Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.
 Smecher de talie grea

PH apa plata

Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...
 metoda constantelor de scurtcircuit

video file info

Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website
 Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
19903 răspunsuri în acest subiect

#11125
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.071
  • Înscris: 14.10.2008
Iulie si august, cele mai nasoale la consum.

#11126
Graa

Graa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.478
  • Înscris: 28.08.2019

 laurchim, on 07 februarie 2023 - 11:39, said:


Multumesc.
1) Daca nu e vina mea ca nu am platit ce am consumat in ultimele 5 luni de cand m-am mutat la Hidroelectrica... asta-i treaba si o accept. Mi-era teama ca trebuia sa mai fac eu ceva ca sa-mi trimita facturile.
2) La Eon am platit cat trebuia. Nu am treaba cu ei. Problema mea e ca nu inteleg de ce contorul "imi zice" ca in 5 luni, de cand am plecat de la Eon, am consumat in medie triplu decat in aceeasi perioada a anilor trecuti, in conditiile in care nu am avut consumatori suplimentari...

Din cate vad, nu exista posibilitatea sa-ti faci cont la distribuitor, adica la Hidroelectrica. Cel putin momentan...
E posibil sa fie o problema cu contorul. Încearcă sa notezi indexul, sau chiar sa faci o poza în fiecare zi sa vezi consumul. Poate că trebuie schimbat.

#11127
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.600
  • Înscris: 06.01.2012

 iogamac, on 06 februarie 2023 - 20:40, said:

Se poate face și cu HE online dacă este locuință care nu a mai avut contracte. În niște pgini în spate am pus eu gidul. Intrați în portal HE la contractare și scrie acolo tot. Citiți cî nu este greu. Acolo există și un ghid de completare a documentelor. Hai că voi sunteți mai tineri și vă descurcați. Nu am timp acum să butonez, dar dacă m-am descurcat eu singură la 60+ cât am vă descurcați și voi.
Ia uimeste-ma cum faci asta si tu si toti cei care ti-au dat like la comentariu !
Cum faceti voi contractare la hidroelectrica
online pentru constructie noua ?
Cred ca unii visati urat noaptea si nu ,nu este datorita varstei.Sa ai multi ani sanatosi dar nu mai induce in eroare.NU se poate face contractare la HE online fara o factură de la furnizor . Era o variantă acum ceva timp cu documentele transmise pe email pentru a incerca sa faci la constructie noua dar in condițiile actuale la hidroelectrica aia a devenit imposibila

#11128
laurchim

laurchim

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 21
  • Înscris: 14.08.2011

 sags, on 07 februarie 2023 - 11:53, said:

@laurchim: Distribuitorul NU este Hidroelectrica ci e-Distributie Muntenia/ Dobrogea/ Banat, SDEE Transilvania Nord/ Sud/ etc, etc, etc in functie de regiunea din tara unde e locul de consum. Cauta si aici pe topic ca s-a tot discutat cum iti faci cont pe la acestia. Parca inafara de zona Olteniei unde trebuie sa trimiti mail sa iti deschida ei contul, se poate si doar online.
Multumesc de info, @sags!
Am deschis un cont nou online la delgaz (sunt din BC). Dar nu are nicio utilitate. Nu pot sa introduc locul de consum si detalii tehnice despre acesta. Exista niste "butoane" pt asta, dar nu sunt functionale... Treaba romaneasca...

#11129
victoria52

victoria52

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 234
  • Înscris: 18.12.2021
Daca vor incepe facturarea de unde au lasat-o,pe cate o luna ,cum au primit unii,ne vom tot intinde cu facturile pana
la Pastele Cailor.Eu sper sa factureze tot consumul restant,oricat de mare este,eu am ajuns la
cca 3000 de kw  neplatiti.In general   este deranjant sa ai datorii.

#11130
laurchim

laurchim

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 21
  • Înscris: 14.08.2011

 victoria52, on 07 februarie 2023 - 12:37, said:

[...]Eu sper sa factureze tot consumul restant,oricat de mare este,eu am ajuns la
cca 3000 de kw  neplatiti.
Eu am pus deoparte ceva bani. Dar ma tot bate un gand sa fac un depozit bancar de vreo 6 luni Posted Image Posted Image

Editat de laurchim, 07 februarie 2023 - 13:09.


#11131
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 745
  • Înscris: 01.05.2009

 laurchim, on 07 februarie 2023 - 12:36, said:

Multumesc de info, @sags!
Am deschis un cont nou online la delgaz (sunt din BC). Dar nu are nicio utilitate. Nu pot sa introduc locul de consum si detalii tehnice despre acesta. Exista niste "butoane" pt asta, dar nu sunt functionale... Treaba romaneasca...
Nu stiu ce detalii tehnice ai vrea sa introduci, ele ar trebui sa apara direct, asociate cu adresa ta.
De regula n-ai ce sa introduci la distribuitor, nici macar indexul, ala il transmiti la furnizor, poti vedea doar citirile inregistrate de ei, "auto" cand sunt transmise de tine, "real" cand sunt citite de ei (asta la mine, E-Distributie Muntenia).
Contul la distribuitor te ajuta sa verifici citirile auto cu cele reale, inregistrate de ei, si eventual sa faci diverse sesizari...una dintre ele ar fi sa programezi o citire "oficiala", facuta de ei (nu stiu cum functioneaza asta in cazul contoarelor inteligente), un eventual defect al contorului, sau sa-i anunti despre schimbarea furnizorului, pentru a nu te taxa vechiul furnizor in continuare.

#11132
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.930
  • Înscris: 13.03.2005

 alinx1, on 07 februarie 2023 - 12:22, said:


Ia uimeste-ma cum faci asta si tu si toti cei care ti-au dat like la comentariu !
Cum faceti voi contractare la hidroelectrica
online pentru constructie noua ?
Cred ca unii visati urat noaptea si nu ,nu este datorita varstei.Sa ai multi ani sanatosi dar nu mai induce in eroare.NU se poate face contractare la HE online fara o factură de la furnizor . Era o variantă acum ceva timp cu documentele transmise pe email pentru a incerca sa faci la constructie noua dar in condițiile actuale la hidroelectrica aia a devenit imposibila
Prin trimiterea actelor pe email.
O poți considera tot online, pentru că nu te deplasezi la sediul lor.

Editat de wertyck, 07 februarie 2023 - 14:13.


#11133
laurchim

laurchim

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 21
  • Înscris: 14.08.2011

 Jumong, on 07 februarie 2023 - 13:55, said:

Nu stiu ce detalii tehnice ai vrea sa introduci, ele ar trebui sa apara direct, asociate cu adresa ta.
De regula n-ai ce sa introduci la distribuitor, nici macar indexul, ala il transmiti la furnizor, poti vedea doar citirile inregistrate de ei, "auto" cand sunt transmise de tine, "real" cand sunt citite de ei (asta la mine, E-Distributie Muntenia).
Contul la distribuitor te ajuta sa verifici citirile auto cu cele reale, inregistrate de ei, si eventual sa faci diverse sesizari...una dintre ele ar fi sa programezi o citire "oficiala", facuta de ei (nu stiu cum functioneaza asta in cazul contoarelor inteligente), un eventual defect al contorului, sau sa-i anunti despre schimbarea furnizorului, pentru a nu te taxa vechiul furnizor in continuare.
Pai aia e, ca la deschiderea contului nu mi-a cerut decat numele, e-mail-ul si telefonul. Nu tu adresa, nu tu cod loc de consum, nimic...
Dar intr-adevar, am dracie de asta de contor nou, "inteligent", nu tre' sa fac eu nimic ca au ei grija sa ma taxeze corect. (Sper.)

In orice caz, am obtinut astazi toate informatiile de care am avut nevoie, si inca ceva in plus (chestia cu inregistrarea pe situl distribuitorului...)
Personal, nu trebuie sa fac nimic. Rabdare si tutun, pana primesc facturile de la Hidroelectrica, ca degeaba ma stresez...Corect?
Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns!

#11134
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.600
  • Înscris: 06.01.2012

 wertyck, on 07 februarie 2023 - 14:13, said:


Prin trimiterea actelor pe email.
O poți considera tot online, pentru că nu te deplasezi la sediul lor.
Am specificat ca deja ca NU mai funcționează chestia aia.Nu are cine sa răspundă la emailuri pe acolo si au specificat si ei ca metoda de contractare  pe platforma lor ca fiind singura functionala. Nu esti lamurit cat de "des" vin facturile?

Editat de alinx1, 07 februarie 2023 - 15:13.


#11135
utilizatorobraznic

utilizatorobraznic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 104
  • Înscris: 06.12.2021
Am ajuns pe la 3400 Kwh nefacturați și tot crește. Am pus eu bani deoparte, însă e deranjant. Și parcă văd că-mi greșesc facturile când vor începe în sfârșit să vină.

Chiar nu înțeleg ce se chinuie atât să emită niște facturi, în condițiile în care prețul este sub plafonul guvernului și n-au nimic special de calculat. Au ultimul index facturat, au ultimul index măsurat, să trimită în puii mei factură cu (index nou - index vechi) * 0.7. Cât de greu poate fi.

Încep să regret zilele bune când eram la Enel cu prețuri mici și-mi veneau și facturile la timp, vizibile din aplicație.

#11136
GreatLeader

GreatLeader

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 254
  • Înscris: 05.09.2022
Ce conteaza cat timp esti ok?

Nu poti face ca la eon? Sa depui bani in cont sa nu te pomenesti ca te debranseaza.

#11137
utilizatorobraznic

utilizatorobraznic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 104
  • Înscris: 06.12.2021

 GreatLeader, on 07 februarie 2023 - 20:45, said:

Nu poti face ca la eon? Sa depui bani in cont sa nu te pomenesti ca te debranseaza.

Adică să plătesc în avans?

Dacă n-am factură pe care s-o trec la detaliile transferului, nu știu dacă ar merge. Mi-e să nu-mi creez alte probleme.

#11138
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.211
  • Înscris: 12.01.2004

 utilizatorobraznic, on 07 februarie 2023 - 20:42, said:

Am ajuns pe la 3400 Kwh nefacturați și tot crește. Am pus eu bani deoparte, însă e deranjant. Și parcă văd că-mi greșesc facturile când vor începe în sfârșit să vină.
Scrie și tu 3.4 Mwh să fi mai șmecher :)

#11139
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.585
  • Înscris: 30.07.2007
Era un banc: cum e mai bine: sa fi futut sau sa fii futut :)

 mrfe, on 07 februarie 2023 - 21:18, said:

Scrie și tu 3.4 Mwh să fi mai șmecher Posted Image


#11140
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.021
  • Înscris: 22.04.2022
Exprimarea eliptică a lui

să fi fost mai șmecher

Oricum, puțini le au cu conjunctivul și tot ne înțelegem că frații.

Editat de Sinmbad, 07 februarie 2023 - 22:33.


#11141
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.747
  • Înscris: 05.11.2008

 mrfe, on 07 februarie 2023 - 21:18, said:

Scrie și tu 3.4 Mwh să fi mai șmecher Posted Image
Sa fi fost mai smecher. Sa fii smecher este mai greu.Posted Image


Cum mai stati cu facturile? Astept facturile pe decembrie 2022. Ce ziceti? Prin aprilie, mai s-ar putea sa vina?
Habar nu aveam ca este asa de greu sa faci o factura. Mi-e mila de astia de la HE. Saracii, cat se mai chinuie ei pentru noi.
De ce nu ii lasa pe altii mai priceputi?

Editat de johnnickelby, 07 februarie 2023 - 22:43.


#11142
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.598
  • Înscris: 16.02.2009

 utilizatorobraznic, on 07 februarie 2023 - 20:42, said:

Chiar nu înțeleg ce se chinuie atât să emită niște facturi, în condițiile în care prețul este sub plafonul guvernului și n-au nimic special de calculat.
În funcție de zona geografică și prin urmare de tariful de distribuție, prețul este peste plafonul guvernamental. În plus unele greșeli legislative obligă Hidroelectrica să crească (temporar) prețul energiei. Au de calculat...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 3

1 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

marius2708

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate