Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Despre banci și criptomonede

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
104 replies to this topic

#91
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

 dorin_2k, on 07 septembrie 2021 - 10:37, said:

Orice om normal e atent. Se știe din... "antichitate" asta.
Na...că mai sunt și unii care de abia în 2021 au aflat că pot fi păcăliți.. e altceva.
Daca respecti regulile din TC, nu te fraudează nimeni.

Problema e de fapt cu inrolarea cardului pe site-uri, acolo e pacaleala, tu stiind ca pe anumite site-uri cardul trebuie inrolat pentru efectuarea anumitor tranzactii.

#92
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,853
  • Înscris: 01.11.2005

 LordulCapdeMort, on 07 septembrie 2021 - 10:56, said:


Problema e de fapt cu inrolarea cardului pe site-uri, acolo e pacaleala, tu stiind ca pe anumite site-uri cardul trebuie inrolat pentru efectuarea anumitor tranzactii.
Nu e nici o pacaleala cand iti apare pe ecranul telefonului 3600 si nu 1 leu.

#93
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007
Oricum am inteles situatia. Mai bine mai tarziu decat niciodata.

Din punct de vedere al bancii e totul legal fiind autorizata tranzactia cu acel cod 3D secure, fiind aproape imposibil de demonstrat ca persoana pagubita (vorbim in general nu in particular) nu a intrat in posesia criptomonedelor ( oare daca persoana pagubita sa zicem ca ar putea demonstra asta ar schimba cu ceva cursul lucrurilor?) iar cu reclamatia la politie este a doua parte din ecuatie care insa nu anuleaza prima parte(nu o exclude) , cum zicea si colegul forumist tehnics nu orice reclamatie la politie este intemeiata. Pe scurt daca am sintetiza este destul de greu de demonstrat frauda(nu stiu daca imposibil) , practic persoanele in cauza sunt victime cu acordul lor (tot tehnics spunea).

Iar regulamentul bancar cel putin la BRD este clar "orice tranzactie este socotita irevocabila cand a fost autorizata cu codul 3D secure ...." .

Bine sunt unele cazuri cu persoane suspendate de la locul de munca pana la clarificarea cercetarilor ( adica a se vedea daca au savarsit sau nu o fapta de o anumita natura) dar probabil ca acolo sunt mai multe probe + deciziile interne care stabilesc conduitele de urmat.

In cazurile de tranzactii cu criptomonede astfel de decizii interne probabil ca nu isi au rostul sau nu se intrunesc conditiile pentru a fi puse in aplicare,.

#94
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,426
  • Înscris: 01.12.2001

 LordulCapdeMort, on 07 septembrie 2021 - 10:56, said:



Problema e de fapt cu inrolarea cardului pe site-uri, acolo e pacaleala, tu stiind ca pe anumite site-uri cardul trebuie inrolat pentru efectuarea anumitor tranzactii.
Despre ce "înrolare" vorbești?
Cel mult salvarea datelor cardului se face pe unele site-uri.
Ca să nu mai scrii numărul, numele și data expirării.
CVV2 îl cere tot timpul.
Apoi autorizarea o faci din telefon cu aucatia băncii
Aia cu "înrolarea" e o abureală.
Citește și înțelege TC de la banca ta și te lămurești.
Daca e prea greu, folosește cash și scapi de stresa.

 LordulCapdeMort, on 07 septembrie 2021 - 11:47, said:

Oricum am inteles situatia. Mai bine mai tarziu decat niciodata.
Sper sa fie așa. Să nu reîncepi cu al tau caz de mii de răspunsuri.


#95
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

 dorin_2k, on 07 septembrie 2021 - 12:30, said:

Despre ce "înrolare" vorbești?
Cel mult salvarea datelor cardului se face pe unele site-uri.
Ca să nu mai scrii numărul, numele și data expirării.
CVV2 îl cere tot timpul.
Apoi autorizarea o faci din telefon cu aucatia băncii
Aia cu "înrolarea" e o abureală.
Citește și înțelege TC de la banca ta și te lămurești.
Daca e prea greu, folosește cash și scapi de stresa.


Sper sa fie așa. Să nu reîncepi cu al tau caz de mii de răspunsuri.

salvarea datelor cardului pe unele site-uri ...la asta m-am referit, CVV/CV2 il introduci tu...parca era optiunea pe unele site-uri sa iti memoreze automat datele dar nu mai stiu daca se aplica si pentru CVV/CV2

#96
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,426
  • Înscris: 01.12.2001
E salvare date card. Nu înrolare.
De ce ar trebui să îți fie frica?
Totul e safe daca citești ce scrie acolo.
CVV2 trebuie introdus de fiecare data manual.



#97
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 09.08.2005

 LordulCapdeMort, on 06 septembrie 2021 - 08:57, said:

am crezut ca CRO si CRX IO au legatura cu criptomonedele.
Și dacă hoțul cumpăra hîrtie igienică puneai titlul Despre bănci și hîrtie igienică?

#98
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Doamne ferește, inițiatorul a luat-o complet razna. Mă gândeam că în ultimele pagini ale topicului său inițial, înțelese în sfârșit, după 10000 de încercări, că el e de vină, însă nu... Dacă îi închizi topicul ăsta, va redeschide altul și tot așa. Trebuie tratată cauza.

Edited by Vlad_22, 08 September 2021 - 14:57.


#99
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

 Vlad_22, on 08 septembrie 2021 - 14:57, said:

Doamne ferește, inițiatorul a luat-o complet razna. Mă gândeam că în ultimele pagini ale topicului său inițial, înțelese în sfârșit, după 10000 de încercări, că el e de vină, însă nu... Dacă îi închizi topicul ăsta, va redeschide altul și tot așa. Trebuie tratată cauza.

Am spus si pe topicul asta ca am inteles in sfarsit situatia !

 dorin_2k, on 07 septembrie 2021 - 21:18, said:

E salvare date card. Nu înrolare.
De ce ar trebui să îți fie frica?
Totul e safe daca citești ce scrie acolo.
CVV2 trebuie introdus de fiecare data manual.

nu cred ca e vorba de frica, cumva stiind faptul ca pe unele site-uri trebuie sa completezi datele cardului, nu iti mai trece prin cap ca e vorba de o frauda si introduci datele cardului si pe site-ul fake(daca nu verifici site-ul)..si daca unele iti mai sar in ochi..asta cu livrareolxro.com e aproape imposibil sa iti sara in ochi daca nu esti fff atent

 radunic, on 08 septembrie 2021 - 14:42, said:

Și dacă hoțul cumpăra hîrtie igienică puneai titlul Despre bănci și hîrtie igienică?

Nu. Cred ca e mai bine sa fie schimbat titlul topicului in "Despre banci si refuzuri de plata"

Edited by LordulCapdeMort, 08 September 2021 - 17:29.


#100
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

 LordulCapdeMort, on 07 septembrie 2021 - 18:49, said:


salvarea datelor cardului pe unele site-uri ...la asta m-am referit, CVV/CV2 il introduci tu...parca era optiunea pe unele site-uri sa iti memoreze automat datele dar nu mai stiu daca se aplica si pentru CVV/CV2

Pe cele de scam da, in rest nu.

Te-ai lamurit? Poti sa treci peste?

#101
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,853
  • Înscris: 01.11.2005
Salvarea datelor nu se face pe site-uri ci in broweserul calculatorului tau. Asta nu stiu multi.
Eu daca am doua calculatoare, si pe calculatorul A   aceesez site-ul X, bag datele, Chome de exemplu ma intreaba daca vreau sa imi retina datele pentru urmatoarea logare. Daca peste 3 zile accesez site-ul X tot de pe calculatorul A, datele mele vor fi automat completate pentru ca le-a retinut browserul.
Daca ma duc in alta parte si folosesc calculatorul B, ca sa accesez site-ul X pentru prima data, vei observa ca desi e acelasi site, datele tale nu sunt auto-completate, pentru ca browserul de pe calculatorul B nu le are salvate. Iar asta se intampla cand nu ai contul Google setat.

Daca ai contul Google setat, atunci poti avea auto-completare si pe calculatorul B pentru ca datele sunt stocate in cont, nu in browser.

Spun asta din experienta personala cand am luat un ransworm si pe langa asta mi-a fost copiata si lista de parole din browser nu din google account. Bine macar ca nu erau multe parole si oricum era un calculator special dedicat vulnerabilitatii.

Asa ca sfatul meu este sa nu va lasati browserul sa auto-completeze datele. Stiu, e mai nasol cand tre sa cumperi ceva si sa stai sa scrii la manuta toate datele...dar in cazul unui atac e mai safe.

Parolele salvate se vor vedea foarte simplu in setarile browserului si pot fi citite foarte usor de cineva care poate avea acces la browserul tau

Attached Files


Edited by tehnics, 09 September 2021 - 09:58.


#102
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 tehnics, on 09 septembrie 2021 - 09:54, said:

Salvarea datelor nu se face pe site-uri ci in broweserul calculatorului tau. Asta nu stiu multi.
Eu daca am doua calculatoare, si pe calculatorul A   aceesez site-ul X, bag datele, Chome de exemplu ma intreaba daca vreau sa imi retina datele pentru urmatoarea logare. Daca peste 3 zile accesez site-ul X tot de pe calculatorul A, datele mele vor fi automat completate pentru ca le-a retinut browserul.
Daca ma duc in alta parte si folosesc calculatorul B, ca sa accesez site-ul X pentru prima data, vei observa ca desi e acelasi site, datele tale nu sunt auto-completate, pentru ca browserul de pe calculatorul B nu le are salvate. Iar asta se intampla cand nu ai contul Google setat.

Daca ai contul Google setat, atunci poti avea auto-completare si pe calculatorul B pentru ca datele sunt stocate in cont, nu in browser.

Spun asta din experienta personala cand am luat un ransworm si pe langa asta mi-a fost copiata si lista de parole din browser nu din google account. Bine macar ca nu erau multe parole si oricum era un calculator special dedicat vulnerabilitatii.

Asa ca sfatul meu este sa nu va lasati browserul sa auto-completeze datele. Stiu, e mai nasol cand tre sa cumperi ceva si sa stai sa scrii la manuta toate datele...dar in cazul unui atac e mai safe.

Parolele salvate se vor vedea foarte simplu in setarile browserului si pot fi citite foarte usor de cineva care poate avea acces la browserul tau
Da și nu. Pentru a vedea parole salvate în browser, că e Chrome, Edge, Firefox etc., ai nevoie ori de parola telefonului, ori de ce-a a PC-ului sau amprenta, de pildă.

#103
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,853
  • Înscris: 01.11.2005

 Vlad_22, on 09 septembrie 2021 - 12:29, said:

Da și nu. Pentru a vedea parole salvate în browser, că e Chrome, Edge, Firefox etc., ai nevoie ori de parola telefonului, ori de ce-a a PC-ului sau amprenta, de pildă.
Teoretic da. Dar practic astfel de programe de ransworm sau keylogger au un sistem foarte ingenios de a da disable la parola de windows si de a afla lista de parole.
Baietii care fac astfel de programe stiu mai mult decat "inginerii" aia de la Microsoft...

#104
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

 AlexEn, on 09 septembrie 2021 - 09:23, said:


Pe cele de scam da, in rest nu.

Te-ai lamurit? Poti sa treci peste?

am mai spus ca am trecut peste ca am inteles situatia ! De  altfel nici nu am mai insistat cu problema mea in ultimele zile.

#105
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

 tehnics, on 09 septembrie 2021 - 09:54, said:

Salvarea datelor nu se face pe site-uri ci in broweserul calculatorului tau. Asta nu stiu multi.
Eu daca am doua calculatoare, si pe calculatorul A   aceesez site-ul X, bag datele, Chome de exemplu ma intreaba daca vreau sa imi retina datele pentru urmatoarea logare. Daca peste 3 zile accesez site-ul X tot de pe calculatorul A, datele mele vor fi automat completate pentru ca le-a retinut browserul.
Daca ma duc in alta parte si folosesc calculatorul B, ca sa accesez site-ul X pentru prima data, vei observa ca desi e acelasi site, datele tale nu sunt auto-completate, pentru ca browserul de pe calculatorul B nu le are salvate. Iar asta se intampla cand nu ai contul Google setat.

Daca ai contul Google setat, atunci poti avea auto-completare si pe calculatorul B pentru ca datele sunt stocate in cont, nu in browser.

Spun asta din experienta personala cand am luat un ransworm si pe langa asta mi-a fost copiata si lista de parole din browser nu din google account. Bine macar ca nu erau multe parole si oricum era un calculator special dedicat vulnerabilitatii.

Asa ca sfatul meu este sa nu va lasati browserul sa auto-completeze datele. Stiu, e mai nasol cand tre sa cumperi ceva si sa stai sa scrii la manuta toate datele...dar in cazul unui atac e mai safe.

Parolele salvate se vor vedea foarte simplu in setarile browserului si pot fi citite foarte usor de cineva care poate avea acces la browserul tau

Da ai dreptate...e vorba de auto-completarea datelor din browser . Despre asta era vorba.Si ai dreptate e mai bine/safe sa nu bifam aceasta optiune cand vrem sa cumparam ceva.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate