Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Mai merita sa lucrezi in Anglia, dupa Brexit?

- - - - -
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#19
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,339
  • Înscris: 09.07.2005

 tytysor, on 08 iunie 2021 - 16:09, said:

Povesti cu pesti. In afara de cei cu cazier, de citi romani intorsi de pe aeroport ai auzit pina acuma? Inca e de lucru in UK, dar in londra desi sint salarii mai mari si chiriile sint pe masura!
daca te-ai informa inainte de a posta.... https://www.gov.uk/g...d-entry-at-port
Asta in prima luna de la Brexit, datele sunt din Martie, curent numarul este mult mai mare, citeam undeva ca se apropie de 2000.

Edited by Tonic Water, 09 June 2021 - 13:05.


#20
septico77

septico77

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.06.2021

 Astrul, on 09 iunie 2021 - 08:47, said:

Pare ca dai cu banul unde vrei sa ajungi. Contează ce limba ști, poți fi cât de priceput dacă nu cunoști limba o sa fi plimbat din roman în roman prin santiere, o sa încaseze alți smecheri comisioane pe pielea ta.
Cel mai ușor e sa te înscrii la o agenție și îți găsesc aia de munca non stop, e criza de forță de muncă în construcții.
Cel mai bine plătit e un dulgher, undeva la 15-18 lire/h, Londra e pentru deștepți și descurcăreți altfel duci o viata de azi pe mâine, mai bun e sud vestul, clima calda, fara ploi, chirii mai mici și de munca căcălău.
Dacă mai faci și un curs de excavatorist sau slinger pe macara ai șanse de la 20lire/h in sus. Nu asculta de cei cu 2 săptămâni experienta de Anglia, când construiam in Romania din Martie pana în Mai stăteam în noroaie pana la gat și mi se umpleau fundațiile și subsolurile ca la piscina, iar vara turnam betoane la 42 de grade de ma lua salvarea direct din șantier. Vremea e mai rece dar între 6 și 27 de grade tot anul, fara extreme ceea ce înseamnă 365 de zile de lucru fara probleme.
Cat despre Germania, depinde iar dacă cunoști limba și dacă vrei sa câștigi bani sau sa faci poze la vitrine. În UK poți plăti taxe pana la 20% ca self employed, in Germania pana la 50%. Eu am preferat sa ma îmbogățesc eu și nu statul.
mulțumesc de răspuns. O sa ma gândesc, cum e mai bine.

#21
septico77

septico77

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.06.2021
Mulțumesc de raspunsuri.

Din păcate, eu nu mai pot fi șelf employed în UK. Nu am închis anul fin0anciar în 2013 și acum am penalizări de vreo 4000 de lire. As putea lucra doar ca angajat printr-o agenție din UK. De asta întrebam, dacă se poate ajunge usor în Anglia și dacă se mai merita tot acest efort

#22
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 septico77, on 08 iunie 2021 - 12:48, said:

Tot in domeniul constructiilor vreau sa lucrez,cel mai probabil prin agentii. Stiu ca se da cam 10-12 lire pe ora brut.Intrebarea mea este: se mai merita sa lucrezi in Londra,dupa ce scazi chiria,utilitati,mancare si alte cheltuieli? Voi ce stiti?
Vezi ca sint conditii clare pt a putea lucra in UK, din ce scrii nu pare sa le indeplinesti.

Quote

Condițiile post-BREXIT pentru a lucra în Regatul Unit

Odată cu ieşirea Marii Britanii din UE, românii și toți ceilalți cetățeni europeni care vor să lucreze în această ţară trebuie să solicite o viză prin noul sistem de imigrare bazat pe puncte.
Pentru a fi considerat eligibil, solicitantul trebuie să demonstreze că poate vorbi limba engleză la un nivel intermediar B1, are o ofertă de muncă la nivelul de calificare necesar de la un sponsor/angajator autorizat de Home Office şi salariul minim anual oferit de către sponsor/angajator de 26.500 lire sterline sau egal cu nivelul de salarizare relevant domeniului de activitate (dacă în domeniul de activitate salariul minim anual este mai mare de 26.500 lire sterline).

Mai pe larg, aici.

#23
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.07.2020
Eu zic sa nu pleci daca nu ai mai fost si lucrat acolo inainte de iesirea Angliei din uniune, pt ca legal nu o sa te mai poti angaja decat ca si sezonier in agricultura de exemplu..

#24
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

 rex, on 08 iunie 2021 - 16:07, said:

plus ca si clima e foarte naspa: frig, ploaie si extrem de multa umezeala.
eu am fost 2 sapt in UK trimis de firma si ma saturasem
hai ca nu-i chiar asa rau, astazi a trebuit sa ud iarba Posted Image

 Karhu, on 08 iunie 2021 - 17:42, said:

E mai cald acum la Londra decât la București.
lasa ca el stie mai bine c-a stat 2 saptamani in Anglea

#25
calle

calle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 04.03.2009

 septico77, on 08 iunie 2021 - 12:48, said:

Salutare tuturor! Ma numesc Sorin,am 36 de ani si am lucrat in constructii in Romania,ca muncitor semi-calificat,in tamplarie,zidarie,etc.Am un prieten  care sta in Londra(Croydon)si m-a chemat acolo. La inceput, voi sta la el,apoi imi voi gasi chirie separat. Tot in domeniul constructiilor vreau sa lucrez,cel mai probabil prin agentii. Stiu ca se da cam 10-12 lire pe ora brut.Intrebarea mea este: se mai merita sa lucrezi in Londra,dupa ce scazi chiria,utilitati,mancare si alte cheltuieli? Voi ce stiti? Cam in medie cat pui deoparte lunar?Nu ma refer aici la iesitul in restaurante,cluburi,etc. Sau are trebui sa incerc alta tara? Germania,Belgia,Olanda,etc? Va multumesc.

Iti va fi greu in UK qcum deoarece am intalnit persoae care au venit anul trecut inainte de decembrie si nu au reusit sa obtina NINo fara de care nu poti munci legal. Ca sa ai NINo ,acum trebuie sa aplici pt settled status , dureaza cateva luni pana iti vine raspunsul plus ca termenul limita e 30 Iunie 2021. Problema este ce faci in tot acest timp si cine te tine cu bani si chirie? Croydon e parte a Londrei , chirii mari , departe de centru ,te va costa si transportul . Singura sansa e sa muncesti la negru si ijtre timp sa aplici de viza . Eu personal nu as mai face asta acum qvand in vedere ca si in Romania se fac bani in constructii dqca esti meserias si nu exista stresul de aici.

#26
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Poti aplica la Settlement si din Ro, mama a aplicat prin martie si ieri a venit.
Important e sa aplici pana la finele lui Iunie nu sa-l primesti.
Ca self esti ars, dar poti face Ltd, eu nu mai lucrez prin self ca sa nu platesc nino, platesti 20% din profit si dacă incasezi banii 7% dividente, si un salariu minim de 12500 pe an ca angajat la propria firma la care platesti taxe aproape nimic.
Decomtezi pe firma tot, de la chirie la intretinere, masina, mileage si ieși bine.
Problema e ca nu ti-ai tinut contabilitatea, e aplicatia quick books care e conectata la conturile bancare, PayPal si care iti face venituri, cheltuieli si profit automat la final de an, exporti datele in excel dai 100 lire la un contabil si platesti taxele.
Eu am platit intre 500 si 3500 pe an taxe la venituri de peste 60k. Daca pui putin capul la contribuție scoti profit bunicel.

#27
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015

 Astrul, on 20 iunie 2021 - 03:49, said:

...Decomtezi pe firma tot, de la chirie la intretinere, masina, mileage si ieși bine.
.
.
Eu am platit intre 500 si 3500 pe an taxe la venituri de peste 60k. Daca pui putin capul la contribuție scoti profit bunicel.

.. dar si daca te prinde HMRC-ul cu smecherii d'astea... nu te vad bine. Daca urasc englezii pe cineva din tot sufletul, sunt evazionistii. .

Da, da stiu... nu e evaziune... pastreaza argumentele pentru inspectori. Ei savureaza chestiile astea...

Edited by LukRo, 20 June 2021 - 17:25.


#28
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 Astrul, on 20 iunie 2021 - 03:49, said:


Eu am platit intre 500 si 3500 pe an taxe la venituri de peste 60k. Daca pui putin capul la contribuție scoti profit bunicel.

Trist ce scrii acolo. Eu in 2016 am platit peste 30k in taxe si mi se parea fair.

#29
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
Astrule...la 60K incasari pe an si doar 500 de parai platiti taxe...asta atrage atentia ...stii cum...esti o pata rosie intr o balta neagra ....

oricum, mi se pare un pic cam trasa de par,si eu tot pe acolo ma invart cu incasarile, dar sub 15 mii pe an nu am platit niciodata, cu toate ca am avut cheltuilei cu duiumul. Sunt si singur pe LTD, tu poate mai ai si alti angajati, in fine, treab ta ce faci, cum faci, dar sper sa nu citesc pe viitor un topic deschis de tine...ce ma fac, a venit fiscul peste mine.

Plus ca mai e si IR35 , si inca un plus, sa nu uti de self assesment unde se mai duc niste bani

Eu ma gandesc serios la un contract permanent, mi s a cam luat de LTD urile lor si de tot ce platesti la ele.

Edited by cuculea, 21 June 2021 - 08:00.


#30
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
Adevarul este ca ltd-urile au primit lovitura dupa lovitura in ultimii 5 ani.

Eu am pierdut cam 20% din venituri cand am trecut pe permanent, fata de ltd. Cum scap de proiectul asta, inapoi pe ltd.

#31
In_sunetul_muzicii

In_sunetul_muzicii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.07.2019
Cred ca e a nu stiu cata oara cand trebuie sa sun la HMRC ca sa ma puna pe un cod corect.
Asa mi s-a luat, ca nici nu imi vine sa mai sun, ca si acolo daca dai de un tampit care nu stie ce face pierzi 40 de minute degeaba raspunzand la robot si la 100 de intrebari despre security check-ul sulii

#32
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
Nu ai cont facut la ei? Eu rezolv chestiile astea direct pe site.

#33
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007

 LukRo, on 20 iunie 2021 - 17:23, said:



.. dar si daca te prinde HMRC-ul cu smecherii d'astea... nu te vad bine. Daca urasc englezii pe cineva din tot sufletul, sunt evazionistii. .

Da, da stiu... nu e evaziune... pastreaza argumentele pentru inspectori. Ei savureaza chestiile astea...
Eu lucrez pentru un tip care e fost tax-man are 65 de firme si vreo 400 de proprietati in chirie si multe altele.
Trebuie sa fii prost sa te invarti printre destepti si sa nu se prinda nimic de tine.
Gen cumparat masina pe leasing sa decontezi 85% din rata pe luna în loc de 18% de an amortizare.
Srai linistit, taxatia e făcută de firma nu de mine daca te pricepi cum sa cheltui banii trăiești bine mersi pe firma fara sa te poată atinge cineva.
Sper ca a fost o gluma faza cu pe cine urăsc englezii. Doar imigrantii care nu stiu nici macar sa-si deconteze mileage platesc taxe in full, cauta insulele cu banci off-shore sa vezi ca 90% sunt britanice si nu degeaba.

 Catean, on 20 iunie 2021 - 22:13, said:



Trist ce scrii acolo. Eu in 2016 am platit peste 30k in taxe si mi se parea fair.
Ce e trist? Am quick books conectat la toate bancile inclusiv PayPal, cheltuielile se duc automat si taxele se calculeaza singure odata ce ai pus regulile necesare.
Scoti bani ca si angajat la 12500 platesti taxe oha, restul cheltuieli si ce rămâne 20% si dividente. Totul e pe gov.uk n-am inventat eu apa calda.
Fac asta de 6 ani, atat pe Ltd cat si pe self nu te ia nimeni la puricat cand esti un amarat, mergi peste 500.000 pe an si s-ar putea sa ridice o spranceana.
Nu e ca in Romania cand primeam controale anuale chiar daca eram cu firma pe zero si trebuia sa platesc "amenda" chiar daca eram curat ca lacrima ca sa nu ridice suspiciuni ca "nimeni nu e curat ca lacrima". Vorbele insoectorului.

Edited by Astrul, 22 June 2021 - 21:00.


#34
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015

 Astrul, on 22 iunie 2021 - 20:58, said:

Eu lucrez pentru un tip care e fost tax-man are 65 de firme si vreo 400 de proprietati in chirie si multe altele.
Trebuie sa fii prost sa te invarti printre destepti si sa nu se prinda nimic de tine.
Gen cumparat masina pe leasing sa decontezi 85% din rata pe luna în loc de 18% de an amortizare.
Srai linistit, taxatia e făcută de firma nu de mine daca te pricepi cum sa cheltui banii trăiești bine mersi pe firma fara sa te poată atinge cineva.
Sper ca a fost o gluma faza cu pe cine urăsc englezii. Doar imigrantii care nu stiu nici macar sa-si deconteze mileage platesc taxe in full, cauta insulele cu banci off-shore sa vezi ca 90% sunt britanice si nu degeaba.

Plata prin ltd si scos banii pe dividente face toata lumea. Ma refeream la bagat cheltuieli aiurea pe firma. Tu stii mai bine ciorba ta. Succes!

#35
calle

calle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 04.03.2009

 Astrul, on 20 iunie 2021 - 03:49, said:

Poti aplica la Settlement si din Ro, mama a aplicat prin martie si ieri a venit.
Important e sa aplici pana la finele lui Iunie nu sa-l primesti.
Ca self esti ars, dar poti face Ltd, eu nu mai lucrez prin self ca sa nu platesc nino, platesti 20% din profit si dacă incasezi banii 7% dividente, si un salariu minim de 12500 pe an ca angajat la propria firma la care platesti taxe aproape nimic.
Decomtezi pe firma tot, de la chirie la intretinere, masina, mileage si ieși bine.
Problema e ca nu ti-ai tinut contabilitatea, e aplicatia quick books care e conectata la conturile bancare, PayPal si care iti face venituri, cheltuieli si profit automat la final de an, exporti datele in excel dai 100 lire la un contabil si platesti taxele.
Eu am platit intre 500 si 3500 pe an taxe la venituri de peste 60k. Daca pui putin capul la contribuție scoti profit bunicel.

Ai grija la IR35 , daca lucrezi pron ltd doar ca sa iti maschezi statutul de angajat ,poti avea probleme.

#36
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Nu exista cheltuieli aiurea pe firma, am avut firma 11 ani si in ro, nu-s la primul deget bagat in apa.
Ideea e ca in cel mai rau caz platesti 20% corporation tax si 7% prin self ce incasezi dividente. 27% taxe bate la cur orice tara europeana, mai jos de atat sunt doar insulele britanice prin Caraibe ce sunt paradisuri fiscale.
Treaba cu Ir35 se rezolva cu facturi catre mai multi clienti. Eu sunt consultant, vand serviciu nu pot fi angajat ca nu prea exista job title sau description pentru ceea ce fac eu. Plus in constructii unde un proiect poate dura intre 6 luni si 5 ani nu poți avea pretentia mai ales pentru o firma startup sa aiba 10 clienti in acelasi timp. N-ar mai exista nicio firma proaspăt deschisa in momentul asta ca n-ai sa ai 10 clienti la usa gata sa-ti calce pragul cand ai deschis usa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate