Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Problema mostenire

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#37
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostNotsure, on 05 iulie 2021 - 08:00, said:

Eu cred ca tu inventezi chestii pe care nu stiu de unde le deduci...  
Așa face în mai toate topicurile pe aria asta. Începe bine, că știe despre ce vorbește, după care țese povești de mă ia capul pentru că se ajunge rău pe lângă. În loc să fie ceva clar pentru oricine citește se face o varză de scenarii.

#38
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 30.11.2020

View PostNotsure, on 05 iulie 2021 - 08:00, said:

doar existenta norei este problema.

Exact și cea mai bună soluție pentru mama inițiatorului e să renunțe amândoi copii la moștenire sau să renunțe doar inițiatorul că oricum nu o să înțeleagă că nu are nici un drept nora ei la ceva.

#39
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,177
  • Înscris: 28.06.2005

View Post-__-, on 05 iulie 2021 - 08:09, said:



Exact și cea mai bunã soluție pentru mama inițiatorului e sã renunțe amândoi copii la moștenire sau sã renunțe doar inițiatorul cã oricum nu o sã înțeleagã cã nu are nici un drept nora ei la ceva.
Ba nu Marine. Sã nu renunțe Andrei la nimic din ce i se cuvine în acest caz.
Mânã-sa ar trebui sã respecte alegerea lui, indiferent cã e sau nu de acord. Bãnuiesc cã au avut discuția despre alegerea lui și înainte de cãsãtorie.
Și dacã fata aia l-a luat de soț cu separație de bunuri, o doare în cur de bunurile lui. Ea îl vrea pe el.
Oricum, în aceste condiții ea nu primește nimic în caz de divorț. Va primi o micã parte doar în cazul morții lui Andrei, cã soție supraviețuitoare.

Repet: Andrei sã nu renunțe la nimic. Altfel mã-sa vinde tot, își ia unul tânãr și se mutã în Filipine la soare.

Și ca sã fie clar: doar bunurile morților se împart prin succesiune/moștenire.
Bunurile viilor se împart prin vânzare, donație și/sau partaj.

#40
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
E a 7-a oara cand scrii copii in loc de copiii

Initiatorul are si un copil. Sfaturi de genul le face cu nevasta, cu sine insusi etc, nu ii zici tu sa renunte la mostenire si gata, a rezolvat problema. El vrea sa stie cotele si alte chestii. Nu e frumos la un topic in care cineva se intereseaza de imparteala unei mosteniri sa vii cu "ei, na, si tu, dar ce-ti trebuie mostenire, avarule? Sa te certi cu lumea? Ia stai in banca ta".

#41
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 13.10.2010

View Postsfantu.dracu, on 05 iulie 2021 - 08:20, said:

Și dacă fata aia l-a luat de soț cu separație de bunuri, o doare în cur de bunurile lui. Ea îl vrea pe el.

daca tot s-a ajuns la mahalaPosted Image chestii-trestii, lung prilej de vorbe si de supozitii, cum ar zice poetul, ar fi interesant de stiut si cum de s-a ajuns la ideea separatiei de bunuri inca de la inceput...
ca la inceput e cu dragoste mare, nu cu minte multa  Posted Image

Edited by canarel, 05 July 2021 - 08:43.


#42
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Ei na, or mai fi si oameni lucizi pe lume. Cum s-a ajuns...asa au hotarat, cum altfel sa se ajunga.

#43
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postcanarel, on 05 iulie 2021 - 08:42, said:

ar fi interesant de stiut si cum de s-a ajuns la ideea separatiei de bunuri inca de la inceput...
Ținând cont că el n-a pomenit despre asta și nici n-are legătură cu subiectul, ar fi mai mult offtopic decât interesant.

#44
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 13.10.2010
bineinteles ca offtopic, nici nu m-astept sa ne zica omul.
dar pe mine ma amuza pana unde s-a ajuns cu discutia Posted Image
era o remarca ironica... ma rog, asa am vrut .

#45
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

Quote

pe mine ma amuza pana unde s-a ajuns cu discutia
Pe mine mă enervează, e exact ce nu ar trebui să se întâmple pe aria asta. Vine omul cu o problemă și pleacă cu 100.

#46
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 13.10.2010
eu cred ca a inteles deja, de-aia nu ne mai da apa la moara.

#47
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View Postalthea, on 05 iulie 2021 - 09:00, said:

Pe mine mă enervează, e exact ce nu ar trebui să se întâmple pe aria asta. Vine omul cu o problemă și pleacă cu 100.

Nu e chiar corect, totusi, se stie ca nu exista masa gratis. Se lamureste si initiatorul, au parte de un pic de entertainment si utilizatorii. Tu esti moderator, e job-ul tau sa te enerveze, altfel ce ne-am face?

#48
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Mersi pentru mângâiere :D

#49
andreidl

andreidl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 11.08.2007

View Postcanarel, on 05 iulie 2021 - 08:42, said:

daca tot s-a ajuns la mahalaPosted Image chestii-trestii, lung prilej de vorbe si de supozitii, cum ar zice poetul, ar fi interesant de stiut si cum de s-a ajuns la ideea separatiei de bunuri inca de la inceput...
ca la inceput e cu dragoste mare, nu cu minte multa  Posted Image

Deoarece sotia avea o mostenire, un teren, fiind singura la parinti, iar in oras era apartamentul tatalui meu mostenit de la mama sa, nevasta-mea a dorit sa faca separatia de bunuri (2018) la care nu m-am opus pentru acea alegere stiind ca nu e un lucru rau (mai ales in ziua de azi). Tarziu de tot anul trecut (2020) s-a depistat o boala incurabila in ultimul stadiu a tatalui meu, pana atunci nu a stiut nimic nimeni, nu era absolut vizibil ceva.

#50
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
E mai bine asa. Cunosc zeci de cupluri in care ambii s-ar fi simtit jigniti extrem daca partenerul le-ar fi propus asa ceva sau ar fi sugerat cineva din jur, iar dupa 1-2 ani se bateau prin judecatorii pana la ultima scobitoare din casa si se sicanau pe la serviciu, prin cercul de rude etc

#51
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 882
  • Înscris: 19.05.2009
Problema nu e de natura juridica este strict familiala.
La succesiune trebuie sa te prezinti ca altfel nu se face succesiunea.Apoi ori accepti partea ta sau nu.Simplu.
Unde se complica (sau devine si mai simpla) este dupa ce accepti din ce ai prezentat aici (pentru la fel din ce ai scris vei accepta partea ta).cat primesti s-a prezentat aici iar notarul va confirma.


#52
1963marius

1963marius

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.08.2017
cine o ingrijeste pe mama ta acum? Dar peste 2 ani cine o spala la fund, cine ii cumpara de mancare ,cu cine locuieste .
De soacra mea avea grija o nepoata, pana a decedat nu a trecut nepoatei nimic.Dupa deces copii soacrei au vindut tot iar nepoti au ramas cu buza umflata.Asa ca ai de grija ca mama se poate intoarce si poate face un contract de intretinere si esti calic

#53
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Post1963marius, on 05 iulie 2021 - 22:34, said:

De soacra mea avea grija o nepoata, pana a decedat nu a trecut nepoatei nimic.
Comentariul meu este offtopic, raspuns la un comentariu tot offtopic.

Felicitari pentru acea nepoata ! Nu faci un act de caritate, asteptand/cerand o recompensa materiala.
Din pacate avem foarte multe cutume din trecut, de care nu scapam.

Edited by pasilla, 05 July 2021 - 22:53.


#54
andreidl

andreidl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 11.08.2007
Buna seara! Multumesc pt sugestiile de pana acum. Ce ar mai fi de mentionat, ce imi scapase ieri: bunica dinspre mama care e in viata are si ea apart ei pe numele ei. Acela ii va reveni mamei intr-o zi deoarece ca si tata cum am mentionat a fost singur copil la parinti. Pe vremea cand ambele bunice traiau, fiecare avand proprietatea ei, acestea ne-au zis prieteneste ca dupa ce ele nu vor mai fi, fiecare (eu si sora) vom avea unde locui. Nu stiu de ce maica-mea vrea sa complice lucrurile asa tare.

De discutat e dificil caci nu doreste, sora-mea desi e mai mica decat mine cu 10 ani, iar nu doreste sa spuna nimic sau duce vorba... prefera sa "unga"pe mama.

Ce intrebare ar fi de pus: daca tata a murit fix acum o luna, care este termenul legal de depunere a actelor si a ne prezenta pt succesiune? Exista un termen anume? Ce se intampla daca acasa primesc niste "propuneri" care sa le accept in favoarea mamei iar eu nu doresc si prin urmare nu ma prezint la notar? Pierd dreptul sau nu se poate face succesiunea? Ce se intampla daca merge totul "tacit", iar la notar apare vreo discutie care sa schimbe situatia cu 180 grade deoarece una din parti doreste sa ceara altceva iar eu nu semnez? Ce se intampla cu bunurile?

Nu doresc decat sa fie dreptate, echitate, nu am cerut ceva inexistent sau imposibil.. Iar la urma urmei sor-mea nu e nici familista, nici copii nu are.. e inca studenta si va beneficia de pensia de urmas pt studii. Revenind la mine, eu, asa cum merge casnicia asta, am totusi un copil.. si niste obligatii.. totusi e cam nefiresc din cauza unor figuri din trecut, certuri intre diferite parti, sa fie pusa problema "ca daca se va intampla ceva (...) sa nu raman fara casa" (adica se teme maicamea pt bunurile ei sa nu ii revina cum ziceam si anterior nici macar cel mai mic procent nevestemii.. pai daca ei, in caz de doamne fereste eu ma duc, nu ii revine nimic, copilului, adica nepotului ei clar nu ii va reveni nimic. Pai asa te dai tu de exemplu ca bunica?) si aberatii de genul. Pai asta ce inseamna? Ca ne renegam rudele de acelasi grad si cream discrepante?

Stau si ma mir uneori de unele persoane la care fiind rude ce mod dubios pot avea de a gandi (unul fix egoist, misogin, xenofob s.a.m.d.)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate