Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Mai merita sa lucrezi in Anglia, dupa Brexit?

- - - - -
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#91
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 LukRo, on 18 iunie 2022 - 13:27, said:

Asa este, pana in 2017 plateam 20% impozit, apoi 27.5%, acum 40+%.

Dar tarifele sunt inca mult peste cei permanenti.
nu stiu cate de MULT peste peramaneti mai e....

Sa dau un exemplu de la mine de la firma unde lucrez, poate nu e un exemplu bun iar situatia nu e general valabila, dar ce s a intamplat unde lucrez eu. Toti am fost contractanti pana anul trecut, intr adevar erau rate frumusele, acum ratele au mai scauzut dar mai toti am trecut permanenti . Iti dau un exemplu cu o situatie a unui tip care a vrut neaparat sa fie angajat contractant sub IR 35 (stiu situatia deoarece a venit la mine in echipa si eu l am angajat , inclusiv dicutia de bani a fost tot cu mine la inceput), i se da rata de 28 pe ora , prin umbrela ramane cu 20 sau 21 ceva de genul. Nu i se platesc ore suplimentare, ci strictul cat e in contract, 40 pe sapatmana , aproximativ 160-165 de ore pe luna x 21 asta insemana undeva la 3400 pe luna (groso modo) curat, umbrela iti plateste mai tot . Daca ar fi venit permant , i se oferea 53 k pe an ,asta inseamna curat pe luna undeva la 3000-3100 . DAR...nu are platit concediul de odihna, nu are platit concediul medical, nu are platite zilele de bank holiday, e foarte expus concedierii. Deci, pentru o diferenta de 300 de lire pe luna  stric la salariu, excluzad concediile si zilele libere neplatite....Eu personal nu vad unde e acel MULT peste.

Repet...nu e ceva general valabil ci in breasla mea, situatia firmei la care lucrez.

#92
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015
Pai atunci nu este plata echivalenta. Un permanent senior are salariu intre 60-75% din tariful unui contractor senior in domeniul meu (concediu este obligatoriu pentru amandoi). Mai pui 1 luna din 12 de concediu platit pentru permanent, adica aduci 1/12 procente, rezulta plata echivalenta intre 68-83%

La noi pur si simplu s-a luat plata anuala pe contract si s-a transformat in salariu ( taxe angajator + pensie + taxele tale + salariu net).

Asta cu "expus concedierii" ma face sa rad cand imi aduc aminte cati permanenti "am ingropat" eu.... :)

#93
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 LukRo, on 02 iulie 2022 - 16:40, said:

Pai atunci nu este plata echivalenta. Un permanent senior are salariu intre 60-75% din tariful unui contractor senior in domeniul meu (concediu este obligatoriu pentru amandoi). Mai pui 1 luna din 12 de concediu platit pentru permanent, adica aduci 1/12 procente, rezulta plata echivalenta intre 68-83%

La noi pur si simplu s-a luat plata anuala pe contract si s-a transformat in salariu ( taxe angajator + pensie + taxele tale + salariu net).

Asta cu "expus concedierii" ma face sa rad cand imi aduc aminte cati permanenti "am ingropat" eu.... :)
Da..ma rog..nu stiu exact ce calcule ai facut, te ai bagat mult in detalii si procente….eu unul ma uit la ce iti revine in mana…permanent vs contractant ir35, exceptand pe sia si asigurarile care sunt platite in ambele cazuri. Sumarizand si facand exceptie de bla bla si procente…ci rezumandu-ne stric bani curati in mana ca pana la urma asta ne intereseaza…contractanul sub ir35 ia undeva cu 300-400 de lire mai mult ca si permanentul (ma refer la aceeasi pozitie), DAR, contractanului nu i se plateste concediul. 400 de lire diferenta pe luna fara concedii? MULT MAI MULT DECAT PERMANENTUL? Personal nu mi se pare …unde este acel MULT?

Iar la ce te a facut sa razi…e cu du-te vin o si asta. Cand ai in comanie 50 la suta permanenti si 50 la suta contractanti si urmeaza reduceri de personal de 30-40 la suta….sa fim seriosi, comtractantii sunt primii care zboara. Mi s a intamplat in pandemie cand eram contractant, de fapt in companie eram 90 la suta contractanti care am zburat toti. Dupa cateva luni au revenit la cativa contractanti si ne -au propus contracte de permanent…mi am facut calculele si am ajuns la concuzia ca pentru 400 de lire pe luna…chiar nu mai merita sa stai pe contract. Daca eram printre cei 10 la  suta dintre permanenti, nu pierdeam 3 luni din vita fara salariu . Ma rog…in alea 2-3 luni de stat pe bara..m am descurcat decent prin alte locuri. Dar a fost un stress .

Asta imi place  la UK…daca chiar vrei sa muncesti…nu mori de foame orice ar fi, ba chiar o poti duce binisor si pe niste joburi de kk-at.

Edited by cuculea, 02 July 2022 - 17:35.


#94
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 25.09.2011
Puteti folosi acest calculator online sa dezbateti cum ar fi mai bine in/out IR35, contract permanent etc. Link aici.

Parerea mea este ca odata ce ai ajuns la 50k/an, esti mancat de taxe si nu merita sa mai cresti. Mai bine ore mai putine si mai multe vacante sau implicare in familie/hobby. Enjoy the life!

#95
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015

 cuculea, on 02 iulie 2022 - 17:32, said:

Da..ma rog..nu stiu exact ce calcule ai facut, te ai bagat mult in detalii si procente….eu unul ma uit la ce iti revine in mana…permanent vs contractant ir35, exceptand pe sia si asigurarile care sunt platite in ambele cazuri. Sumarizand si facand exceptie de bla bla si procente…ci rezumandu-ne stric bani curati in mana ca pana la urma asta ne intereseaza…contractanul sub ir35 ia undeva cu 300-400 de lire mai mult ca si permanentul (ma refer la aceeasi pozitie), DAR, contractanului nu i se plateste concediul. 400 de lire diferenta pe luna fara concedii? MULT MAI MULT DECAT PERMANENTUL? Personal nu mi se pare …unde este acel MULT?

Corect, depinde mult de industria -> compania -> proiectul la care lucrezi. Eu am fost norocos, proiectul meu este must-have, nu au cum sa taie, chiar in pandemie.

Daca vrei sa ma refer in mana, tu ai zis ca pentru aprox 10% (300 din 3000, fara concediu) nu merita. Eu iau cu aprox 30% mai mult decat un permanent, inclusiv concediu. Eu zic ca e mult.

 diabolik213, on 02 iulie 2022 - 18:49, said:

Puteti folosi acest calculator online sa dezbateti cum ar fi mai bine in/out IR35, contract permanent etc. Link aici.

Parerea mea este ca odata ce ai ajuns la 50k/an, esti mancat de taxe si nu merita sa mai cresti. Mai bine ore mai putine si mai multe vacante sau implicare in familie/hobby. Enjoy the life!

Mersi, dar discutia este intre permanent si contractor inside IR35.

#96
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 diabolik213, on 02 iulie 2022 - 18:49, said:


Parerea mea este ca odata ce ai ajuns la 50k/an, esti mancat de taxe si nu merita sa mai cresti. Mai bine ore mai putine si mai multe vacante sau implicare in familie/hobby. Enjoy the life!

Daca traiesti in Londra, 50k pe an iti acopera chiria si mancarea Posted Image  .

#97
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015

 Catean, on 02 iulie 2022 - 19:04, said:


Daca traiesti in Londra, 50k pe an iti acopera chiria si mancarea Posted Image  .

.. *chiria si mancarea ta. :)

#98
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005

 Catean, on 02 iulie 2022 - 19:04, said:


Daca traiesti in Londra, 50k pe an iti acopera chiria si mancarea Posted Image  .
Exceptind cazul in care acum ai aterizat in UK si n-ai putut sa gasesti ceva mai bun, trebuie sa fii destul de prost ca sa stai pe 50k in Londra.

#99
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
nu as sta in Londra, nici sa ma platesti :)

#100
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 cuculea, on 03 iulie 2022 - 07:40, said:

nu as sta in Londra, nici sa ma platesti :)

Eu nu as sta in afara ei, nici sa ma platesti. Cea mai faina metropola din lume.

#101
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015

 Catean, on 03 iulie 2022 - 09:52, said:

 cuculea, on 03 iulie 2022 - 07:40, said:

nu as sta in Londra, nici sa ma platesti Posted Image

Eu nu as sta in afara ei, nici sa ma platesti. Cea mai faina metropola din lume.

He he... introvertit vs extrovertit :)

#102
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postmufa, on 02 iulie 2022 - 22:30, said:

Exceptind cazul in care acum ai aterizat in UK si n-ai putut sa gasesti ceva mai bun, trebuie sa fii destul de prost ca sa stai pe 50k in Londra.
Hai sa ne sync-uim un pic la nivelul salarial in IT, sa nu ducem piata in jos.

London Only :

IT System Engineer pe Microsoft Stack (OnPrem Stack Windows Server, MECM, SCOM, Firewalls, CISCO, Meraki, Scripting cu Powershell) si un Pic de Azure (fara teraform si ARM templates) : 55 - 70k employee, 450 - 650 contractor.

Completati si voi cu experienta voastra pls ?

#103
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015
Da, asa este si la mine in BI (Power BI, Qlik, Tableau,...), dar in industriile "bogate" (banking, insurance, pharma, ...). In restul pietei, tarifele pot fi si la jumate, pentru ca seniorii sunt "maturati" de City/Canary Wharf.

#104
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Mers azi la un interviu, DevOps pe Azure cu Bicep/ARM Templates/Teraform + understanding de code priciples .NET, 86k + 10% bonus + 1800 pe an pt sala/gradinita/echipamente sportive sau IT. Firma din Cambridge, full remote munca cu o data la 2 sapt la birou cu transport decontat.

#105
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014

View PostCatean, on 02 iulie 2022 - 19:04, said:



Daca traiesti in Londra, 50k pe an iti acopera chiria si mancarea Posted Image  .

Hai că nu e chiar așa. Cunosc persoane care trăiesc în Londra pe 50k destul de decent.
Nu toți merg pe IT, in Londra 50k e un salariu rezonabil în multe domenii.

Chiria chiar și pentru o persoană care trăiește de una singură, nu e mai mult de 1500 de lire. In 2 deja se duce spre 1000.

La 50k dacă nu greșește calculatorul online, ai cam 3000 net. Chiar și după ce plătești tot, nu au cum să dai 1000-1500 pe mâncare.

În rest, sunt de acord cu ce ai scris pe aici, dar să nu dezinformam. Că pleacă lumea la Londra pe post de vânzător la Asda și se miră de ce fac ăia ochii mari când cere 100k că așa a citit el pe forum :)



#106
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015

View PostCatean, on 06 iulie 2022 - 19:26, said:

Mers azi la un interviu, DevOps pe Azure cu Bicep/ARM Templates/Teraform + understanding de code priciples .NET, 86k + 10% bonus + 1800 pe an pt sala/gradinita/echipamente sportive sau IT. Firma din Cambridge, full remote munca cu o data la 2 sapt la birou cu transport decontat.

Noice.

[ https://i.imgflip.com/6lywj3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://imgflip.com/i/6lywj3 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#107
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Noice da, dar cu suma asta in Chiswick unde stau imi permit inca 2 croissante si o posh shawarma in plus, ca un 2 bedroom flat la standarde umane e de la £2200 in sus . Draq de Londra, o iubesc la nebunie dar ma inseala zilnic.

#108
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostpexCom, on 06 iulie 2022 - 19:53, said:

Hai că nu e chiar așa. Cunosc persoane care trăiesc în Londra pe 50k destul de decent.
Chiria chiar și pentru o persoană care trăiește de una singură, nu e mai mult de 1500 de lire. In 2 deja se duce spre 1000.

La 50k dacă nu greșește calculatorul online, ai cam 3000 net. Chiar și după ce plătești tot, nu au cum să dai 1000-1500 pe mâncare.


De acord, momentan piata chiriilor in Londra e in explozie, pe langa inflatie, ti se pare ca nu iti ajung banii oricati ai avea. Sunt constient ca IT-istii momentan traim o lume paralela, atat ca va mai tine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate