Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Curtatul femeilor în 2021

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
1047 replies to this topic

#1045
Phish

Phish

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.10.2021

View PostYoda, on 23 septembrie 2021 - 19:06, said:



Frățioare, eu n-am probleme de genul ăsta. Mă descurc. Topicul l-am deschis pentru că subiectul are potențial.
O abordare la nivel impersonal, asta e ideea. Dă "din casă" cine și ce vrea, învață și aplică cine poate.

Eu nu am probleme în privința curtatului dintr-un motiv foarte simplu. Nu sunt disperat, nu ticăie niciun ceas în buzunar, nu am obiective de realizat/bifat cu femeile cu care stau de vorbă. Abordarea disperată într-o relație mi se pare una din cele mai mari greșeli. Una din puținele iremediabile.

Sunt persoane cu care discuția curge fluid, de la sine, și persoane cu care greu se leagă conversația.
Dacă ai probleme în a întreține un dialog, ce-o să faci peste cinci ani de relație?
Ca să răspund la subiect, am convingerea că cea mai bună tehnică de curtat e să fim noi înșine și să construim o comunicare graduală, naturală. Dacă merge bine, dacă nu înseamnă că nu e să fie.

Insist pe necesitatea de a ne vinde scump. Dacă îmi place o femeie cu "x" clase peste mine - dar îmi place al dracului de mult ea, nu banii pe care-i are sau poziția socială - îmi iau timp să ajung la cea mai bună variantă a mea, iar atunci o abordez. Ce am de pierdut? Nimic, în cel mai rău caz primesc un refuz dar rămân cu o variantă mai bună a mea.

Sincer, asta fac. Am de aproape un an fixată ținta pe o doamnă "cu cinci clase peste subsemnatul". M-a ajutat enorm să trag de mine, să sper că într-o bună zi aș putea ieși cu ea la o cafea. Am depășit depresii, neputințe, limitări autoimpuse. Ăsta e și motivul pentru care sunt mofturos în privința altor alegeri. Comparând, nu am găsit nicio variantă asemănătoare. Iar până nu sunt sigur că nu am nicio șansă la acea persoană, nu vreau să mă leg afectiv de alta.

În urmă cu o lună și ceva am prins conjunctura favorabilă să intru în discuție cu ea. Pași extrem de mici, cu răbdarea pictatului pe bob de orez.


Serios? Ai tinta pe ea de 1 an si abia recent ai prins momentul sa deschizi o conversatie ?

Domnul meu, ai o rabdare de fier.

Am cunoscut destule femei fara relatie, oficial, care aveau un barbat pentru sex, unul pentru iesit in oras, unul caruia sa-i povesteasca chestii cand n-o baga in seama ala care o sexeaza. Intelegeti ideea..

De unde stiu eu chestiile astea vă intrebati ?

Am fost pe rand fiecare dintre baietii de mai sus.

Sfatul meu nesolicitat, afla cat mai repede daca e interesata sau.

N-are rost sa tii un loz nerazuit in mana timp de un an.

Schimba tinta domnule. Suntem barbati moderni nu mai pescuim cu o undita, folosim o plasa mare, doua, trei daca e cazul. La cat de pretentioase au devenit femeile azi, poti sa curtezi doua zeci si sa nu pice nici una.

Sanatate si Ciocane tari!

#1046
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,467
  • Înscris: 04.10.2002

View PostPhish, on 06 octombrie 2021 - 16:42, said:

N-are rost sa tii un loz nerazuit in mana timp de un an.

Schimba tinta domnule. Suntem barbati moderni nu mai pescuim cu o undita, folosim o plasa mare, doua, trei daca e cazul. La cat de pretentioase au devenit femeile azi, poti sa curtezi doua zeci si sa nu pice nici una.

Așa cum am mai spus, am fixat-o "în țintă" pentru că era evident că nu puteam face "deschiderea" în halul în care eram acum un an: afectiv, moral, fizic etc.
Posibilitatea unei relații cu ea a fost utopia de care am avut nevoie să fiu motivat să ies din mlaștina în care mă scufundasem.

Șansa să am o relație cu ea e infimă, dar acum nu mai contează asta. Are balta pește, iar eu mi-am reparat năvodul. ;)

Și da, revenind la subiect, o femeie de calibru trebuie curtată. Altfel nu ai trecere. Apari în viața ei când nu e disperată să aibă un partener și nu-ți va face loc instant. Trebuie să demonstrăm că merităm acel loc.

#1047
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
@tehnics, ti-am mutat mesajul acolo unde iti poate raspunde cine trebuie, pe Feedback. Este pentru ultima data cand postezi offtopic aici.

#1048
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 31.03.2015

View PostYoda, on 08 septembrie 2021 - 09:03, said:

Turn on:
- aspect fizic îngrijit, miros plăcut (nu transpiraţie sau parfumuri puternice, after shave-uri de doi lei)
- atitudine echilibrată în gesturi, discuţii.
- e bine să spuneţi câte ceva despre voi, dar este crucial să fiţi buni ascultători. Există riscul ca unele femei să realizeze că au spus prea mult la primele întâlniri şi să dea bir cu fugiţii. E ok, nu a fost să fie, persoanele respective au chestii neasumate/neterminate din trecut, s-au descărcat în faţa unui străin, asumaţi-vă rolul ăsta şi mergeţi mai departe.
- eye contact. Priviţi-o în ochi, mai ales când vorbiţi. Asta o face să aibă încredere în voi.
- aţi făcut-o să râdă? Din nou, peste câteva minute şi doar din discuţii, nu din glume forţate? Sunteţi pe drumul cel bun, băftoşilor. Keep going.

Turn off:
- neîngrijit, duhnind a ceapă, bere, transpiraţie.
- disperat să câştige atenţia, grăbit să obţină confirmarea unei relaţii.
- nu găsiţi subiecte comune de discuţie.
- vorbiţi prea mult despre voi.
- le întrerupeţi atunci când vorbesc (da, femeile pot vorbi mult uneori; dacă nu ştiţi asta sau nu puteţi suporta, poate nu căutaţi sexul/genul potrivit).

Astea sunt truisme. Daca pana la 10 ani nu realizezi astfel de banalitati, inseamna ca ai ceva probleme din spectrul autist. Nu exista o reteta fixa a curtatului, si chiar daca ai in minte o reteta pe care vrei sa o aplici, n-ai sa o poti aplica fara permisiunea celuilalt. Ca sa poti curta, nu conteaza cum, trebuie sa existe atractie fizica reciproca. Daca exista atractie, atunci te poti juca cum vrei, in limitele bunului simt, evident.

Ca sa poti raspunde usor la intrebarea, cum se curteaza sau seduce o persoana de sex opus, nu trebuie sa te intrebi ce fel de oameni au succes la sexul opus, ci ce fel de oameni nu au deloc succes.

Majoritatea oamenilor, adica undeva spre 90%, nu au probleme cu sexul opus. Pentru ei nu exista problema asta. Asadar cine are probleme constante in a isi gasi un partener de sex opus?  Au indivizii cu defecte sau diformitati fizice evidente, si cei cu probleme psihice, dar nu toti, ci mai exact cei care prezinta comportamente din spectrul autist. Nu au autism, insa au anumite dizabilitati psiho-sociale, care-i fac sa  inteleaga foarte greu comportamentul oamenilor si felul in care simtim si gandim.

Edited by Cristi_E, 19 November 2021 - 13:02.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate