Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 

Mai merita sa lucrezi in Anglia, dupa Brexit?

- - - - -
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#55
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,570
  • Înscris: 10.05.2007
Total adevarat, dar nici nu poti inchide robinetul tuturor pe premisa ca unii sigur vor abuza, asa ar ajunge ca in Ro unde nici un scaun cu rotile nu are access pe nicaieri din vina autoritatilor. Nu fac antiteza dar eu chiar am lucrat o perioada cu oameni ce traiau pe beneficii (mai mult sau mai putin numite beneficii) si cam 70% din ei chiar am simtit ca se incadreaza.
Multi imigranti abuzeaza de sistem, au cate o plasma in fiecare camera si traiesc din ajutoare in timp ce se descurca si la negru. Numai eu stiu cati romani au refuzat sa vina la munca legal prin self employed sau contract zero ore pe motiv ca isi pierd beneficiile. A fost bun la ceva si covidul lui peste si brexitul, a mai spalat putin strazile.

#56
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 23.10.2015

View PostAstrul, on 08 iulie 2021 - 17:47, said:

... Numai eu stiu cati romani au refuzat sa vina la munca legal prin self employed sau contract zero ore pe motiv ca isi pierd beneficiile....

Cum spuneam, genereaza anomalii in sistem. Sau alt exemplu: eu ma chinui prin chirii mizerabile la preturi astronomice, asistatii sunt cazati in case noi la preturi derizorii.

Stiai ca le aloca bani de coafor, de cadouri de Craciun si alte minunatii? Ghici cine plateste?

#57
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Cine te obliga la chirii astronomice?!

#58
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,570
  • Înscris: 10.05.2007
Piata. Poate am mai zis asta, am avut un caz cu un rom...an care era de vreo 18 ani in UK, el si sotia copil cu dizabilitati mentale (in tara asta e usor sa fii disabled si daca ai o migrena cronica ce nu te lasa sa te "concentrezi") si care avea 3 masini la 2 soferi si vroia alee pana in spatele casei ca sa isi ascunda masinile pe care nu vroia sa plateasca road tax si insurance.
Ambii someri, traieasc in council house cam £60-90/luna chirie, si traiesc exclusiv din beneficii. Apoi te mai intrebi de ce Brexit. Partea nasoala e ca romanii din Uk sunt in mare majoritate pe "combinatii". Chiar si un simplu self check se transforma intr-o sursa de a frauda cand cantaresti avocado si alegi sa platesti pentru ceapa (vazut cu ochii mei).
Robinetul e deja deschis asa ca nu ma intrebati de ce incerc sa reduc taxele de platit. In acelasi timp in care alocatia pentri copil sau concediul post natal e platit derizoriu, unii paraziti se lafaie in viata buna gratis.

#59
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Britanicii, care au chef de un pint cu mine prin Londra (W3 eu, dar ma deplasez) PM me.

#60
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostCatean, on 09 iulie 2021 - 17:25, said:

Britanicii, care au chef de un pint cu mine prin Londra (W3 eu, dar ma deplasez) PM me.
Bafta ! Poate vreodata sa ne vedem...

#61
tenar

tenar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.06.2021

View Postseptico77, on 08 iunie 2021 - 12:48, said:

Salutare tuturor! Ma numesc Sorin,am 36 de ani si am lucrat in constructii in Romania,ca muncitor semi-calificat,in tamplarie,zidarie,etc.Am un prieten  care sta in Londra(Croydon)si m-a chemat acolo. La inceput, voi sta la el,apoi imi voi gasi chirie separat. Tot in domeniul constructiilor vreau sa lucrez,cel mai probabil prin agentii. Stiu ca se da cam 10-12 lire pe ora brut.Intrebarea mea este: se mai merita sa lucrezi in Londra,dupa ce scazi chiria,utilitati,mancare si alte cheltuieli? Voi ce stiti? Cam in medie cat pui deoparte lunar?Nu ma refer aici la iesitul in restaurante,cluburi,etc. Sau are trebui sa incerc alta tara? Germania,Belgia,Olanda,etc? Va multumesc.


In orice tara mai dezvoltata decat Romania merita sa muncesti : salariu mai mare, sefi mai competenti si mai intelegatori, colegi mai buni, mediu mai civilizat, oameni mai educati.

Oricare tara din tarile vestice e ideala.
Doar ca pentru UK e mai greu ca necalificat sa te muti acolo acum, dar daca esti priceput si ai referinte, s-ar putea sa te accepte.

#62
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View Postseptico77, on 08 iunie 2021 - 12:48, said:

Salutare tuturor! Ma numesc Sorin,am 36 de ani si am lucrat in constructii in Romania,ca muncitor semi-calificat,in tamplarie,zidarie,etc.Am un prieten  care sta in Londra(Croydon)si m-a chemat acolo. La inceput, voi sta la el,apoi imi voi gasi chirie separat. Tot in domeniul constructiilor vreau sa lucrez,cel mai probabil prin agentii. Stiu ca se da cam 10-12 lire pe ora brut.Intrebarea mea este: se mai merita sa lucrezi in Londra,dupa ce scazi chiria,utilitati,mancare si alte cheltuieli? Voi ce stiti? Cam in medie cat pui deoparte lunar?Nu ma refer aici la iesitul in restaurante,cluburi,etc. Sau are trebui sa incerc alta tara? Germania,Belgia,Olanda,etc? Va multumesc.
10-12 lire brut, inseamna vreo 1600-1700 lire net lunar. Daca ai cazare asigurata sau te ajuta cineva si nu te intereseaza decat sa pui ceva bani deoparte merita, altfel nu.
Un dormitor intr-o casa la comun in zona aia costa pana 800. Mai pui mancarea si ceva cheltuieli lunare inca 400 si mai ramai cu vreo 500 maxim.

View PostAstrul, on 09 iulie 2021 - 12:53, said:

Partea nasoala e ca romanii din Uk sunt in mare majoritate pe "combinatii".
Au fost multi care au venit in UK si s-a pastrat proprotia smecheri din Romania. Aceeasi poveste a fost si in Italia iar acum in Canada, Germania si Olanda.

View PostLukRo, on 20 iunie 2021 - 17:23, said:

.. dar si daca te prinde HMRC-ul cu smecherii d'astea... nu te vad bine. Daca urasc englezii pe cineva din tot sufletul, sunt evazionistii. .

Da, da stiu... nu e evaziune... pastreaza argumentele pentru inspectori. Ei savureaza chestiile astea...
Nu este nicio evaziune sa pui tot pe firma, chiar contabilul iti da de ales: "platesti benefiturile lor sau iti cumperi lucruri".

Edited by Owidiu, 28 August 2021 - 01:59.


#63
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 23.10.2015

Quote

Nu este nicio evaziune sa pui tot pe firma, chiar contabilul iti da de ales: "platesti benefiturile lor sau iti cumperi lucruri".

Probabil ai impresia ca el raspunde in fata inspectorului HMRC. Nu prietene, tu esti raspunzator pt șmecheriile facute pe firma ta.

#64
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,206
  • Înscris: 08.12.2006

View PostOwidiu, on 28 august 2021 - 02:09, said:


Nu este nicio evaziune sa pui tot pe firma, chiar contabilul iti da de ales: "platesti benefiturile lor sau iti cumperi lucruri".

Ce inseamna sa pui tot pe firma…defineste acest TOT

Adica, daca imi cumpar 10 plerechi de chiloti si 20 de ciorapi , si mai imi cumpar o saltea si un pat , sau chiar cani in bucatarie, aragaz si figider…mi le pot baga pe firma?

Eu zic ca pe firma poti baga doar de ce firma se poate folosi si este in interesul fimei si al clientilor ei.

Iar acum, cu ir35…dracu mai lucreaza pe firma, nu mai e nicio sfaraiala, mai bine permanent decat sa umflii curu firmelor de recrutare si celor de umbrella.

#65
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,570
  • Înscris: 10.05.2007
Tipul cu care lucrez are vreo 65 de firme, eu lunar il facturez pe alta firma. Totodata mai gasesc mici proiecte ca sa facture, asta pare o afacere curata.
Eu sunt consultant, pot face de la urmarire de șantier la proiectare sau orice imi trece prin cap in domeniul construcțiilor.
Dar daca timp de 5 ani facturezi aceeasi suma, in aceeasi zi lunara pentru aceeasi firma îți meriti soarta sa te bage la evaziune ca esti prost de bubui.
Tot platesti 20% impozit pe profit si 7% pe dividente daca le incasezi.
Plus ca oe firma poti deduce mult mai putine decat ca si self employed, sunt multi care, ca si self trăiesc pe factura si platesc taxe ioc.
Eu am decis pe firma din cauza national insurance, la ce sume facturez anual se duce foarte sus și nu-mi convine sa scot 5-6k din buzunar doar ca sa tin o patura ce colecteaza beneficii.
Am salariu minim pe care platesc f putine taxe si ce incasez personal inregistrez ca dividente si platesc 7% la self assessment.  La sume mai mari merita pe firma. Iei un leasing, inchiriezi casa de la tine si-ti platesti parte de mortgage sau rent, utilitati, etc..

#66
clara1

clara1

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 393
  • Înscris: 07.12.2020

View Postseptico77, on 08 iunie 2021 - 12:48, said:

Salutare tuturor! Ma numesc Sorin,am 36 de ani si am lucrat in constructii in Romania,ca muncitor semi-calificat,in tamplarie,zidarie,etc.Am un prieten  care sta in Londra(Croydon)si m-a chemat acolo. La inceput, voi sta la el,apoi imi voi gasi chirie separat. Tot in domeniul constructiilor vreau sa lucrez,cel mai probabil prin agentii. Stiu ca se da cam 10-12 lire pe ora brut.Intrebarea mea este: se mai merita sa lucrezi in Londra,dupa ce scazi chiria,utilitati,mancare si alte cheltuieli? Voi ce stiti? Cam in medie cat pui deoparte lunar?Nu ma refer aici la iesitul in restaurante,cluburi,etc. Sau are trebui sa incerc alta tara? Germania,Belgia,Olanda,etc? Va multumesc.

Viața la Londra 2 situații diferite

- 2 tineri până în 30 de ani, soț și soție câștigă amândoi peste 10.000 de lire lunar. Au casa lor, nu plătesc chirie, nu plătesc rate la bănci, nu plătesc rate la mașini.
- toți banii câștigați îi cheltuie pe viața de acolo dar trăiesc frumos. Nici un ban nu pun deoparte și nici nu au nevoie să strângă.

- un tânăr până în 20 de ani câștigă 2500 de lire, dă lunar 100 de lire la cheltuielile lunare la casa unde locuiește fără chirie. Stă la tinerii de mai sus care au casa lor
- cu banii ăștia acolo e cam la limita de jos și doar 100 de lire dă pentru locuință la Londra. Nu are alte rate.

EXCLUS să muncești la Londra și să plătești chirie. Dacă sunt 2 care lucrează amândoi la Londra cam de la 5000 de lire simți că trăiești acceptabil acolo.

#67
botrin

botrin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 01.07.2010
Ce viata frumoasa au tinerii britanici...exact ca in cartile de colorat.

#68
clara1

clara1

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 393
  • Înscris: 07.12.2020

View Postbotrin, on 04 septembrie 2021 - 11:50, said:

Ce viata frumoasa au tinerii britanici...exact ca in cartile de colorat.

Mai bine întrebai - cât i-au costat casa la Londra pe tinerii ăștia așa norocoși din România ?

Și eu îți răspundeam - a cumpărat casa una din familia lor care a lucrat vreo 18 ani pentru oameni ca ăsta care are site-ul ăsta și afacerea din site-ul ăsta.

https://www.moshelev...IdGw7ODRaF_4RN8

Și o să mai trebuiască o casă acolo pentru tânărul ăla până în 20 de ani dar doar la maxim 1 milion de lire își permit părinții lui să îi cumpere că nu sunt așa de bogați ca mama la tânărul ăla care e până în 30 de ani și are casă luată acolo de ea.

#69
botrin

botrin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 01.07.2010
Si asta e relevant pentru initiator pentru ca...?
Sorine, sunt foarte multi care lucreaza in Anglia, in afara Londrei, si sunt foarte multumiti. Invata limba bine, cauta-ti de lucru prin Midlands, in timp o sa ajungi acolo unde vrei si meriti.

#70
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,316
  • Înscris: 24.06.2006

View Postclara1, on 04 septembrie 2021 - 15:00, said:


Mai bine întrebai - cât i-au costat casa la Londra pe tinerii ăștia așa norocoși din România ?
draguta, asta-i topic pentru muritori de rand, nu vreau sa-ti stric zenul da nu prea este curiozitate pentru exemplul tau iesit din comun, ce sa-i faci, asa-i la plebs

aici cam esti tu intrebi, tu raspunzi, daca tot nu te poti abtine si vrei sa ne-mpartasesti povestea alora de vis, deschide un topic mai la deal si-o sa sarim toti sa ne miram

View Postbotrin, on 04 septembrie 2021 - 19:00, said:

Si asta e relevant pentru initiator pentru ca...?
este relevant pentru ea ca si-a putut da drumul, ca-i plesneau ficatii, sa ai asa informatie si s-o tii in  tine nu-i usor, are si de-a face cu topicul, doar e despre Anglea Posted Image

#71
clara1

clara1

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 393
  • Înscris: 07.12.2020

View Postdan210, on 09 septembrie 2021 - 22:09, said:


draguta, asta-i topic pentru muritori de rand, nu vreau sa-ti stric zenul da nu prea este curiozitate pentru exemplul tau iesit din comun, ce sa-i faci, asa-i la plebs

Pentru muritori de rând cum le zici tu e de muncă în prostie de la 2500 de lire pe lună în fabrici, dar nu de conserve sau ambalat ciocolate.

Și eu am scris cum e viața la Londra că asta a întrebat inițiatorul. Nu a întrebat cum e viața la 200 de km de Londra.

#72
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,316
  • Înscris: 24.06.2006

View Postclara1, on 09 septembrie 2021 - 23:10, said:

Și eu am scris cum e viața la Londra că asta a întrebat inițiatorul.
pune pe cineva sa-ti explice mesajul initiatorului ca n-ai inteles nimic cu toate ca l-ai citit si citat

da macar ne-ai impartasit povestea de succes a romanasilor lansati de pe trambulina ovreilor slefuitori de diamante Posted Image

initiatorul este pe deplin lamurit acum cum decurge viata de constructor la Londra, ca asta era dilema lui, la urma urmei

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate