Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19577 replies to this topic

#11089
victoria52

victoria52

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 18.12.2021
Nu am platit o factura din luna aprilie 2022 pentru ca era  suprataxata cu 2200 de lei pentru un consum inexistent.Am reclamat situatia
de mai multe ori,nici un raspuns, nu pot aplica penalizari.In acest caz Hidroelectrica este buna de plata cf. Ordinului ANRE pentru ca
nu a raspuns in termen de 5 zile,fiind vorba de factura gresita.

#11090
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,740
  • Înscris: 05.11.2008
Ce liniste s a facut pe topic. Ati crezut ca ati  scapat de facturi?
Toata lumea se cauta de bani acum.

#11091
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,473
  • Înscris: 25.10.2007

View Postvictoria52, on 05 februarie 2023 - 14:07, said:

Nu am platit o factura din luna aprilie 2022 pentru ca era  suprataxata cu 2200 de lei pentru un consum inexistent.

Daca inca nu ai primit raspuns, iti sugerez sa faci reclamatie online si la ANPC.. se misca mult mai repede decat ANRE-ul

#11092
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View Postvictoria52, on 05 februarie 2023 - 14:07, said:

Nu am platit o factura din luna aprilie 2022 pentru ca era  suprataxata cu 2200 de lei pentru un consum inexistent.Am reclamat situatia
de mai multe ori,nici un raspuns, nu pot aplica penalizari.In acest caz Hidroelectrica este buna de plata cf. Ordinului ANRE pentru ca
nu a raspuns in termen de 5 zile,fiind vorba de factura gresita.

Trebuia să ai banii deja in cont , corect, doar că Hidro nu plătește precum ceilalți. Hidro e stat în stat, nici ANRE nu o atinge.

Hidro și Restart nu plătesc compensații. In rest toți plătesc, inclusiv OD.

Edited by Sinmbad, 05 February 2023 - 23:31.


#11093
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View Postbai3tzash, on 04 februarie 2023 - 10:12, said:

Eu repet, ăștia cred că le facturează manual 😄. Iau datele dintr-un Excel, pun in Word și Save as PDF. Mai ales că spuneți că lipsesc date din adresă, undeva s-au pierdut pe drum 😄.
Aștept și eu minunea, poate vine luna asta o factură și pentru mine.

Dar sigur vin pe mail ? Sa nu ne trezim ca data trecuta că s emise de mult dar trebuie căutate cu CNP-ul

#11094
djjanos13

djjanos13

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 02.02.2021

View PostSinmbad, on 06 februarie 2023 - 00:18, said:



Dar sigur vin pe mail ? Sa nu ne trezim ca data trecuta că s emise de mult dar trebuie căutate cu CNP-ul
si eu ma gandesc la treaba asta. a trecut un an de cand au ramas cu facturile in urma in cazul meu.

#11095
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,473
  • Înscris: 25.10.2007

View PostSinmbad, on 06 februarie 2023 - 00:18, said:

Dar sigur vin pe mail ?

Vin cu porumbelul calator..

#11096
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 16.02.2008

View Postmicutu82, on 04 februarie 2023 - 19:44, said:

Simplu, ANRE a așteptat că hidroelectrica să-și facă aplicație că să poată da aceasta lege 🤣🤣. Înseamnă că va exista cât de curând acea aplicație sau platforma care să conțină aceste date

Unde e aplicatia aceea?  caci noi astia sutele de mii de abonati, NU O VEDEM, NU AVEM ACCES LA EA AZI 06.02.2023 !!!
Si nici facturi nu primim.
DOVADA JOS.

Attached Files



#11097
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Daca asculti bine cum palpaie becul din baie, o sa auzi condul Morse, Hidroelectrica iti transmite cat e factura Posted Image

#11098
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,128
  • Înscris: 14.04.2009
La ANRE s-a rasturnat carul cu prosti...adio POSF functional pana la anul si la multi ani...

Platforma a fost finalizată în 2022, la termenul stabilit în contractul de finanțare cu MIPE, baza de date este încărcată cu informații cu privire la locurile de consum si cu contractele de furnizare de energie electrică si gaze naturale, dar în continuare, ca orice soft nou, prezintă mici probleme, așa numite “bug”-uri, care la acest moment sunt în curs de identificare și eliminare.

Nu în ultimul rând, în contextul în care plafonarea prețurilor la energie electrică și gaze naturale se aplică pentru încă doi ani (în speță, până la data de 31 martie 2025), în această perioadă nu ne așteptăm la mișcări semnificative între furnizori în ceea ce privește portofoliile de clienți, ccea ce înseamnă că în acest răstimp vom avea timp suficient la dispoziție pentru a perfecționa POSF.

https://financialint...ru-consumatori/

#11099
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,783
  • Înscris: 25.07.2004
Pana la sfarsitul lui 2023 mai e :D

#11100
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Ii bun atunci. Probabil au dat plafonarea pana in 2025 tocmai ca sa termine astia platforma POSF :D

#11101
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Salutări,
Abia am cumpărat o casă în Pantelimon, nu am făcut încă un contract cu furnizorul de electricitate. Contractul este încă pe numele vânzătorului. Când m-am mutat contorul era pe zero.
Nu știu cine este furnizor, pe contor, care este la poartă, scrie e-distribuție muntenia.
Am doar contract de vânzare cumpărare al imobilului, plus o hârtie primită de la la vânzător care pare să fie un proces verbal de instalare, nicidecum un contract.
Pot încheia direct un contract cu Hidroelectrica? Vânzătorul mă trimite la Enel să închei contract pe numele meu.

Edited by aiulianctin, 06 February 2023 - 15:43.


#11102
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
In teorie, poti. Din ce stiu eu, distribuitorul vine sa puna contor doar dupa ce e incheiat un contract de furnizare de electricitate. Asa e procedura, astia sunt pasii. El ar trebui sa stie cu cine are contract de furnizare. Poate e ENEL, daca te trimite la ei.
Probabil daca ai face cont pe POSF sau pe portalul distribuitorului, s-ar vedea ce furnizare e. Nu stiu Hidroelectrica ce proceduri are, ma gandesc ca te pot lua fara ultima factura, gasesc ei care e furnizorul actual si fac trecerea. Dar cel mai bine vorbesti la ei.

Edited by bai3tzash, 06 February 2023 - 16:00.


#11103
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 30.04.2008
Daca exista contor, cu siguranta pt. acel loc de consum exista codul POD si un contract de furnizare.

Online pe pagina distribuitorului, pentru a putea vedea cine este furnizorul acelui loc de consum, ai nevoie de codul POD

Edited by w140, 06 February 2023 - 16:06.


#11104
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,847
  • Înscris: 24.04.2013
@aiulianctin: Cere-i fostului proprietar copie dupa ultima factura, ca ai nevoie pentru contractarea online cu schimbare furnizor. Nu vad de ce te-ar refuza, ca oricum i-a cerut-o notarul pentru vanzarea imobilului. Daca a avut Enel ca frunizor iti sunt suficiente CNP-ul titularului (care e si in contractul de vanzare/cumparare, deci nu e chiar asa secret) si codul de plata (pe care nu vad de ce nu ti l-ar da; tinand cont de zona ar fi cifrele din POD de dupa RO001E), apoi obtii copia facturii in PDF de la factura.enel.ro; asa puteti rezolva mai usor, fara sa fie nevoie sa va intalniti.

#11105
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 26.01.2019

View Postav_myjob, on 06 februarie 2023 - 13:19, said:

așa numite “bug”-uri

Simt ca au intentionat sa mai zica "asa numite bug-uri, aceasta noua descoperire care ameninta software-ul de pretutindeni"... :D
Saracutu' ANRE, cum a descoperit, micutu de el, "bug"-ul! Nu-i draguuuuut?

View Postav_myjob, on 06 februarie 2023 - 13:19, said:

în contextul în care plafonarea [...] se aplică pentru încă doi ani (în speță, până la data de 31 martie 2025), [...] în acest răstimp vom avea timp suficient la dispoziție pentru a perfecționa POSF.

Deci ce vrea poetul ANRE sa spuna este ca POSF va fi complet functional la 31 martie 2025.
Mai ales daca pana atunci, industria software creeaza si un vaccin anti-bug.... :D
Altfel, nu stiu ce sa zic, pare un termen strans...... ar fi fost mai potrivit un 2125..... :D

#11106
stericuta

stericuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 749
  • Înscris: 16.03.2005

View Postgry2000, on 06 februarie 2023 - 13:14, said:

Unde e aplicatia aceea?  caci noi astia sutele de mii de abonati, NU O VEDEM, NU AVEM ACCES LA EA AZI 06.02.2023 !!!
Si nici facturi nu primim.
DOVADA JOS.
ȘI ASTA ÎNSEAMNĂ SĂ TE RĂCNEȘTI AICI!!!!!!!!!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate