Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Porotherm vs. caramida plina vs. BCA

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

Poll: Porotherm vs. caramida plina vs. BCA (53 member(s) have cast votes)

Cu ce ati face peretii unei case?

  1. Caramida porotherm (20 votes [37.74%])

    Percentage of vote: 37.74%

  2. Caramida plina (14 votes [26.42%])

    Percentage of vote: 26.42%

  3. BCA (19 votes [35.85%])

    Percentage of vote: 35.85%

Vote Guests cannot vote

#37
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Eu sunt baba cu previziunile.Si prevad un viitor umed,tine cont de asta.Si nu as amesteca notiunea de costuri cu bun.

#38
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017

 Notsure, on 20 iulie 2021 - 16:37, said:

Din ce am auzit, BCA si absoarbe si se si usuca greu, deci risc mai mult sa fac mucegai.


Absoarbe de unde?
BCA de 30 e suficient.

#39
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

 Notsure, on 20 iulie 2021 - 16:37, said:

Pai daca porotherm nu era, soceram nu era, ce dracu era?
Brikston?

Daca as face din BCA, ar trebui sa merg pe 40cm ca sa aiba inertia caramizii de 30. Oricum, la BCA am vazut ca foarte multi fac cu 40, spre deosebire de caramida, la care 40 e o raritate.
Din ce am auzit, BCA si absoarbe si se si usuca greu, deci risc mai mult sa fac mucegai.
Si daca as face cu BCA de 40, nu stiu ce complicatii ar aduce avand toti stalpii si fundatia de 30cm.
Eu am spus doar ca nu era Soceram, nu am spus nimic de celelalte. :)

#40
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Ba, omule, daca nu esti pe vreo sectie, zi, ca nu se intampla nimic. Cunosc personal toata mafia caramizii si a bca-ului, te pot apara in caz ca o sa vrea sa te reduca la tacere.
Iar daca au oameni infiltrati printre moderatori, te apar eu. Doar zi odata!

 mcd2020, on 20 iulie 2021 - 17:00, said:

Eu sunt baba cu previziunile.Si prevad un viitor umed,tine cont de asta.Si nu as amesteca notiunea de costuri cu bun.

Ba, vorbiti normal, nu mai ziceti codat, ce e cu voi? V-a speriat pe toti mafia caramizii si a bca-ului? Sau traiti in filme cu harry potter? Eu tre sa stau sa interpretez tot ce scrieti voi pe aici

#41
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017
Treaba asta cu caramizile e foarte periculoasa. Mai mult nu pot sa spun, deja am vorbit prea mult Posted Image

Edited by george_alexandru, 20 July 2021 - 17:57.


#42
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Posted Image Stai domol,sunt tot eu,doar ca tremur din toate incheieturile dupa avertismentele amicilor de pe aici...Posted Image Am votat caramizda rosie....

#43
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Noroc ca am pus votul anonim, stiam ca daca e la vedere, nu mai indrazneste nimeni sa voteze

#44
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 Notsure, on 19 iulie 2021 - 21:19, said:

Si cum intrebasem si mai sus, Porotherm la 30cm poate asigura inertie termica continua? Adica sa ramana temperatura constanta permanent?

Da, așa reiese din calcule...

 Notsure, on 19 iulie 2021 - 21:38, said:

Cu cat ar creste factura la gaze aproximativ daca as renunta la izolarea de sub placa? Stiu ca pamantul are vreo 12 grade iarna, dar nu stiu cat transfer face pamantul comparativ cu aerul.

Greu de spus cu cât ar crește factura, dar nu văd de ce ai renunța la izolarea de sub placă, pentru că vara ai opțiunea de a folosi panouri solare pentru a alimenta aerul condiționat (dacă tot vrei energie regenerabilă, plus că te obligă noile norme nZEB), deci nu are rost să te bazezi prea mult pe temperatura solului. Oricum, îți vei monta cel puțin un aparat de aer condiționat, nu?


 Notsure, on 19 iulie 2021 - 22:03, said:

Dar, revenind la BCA, de care uitasem, asta ce inertie termica are comparativ cu porotherm si caramida plina? E la nivelul caramizii pline, undeva intre? Probabil intre, daca o luam pe densitate, dar zic asa, din banuieli fara nicio baza

Am atașat un calcul în Ubakus din care reiese că și BCA-ul are suficientă inerție pentru a asigura defazajul termic. Blocurile ceramice ar avea și mai multă inerție termică, într-adevăr (267 kJ/m²K), dar inerția termică masivă te ajută mai mult atunci când ai o casă pasivă bine orientată, cu suprafețe vitrate mari, care se bazează mult de tot pe aportul solar în sezonul rece, înmagazinând cât mai multă căldură pe timpul zilei.

Nu te speria de condens, este în limite normale pentru condițiile destul de dure de calcul, adică -10°C afară timp de 90 de zile în continuu (maxim un litru ar fi permis, după Ubakus).

Attached Files


Edited by subss, 20 July 2021 - 19:38.


#45
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Nu voi monta aer conditionat sub nicio forma! Am fost in case fara AC care aveau 26 grade constant pe canicula. Jumate din ferestre vor fi spre sud, jumate spre nord. In cele de la sud nu va ajunge soarele  din cauza orientarii, cele de la nord vor fi protejate de o aplecatoare care va opri soarele vara si ii va permite sa intre in restul anului, cand unghiul din care bate se schimba, soarele fiind mai jos pe cer. Spre rasarit voi avea o magazie pe toata lungimea casei, una ingusta si lunga, care va fi ventilata, avand geamuri deschise la ambele capete. Tinta este sa ma mentin sub 28 grade chiar si cand e canicula afara. La casele unde am vazut eu ca e foarte rece vara nu aveau izolatie sub casa, totusi. Am fost si in vile mari si scumpe unde iti trebuia cate un AC din 2 in 2 metri ca sa nu te sufoci.

La umiditate nu mi-e teama de punctul de roua al BCA-ului in sine, cat de cine stie ce punti termice si de umiditate intre materiale care sa imi faca condens.

#46
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Aia cu lipsa izolatiei sub e un handicap,ca umezeala se urca.La ce vrei tu factorul important e din ce faci acoperisul si ventilatia acestuia.Umila mea parere...

#47
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 Notsure, on 20 iulie 2021 - 20:30, said:

Nu voi monta aer conditionat sub nicio forma!

În acest caz va trebui să te gândești cum pui la punct un sistem de ventilație (naturală și/sau controlată), cu suficient volum astfel încât vara să poți răcori casa pe timp de noapte.

Este posibil însă să ai probleme cu umiditatea excesivă în anii cu veri ploioase sau cu supraîncălzirea dacă vin mai multe nopți caniculare consecutive...

#48
Alexandru2212

Alexandru2212

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 30.09.2015

 Notsure, on 20 iulie 2021 - 20:30, said:

Nu voi monta aer conditionat sub nicio forma! Am fost in case fara AC care aveau 26 grade constant pe canicula. Jumate din ferestre vor fi spre sud, jumate spre nord. In cele de la sud nu va ajunge soarele  din cauza orientarii, cele de la nord vor fi protejate de o aplecatoare care va opri soarele vara si ii va permite sa intre in restul anului, cand unghiul din care bate se schimba, soarele fiind mai jos pe cer. Spre rasarit voi avea o magazie pe toata lungimea casei, una ingusta si lunga, care va fi ventilata, avand geamuri deschise la ambele capete. Tinta este sa ma mentin sub 28 grade chiar si cand e canicula afara. La casele unde am vazut eu ca e foarte rece vara nu aveau izolatie sub casa, totusi. Am fost si in vile mari si scumpe unde iti trebuia cate un AC din 2 in 2 metri ca sa nu te sufoci.

La umiditate nu mi-e teama de punctul de roua al BCA-ului in sine, cat de cine stie ce punti termice si de umiditate intre materiale care sa imi faca condens.
Tu faci casă în emisfera sudică Posted Image

#49
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Ha ha, da, e invers

La fata locului am gandit corect treaba, totusi.

 subss, on 20 iulie 2021 - 20:43, said:

În acest caz va trebui să te gândești cum pui la punct un sistem de ventilație (naturală și/sau controlată), cu suficient volum astfel încât vara să poți răcori casa pe timp de noapte.

Este posibil însă să ai probleme cu umiditatea excesivă în anii cu veri ploioase sau cu supraîncălzirea dacă vin mai multe nopți caniculare consecutive...

Pai ventilatie in ce sens te referi? Ferestre pe parti opuse ale casei? Ventilatie in pod?

M-am gandit la vata minerala 30-40cm in pod, peste placa tabla pe acoperis si fara izolatie sub astereala. La ventilatia podului nu ma pricep. As face doua usite pe care sa le deschid vara, in parti opuse. Iar iarna sa las numai una sau nu stiu... Nu am discutat aspectul cu nimeni care se pricepe

Edited by Notsure, 20 July 2021 - 20:59.


#50
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

 Notsure, on 20 iulie 2021 - 17:51, said:

Ba, omule, daca nu esti pe vreo sectie, zi, ca nu se intampla nimic. Cunosc personal toata mafia caramizii si a bca-ului, te pot apara in caz ca o sa vrea sa te reduca la tacere.
Iar daca au oameni infiltrati printre moderatori, te apar eu. Doar zi odata!



Ba, vorbiti normal, nu mai ziceti codat, ce e cu voi? V-a speriat pe toti mafia caramizii si a bca-ului? Sau traiti in filme cu harry potter? Eu tre sa stau sa interpretez tot ce scrieti voi pe aici
Un sfat: cumpara caramida din Ungaria, daca vrei sa mergi pe varianta asta. Dar personal recomand BCA de la producatori consacrati.

#51
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018

 Notsure, on 20 iulie 2021 - 16:19, said:

Daca te rog frumos, te duci cand ai timp in curte sa le dai 2-3 suturi? :))
Sau mai bine nu, ca dupa aia o sa vrei sa nu fi aflat.

Nu e nevoie.  Fi-miu are o pasiune pt spart lucruri cu ciocanul și la un moment dat i-a întrat pe mana și o jumătate de cărămidă. Acum ca îmi aduc aminte cum s-a desfășurat dezastrul, sigur bucatile nu s-au delaminat de loc, dar pot sa îți spun ca nu rezista la lovituri de ciocan :))

Încă mai am câteva bucăți ramase, pe care le folosesc pe post de greutăți, scaunele sau scărițe în solar. Peste toate a nins 2 ierni, au stat la 50 de grade în solar si tot nu am văzut nimic asemănător cu filmarea respectiva.

Dar ale mele sunt Porotherm 30 Sth, nu știu cum sunt celalte. Oricum din ce s-a văzut la pervaz, cele din filmarea respectiva nu par sa fie STH.

#52
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

 edi10000, on 20 iulie 2021 - 21:44, said:

Un sfat: cumpara caramida din Ungaria, daca vrei sa mergi pe varianta asta. Dar personal recomand BCA de la producatori consacrati.

Ma costa mai mult transportul decat caramida daca le aduc din Ungaria. Nu toti stam in Arad, Oradea si Timisoara.

Dar de ce nu zici ce firma erau alea care zici ca se strica? Daca zici adevarul, de ce te-ai ascunde?

 Scurthea211, on 20 iulie 2021 - 21:51, said:

Dar ale mele sunt Porotherm 30 Sth, nu știu cum sunt celalte. Oricum din ce s-a văzut la pervaz, cele din filmarea respectiva nu par sa fie STH.

Dupa profilul gaurilor, ce e in video nu seamana a nimic din ce vinde Porotherm (la ora actuala, cel putin)

#53
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Initiator,sa te temi de soarele de dupa amiaa,nu de cel cu care te trezesti dimineata...

#54
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 Notsure, on 20 iulie 2021 - 20:58, said:

Pai ventilatie in ce sens te referi? Ferestre pe parti opuse ale casei? Ventilatie in pod?

M-am gandit la vata minerala 30-40cm in pod,

Pentru că ai spus că nu dorești să montezi niciun fel de aparat de aer condiționat, mă refer la orice soluție alternativă care ți-ar permite să răcești cu aerul nopții toate încăperile, folosindu-te de inerția termică pentru a menține valori acceptabile ale temperaturii interioare pe timp de zi.

Acest lucru presupune să ai plase de insecte la ferestre, grile de aerisire în uși, ferestre de ventilare în colțuri opuse, eventual chiar și un ventilator care să scoată aer din casă (ideal două, unul scoate, altul introduce, de preferință montate în respectivele ferestre de ventilare, pentru utilizare în perioadele de acalmie, destul de dese în serile de vară, când nu se formează curent de aer)..

Izolarea plăcii cu multă vată este o soluție foarte bună. La fel și dotarea podului cu un sistem de ventilație, fie el compus și doar din două trape (pe care iarna le ții închise).

Nu ignora însă aspectul etanșeității casei la schimbul necontrolat de aer. Pe timpul zilei de vară acest aer îți va supraîncălzi locuința, alături de razele solare care pot pătrunde prin ferestre dimineața și după-amiaza când soarele este destul de jos pe cer (aplecătoarea pe care ai gândit-o nu te protejează în aceste momente ale zilei, dar niște jaluzele exterioare o pot face cu brio)...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate