Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Mai merita sa lucrezi in Anglia, dupa Brexit?

- - - - -
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#37
calle

calle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 04.03.2009
Daca lucrezi pt mai multi clienti atunci da , poti lucra pe ltd. Daca in schimb faci invoice pt un singur client atunci de fapt e fake ltd si cazi sub incidenta ir35.

#38
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Exact. Si ca sa rămânem in topic, da merita sa lucrezi in Uk, mai ales acum.
Un ingineras bun de șantier, adica fara pretentii, doar sa dea puncte cu statia totala si care sa tina partea de calitate ajunge la £360/zi daca are propria statie.
Pe care o iei cu 5-7000 de lire o amortizezi in 10 luni si apoi câștigi profit in jur de 800-1000 lire lunar doar din ea. Costurile de inchiriere sunt in jur de £200/saptamana. Sanse sa faci £1700/ saptamana bunicele. Asta iti da șansă unei vieti modeste dar din care sa nu-ti lipseasca mai nimic.

#39
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015

 calle, on 26 iunie 2021 - 11:17, said:

Daca lucrezi pt mai multi clienti atunci da , poti lucra pe ltd. Daca in schimb faci invoice pt un singur client atunci de fapt e fake ltd si cazi sub incidenta ir35.

Nu este chiar atat de simplu. Foarte multi lucreaza prin intermediari (firme de resurse umane) asa ca este comun sa facturezi doar o firma dar sa lucrezi la clienti diferiti.

Inca este OK cu tot cu Brexit. Daca ar rezolva problema imobiliara si transportul, as trece cu vederea clima de rahat :)

Legat de imobiliare, am intalnit o faza interesanta: locuitorii dintr-un oras erau revoltati ca se construiau locuinte noi pentru ca preturile caselor lor ar putea sa scada! Si faceau scrisori la MPs and shit... ca sa intelegeti cum se pune problema.

#40
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Da e foarte comuna situatia. Plus gentrificarea. Din cauza asta pentru a obtine planning permission ai nevoie de consultatie cu vecinii. Care au un cuvant dur de spus, chiar si cand deschizi un magazin in colt.
Ne plângem ca la noi isi bat "aia de sus" joc de populatie, aici treaba cu "demos" chiar functioneaza.
Cand platesti 400k pe o casa din 1880 si apoi ti-o scade un dezvoltator la 350 peste noapte căci a construit 150 de case noi langa tine nu e cea mai fericita situatie. Plus ca aglomerarea scade interesul si pretul bineinteles.
Eu am fost la Mp in cabinet vis a vis de Big Ben si am negociat cu directorii de la Severn Trent sa ma lase sa-mi instalez singur teava de rahat si sa nu le platesc lor 1 milion de lire cand pot sa o fac cu 200k. Si am castigat bineinteles ca asta inseamna ca politicienii sa nu fie pe statul de plata al smecherilor de la regiile autonome.
Dar in acelasi timp consider ca Uk e tara pentru cei cu ceva aspiratii de la viata, daca vrei sa vii aici doar ca sa iti faci bani de casa in satul natal, exista si alte tari cu apa calda si sapun si cu vreme mai buna. Aici vii sa trăiești pe picior mare dacă tot faci compromisuri, altfel o sa te simti ca la capsuni supravietuind de pe o luna pe alta.
Inveti o meserie, te califici si câștigi bani sa iti permiti sa trăiești bine. Asa din share house in share house cautand de munca la curierat sau facand taxi nu-ti va aduce mari satisfactii daca vrei mai mult decat o supravietuire. Macar Italia e frumoasa, mancare buna, soare si plaja :) sărac dar fericit

Edited by Astrul, 02 July 2021 - 02:03.


#41
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015

 Astrul, on 02 iulie 2021 - 01:55, said:

Inveti o meserie, te califici si câștigi bani sa iti permiti sa trăiești bine. Asa din share house in share house cautand de munca la curierat sau facand taxi nu-ti va aduce mari satisfactii daca vrei mai mult decat o supravietuire. Macar Italia e frumoasa, mancare buna, soare si plaja Posted Image sărac dar fericit

Subscriu! Sa castig in Italia macar jumatate ca-n UK, m-as muta in secunda doi.

#42
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Na ca am ajuns si eu inapoi in Londra, preluat apartamentul, venit lucrurile din Romania, mai astept netul de la Hyperoptic ca is ca in epoca de piata cu o linie de semnal la telefon in apartment. Mixed feelings datorita oboselii acumulate, am si vazut un cacat de caine pe jos, vedem ce o fi.

#43
In_sunetul_muzicii

In_sunetul_muzicii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.07.2019

 Catean, on 02 iulie 2021 - 13:40, said:

Na ca am ajuns si eu inapoi in Londra, preluat apartamentul, venit lucrurile din Romania, mai astept netul de la Hyperoptic ca is ca in epoca de piata cu o linie de semnal la telefon in apartment. Mixed feelings datorita oboselii acumulate, am si vazut un cacat de caine pe jos, vedem ce o fi.

Halucinatii.Posted Image

Cel mai mult urasc in uk casele. Fucking teraced house. Da, da, stiu, la pret de whatever imi iau palat, dar p ula mea, majoritatea caselor in tzara asta is urate ca moartea.
Zici ca is din ceva roman de Kafka sau Dostoievski, bune sa te spanzuri in ele agatat de lustra in timp ce privesti ploaia de afara si carpeta dinauntru.
Am cateodata fantezii erotice sa le sparg  cu buldozerul pe toate

#44
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 In_sunetul_muzicii, on 02 iulie 2021 - 13:48, said:


Halucinatii.Posted Image

Cel mai mult urasc in uk casele. Fucking teraced house. Da, da, stiu, la pret de whatever imi iau palat, dar p ula mea, majoritatea caselor in tzara asta is urate ca moartea.
Zici ca is din ceva roman de Kafka sau Dostoievski, bune sa te spanzuri in ele agatat de lustra in timp ce privesti ploaia de afara si carpeta dinauntru.
Am cateodata fantezii erotice sa le sparg  cu buldozerul pe toate

Nu stiu cum e prin casele lor vechi, am stat doar in developmenturi noi ca asta : https://www.berkeley...n/napier-square . Aici m-am mutat si acum, apartament inchiriat din Romania, 1 bet 43 mp la 1300 sterline.

#45
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 In_sunetul_muzicii, on 02 iulie 2021 - 13:48, said:

Posted Image

Cel mai mult urasc in uk casele. Fucking teraced house. Da, da, stiu, la pret de whatever imi iau palat, dar p ula mea, majoritatea caselor in tzara asta is urate ca moartea.
Zici ca is din ceva roman de Kafka sau Dostoievski, bune sa te spanzuri in ele agatat de lustra in timp ce privesti ploaia de afara si carpeta dinauntru.
Am cateodata fantezii erotice sa le sparg  cu buldozerul pe toate
Zici că sunt mai bune blocurile de apartamente muncitorești decat casele terasate?

#46
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Da, nici nu incape termen de comparatie cu experimentele psihologice numite apartamente comuniste.

#47
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007

 In_sunetul_muzicii, on 02 iulie 2021 - 13:48, said:

Am cateodata fantezii erotice sa le sparg  cu buldozerul pe toate
Imaginează-ți satisfactia mea cand o si fac :))

 Catean, on 02 iulie 2021 - 16:14, said:



Nu stiu cum e prin casele lor vechi, am stat doar in developmenturi noi ca asta : https://www.berkeley...n/napier-square . Aici m-am mutat si acum, apartament inchiriat din Romania, 1 bet 43 mp la 1300 sterline.
Pomana curata la cum arata. Și eu intentionez sa o tai din Bristol catre Londra.
Am 450mp semi-detached gradina imensa, padure si teren de golf in spate, dar taranoaia nu-i de mine dupa ce am crescut vis-a-vis de primaria sect1. Daca nu miros noxe si se pune praful pe pervaz de 2cm pe saptamana nu ma simt in largul meu.
Aici ma trezesc pasarile la geam dimineata si am 6 vulpi in curte si o caprioara care imi mănâncă trandafirii. Frumos dar nu e din filmul meu.

#48
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 01.12.2007
Fugi! Nu ascula de oameni care n-au tangențe cu domeniul. Du-te în Anglia că stai bine..

#49
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007

 LukRo, on 02 iulie 2021 - 10:28, said:



Subscriu! Sa castig in Italia macar jumatate ca-n UK, m-as muta in secunda doi.
As lasă biroul, banii si pozitia in orice secunda ca sa am șansă să construiesc in Italia.

#50
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
De la linistea si educatia Britanica la tigania galagioasa specifica culturii latine e o curba de readaptare brusca.

#51
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015

 Catean, on 04 iulie 2021 - 14:09, said:

De la linistea si educatia Britanica la tigania galagioasa specifica culturii latine e o curba de readaptare brusca.

De la cultura 'benefits' si mizeria imigrantilor din lumea a 3-a la tigania galagioasa specifica culturii latine e o curba de readaptare brusca.

Here, I fixed it for you.

#52
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Corect si gresit amandoi.
Cred ca depinde de zona in Uk, de exemplu unde stau eu e chiar civilizat. Exceptand cateva zone din oras predominant ocupate de jamaicani, musulmani si romani, cam toate sunt civilizate. Chiar si alea sunt cat de cat, problema cea mai mare e mirosul de iarba, infractionalitatea e destul de redusa, asa de rau incat de multe ori uit sa inchid usa la casa sau chiar si masina.
Clar asta o sa se schimbe daca ma mut la Londra, insa eu sunt obisnuit sa merg cu mana pe portofel si sa am grija unde parchez masina, probabil va fi o reintoarcere placuta la sentimentul de nesiguranta de acasa. :)
Cat despre Italia, la fel depinde de zona, nu m-as muta in nord caci n-ar mai fi Italia, doar sudul m-ar tenta, insa munca ioc. Cred ca trebuie sa petrec mai mult in Italia inainte sa iau decizia, sigur oamenii nu sunt la fel de civilizati, dar nici eu nu prea sunt. Ma dispera calmul si politatea astora de aici, incat devine chiar enervanta. Iar zic, nu-s din filmul asta, desigur ca ma pot adapta la orice cultura, insa nu-mi plac nici compromisurile prea mult.
In fine, in UK inca "se" merita.

#53
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 LukRo, on 04 iulie 2021 - 22:35, said:


De la cultura 'benefits' si mizeria imigrantilor din lumea a 3-a la tigania galagioasa specifica culturii latine e o curba de readaptare brusca.

Here, I fixed it for you.

Macar britanicii au grija de cetateni prin sistemul de benefits, cu toate ca este clar abuzat.

#54
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015
Abuzat este putin spus. Este total disfunctional, consuma 25% din taxe si genereaza mari diferente in societate. Promoveaza lenea si incompetenta pe banii mei.

Ce usor e sa fii generos cu banii altora.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate