Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Mai merita sa lucrezi in Anglia, dupa Brexit?

- - - - -
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#109
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005
Mda, cred ca trebuie sa pun mina pe o carte de Azure sa mai fac un cornet ceva.

#110
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postmufa, on 08 iulie 2022 - 16:39, said:

Mda, cred ca trebuie sa pun mina pe o carte de Azure sa mai fac un cornet ceva.
Azure, C#,.NET, DevOps Pipelines, Functions, dinastea vad ca platesc bine. Daca stii si GCP/AWS si un pic de Python/GO, sari de suta usor + bonus minim 20%.

#111
zhukovsky

zhukovsky

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 23.01.2022

View PostCatean, on 06 iulie 2022 - 19:26, said:

Mers azi la un interviu, DevOps pe Azure cu Bicep/ARM Templates/Teraform + understanding de code priciples .NET, 86k + 10% bonus + 1800 pe an pt sala/gradinita/echipamente sportive sau IT. Firma din Cambridge, full remote munca cu o data la 2 sapt la birou cu transport decontat.

Felicitari,

Sunt curios ce inseamna "understanding de code priciples", adica sa fii programator .NET cu ani experienta?


Mie devops asta mi se pare cea mai mare mizerie posibila. Practic pe acest rol poate sa iti ceara sa fii un fel de inginer universal: sa stii programare, sa stii infra, sa stii network, baze de date, ce mai tot IT-ul nene. Mai mult trebe sa stii rahatu lor de platfoma de cloud (cand exista o gramada) pe care lucreaza ei, cu ani experienta.
Cand ma uit la job description pe rolurile astea imi vine sa mor ce cerinte stupide pretind aceste companii.

View PostCatean, on 08 iulie 2022 - 17:17, said:

Azure, C#,.NET, DevOps Pipelines, Functions, dinastea vad ca platesc bine. Daca stii si GCP/AWS si un pic de Python/GO, sari de suta usor + bonus minim 20%.

Ce inseamna sa stii AWS? spre ex eu am facut training de AWS technical essentials la corporatie, am lucrat pe freetier dar nu in productie, ca, clientul cand a auzit cat costa migrarea pe AWS s-a dus naibii proiectul. Acuma eu in jobul curent nu lucrez cu public cloud, deci ar trebui sa-mi schimb jobul ca sa fac practica pe AWS/GCP numai sa ma placa angajatorii
La fel pe python/terraform, eu am facut un curs, sa invat basics pt mine, nu prea am unde sa aplic aceste lucruri

Ori mi se pare ca majoritatea vor anii de experienta in aceste tehnologii care sunt foarte noi si nu sunt dispusi ca oamenii sa invete on the job sau sa ofere training

Edited by Dany_Darke, 11 July 2022 - 13:45.


#112
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Sincer, ei vor multe dar pana la urma la interviul tehnic pun intrebari pentru juniori si scenarii aberante. Recomand sa mergeti cu incredere la orice interviu, ca daca aveti experienta serioasa cu domeniu in general, oricum ii cam faceti pe toti interviewatorii.

Intrebari de genul, ce tehnologii Azure folosesti pentru o solutie care sa accepte fisiere in anumit format de la client si sa le proceseze printr-un app gata facut. Raspuns general, un frontend app bazat pe pe Azure App service, Storage Account cu un Blob Container, preferabil zici si de un app gateway firewall/load balancer de genul Azure Front Door si Azure Function App sa preia fisierele si sa le transfere la alt App Service unde este rezidenta application C#/.NET sau ce o fi pentru procesare si output. Toate astea le faci ca Infrastructure as Code cu Bicep/Terraform prin pipelineuri Azure Dev Ops si le-ai inchis gura.

Oricum majoritatea job-urilor bine platite vin prin agenti care iti spun din ce sa te pregatesti.

Is offtopic si imi cer scuze, dar poate ajuta pe careva.

Edited by Catean, 11 July 2022 - 17:20.


#113
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Dar pt un Project Manager femeie ce sanse ar fi de vina sa lucreze in UK? Lucrez acum la o firma cu HQ in UK, filiala in Ro - It-istii stiu ca se deschid centre de externalizare in tari mai ieftine cu oameni care bn engleza si stiu sa lucreze.In Ro pot trai decent dar mi-e teama de viitor asa ca vreau sa ma mut in alta tara - UK are avantajul limbii - vb engleza la nicel C1. Am absolvit o facultate tehnica dar nu mai vreau sa profesez in IT - burnout. Ideal un job cat mai putin solicitant de birou.
La ce range salarial net ma pot astepta?
Nu inteleg sumele spuse de voi - sunt pe sapt sau cum?

Sunt nascuta in oras mare - vreau neaparat Greater London - am vreo sansa sa locuiesc singura intr-o garsoniera curata? Unde pot citi mai multe detalii? Pana la urma eu as veni bucuroasa cam pe orice job de birou dar de unde sa incep sa ma documentez?

#114
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015

View Postcastoras, on 10 august 2022 - 16:32, said:

Am absolvit o facultate tehnica dar nu mai vreau sa profesez in IT - burnout. Ideal un job cat mai putin solicitant de birou.
...
Sunt nascuta in oras mare - vreau neaparat Greater London ...

Vrei in oras scump dar si munca usoara... vorba aia ... si cu sula-n ... si cu sufletul in rai. Nu prea merge.

Dar hai sa incercam un exercitiu de imaginatie:

    - Pe langa problemele legate de mutarea efectiva (vezi Brexit), UK are o piata imobiliara exploziva (in special Londra). O camera la 'share' este 800+, studio este 1000+, in zonele acceptabile.
    - Salariu brut: intre 30-90k pe an, in functie de experienta/noroc/industrie/companie

Ai avea mai multe sanse sa vii cu partenerul, impartiti costurile si dublati veniturile.

Sumele sunt de obicei pe an pentru salariati si pe zi pentru contractori.

Quote

Pana la urma eu as veni bucuroasa cam pe orice job de birou dar de unde sa incep sa ma documentez?

Eu as incerca la compania la care lucrezi, ai spus ca are sediul in UK.

#115
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006

View PostLukRo, on 10 august 2022 - 18:58, said:


- Pe langa problemele legate de mutarea efectiva (vezi Brexit), UK are o piata imobiliara exploziva (in special Londra). O camera la 'share' este 800+, studio este 1000+, in zonele acceptabile.
- Salariu brut: intre 30-90k pe an, in functie de experienta/noroc/industrie/companie


Ce probleme implica Brexit - unde sa citesc? Studio inseamna o garsoniera doar pt mine - OK, 1000 lire includ si bills sau nu? Asta pt zona Greater London - sau zona 4-5? Adica cat ar trebu sa adaug pt transport?
Care sunt zonele acceptabile? sa ma uit din tara ca idee
Vin singura - stiu ca e mai OK in 2, dar nu am cum - eu vreau sa vin.
Din acel salariu brut cat sa calculez ca ar fi netul? am cautat pt google  si ar veni din 40k anual gross un net pe luna de 2500 lire - e corect calculul meu?

#116
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015

View Postcastoras, on 11 august 2022 - 14:34, said:

Ce probleme implica Brexit - unde sa citesc?

Brexit inseamna ca iti trebuie viza de lucru. Poti incepe studiul de aici.

Quote

Studio inseamna o garsoniera doar pt mine - OK, 1000 lire includ si bills sau nu? Asta pt zona Greater London - sau zona 4-5? Adica cat ar trebu sa adaug pt transport?
Care sunt zonele acceptabile? sa ma uit din tara ca idee
Vin singura - stiu ca e mai OK in 2, dar nu am cum - eu vreau sa vin.

In majoritatea cazurilor, chiria nu include utilitati si taxele locale. Pune deoparte 150 lire in medie pe luna, au sarit in aer preturile la energie.

Zone acceptabile... de obicei unde este ieftin este si nasol. Eu folosesc 'crime map' cand vreau sa studiez o zona.

Transportul este foarte scump. Degeaba gasesti mai ieftin cu 200 lire in zona 5 daca mai dai 300 pe luna ca sa ajungi la munca. Nu mai zic de timpul pierdut. Cauta aproape de serviciu.

Quote

Din acel salariu brut cat sa calculez ca ar fi netul? am cautat pt google  si ar veni din 40k anual gross un net pe luna de 2500 lire - e corect calculul meu?

Da, cam asa este. Poti folosi un calculator de salariu.

Edited by LukRo, 11 August 2022 - 15:15.


#117
testme26082018

testme26082018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.02.2019
Band Taxable income Tax rate
Personal Allowance Up to £12,570 0%
Basic rate £12,571 to £50,270 20%
Higher rate £50,271 to £150,000 40%
Additional rate over £150,000 45%

pragurile de taxare a lefei.

#118
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Aditional rate-ul la £150k e chiar enervant 😇

#119
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 25.09.2011
Nu uitati de National Insurance contributions.

Aici e totul explicat :)

https://www.moneysav...tax-calculator/

#120
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018
Putin offtopic dar, am doi amici, mid 20, fara scoala.  Spun ca au plecat in UK la munca la ceva bar. Intrebarea mea e, au plecat sa munceasca la negru sau chiar atat de usor poti sa emigrezi?

#121
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 25.09.2011

View Postcarturarulobosit, on 12 august 2022 - 18:03, said:

Putin offtopic dar, am doi amici, mid 20, fara scoala.  Spun ca au plecat in UK la munca la ceva bar. Intrebarea mea e, au plecat sa munceasca la negru sau chiar atat de usor poti sa emigrezi?
au plecat inainte sau dupa 31 January 2020?

#122
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018
Maxim 2-3 luni in urma

#123
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 25.09.2011
Cel mai probabil la negru, poti intra ca vizitator pt maxim 6 luni pe an cu pasaportul dar nu ai drept de munca.

Ai nevoie de un contract cu un anumit salariu ca sa primesti visa de munca.

#124
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018

View Postdiabolik213, on 12 august 2022 - 21:48, said:


Ai nevoie de un contract cu un anumit salariu ca sa primesti visa de munca.
Asta stiu. De asta eram si eu mirat.
Deci si englezii se tin de porcarii daca angajeaza la negru

#125
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 25.09.2011
slabe sanse sa angajeze englezii la negru, probabil tot la strainezi

#126
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 879
  • Înscris: 19.05.2009

View Postcarturarulobosit, on 13 august 2022 - 00:02, said:


Asta stiu. De asta eram si eu mirat.
Deci si englezii se tin de porcarii daca angajeaza la negru
Nu-s englezi stai linistit.dar e criza de forta de munca si gasesti la negru , dar nu e totul roz.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate