Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Rentabilitate imprimante laser

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
overtaxer

overtaxer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 03.01.2006
De exemplu, eu am un Laserjet 4+ fabricat in '95 si ma interesa cam la cate pagini rezista cilindrul fotosensibil si daca vi se pare mult 56.000 pagini momentul in care am achizitionat-o. Astept pareri si despre alte modele laser, indiferent de an si daca se poate fiecare sa cuprinda din experienta proprie sau date oficiale/neoficiale cat e pagini tine tonerul, cilindrul, page counter daca au, sa aflam si noi, poate e cineva cu un printer de 1 milion de pagini  :coolspeak:

#2
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005

Quote

poate e cineva cu un printer de 1 milion de pagini
Eu am o imprimanta Kyocera (FS3750) cu drum de siliciu amorf care e garantat de producator 300.000 de pagini si are durata medie de viata de 1.000.000 de pagini.
Daca o tine chiar un milion...nu stiu. Deocamdata am 100.000 fara cateva pagini cu ea. Nu am pus in ea nimic altceva decat refill si hartie.
Am cumparat-o la 35.000 de pagini
Imprimanta de care zici e buna in sensul ca se poate reconditiona cartusul relativ ieftin si se gaseste si drum de schimb.

Later edit:
M-am interesat, si un drum pentru HP4+ costa 105.200 lei, iar lamela de stergere costa 23.500 lei. Vezi, de-aia e buna imprimanta ta. O lasi la nepoti. Mie daca mi se strica ceva arunc imprimanta, tu-o reconditionezi pe bani marunti.

Edited by bchendran, 30 March 2006 - 22:39.


#3
overtaxer

overtaxer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 03.01.2006
Hmm...tare m-as minuna sa gasesc si in Tg-Mures cilindru si lamela la pretul asta, e chiar ieftin, daca nu..dau o fuga pana in Cluj

#4
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Nu stiu daca nu trimit colete baietii...
http://www.globalink..._canon_&_hp.htm

#5
overtaxer

overtaxer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 03.01.2006
mersi de link, ce-i drept preturile erau in euro, vreo 10 euro cilindrul si vreo 3 lamela, dar si asa mi se pare putin. Astept in continuare si alte pareri despre alte modele, insa la obiect, ca de fapt asta ne intereseaza, autonomie toner, viata cilindru si cat "s-a tras" de ea.

#6
overtaxer

overtaxer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 03.01.2006
chiar nu presupune interes subiectu?!

#7
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005
Subiectul este clar si nu necesita atatea vorbe :D
Rentabilitatea depinde de aplicatie.
La laser, spre deosebire de inkjet, ai viteza mare de printare, si ai sa vezi ca pentru electronisti care executa placi este ceva excelent.
Pretul imprimantei si al reincarcarii cartuselor / schimbarii o fac inaccesibila unora...

#8
overtaxer

overtaxer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 03.01.2006
da, dar spre exemplu cum la masini in cartea tehnica scrie..consum 7,5l/100km, asa si aici sa spuna fiecare cat il duce imprimanta si chestii din astea, la urma urmei e si utila discutia, venind in intampinarea celor care doresc sa si achizitioneze o imprimanta laser

#9
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
Subscriu la Kyocera.

#10
overtaxer

overtaxer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 03.01.2006
up!

#11
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
up la ce?

cilindrul "tine" si 25.000 de pagini depinde cum este folosit.......tonerul tine in jur de 8000 la incarcare normala........counter-ul este irelevant(pot sa o fac sa arate 5000 de pagini).........ca record la hp4+ am vazut la ~700.000 de pagini(avea duplex si tava de mare capacitate)

#12
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
@Premierul - Lasa-ne cu reclama ta !


Vezi:  BURSA

#13
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
Premierule, ai scapat vreun post in care sa nu recomanzi site-ul ala? Nu zice nimeni ca nu sunt baieti buni dar prea il promovezi agresiv.

#14
mediatec

mediatec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 30.10.2006

View Postovertaxer, on Mar 30 2006, 22:42, said:

Hmm...tare m-as minuna sa gasesc si in Tg-Mures cilindru si lamela la pretul asta, e chiar ieftin, daca nu..dau o fuga pana in Cluj

Si www.mediatec.ro au, dar nu pe site, iei leg prin Skype sau mess si ti se da pret si termen de livrare.
sorry daca pare reclama.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate