Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Porotherm vs. caramida plina vs. BCA

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

Poll: Porotherm vs. caramida plina vs. BCA (53 member(s) have cast votes)

Cu ce ati face peretii unei case?

  1. Caramida porotherm (20 votes [37.74%])

    Percentage of vote: 37.74%

  2. Caramida plina (14 votes [26.42%])

    Percentage of vote: 26.42%

  3. BCA (19 votes [35.85%])

    Percentage of vote: 35.85%

Vote Guests cannot vote

#1
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Casa parter, zona seismica zidul l-as face 30cm, structura in cadre. Izolatie 15cm polistiren. Desi fac cadre si nu o sa ma zgarcesc la fier, parca psihicul imi zice sa pun ceva care sa aiba macar un pic de portanta, adica sa nu fie clasat complet neportant. Dar pot fi convins si altfel.

Acum, pe rand, ce am auzit si ce temeri am:

BCA - am auzit ca izoleaza bine termic, poti prinde corpuri suspendate fara ancore chimice si alte complicatii. Am auzit insa ca atrage umiditatea si ca e periculos din punctul asta de vedere. Si ca este firav, dar cica sunt si variante mai zdravene.

Porotherm (cu goluri) - izoleaza termic ok, dar nu ca BCA. Nu atrage umezeala, e mai solida ca BCA. Trebuie ancore chimice neaparat cand prinzi in perete.

Caramida plina - sunt mici, mai dificil de pus in opera, izoleaza semnificativ mai prost fata de celelalte doua. Nu stai cu grija la soliditate, prinzi ce vrei in zid fara sa iti cada in cap.

Sondajul e asa, mai mult de can can, mai mult ma intereseaza sa imi dati niste argumente legat de ce ati folosi voi.

#2
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,666
  • Înscris: 01.09.2006
Caramida plina are un avantaj major - aduce inertie termica. Izolarea termica  oricum o faci cu polistiren sau ceva similar.

De fapt nu trebuie sa fie neaparat plina, sunt unele cu goluri mici.
Attached File  DV_8_8354457_02_4c_RO_20171013221806.jpg   16.43K   10 downloads

Edited by ech, 19 July 2021 - 20:49.


#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,309
  • Înscris: 08.02.2011
Caramida plina e cea mai buna dintre toate alea.  Cu BCA nici nu se fac zidarii portante.

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,142
  • Înscris: 30.08.2017

 Notsure, on 19 iulie 2021 - 20:33, said:



BCA - am auzit ca izoleaza bine termic, poti prinde corpuri suspendate fara ancore chimice si alte complicatii. Am auzit insa ca atrage umiditatea si ca e periculos din punctul asta de vedere. Si ca este firav, dar cica sunt si variante mai zdravene.

Dacă e izolată casa corect și vei aerisi constant, nu vei avea probleme cu umezeala.

Firav nu e, doar că nu e portant de obicei (există și variante care asigură portanta).

Eu la mine am mers pe ytong și nu am avut probleme.

#5
strehaia

strehaia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 08.07.2020

 modoran, on 19 iulie 2021 - 20:48, said:

Caramida plina e cea mai buna dintre toate alea.  Cu BCA nici nu se fac zidarii portante.
Ai voie sa construiesti fara stalpi si grinzi de beton?

#6
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Faza e ca eu ma simt ok la 18 grade. As putea tine si 20, ca sa nu fie probleme de condens sau alte alea, dar peste 20 parca nu as da fara sa simt nevoia. In conditiile astea nu devine sensibil la umezeala BCA?

Porotherm alea nu se vand si in varianta cu goluri mai mici? Vazusem undeva unele care erau 99% aer, mi-ar fi fost frica sa le apuc in mana sa nu le sparg. Dar vazusem si cu goluri mari, dar relativ solide. Nu exista si cu goluri mai mici, apropiate de cele vechi, care aveau golurile alea foarte mici? Adica, nici chiar ca alea, dar pe aproape daca ar fi.

Edited by Notsure, 19 July 2021 - 21:02.


#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,142
  • Înscris: 30.08.2017
Nu. Iarna scade puternic umezeala in camera dacă aerisesti. Dacă nu aerisesti, atunci poți avea probleme cu umezeala. Dar nici cărămida nu o să te ferească de probleme.

#8
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

 modoran, on 19 iulie 2021 - 20:48, said:

Caramida plina e cea mai buna dintre toate alea.  Cu BCA nici nu se fac zidarii portante.

Da-mi si niste argumente.

Hai sa dau ceva concret cand intreb daca se fac porotherm si cu goluri mai mici. Exista porotherm la care ai putea pune un corp de bucatarie fara ancora chimica?
Pe site-ul oficial vad doar cu goluri mari si foarte mari, dar cand dau pe google pe imagini, mai sunt si de-alea mai solide, dar nu stiu de pe unde sunt si ce e cu ele.

 ech, on 19 iulie 2021 - 20:45, said:

Caramida plina are un avantaj major - aduce inertie termica. Izolarea termica  oricum o faci cu polistiren sau ceva similar.

De fapt nu trebuie sa fie neaparat plina, sunt unele cu goluri mici.
DV_8_8354457_02_4c_RO_20171013221806.jpg

Porothermul de 30cm +15cm polistiren nu are destula inertie incat sa pastreze vara temperatura constanta 24/24?

Edited by Notsure, 19 July 2021 - 21:05.


#9
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 24.09.2017
Dar voi cititi? Omu o sa aiba casa in cadre, el vrea oarecare asigurare ca nu o sa cada zidul pe el la un cutremur.

Cred ca s a uitat pe youtube(hai sa nu dau nume) unde isi dadea cu parerea vreun expert.

Sunt case din caramida plina trecute prin multe, deci asta e solutia unui zid puternic. Dar nu mai face nimeni asta fiindca e scump si nu gasesti meseriasi.

Pe forum, din cate jurnale am citit eu(multe) 90% caramida cu goluri si 10%bca. Majoritatea oamenilor nu s asa paranoici de cutremur. La 90% din casele parter se merge pe zidarie portanta cu porotherm ciopartit de dorel si electrician. Aia ce sa mai faca?

Edited by bobitad, 19 July 2021 - 21:13.


#10
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,751
  • Înscris: 03.02.2007
Eu am Porotherm și polistiren de 15 cm. Corpurile mele de bucătărie/baie și caloriferele stau pe perete de vreo 13-14 ani fără ancore chimice. Cu dibluri în tencuială.

Edited by Digix, 19 July 2021 - 21:13.


#11
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

 Digix, on 19 iulie 2021 - 21:13, said:

Eu am Porotherm și polistiren de 15 cm. Corpurile mele de bucătărie/baie și caloriferele stau pe perete de vreo 13-14 ani fără ancore chimice. Cu dibluri în tencuială.

Poate din cauza ca le-ai pus pe partea cu polistirenul? :D

#12
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,142
  • Înscris: 30.08.2017
Eu nu le-aș fi prins de tencuială să fiu sincer. E ok și cu ancoră chimică, dai o tură prin Hornbach/Dedeman la nevoie și ai rezolvat.

#13
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Nu sunt paranoic, adica stiu ca si porothermul ar face fata la un cutremur, doar ca ma gandeam daca as putea totusi face peretii solizi.

Cu cat % e costul mai mare sa faci cu caramizi mici, solide sau cu goluri mici?

Si cum intrebasem si mai sus, Porotherm la 30cm poate asigura inertie termica continua? Adica sa ramana temperatura constanta permanent?

#14
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,666
  • Înscris: 01.09.2006

 Notsure, on 19 iulie 2021 - 21:11, said:

Porothermul de 30cm +15cm polistiren nu are destula inertie incat sa pastreze vara temperatura constanta 24/24?
La pastrarea temperaturii, in principiu foloseste izolarea termica data de poistiren.
Inertia termica te ajuta ca aerul intrat pe ferestre/usi sa nu modifice prea mult temperatura interioara (aerul avand o capacitate termica mica, deci neaducand prea multa caldura).
Daca te intereseaza mai mult racoarea vara, ar trebui sa nu izolezi casa fata de pamant, ci doar exteriorul peretilor.
Porotermul in general nu prea are inertie termica, ca are pereti subtiri, e mai mult aer.

 Notsure, on 19 iulie 2021 - 21:19, said:

Cu cat % e costul mai mare sa faci cu caramizi mici, solide sau cu goluri mici?
Pretul la caramizile alea cu goluri mici e cam dublu la mc fata de cele porotherm. Cam 1000 lei vs 500 lei la mc.
Plus manopera care e mai scumpa la cele pline, fiind mici.

Edited by ech, 19 July 2021 - 21:27.


#15
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

 ech, on 19 iulie 2021 - 21:19, said:

Daca te intereseaza mai mult racoarea vara, ar trebui sa nu izolezi casa fata de pamant, ci doar exteriorul peretilor.


Am mai pus intrebarea asta pe forum. Banuiam faza asta. Doar ca nu-s nici vreun mare barosan incat iarna sa dau centrala la maximum ca sa stau vara cu cojoc. Cu cat ar creste factura la gaze aproximativ daca as renunta la izolarea de sub placa? Stiu ca pamantul are vreo 12 grade iarna, dar nu stiu cat transfer face pamantul comparativ cu aerul.

 ech, on 19 iulie 2021 - 21:19, said:

Porotermul in general nu prea are inertie termica, ca are pereti subtiri, e mai mult aer.

Nu voi aerisi iarna mai mult de 15 minute dimineata si 15 dupa-amiaza. Stiu ca-s multe goluri, dar ma gandeam totusi ca fiind 30cm, nu apuca aerul sa suga caldura din ei in alea 15 minute.

Am cautat goagalu, si vad ca o caramida cu goluri mici costa x1.5 si una fara goluri x2. Daca mai pui si manopera mai scumpa, sare de x2 costul.

Pana la urma, golurile alea chiar ajuta la izolatia termica, sau sunt mai mult pe sistem saracie, sa coste mai putin?

Edited by Notsure, 19 July 2021 - 21:39.


#16
papagalul_ganditor_2027

papagalul_ganditor_2027

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 262
  • Înscris: 11.08.2019
Sunt goluri ca sa scada din pret clar.
Cea mai buna e caramida plina.Dar nu astea ce se fac acum.Cea mai buna caramida e caramida ceausista.Nu are moarte!

#17
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,751
  • Înscris: 03.02.2007

 george_alexandru, on 19 iulie 2021 - 21:19, said:

Eu nu le-aș fi prins de tencuială să fiu sincer. E ok și cu ancoră chimică, dai o tură prin Hornbach/Dedeman la nevoie și ai rezolvat.

La prima vedere, teoretic așa ar fi de bun simț, ancora chimică, dar nu e musai. Dacă are 1,5 - 2 cm de tencuială cu mult ciment, ține de rupe. Șurubul se duce și în cărămidă, e cu diblu de plastic. N-are probleme. Dacă vrei, doar ca să stai tu liniștit(mă refer la inițiator), iei și ancoră chimică. Și centrala tot așa e prinsă, în tencuială. Și nu e ușoară.

Edited by Digix, 19 July 2021 - 21:55.


#18
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,666
  • Înscris: 01.09.2006

 Notsure, on 19 iulie 2021 - 21:27, said:

Am mai pus intrebarea asta pe forum. Banuiam faza asta. Doar ca nu-s nici vreun mare barosan incat iarna sa dau centrala la maximum ca sa stau vara cu cojoc. Cu cat ar creste factura la gaze aproximativ daca as renunta la izolarea de sub placa? Stiu ca pamantul are vreo 12 grade iarna, dar nu stiu cat transfer face pamantul comparativ cu aerul.
Prin pardoseala parca vreo 10-20% ar fi procentul de pierderi. Nu mi se pare asa catastrofal, comparand cu beneficiul pe perioada verii.

 Notsure, on 19 iulie 2021 - 21:27, said:

Nu voi aerisi iarna mai mult de 15 minute dimineata si 15 dupa-amiaza. Stiu ca-s multe goluri, dar ma gandeam totusi ca fiind 30cm, nu apuca aerul sa suga caldura din ei in alea 15 minute.
Teoretic, aerul din casa ar trebui schimbat complet la fiecare 2 ore :)
Deci "aerisirea" ar trebui sa fie cumva ... continua.
Ideea era ca doar peretii aia subtiri ai caramizilor porotherm acumuleaza caldura, nu aerul dintre ei. Peretii caramizilor fiind subtiri, nu prea au ce caldura sa acumuleze.
Ca densitate, totusi porothermul ar veni cam 0.6 din caramizile alea cu goluri mici, adica ar fi echivalent daca ai face peretii de 40 cm porotherm fata de 25 cm caramida plina.
Deci poate ca ar fi cat de cat ok si peretii de 30 de porotherm. Faci si tu tencuiala mai groasa, ca si aia are inertie termica mare. Si nu folosesti rigips ...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate