Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Porotherm vs. caramida plina vs. BCA

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

Poll: Porotherm vs. caramida plina vs. BCA (53 member(s) have cast votes)

Cu ce ati face peretii unei case?

  1. Caramida porotherm (20 votes [37.74%])

    Percentage of vote: 37.74%

  2. Caramida plina (14 votes [26.42%])

    Percentage of vote: 26.42%

  3. BCA (19 votes [35.85%])

    Percentage of vote: 35.85%

Vote Guests cannot vote

#109
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Apelez iar la intelepciunea forumului.

Daca tot mi-ati zis de grija la ventilatie naturala. Se stie ca ferestrele in parti opuse genereaza circulatie mai puternic si noaptea poti face o racorire serioasa a casei.

Asa ca am zis sa incerc o chestie. Am mutat baia langa bucatarie si debaraua la intrare. Acum am loc la intrare si de usa, si de fereastra. Stiu ca exista varianta cu plasa de tantari la usa si usa deschisa, insa mai sunt betivi in sat, unii oameni s-au mai trezit cu cate unul dormind in fata usii dimineata, e bine sa nu poata sa intre si-n casa.

Acum, care e dilema. Cum am facut acum, geamul e pus bine, opus cu cel de la bucatarie, insa mi-e teama ca nu cumva usa defazata fata de culoar sa se simta ciudat in folosire. Pare ca intri prin lateral cumva, ceva nu pare ok. Voua vi se pare normal asa, sau mai bine sa pun usa inapoi in stanga si geamul in dreapta. Va mai avea eficienta fereastra asa, fiind de data asta decalata destul de mult de usa spre bucatarie. Se va mai produce circulatia dorita de aer?

Nu m-am mai complicat cu sketchup, mi-am dat seama ca trebuie sa inveti sa-l folosesti si oricum, asta e treaba arhitectului, ii duc ceva orientativ, facut in photoshop, si asta e...

Hmm...Am avut o revelatie in care am fost mandru de mine, mi-am dat seama ca pot face o fereastra longitudinala, fix deasupra usii. Pana mi-am dat seama ca imi trebuie scaun sa o deschid :)))

Attached Files


Edited by Notsure, 22 July 2021 - 16:03.


#110
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
L-ati phutut pe arg care cum v-a venit.Rezolva-ti dilemele cu denumiri stiintifice,si teorii despre inertie termica.E ca si cum te pun sa prajesti doua ochiuri si tu te duci sa iei pulsul gainii.Viata bate filmul.

#111
neoagacristian

neoagacristian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 17.03.2010
Va salut!
Vreau sa imi construiesc o casa si oscilez intre BCA si caramida. Ce recomandati tinand cont ca va fi locuita in weekend si ma intereseaza mai mult sa fie racoroasa vara incat sa nu fiu nevoit sa folosesc AC. Incalzirea va fi pe gaz, poate si un termosemineu..oricum nu ii fac griji pt asta, rece vara sa fie Posted Image Va fi o constructie maxim 100mp, parter.
Multumesc!

#112
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006
Pentru racoare vara ai nevoie ca inertia termica a casei sa fie cat mai mare. Dar si izolatia termica exterioara.
Iar inertia termica e data de elemente masive, gen caramida (cu cat mai putine goluri, ideal caramida plina), beton, etc.

#113
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Am avut casă din BCA. Aș alege fără să ezit tot BCA.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate