Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Mai merita sa lucrezi in Anglia, dupa Brexit?

- - - - -
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#127
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015

View PostCatean, on 11 iulie 2022 - 17:18, said:

Oricum majoritatea job-urilor bine platite vin prin agenti care iti spun din ce sa te pregatesti.
Da, se intampla si asta dar chiar si mai facil de atat. Jobul actual a fost fara intrebari tehnice la mine pt un post de senior. Doar un chit-chat despre ce-am lucrat eu dar si despre ei, am intalnit un manager care ar fi vorbit singur o ora cel putin.

Pt cine e pe .NET, Anglia e top in Europa (poate chiar in lume , nu sunt sigur). Plus profesionalismul lor. D-asta aleg sa lucrez in continuare in UK. E si burnout, nu zic nu dar si experienta acumulata e gen 2x mai rapid progresul decat in Ro. Chestia e sa faci si pauze, ceea ce o sa fac la anul, cred ca juma de an minim o sa fiu la mare, si la noi dar si in alte parti.

Edited by Mohombi, 06 September 2022 - 13:08.


#128
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Au scos IR35-ul. We are back in the game !

#129
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015
mda... de la anul... sa vedem ce fac angajatorii...

Insa cresterea imensa a ratei dobanzilor este ... descurajatoare.

#130
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Eu vreau inapoi la 16% ca am savings nu datorii 😁. Stiu, stiu, gandire de batran.

#131
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,219
  • Înscris: 24.07.2022
e normal sa-ti ceara angajatorul pt dovada de adresa bank statement in full? adica sa nu blurezi nimic, sa vada tot ce ai cheltuit/incasat in ultima luna?

#132
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015
A cerut specific tot statement-ul, fara blur? In mod normal se da doar prima pagina. Daca te deranjeaza, blureaza.

Sau poti folosi alte dovezi de adresa: permis conducere, facturi utilitati, scrisoare de vot,...

#133
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,219
  • Înscris: 24.07.2022
Da, vrea tot pdf-ul, mai exact 4 pagini, nimic blurat. Scrisoarea de vot am doar aceea trimisa automat sa te înregistrezi, e adresa dar nu e nici un nume pe ea.

#134
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015
Nu e normal, probabil e o testare a cat bullshit poti sa induri.

Pai inscrie-te la vot si o sa primesti scrisoare pe numele tau. Te ajuta si la credit score in viitor.

#135
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Si angajatorul…fiind cine? O fatuca de la HR? Intreab-o, la ce ii trebuie tot extrasul, care e motivul. Spune i ca lunar ai niste cheltuieli mai deochiate care nu vrei sa fie vazute , nici nevasta-ta nu le stie. Pe bune…pune o intrebare pertinenta , la ce ii trebuie tot extrasul.

#136
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,219
  • Înscris: 24.07.2022
pentru DBS check cica trebuie sa fie macar prima pagina fara nimic blurat.

#137
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015

View PostPunter, on 10 octombrie 2022 - 17:37, said:

pentru DBS check cica trebuie sa fie macar prima pagina fara nimic blurat.

Pai cum am zis eu. Adevarul este ca si pe mine ma enerveaza rau 'check'-urile astea, orice gigel vrea sa vada cu ce hartie te stergi la cur. Adica nu stie nevasta pe ce dau eu banii si trebuie sa dau socoteala la neica-nimeni.

Pentru viitor, fa-ti un card separat de cheltuieli, gen Revolut. In contul principal o sa se vada numai transferuri si direct debit-uri.

#138
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,259
  • Înscris: 24.06.2006

View PostPunter, on 29 septembrie 2022 - 15:50, said:

e normal sa-ti ceara angajatorul pt dovada de adresa bank statement in full?
de ce nu faci dovada adresei cu altceva? internet, telefon, council tax, curent/gaz?

#139
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Strict ontopic.A venit un vecin sa il ajut sa ii aduc un mare porc acasa.Omu e in concubinaj cu una ce produce ea si fata dansei in Scotia.Femeile pleaca cu lunile acolo si vin cu bani,cea mai veche meserie..Posted Image .Alte detalii nu am de la respectivul.....

#140
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Femeile pleaca cu lunile acolo si vin cu bani,cea mai veche meserie..
lucreaza in agricultura? Posted Image

Edited by Pengoon, 12 October 2022 - 18:29.


#141
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Cauta pe google care e cea mai veche meserie.....Posted Image Iti spun tot eu,prostitutia,,,,

#142
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 10.05.2007

 cuculea, on 18 iunie 2022 - 10:40, said:


Nu mai e combinatie cu statutul de contractant in Uk…98 % se i tra sub incidenta IR35 , ajungi cam la aceesi situatie finanicara cu permanentul dar cu mai multe batai de cap.
Stai oleaca că nu-i chiar așa.
Daca ai ltd recruiterii o sa vrea sa te plaseze inside ir35 că să te prindă în umbrella company și să încaseze cashcarabeti la fiecare oră lucrata de tine. Angajatorul e cel care trebuie sa declare daca te incadrezi sau nu.
Ideea e simpla, mai faci o firma, doua și le facturezi, astfel având mai mulți clienți ești un legit ltd și nu doar un self-employed/employee care încearcă să lucreze că un Ltd.
Eu suficient sa nu accepți vrăjeală cu inside ir35 pentru că un recruiter nu are cum să-ți spună de la început cum te va încadra clientul final. Se face un soi de assessment și reiese simplu că ești un Ltd legit și pot sa te angajeze prin ltd, doar ca-si pierd ei niste bani pe care-i iau pentru gestionare de contabilitate.

#143
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 10.05.2007

 LukRo, on 18 iunie 2022 - 21:59, said:

Merge sa te intelegi cu firma cand sunt 2-3 insi in discutie. Cand sunt mii de contractori, este aproape imposibil sa tii evidenta dpdv IR35 a fiecaruia + o cheltuiala enorma + riscurile aferente. Asa ca, 'firma' ii trece pe toti din pix pe IR35 si gata.
https://www.tax.serv...-tax/disclaimer
Așa se face assessmentul. Daca clientul te vrea el foarte simplu să-ți determine statusul outside IR35. Păcăleala vine de la recruiterii care de fapt sunt niste agenți pentru umbrella company. 8n caz că refuzi ei trec la alt candidat de la care pot mulge mai mulți bani.
Nevasta-mea refuza din start orice job inside și ei din lipsa de specialiști în domeniu renunță și preferă să ia doar procentul orar.
Eu de exemplu lucrez doar cu clientul. Le zic din principiu da, accept interviul, aia cad pe spate că l-au descoperit pe Dzeu 🤣🤣🤣 și apoi le arunc bomba că lucrez doar prin ltd direct cu clientul. Daca mă vor să le de-a ălora comision de găsire și mai departe rămâne între noi. Refuz sa umplu buzunarele unor firme căpușă.
La primărie a fost și gura dată când am acceptat că voiam să devin primar 🤣🤣 și eu încasăm 25 pe oră și firma de recrutare 55.
Nu-i nicio bătaie de cap, un QuickBooks și un corporation tax la final de an, mi le fac singur in câteva ore. nu cred că am platit mai mult de 9 poate 10% pe an taxe.

#144
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Astrule…ce spui tu acolo….ori trebuie sa fii extrem, dar extrem de valoros in ceea ce faci ca si clinetul sa te vrea cu atata ardoare, ori trebuie sa fii extrem de norocos sa dai peste un client care sa il doara la banana de cum te ia.

In general, britanicii sunt extrem de comozi, marea majoritate m cand aud de combinatii de genul ce zici tu, trec mai departe la altul, nu au chef de complicatii…de fapt…nu neaparat complicatii, dr …ei aleg varianta cea mai comoda…are la usa 10 candidati mediocrii si unul bun care vrea combinatii cu ir35…mai mult ca sigur vo alege unul mediocru pentru ca nu dau comoditatea pe nimic.

Ce zici tu acolo Astrule..mi se pare cazul ideal doar in ‘almanahe”. Eu personal, in domeniul meu, nu am intalnit ce zici tu, am incercat asa ceva si de multe ori am fost trimis la plinbare

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate