21:06, said:

De curtat oricum nu cred că aș mai avea nervii necesari, așa că nici nu are rost să învăț. Dar măcar pot să mă uit și eu prin vitrine.
Am glumit. :)

#108
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 57.714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostGRATEFUL, on 08 septembrie 2021 - 20:39, said:

Chestia este ca pur atractia sexuala nu este suficienta pentru cladirea unei relatii serioase

Atracția sexuală este importantă,  dar,  îți dau dreptate,  o relație serioasă are nevoie de ceva mai mult decât sex.  
Trebuie un pachet întreg.   Prietenie,  empatie,  încredere,  milă,  respect reciproc,  dorință și iubire.   Și mai trebuie ceva, un liant care să unească toate astea, un “ceva”   comun.   Nu musai pasiuni comune,  hobby-uri,  ci un ceva comun aflat deasupra materialului și carnalului.   Nu știu să-l definesc în cuvinte,  acum sunt și cam lipsit de inspirație.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate