Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Instalažii SOLARE, Panouri plane, Tuburi vidate

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
8468 replies to this topic

#4645
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011

 ggelu, on 23 septembrie 2013 - 19:07, said:

Multumesc !  Adun si eu date pentru viitorele panouri si incerc sa fac diferenta intre reclama si realitate . Din cate spui SKN -urile merita.  Daca mai prind o promotie peste iarna Posted Image

Una peste alta panouri bune . Si unde nu pui ca se asorteaza cu centrala.

Attached Files



#4646
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Pai SKN 3.0 e la fel ca 4.0 Posted Image ? Ca la pret eeeeee o diferenta !

#4647
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 ggelu, on 23 septembrie 2013 - 19:07, said:

Multumesc !  Adun si eu date pentru viitorele panouri si incerc sa fac diferenta intre reclama si realitate . Din cate spui SKN -urile merita.  Daca mai prind o promotie peste iarna
mai bune decat SKN-urile nu sunt decat Buderus SKS4.0 (cel mai bun panou plan de pe piata) -am mai spus asta.

Nu stiu in ce masura pot fi panourile astea mai ieftine iarna, pentru ca -vezi mai jos:

 ggelu, on 24 septembrie 2013 - 07:10, said:

Pai SKN 3.0 e la fel ca 4.0 ? Ca la pret eeeeee o diferenta !
nu, SKN3.0 nu e la fel cu SKN4.0. Oricum, primul (SKN3.0) nu se mai livreaza -doar daca gasesti ceva ramasite de stocuri..

Pe langa cele mai sus mentionate mai exista CKN2.0 (mai mici ca suprafata, 2 in loc de 2,4 m2)

#4648
ramadoss

ramadoss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 24.07.2012

 ggelu, on 24 septembrie 2013 - 07:10, said:

Pai SKN 3.0 e la fel ca 4.0 Posted Image ? Ca la pret eeeeee o diferenta !

Si eu sunt multumit de SKN 4.0. Sunt scumpe,dar nu pot sa ma pronunt daca isi merita banii pentru ca ar trebui sa le compar cu altele si nu cunosc.
In functie de acoperis, eu as fi vrut sa le inclin mai mult, tocmai ptr acesta perioada a anului.Un asemenea kit nu am gasit ...

Attached File  BUDERUS www.termice-distributie.ro.Brosura_Tehnica_solara.pdf   1.47MB   32 downloads

#4649
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Schele , eu m-am resemnat ca in viata asta n-o sa fiu nici cel mai frumos , nici cel mai inteligent , nici .... om de pe planeta si nici macar din oras  . La fel, nu am pretentia sa am nici cea mai bengoasa masina , nici cel mai bun telefon samd. Idem si la panouri solare . Ce caut eu  e un produs fara probleme ascunse si care sa prezinte incredere  ca performantele de pe hartie sunt si cele din realitate .  Ca panoul albastru e  performant e foarte bine ; in schimb  pretul ii cam strica din atractivitate.  Asta nu e o problema  de netrecut . Ma bucur ca aud referinte de la colegii useri care au pe casa produsul. Multumesc.

#4650
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,644
  • Înscris: 30.01.2008

 ramadoss, on 24 septembrie 2013 - 12:29, said:


In functie de acoperis, eu as fi vrut sa le inclin mai mult, tocmai ptr acesta perioada a anului.

Daca au suprafata prismatica nu prea conteaza inclinatia !

#4651
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 ggelu, on 24 septembrie 2013 - 14:49, said:

..pretul ii cam strica din atractivitate.  
SKS4.0 e destinat in principal instalatiilor solare cu aport la incalzire; SKN (actual 4.0, sau fostul 3.0) sunt panourile normale, clasice.
CKN2.0 e panoul mai eco si mai mic ca suprafata -e in principal destinat instalatiilor mici, cu boiler mic (inclusiv boiler 200 litri..). Acesta e singurul facut la fabrica Bosch din Protugalia, restul sunt facute la Solar Diamant aka Buderus Solar si actual Bosch solar din Germania.

 ggelu, on 24 septembrie 2013 - 14:49, said:

Ma bucur ca aud referinte de la colegii useri care au pe casa produsul.
referinte pot sa-ti dau si eu (n-am insistat pe tema asta, ca nu e cazul): daca e vorba de panouri plane eu recomand Bosch/Buderus, daca e vorba de tuburi vidate >> Viessmann.
Sincer, fiind vorba de Brasov, eu as fi studiat varianta cu tuburi.

#4652
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Te rog, hai sa reluam discutia asta  dupa inceperea iernii .  Am o problema mai presanta  de rezolvat inainte si  pentru mine ar fi prea multe de daca... si parca.....

#4653
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011
Fetelor aici aveti performantele  de la SK 4 .Acum daca merita diferenta de pret stabiliti voi .

, care stie sa citeasca poate sa treaca si de povestile siropoase cu made in germany .

Uite aici concurenta din Spania . La juma de pret si daca nu la fel, chiar mai bune .

Attached Files


Edited by Fontanero, 24 September 2013 - 21:43.


#4654
donc

donc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 26.03.2009
Fonta, vezi ca fisa de la Buderus e de fapt de la Sonnenkraft,cea pe care ai pus-o tu.

Sanatate.

LE: De fapt, se trage prea mult cu Germania, sunt si alte firme din Austria, Elvetia, Spania care au panouri foarte bune, Si mai sunt si altele.

Edited by donc, 24 September 2013 - 21:54.


#4655
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011

 donc, on 24 septembrie 2013 - 21:52, said:

Fonta, vezi ca fisa de la Buderus e de fapt de la Sonnenkraft,cea pe care ai pus-o tu.

Sanatate.

LE: De fapt, se trage prea mult cu Germania, sunt si alte firme din Austria, Elvetia, Spania care au panouri foarte bune, Si mai sunt si altele.

Niemti` astia sunt toti la fel pt mine Posted Image .Uite aici cu rectificare si scuzele de rigoare .

Attached Files


Edited by Fontanero, 24 September 2013 - 22:00.


#4656
donc

donc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 26.03.2009
Fonta, esti obosit ca tot p'aia ai pus-o.
Uite-o pe cea de la Buderus:
LE: Intre timp ai schimbat-o cu alta de la Bosch.

Attached Files


Edited by donc, 24 September 2013 - 22:05.


#4657
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011

 donc, on 24 septembrie 2013 - 22:03, said:

Fonta, esti obosit ca tot p'aia ai pus-o.
Uite-o pe cea de la Buderus:
LE: Intre timp ai schimbat-o cu alta de la Bosch.

Sa traiesti si mersi
Noa uite as avem si de la BOCH spre comparatie
----
Sunt obosit , tocmai ce am venit de la drum...

#4658
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 Fontanero, on 24 septembrie 2013 - 21:33, said:

Uite aici concurenta din Spania ..
Bosch are fabrica in Portugalia..deci produce in Pen. Iberica.. Daca e vreun producator cat de cat de luat in seama, este imediat cumparat de cei mari: Baxi, Ariston, Bosch sau de catre altii..
Iar pt. piata spaniola +italia + SE Europe se livreaza cf. puterii de cumparare, productie loco -in una din tarile astea (pacat ca nu la noi).

Insa sa nu confundam lucrurile, calitatile, tehnologiile si ..proprietarii.

Sau ca sa impacam pe toata lumea, VW e concurat cu mult succes de Seat (si ne facem ca nu stim ca Seat e tot VW). Ok ? Si mai sunt si cehii, si ei fac niste masini minunate, Skoda..

Spaniolii din pacate economic au ajuns falitii si somerii Europei, pt. ca sunt prea grandomani.. Ajunsesera ei sa cumpere banci britanice si americane (?!) -adica nu le-au putut rentabiliza aia, si vin ei spaniolii si le aduc ei pe linia de plutire, cu "capitalul propriu".. Sa fim seriosi..

Italienii, desi aparent sunt in aceeasi situatie, sunt in realitate mult mai smecheri, sunt business-mani inascuti si mai sunt inca capabili de inovare tehnologica. Dar si ei au pacalit economia si munca mult prea mult timp.. si nu tine la infinit. Fiat e practic groggy si singura scapare pt. ei e sa mute toate fabricile din Italia -dar asta ar insemna o tragedie nationala. Si ca sa nu se intample una nationala, se va intampla o tragedie.. personala.

Scuze de intermezzo, ne reauzim in primavara.

#4659
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011
Uite, acum ca am citit ce ai scris tu mi-am amintit de un coleg ce avea vanzari record . Nu am stiut care este vrajeala pana nu am asistat la cateva discuti .
Omu avea darul de a purta clientul prin europa ceva extraordinar . Stia locatii , denumiri , fabrici miscari de trupe , logistica , legislatiile in vigoare la vama ce mai colo-n-coace totul era o distractie . Aveau clientii ochi cat borcanele de iti venea sa-l iei in brate mai ceva ca pe Ion Creanga .

Scuze de off topic , ne vedem maine cu alte PDF-uri plictisitoare .

#4660
bm8737

bm8737

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 25.09.2013
Am  o casa de 80 mp2  am o instalatie de incalzire cu 7 radiatoare
racordate la o Ct pe GAZ . vreau sa imi fac si o instalatie cu 4 panouri solare plane (10 m2)dar doar ca ajutor   pt incalzirea casei (toamna/primavara,ev . iarna) ,.doresc sa fac o inteconectivitate intre cele 2 instalati.
A   Daca  pun  un   puffer FARA stratificatie din fabricatie ,cu o serpentina (pt panouri solare)  si circuli apa din puffer cu o pompa  prin radiatoarele unui sistem cu  Ct pe GAZ  , apa fiind stratificata natural in puffer, eu  ma gindesc ca  se amesteca apa din puffer  si in scurt timp nu mai ai eficienta!   Bineinteles ca apa nu mai circula prin puffer  cind functioneaza Ct pe GAZ.                                                                                                             B   Daca pufferul are  2 serpentine ,iar prin  serpentina superioara   cu o pompa circuli apa din radiatoarele sistemului cu  Ct pe GAZ ,s-ar pastra  astfel stratificarea naturala a apei din puffer.
      Bineinteles ca apa nu mai circula prin serpentina daca temperatura apei din  puffer scade sub o  limita setata si nici cind functioneaza Ct pe GAZ. Ambele sisteme sint sub presiune.

1.care metoda de transfer termic e mai eficienta in acest caz?
2.aprox citi litri trebuie sa aiba pufferul(boilerul)?
3.as dori variante cu schema completa a pieselor  intalatiei.
4. care ii cea mai simpla metoda de oprire a instalatiei solare pt ca vara sa nu functioneze ?pt apa calda menajera vreau sa fac o instalatie solara separata.
PS.m-am informat de pe net despre instalatile solare,nu am pregatire in domeniu.

#4661
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011
Imi place atitudinea asta dura/interogativa . Din pacate lumea reactioneaza prost ( am patit-o la aer conditionat cu colegi care m-au scos cu suturi in fund ) .
I-am notat nu scapa ei de mine Posted Image


------
O sa raspund la subiect ,

1 ) Solar - serpentina ; Incazire direct din puffer .
2) Se dimensioneaza comform specificatiilor calculate pentru fiecare sistem in parte.
3) Nu se poate pentru ca este consumator de timp odata si pentru ca schemele pur informative se gasesc la o simpla cautare cu google .Fara numar , fara numar .GOOGLE-->>IMAGINI-->>>SCHEME SOLARE
4) Este o prostie colosala sa opresti o instalatie doar pentru a folosi alta de acelasi gen.

La PS : mai informeaza-te .
LE: vad ca a raspuns si 2xgelu dincolo Posted Image. Ca sa iti dai sema de complexitate atasez cateva foto . Este cam ce vrei tu acolo + piscina vara.

Attached Files


Edited by Fontanero, 27 September 2013 - 20:40.


#4662
bm8737

bm8737

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 25.09.2013
Multumesc pt raspunsuri. Te rog sa imi explici tehnic ,de ce un puffer cu 1 serpentina ?
   Ps:o sa ma mai informez

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate