Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 

Fascinația unor cărți și reviste vechi

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
Deși NU este vorba despre literatură, cărțile și revistele pe anumite teme (arhitectură, artă, modă, tehnică, poate chiar viață socială) oferă o anumită fascinație. Nu toate, în general sunt cele care au o calitate mai bună a tipăriturii și hârtiei, deși pot să fie și cele cu hârtie de calitate mai slabă (nu slabă precum ajunseseră multe cărți și reviste la noi în anii '80). Azi se poate oferi calitate mult mai bună a imaginii, unele cărți au numai hârtie lucioasă, dar parcă tocmai asta taie din farmec. Și poate ar fi și culoarea imaginilor, care deși se apropie azi în general de realitate (unii mai exagerază) nu oferă acel farmec.
Să fie oare și faptul că chiar și în prima parte a epocii tehnoredactării computerizate nu era totul chiar așa de ușor, deci se punea mai mult accent pe muncă și creativitate?
Repet, nu este vorba de conținut, că așa sunt publicate și cărți și reviste noi care descriu chestii din trecut, și cu toate că informația e interesantă, parcă nu este la fel de plăcut ochiului precum ceva vechi.

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,589
  • Înscris: 30.10.2003

View Postdjl, on 10 august 2021 - 11:44, said:

modă,
Vorbesti de cataloagele OTTO/Neckermann sectiunea lenjerie intima?

Edited by Bursul, 10 August 2021 - 11:55.


#3
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Cel mai probabil, tot ce ai scris mai sus se inscrie sub sentimentul numit nostalgie.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,059
  • Înscris: 24.02.2006

View Postdjl, on 10 august 2021 - 11:44, said:

....cărţile şi revistele pe anumite teme ....oferă o anumită fascinaţie....în general sunt cele care au o calitate mai bună a tipăriturii şi hârtiei....
daca asta te atrage pe tine la o carte, atunci cred ca ai o problema....

#5
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 17.11.2011
Colectia de toamna 1978. Ce poarta al doilea tip (dreapta jos), mi s-ar parea misto chiar si azi.

Attached Files


Edited by glassofwine, 10 August 2021 - 12:23.


#6
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,667
  • Înscris: 29.12.2016
Eu rasfoiam Cutezatorii, Luminita, almanahuri si chiar ziare dedicate in special curentului SF.
Insa cel mai mult ma bucuram cand puneam mana pe o revista din cele de mai jos.
Pus mana in sensul de a o rasfoi. De a o detine nici nu se punea problema.
Erau la fel de rare ca si pachetul de Kent sau cutia de Amigo. Marfa de contrabanda...

Cat despre nou sau vechi, eu citesc cu placere la fel cum citeam si inainte de '90, si carti vechi, si noi, chiar daca acum le citesc mai mult pe telefon, in format digital.

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 10 August 2021 - 12:33.


#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,297
  • Înscris: 06.01.2007
Tehnium era revista mea preferata. Cand stiam ca trebuie sa vina, ma duceam la postas acasa sa-l intreb, nu mai aveam rabdare sa mi-o aduca.
Veneam pe strada de la postas citind revista si nu eram atent la nimic altceva. Noroc ca nu circulau masini pe-atunci.
Cu ocazia lui 23 august, revista era dubla ca marime si continut. Super sarbatoare.

#8
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,635
  • Înscris: 31.01.2010
Sport si Tehnica, pina in anii 73.
Stiinta si Tehnica
Racheta Cutezatorilor
Reviste care ar merita sa fie salvate digital.

Edited by Ion_Bumbu, 10 August 2021 - 12:55.


#9
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
N-am citit o carte de vreo 4-5 ani. Cand eram mic , in anii 90, radeam orice carte se putea , le citeam la foc automat

#10
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostIon_Bumbu, on 10 august 2021 - 12:54, said:

Sport si Tehnica, pina in anii 73.
Stiinta si Tehnica
Racheta Cutezatorilor
Reviste care ar merita sa fie salvate digital.

Subscriu pentru Sport si tehnica si Racheta Cutezatorilor.In RC iti dadea multe planuri de modele pentru care ai incasa in ziua de azi dosar penal.Ma refer la fabricarea rachetomodelelor si motoarelor pentru ele.

#11
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Aveam vecin pe cineva pasionat de carti sf. De la el am luat numeroase carti sa le citesc

El are vreo cateva mii de carti citite , eu vreo 500 cu toate

#12
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,635
  • Înscris: 31.01.2010
Colectia Povestiri Stintifico-Fantastice.
Exista digitizate toate numerele incepind cu Nr. 1/1955, Meteoritul de Aur.

Edited by Ion_Bumbu, 10 August 2021 - 13:16.


#13
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,891
  • Înscris: 14.10.2008
Eu citeam doar Mickey Mouse. Si ziarele, in afara de sectiunile de sport. La TV asteptam sa treaca sportul pentru meteo.

#14
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Eu citesc ce scriu cei de la platforma magurele , pe site-ul nipne , la care au si surse de educatie , surse de fizica

#15
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,854
  • Înscris: 01.11.2005

View Postmaccip, on 10 august 2021 - 12:52, said:

Tehnium era revista mea preferata. Cand stiam ca trebuie sa vina, ma duceam la postas acasa sa-l intreb, nu mai aveam rabdare sa mi-o aduca.
Veneam pe strada de la postas citind revista si nu eram atent la nimic altceva. Noroc ca nu circulau masini pe-atunci.
Cu ocazia lui 23 august, revista era dubla ca marime si continut. Super sarbatoare.
Desi sunt mai tanar, si pe mine m-a prins Tehnium. Cand stiam ca apare ma duceam la chiosc sa o cumpar. Bine, ultimii ani din Tehnium era mai mult un copy-paste de materiale.
Asta a fost singura revista care am cumparat-o.

Si parca mai era o revista, SF 2000 _? Nu imi aduc aminte. Era o revista de SF, la fel imi placea.

Edited by tehnics, 10 August 2021 - 14:15.


#16
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 24.11.2020

View Postkarax, on 10 august 2021 - 13:02, said:

N-am citit o carte de vreo 4-5 ani. Cand eram mic , in anii 90, radeam orice carte se putea , le citeam la foc automat

Bine că ai timp de deschis "topicuri".

#17
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,297
  • Înscris: 06.01.2007
Tehnium a picat rau prin anii 1993-94. Prima data au inceput cu multe reclame si reviewuri la tot felul de scule audio. Si proiecte DYI absurde, cu piese scumpe si fara explicatii.
Am incetat  s-o mai cumpar, dar m-am orientat catre anticariate, sa-mi fac colectia de numere vechi. Ajunsesem pe la 80 de numere.

#18
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,111
  • Înscris: 09.01.2007
1906

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate