Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Porotherm vs. caramida plina vs. BCA

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

Poll: Porotherm vs. caramida plina vs. BCA (53 member(s) have cast votes)

Cu ce ati face peretii unei case?

  1. Caramida porotherm (20 votes [37.74%])

    Percentage of vote: 37.74%

  2. Caramida plina (14 votes [26.42%])

    Percentage of vote: 26.42%

  3. BCA (19 votes [35.85%])

    Percentage of vote: 35.85%

Vote Guests cannot vote

#73
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
dar uti ca pe de alta parte un material cu inertie termica mare va radia rece iar disconfortul termic va fi accentuat.

totusi in 2021 eu zic ca ventilatul cu usi si geamuri deschise nu e o solutie.
poti aveam un schimbator de aer cu recuperare (varianta optima) sau macar niste guri de ventilare ce asigura o ventilare constanta (varianta clasica)

View Postech, on 21 iulie 2021 - 15:14, said:

Nu toata lumea poate intelege ce inseamna, nu e nevoie sa-ti obosesti creierul daca faci parte din acea categorie care nu intelege.
e buna in anumite situatii, in altele e jale.

#74
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
E buna si inertia. Daca aerisesti iarna, nu vrei sa astepti o ora sa se incalzeasca camera dupa ce ai inchis geamul.
Nu stiu daca te poti trezi cu cicluri de cald/rece (in perioada fara centrala activa) cu inertia termica redusa sau poti rezolva asta doar prin conductivitatea scazuta, dar n-as vrea sa risc.

Si cat de durabil e sandwich-ul ala cu poliuretan?
Oricum, eu daca am izolatia peste placa, nu stiu daca merita sa investesc in izolarea asterealei, ci mai degraba sa fac ventilatie si atat. Sa nu atunci nici banii pe fereastra.

Tigla ceramica vad ca nu e foarte scumpa, dar nici nu prea e pe stoc, dedeman are un singur model, bricodepot nu are decat metalica.
In afara de izolatie/inertie termica, ceramica mai are vreun avantaj? Dureaza mai mult decat tigla metalica?

Edited by Notsure, 21 July 2021 - 15:35.


#75
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,834
  • Înscris: 01.09.2006
Tigla ceramica sigur e mult mai grea (trebuie sa ti cont la sarpanta), iar inertia/izolatia in cazul tau nu vad la ce te-ar ajuta la un pod ventilat si izolat peste placa. E posibil sa dureze mai mult totusi.

#76
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postarg, on 21 iulie 2021 - 15:23, said:

dar uti ca pe de alta parte un material cu inertie termica mare va radia rece iar disconfortul termic va fi accentuat.

Va „radia” rece câtă vreme nu ajunge la temperatura camerei (de exemplu, pentru că ori este elementul prea masiv, ori nu este termoizolat corespunzător), dar după ce a ajuns va fi un factor de confort.

Quote

totusi in 2021 eu zic ca ventilatul cu usi si geamuri deschise nu e o solutie.
poti aveam un schimbator de aer cu recuperare (varianta optima) sau macar niste guri de ventilare ce asigura o ventilare constanta (varianta clasica)

Absolut. Chiar și o pereche de recuperatoare de căldură în sistem descentralizat ar fi grozave (și nici nu costă mult).

Quote

e buna in anumite situatii, in altele e jale.

ech a mențioat deja câteva premise: dacă este casă locuită permanent vrei inerție termică mai mare (care, parțial, este dată și de gradul de termoizolare), dacă este casă de vacanță vrei rezistență termică mare, astfel încât să o încălzești repede, nu să treacă weekendul și tu să pleci, dar pereții să fie încă reci.

Cazul particular este casa pasivă care se bazează mult pe aportul solar prin ferestre (iarna), respectiv pe răcorirea prin ventilație pe timp de noapte (vara). Aici trebuie inerție termică masivă și termoizolație multă, deci pereții din beton par o soluție bună, dar nu în sistem Amvic, pentru că termoizolația interioară reduce inerția termică ... deși, ai avea opțiunea de a îndepărta polistirenul de la interior după ce ai turnat pereții...

#77
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
un perete din beton/caramida tencuit la 21 grade nu se simte la fel ca unul placat cu rigips. nu mai zic daca are cativa cm de polistiren...
problema e cu punctul de roua si acumularea de condens in interiorul zidului.

#78
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Pai aia e, durabilitatea... Ca asa ma gandeam si eu, izolatie si inertie atata timp cat eu izolatia principala o am pe placa nu cred ca are rost.
Pana la urma iau si eu tabla cea mai scumpa/cu garantia cea mai mare si asta e...

Mi-am adus aminte de o casa la tara la bunici, unde era tabla de-aia zincata, dar inauntru erau 26 grade vara. Probabil plafonul era din ceva material traditional bun izolator. In pod, daca urcai, erau 50 grade. Bine, tin minte ca la un moment dat au schimbat tabla, ca ruginise, nu stiu cat de veche era.

Bilka vad ca are 15 ani garantie. Poate tine 20-25 de ani, cu noroc...

Vad una mai ieftina pe bricodepot, no-name, cred, scrie "Garanție (ani): 60". Bag mana-n foc ca-s luni, nu ani.
PS: De fapt, e peste tot asa, 30 sau 60 ani. Ciudat, ca e mai ieftina ca Bilka. Ii zice "RAL". Cum pot da 60 de ani garantie?
PPS: Nu, RAL e un standard, cred, vad ca e peste tot. Sa caut marca. "Mediteran" scrie. N-am mai auzit de marca asta.


Cu recuperatoarele nu stiu daca sa ma incurc. Am vazut ca-s niste chestii care fac contact cu exteriorul. Risc zgomote de afara sau alte complicatii. Mai degraba aerisesc 15 minute si aia e...

Edited by Notsure, 21 July 2021 - 17:59.


#79
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,834
  • Înscris: 01.09.2006

View Postarg, on 21 iulie 2021 - 17:45, said:

un perete din beton/caramida tencuit la 21 grade nu se simte la fel ca unul placat cu rigips. nu mai zic daca are cativa cm de polistiren...
problema e cu punctul de roua si acumularea de condens in interiorul zidului.
Nu se simte la fel doar cand pui tu deshtul pe el, pentru ca tu ai temperatura de 37 grade si el 21.
Dar de "radiat" nu radiaza nimic, are aceeasi temperatura cu aerul din camera.
Senzatia aia de corp rece cand pui mana pe ceva este pentru ca nu are rezistenta termica si nu se incalzeste rapid de la mana asa cum face rigipsul.

View PostNotsure, on 21 iulie 2021 - 17:51, said:

Mi-am adus aminte de o casa la tara la bunici, unde era tabla de-aia zincata, dar inauntru erau 26 grade vara. Probabil plafonul era din ceva material traditional bun izolator. In pod, daca urcai, erau 50 grade. Bine, tin minte ca la un moment dat au schimbat tabla, ca ruginise, nu stiu cat de veche era.
Cred ca in casa bunicilor mei erau sub 26 grade vara, ca prea era racoare. In schimb iarna faceam focul in sobe cateva zile in camerele neincalzite de obicei ca sa se faca ceva caldura.
Dar cred ca avea pereti de 40 cm de carmida plina si nu era izolata ...

#80
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Da, rigipsul nu conduce caldura prin contact atat de rapid, nu ca e el cald... Cat timp nu-ti dai pantalonii jos si te duci sa stai cu curu lipit de perete, nu cred ca are relevanta.

Da, si la ei mei la fel, mergea soba de trosnea in draci doar ca sa ai o temperatura de subzistenta. Avea si inertie mare, dar pierdea si caldura in toate partile.

La soba e nasol daca nu ai inertie foarte mare, ca altfel faci focul seara si te sufoci, iar dimineata te trezesti cu turturi la nas daca ai BCA de 20, cum citisem ca facuse cineva intr-un thread pe aici.

Hai sa va intreb, daca tot... Sa nu deschid 100 de threaduri.
Care e cea mai durabila tabla, ce mi-ati recomanda?
Ce schimbator de caldura descentralizat ati recomanda? E vreunul prin care nu intra zgomotul exterior sau are alte inconveniente? Ca la ventilatie pe geam pot inchide tripanul antifonic si las geam deschis in celelalte camere seara, cand trec cocalarii pe strada cu muzica. Mai intra poate si in dormitor pe sub usa ceva aer. Dar daca am recuperatorul in camera, in contact cu exteriorul, nu bag degeaba banii in tripane antifonice asimetrice?

Edited by Notsure, 21 July 2021 - 18:06.


#81
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,834
  • Înscris: 01.09.2006
Asa s-au impamantenit niste termeni ... suprafete reci, suprafete calde iar unii ii iau ad literam ...

Probabil isi si imagineaza ca daca tapeteaza interiorul cu rigips se incalzeste camera singura, ca doar e suprafata calda ...

#82
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postech, on 21 iulie 2021 - 17:58, said:

...
Dar de "radiat" nu radiaza nimic, are aceeasi temperatura cu aerul din camera.
...
chiar nu vreau sa te contrez.
vezi ca radiatia aia e o chestie super naspa daca o ignori.

#83
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View Postarg, on 21 iulie 2021 - 20:11, said:

chiar nu vreau sa te contrez.
vezi ca radiatia aia e o chestie super naspa daca o ignori.

Ba, da ce-ai? Nu vorbeste nimeni cu tine acasa? Mergi si tu pe ariile alea de dezbateri, caterinci, ce ai cu viata mea? Lasa-ma si pe mine, poate imi mai zice cineva cate ceva, nu mai scrie toate tampeniile aici. Glumesti o data, de 2 ori, apoi te mai si opresti. Bine, daca le pot zice glume la ce faci tu...

#84
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
baietel, ai habar de ce vara cand nopatea sunt 30grade daca dormi sub cerul liber si e senin ingheti cu totu?

caldura se trasfera prin convectie si prin radiatie.
degeaba ai tu in camera 22 grade cand bate soarele pe tine. sau invers stai in fata unei fereste si afara e ger. ma rog eu stau in tricou poate altii stau cu suba.

Edited by arg, 21 July 2021 - 20:43.


#85
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Ma bucur ca esti intelegator...

#86
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,834
  • Înscris: 01.09.2006

View Postarg, on 21 iulie 2021 - 20:42, said:

baietel, ai habar de ce vara cand nopatea sunt 30grade daca dormi sub cerul liber si e senin ingheti cu totu?
caldura se trasfera prin convectie si prin radiatie.
degeaba ai tu in camera 22 grade cand bate soarele pe tine. sau invers stai in fata unei fereste si afara e ger. ma rog eu stau in tricou poate altii stau cu suba.
Nici eu nu inteleg cum poti ingheta la 30 de grade in aer.
Dar si eu cred ca ar fi bine sa incetezi cu aberatiile, ca nu cred ca intelegi tu ce inseamna transferul prin radiatie si arunci doar fraze fara sens.

Edited by ech, 21 July 2021 - 21:20.


#87
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Eu nu stiu la ce ecuator sta el de a experimentat 30 grade noaptea. Probabil era la noi in tara si erau 20, de asta ii era frig, a citit aiurea termometrul.

Edited by Notsure, 21 July 2021 - 21:46.


#88
Alexandru2212

Alexandru2212

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 30.09.2015
La noi în nici-un caz să fie noaptea 30...poate în casă...Posted Image

#89
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
ech poti explica de la incalzirea prin pardoseala la 22 grade in camera se simte mult mai cald decat la 24 cu calorifere?

acum toate geamurile (termopane) au acoperire cu pulberi metalice... tocmai sa opreasca radiatia (sau lipsa ei).

la fel un cum un corp cald radiaza caldura, un corp rece nu radiaza nimic si nu se face echilibru... iar senzatia e de corp rece.

ma rog divagam mult.

pe scurt nu e ok sa stai langa un "corp rece" cu masa termica mare.

#90
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,834
  • Înscris: 01.09.2006
Nu, nu de acolo e senzatia de corp rece.
Ti-am spus de la ce e - la un material cu rezistenta termica mare suprafata lui se incalzeste rapid de la mana ta si ai senzatia ca e cald.
Si invers, un material cu rezistenta termica mica transfera rapid caldura de la mana ta si ai senzatia ca e rece.
Intamplator sau nu, materialele cu rezistenta termica mare au inertie termica mica (si invers), dar inertia termica nu are legatura directa cu senzatia de material rece si cald.
Nu are legatura ca transferul ala prin radiatie de care zici tu, acolo e altceva.

Edited by ech, 22 July 2021 - 00:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate