Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 

Sfaturi renovare baie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 02.02.2005
Buna seara,

In urma unor experiente neplacute cu cativa 'mesteri', am decis sa fac eu unele lucrari.
Asadar cer sfatul vostru cu privire la:

Cu ce material se niveleaza imperfectiunile? - am auzit fel de fel de variante - chit de cutit, ipsos simplu, ipsos ptr placi de rigips, ciment, glet ceresit xx, mortar reparatii ceresit xx etc.
Caz particular: Am o zona in tavan unde a curs apa de la venicul de sus .. si vad ca dupa ce s-a uscat, se desprind bucati destul de mari din ce material o fi acolo. Se poate sa gasesc ceva care sa tina la inundatie? Posted Image
Vreau sa gasesc materialul ambalat in cantitati mici.
Peste material am sa dau cu vopsea pe baza de apa sau var lavabil.


Ce granulatie recomandati la smirghel ptr slefuit dupa nivelare?


Multumesc.

Edited by pavelescu, 24 August 2021 - 19:00.


#2
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,418
  • Înscris: 10.05.2007
Salut, pentru tavan trebuie sa tratezi cauza , nu efectul.

Edited by Dany_Darke, 24 August 2021 - 21:51.


#3
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,400
  • Înscris: 11.08.2003
Am incercat eu odata sa repar o chestie similara si sa slefuiesc. Cand am vazut cat praf poate sa iasa, m-am lasat pagubas. Ok, are ceva valuri... neinteresant. :)

#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,072
  • Înscris: 28.10.2006
Daca curge de sus, poti sa-i pui in cap si frisca! Daca-i moarta NU mai misca!
Nu exista solutie anti inundatie de sus, ieftina. Ce stiu eu este una singura: mutarea la casa individuala sau, la limita, mutarea la ultimul etaj, cu asumarile de rigoare.
Sunt obosit si nu dezvolt.
Succese dese!

#5
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 02.02.2005
Partea cu inundatia am spus-o ca un caz particular.
In general ptr nivelare, ce material e mai bun?

#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,151
  • Înscris: 10.07.2013

 pavelescu, on 24 august 2021 - 19:10, said:

Partea cu inundatia am spus-o ca un caz particular.
In general ptr nivelare, ce material e mai bun?

Prima data trebuie ca zona sa fie curatata temeinic de praf, grasimi sau huma...
Dupa curatare, se spala cu apa si sapun se limpezeste iar apoi se da cu ciment daca gaura este mare.
Dupa ce se usuca cimentul se umezeste zona si se niveleaza cu ipsos de granulatie mare, dupa uscare se niveleaza cu ipsos fin si se slefuieste.
Se da o amorsa pentru vopsea lavabila, dupa aceea minim 2 straturi de vopsea lavabila la aceeasi culoare cu tavanul.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca suprafata este de cativa mm se poate da direct cu ipsos fin, dupa ce se umezeste suficient adancitura.
Dupa uscare, se da amorsa ca mai sus..Posted Image
Succes!

Edited by xmanyacs77, 24 August 2021 - 19:58.


#7
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 23.12.2015
daca a curs apa mai mult ca sigur ca tavanul e patat. Pentru a impiedica petele sa reapara dupa cateva saptamani de la tencuit ca amorsa inainte de lavabila poti folosii "Stain Block" https://www.leroymer...alb-2.5-l/47680

#8
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 23.12.2015

 pavelescu, on 24 august 2021 - 18:58, said:


Cu ce material se niveleaza imperfectiunile? - am auzit fel de fel de variante - chit de cutit, ipsos simplu, ipsos ptr placi de rigips, ciment, glet ceresit xx, mortar reparatii ceresit xx etc.
Caz particular: Am o zona in tavan unde a curs apa de la venicul de sus .. si vad ca dupa ce s-a uscat, se desprind bucati destul de mari din ce material o fi acolo. Se poate sa gasesc ceva care sa tina la inundatie? Posted Image
Vreau sa gasesc materialul ambalat in cantitati mici.
Peste material am sa dau cu vopsea pe baza de apa sau var lavabil.

Nu ti s-a raspuns la intrebare si nici eu nu ti-am raspuns desi ramane valabil ce am scris mai sus.

ceresit CT127 e pentru umplerea de pana la 2 mm si gasesti in saci de 5 kg. Daca adancitura e mai mare de 2 mm folosesti ceresit ct126 care parca e si el in saci de 5kg. Poti folosii si alte gleturi de umplere si finisare

Deci practic cureti cu un spaclu toata portiunea care se desprinde si apoi folosesti ct126 sa umpli daca e mai mare de 2 mm si ct127 pentru finisare. Fiind vorba de tavan m-as mira sa ai nevoie de ct126
Apoi smirgheluit, amorsa Stain Block si lavabila.

 pavelescu, on 24 august 2021 - 18:58, said:

Ce granulatie recomandati la smirghel ptr slefuit dupa nivelare?


Eu am folosit granulatie 180 cu un  slefuitor MAKITA BO3711 (vezi https://www.tools.st...ita-bo3711.html ). A costat 300 lei + transport, e de uz general nu cel mai recomandat pentru tencuieli , dar e bun la casa omului. Daca vrei sa-l cumperi, cauta-l cu google si vezi unde e cel mai ieftin.

#9
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 02.02.2005
Interesant produsul "Stain Block". Nu, nu sunt zone patate. A curs apa intr-o zona mica- in zona scurgerii celui de sus. Problema e ca a fost un material foarte prost(asa cred eu) si acum s-a exfoliat mult acolo.

 vladut01, on 25 august 2021 - 05:21, said:

ceresit CT127 e pentru umplerea de pana la 2 mm si gasesti in saci de 5 kg. Daca adancitura e mai mare de 2 mm folosesti ceresit ct126 care parca e si el in saci de 5kg. Poti folosii si alte gleturi de umplere si finisare

Deci practic cureti cu un spaclu toata portiunea care se desprinde si apoi folosesti ct126 sa umpli daca e mai mare de 2 mm si ct127 pentru finisare. Fiind vorba de tavan m-as mira sa ai nevoie de ct126
Apoi smirgheluit, amorsa Stain Block si lavabila.
Foarte bine explicat. Multumesc.

 vladut01, on 25 august 2021 - 05:21, said:

Eu am folosit granulatie 180 cu un  slefuitor MAKITA BO3711 (vezi https://www.tools.st...ita-bo3711.html ). A costat 300 lei + transport, e de uz general nu cel mai recomandat pentru tencuieli , dar e bun la casa omului. Daca vrei sa-l cumperi, cauta-l cu google si vezi unde e cel mai ieftin.
Poate pe viitor slefuitor. Acum am sa fac la mana.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate