Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Porotherm vs. caramida plina vs. BCA

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

Poll: Porotherm vs. caramida plina vs. BCA (53 member(s) have cast votes)

Cu ce ati face peretii unei case?

  1. Caramida porotherm (20 votes [37.74%])

    Percentage of vote: 37.74%

  2. Caramida plina (14 votes [26.42%])

    Percentage of vote: 26.42%

  3. BCA (19 votes [35.85%])

    Percentage of vote: 35.85%

Vote Guests cannot vote

#55
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Ferestrele le-am gandit la fata locului, cu ruleta-n mana, vara razele vor ajunge doar in jumatate din ferestrele dinspre sud, seara tarziu, aproape razant, vreo ora-doua.

Din cauza incaperilor, nu prea am cum sa fac un curent de aer in parti opuse ale casei direct, fara labirint.  Doar sa pun un geam special pentru asta pe hol, unul subtire si inalt, ingramadit langa usa, dar nu prea e loc, holul avand 1.20m latime.

Aplecatoarea dinspre nord este ca sa pot sta, sa ma apere de soare, ploaie. Acolo nu bate soarele. Cea dinspre nord apara ferestrele.
Aplecatorile au un zid in dreapta, in prelungirea casei, pentru a apara de soare dimineata si pentru intimitate. O sa fac si gard inalt, dar terasa va fi oricum mai inalta si am zis ca mai bine asa...

Cele negre sunt usi, cele gri sunt geamuri. In dreapta-sus, la bucatarie, va fi o usa care e de fapt facuta din geam, desi e notata ca usa.
Nu stiu cum as putea ventila mai bine. Ferestrele sunt spre nord si sud ca terenul e intins foarte mult pe lung si prefer sa ma uit la mine in curte decat la vecini sau intr-un zid. In jurul casei este trasata zona cu dale.

Attached Files



#56
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Modelează-ți casa în SketchUp (versiunea 2017 este încă gratis și merge instalată pe calculator; există și versiune online gratis, dar trebuie să-ți faci cont). Poți face în SketchUp simulări foarte corecte de umbrire, fix pe coordonatele GPS ale casei din lumea reală.

Aplecătoarea dinspre sud îmi pare destul de mică pentru a umbri corespunzător după-amiaza spre seară în august și septembrie, luni care devin din ce în ce mai calde cu trecerea anilor...

Arată bine căsuța, îmi place :)

#57
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
E frumoasa pana o vede un arhitect sau un structuralist si incepe sa o modifice drastic :D in vreo luma trebuie sa merg cu schita si sa vad ce ramane din ea.

Am cautat program cand am inceput sa o desenez, dar am renuntat, nu mai stiu de ce, parca cereau bani dupa sau cine stie ce probleme aveau. O sa incerc cu sketchup, merci pentru pont!


Aple atoarea are 1.25m. Da, soarele bate un pic in bucatarie dupa-amiaza tarziu si seara. Am senzatia ca in septembrie si in sufragerie chiar. Problema e ca, desi in dormitor poate fi si bezna non-stop, ca se doarme/lucreaza la PC, in sufragerie si mai alea in bucatarie am nevoie de lumina. M-am ferit de fereastra spre vest (in dreapta e vestul) ca sa nu bata soarele vara direct (obloanele sunt excluse, ca imi trebuie lumina), deci raman cele spre sud, iar daca as face o aplecatoare mai mare, mi-e teama sa nu fie prea intuneric in bucatarie. O sa simulez si cu programul ala, sa vad. Dupa-amiaza, de la un punct, soarele oricum vine prin lateralul aplecatorii si, oricat de lunga as face-o, risc sa ajunga oricum, insa pe la sfarsit de august soarele isi restrange si arcul, bate mai din fata. O sa vad in simulare. Sa pun un zid, ca in est, e exclus, prin vest ocolesc sau inconjur casa daca vreau sa nu o traversez prin interior, plus ca nu vreau sa creez chiar o cusca la terase, iar in bucatarie ar deveni bezna.

#58
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

 subss, on 20 iulie 2021 - 19:36, said:



Da, așa reiese din calcule...



Greu de spus cu cât ar crește factura, dar nu văd de ce ai renunța la izolarea de sub placă, pentru că vara ai opțiunea de a folosi panouri solare pentru a alimenta aerul condiționat (dacă tot vrei energie regenerabilă, plus că te obligă noile norme nZEB), deci nu are rost să te bazezi prea mult pe temperatura solului. Oricum, îți vei monta cel puțin un aparat de aer condiționat, nu?




Am atașat un calcul în Ubakus din care reiese că și BCA-ul are suficientă inerție pentru a asigura defazajul termic. Blocurile ceramice ar avea și mai multă inerție termică, într-adevăr (267 kJ/m²K), dar inerția termică masivă te ajută mai mult atunci când ai o casă pasivă bine orientată, cu suprafețe vitrate mari, care se bazează mult de tot pe aportul solar în sezonul rece, înmagazinând cât mai multă căldură pe timpul zilei.

Nu te speria de condens, este în limite normale pentru condițiile destul de dure de calcul, adică -10°C afară timp de 90 de zile în continuu (maxim un litru ar fi permis, după Ubakus).



BCA.ul are masa approx 250kg/MC.
Caramida la 800 -1200 depinde de producator, material, model.
Nu poti obtine masa termica din pufuleti.

BCA .uul, ca si acoperis tabla sunt surogatele la caramida si tigla ceramica.

Mult marketing...

#59
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
BCA 250 -500

#60
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Stiam ca e exagerare cu cifrele alea. Dar in mare parte asa e.

Ce alternativa am la tabla pe casa? Nu am mai vazut tigla, nici macar la casele scumpe. Dati-mi un link sa vad si eu ce alternative am.

#61
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 Notsure, on 19 iulie 2021 - 22:03, said:

....
ai uitat:
lemn + lemn (structura + inchideri
metal + lemn
metal + metal
lemn + metal
caramizi din chirpici
gradele (str lemn) + chipici
fundatie (demisol) piatra/ciment + lemn/metal/zidarie + etc.
amvic (polistiren cu beton turnat intre)
boltari
caramizi plastic
zidarie din piatra
zicarie din sticle plastic/sticla
zidarie din cauciucuri
zidarie din blocuri de beton


#62
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Si tu ai uitat sa taci si ai scris...Daca iti aminteai sa taci, nu mai scriai

Edited by Notsure, 21 July 2021 - 06:38.


#63
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 Notsure, on 20 iulie 2021 - 22:38, said:

...
Cele negre sunt usi, cele gri sunt geamuri.
...
uau si simbolul (modul cum sunt desenate) nu conteaza?

intrebare... unde e strada?

#64
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Trece pe deasupra casei, dar n-am mai facut-o, ca sa nu iasa confuzii

Pe bune acum, desenul e proportional, pe grid, iar strada e la vreo 25m de casa, nu voiam sa fac o imagine ultra-lunga sa ajung si la strada

#65
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

 Notsure, on 21 iulie 2021 - 05:45, said:

Ce alternativa am la tabla pe casa? Nu am mai vazut tigla, nici macar la casele scumpe. Dati-mi un link sa vad si eu ce alternative am.

Ca sa nu pierdem din vedere chestiile importante printre caterinci

#66
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
cărămida cu goluri de aer, bine închise, este un izolator mai bun decât cărămida plină - la aceeași grosime discutăm!
porotherm 30 + 15 EPS - o soluție optimă preț/eficiență pt izolarea pereților casei
cât despre cutremur: de-aia îți faci casă, să ieși din ea în 13 secunde...

restul e can-can

Ce alternativa am la tabla pe casa?

panouri sandwich cu poliuretan

așa am io pe mansardă și zăpada stă pe acoperiș (NU se topește) cel mai mult din cartier :P

Edited by gushpi, 21 July 2021 - 13:44.


#67
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 Ca Castelul Bran, on 21 iulie 2021 - 04:52, said:

Nu poti obtine masa termica din pufuleti.

Corect, dar important este defazajul termic. Chiar dacă vei construi din pufuleți, câtă vreme sunt bine termoizolați (și există o oarecare rezistență la schimbul necontrolat de aer) vei reuși să întârzii frigul sau căldura de afară să intre prea repede în casă.

 arg, on 21 iulie 2021 - 06:29, said:

amvic (polistiren cu beton turnat intre)

Cofrajele din polistiren expandat îmi păreau o idee așa de bună atunci când le-am văzut prima oară, dar ulterior mi-am dat seama că termoizolarea interioară face rău inerției termice. Discuția cred că este extrem de interesantă, dar voi deschide un topic separat...

Notsure, pentru umbrire nu uita nici de arbori/plante ornamentale cu frunze căzătoare. Dacă le alegi bine și le plasezi strategic, vei avea umbră vara și lumină iarna, atunci când le cad frunzele.

#68
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
auzi! da inertia aia termica la ce ajuta?
intreb asa sa vad daca ai ce face...
nu de alta dar betonul o inertie termica si mai faina...

#69
diasul

diasul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,313
  • Înscris: 06.03.2006
Nici eu nu inteleg inertia asta termica de ce ar fi mai importanta decat conductivitatea termica, unde BCA-ul este pe locul 1 de departe, sta cam de doua ori mai bine decat caramida. Pur si simplu preferi sa bagi o gramada de bani sa incalzesti caramida pentru a avea o inertie termica mare? Ca pur si simplu nu inteleg motivul.

#70
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006
Inertia termica nu e neaparat mai importanta decat rezistenta termica ci e complementara, este nevoie de ambele. Astfel incat temperatura interioara sa fie cat mai constanta, fara fluctuatii, ca asta inseamna comfort termic.
La o casa cu polistiren pe interior, cum ar fi amvicul, daca deschizi usile, ferestrele, aerisesti un timp, trebuie sa incalzesti/racesti iar casa, ca nu are inertie. Cam la fel si cu bca-ul.

Acuma ... depinde si de destinatia imobilului, ca daca e casa de vacanta locuita rar, atunci inertia termica poate fi daunatoare cel putin iarna.

Edited by ech, 21 July 2021 - 15:27.


#71
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020

 arg, on 21 iulie 2021 - 14:05, said:

auzi! da inertia aia termica la ce ajuta?
intreb asa sa vad daca ai ce face...
nu de alta dar betonul o inertie termica si mai faina...
e o expresie ce le place unora,suna inteligent,complex.....e din pachetul cu Prosecco...

#72
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006
Nu toata lumea poate intelege ce inseamna, nu e nevoie sa-ti obosesti creierul daca faci parte din acea categorie care nu intelege.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate