Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,

La ce ora se deschid urnele ?
 Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!
 Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...
 

Sfat achizitie doar pentru LCD/LED tv, modele 2021+

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
6756 replies to this topic

#1243
rovid

rovid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 08.12.2007
De cateva zile am un Samsung AU 9072 ,50".Are ceva backlight bleeding si inca nu stiu ce sa fac,sa il tin sau retur.Intreb ,problema s-ar acentua sau nu?Multumesc.

#1244
Sebulba2020

Sebulba2020

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 27.10.2020
Poate te ajută poza... să faci și o schimbare. 😁

Poate te ajută poza... să faci și o schimbare. 😁

Attached Files



#1245
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,646
  • Înscris: 07.10.2005
Eddy ar trebui sa spuna Doamne Ajuta! Pentru asa televizor!

Edited by Mr. Incredible, 18 January 2022 - 20:27.


#1246
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 06.03.2005

View PostSebulba2020, on 18 ianuarie 2022 - 19:53, said:

Poate te ajută poza... să faci și o schimbare. ��

Poate te ajută poza... să faci și o schimbare. ��
Daca ala este de 75" ...chiar ca pare mic si sigur incape mai mare.Mie imi pare 85" un tv normal, in nici un caz imens, acum ma amuza 65" care pare o piticanie de dormitor.

#1247
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 11.08.2016

View Posteddy_teer, on 18 ianuarie 2022 - 19:39, said:

Nu e timpul pentru schimbări atât de drastice. Cred că 50 de inch e super suficient, chiar și 43 de inch ar fi acceptabil, acum folosesc un 32 de inch și nu mi se pare prea mic !
Acum nu iti dai seama, dar stai sa cumperi si sa dai peste materiale 4K. Sa vezi ce-o sa-ti doresti mai mare. Si o sa planuiesti si o renovare a casei. Posted Image

#1248
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 06.03.2005
Pentru ala de 75" nu iti trebuie nimic, doar arunci mobila, poate sta direct pe parchet, mai ales daca ai camera  mica 3x4m.

Attached Files



#1249
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,586
  • Înscris: 13.01.2011

View PostMediumPlayer, on 18 ianuarie 2022 - 22:04, said:

... o renovare a casei. Posted Image

Cum am făcut eu  😂
Apoi am luat tv, un timp a părut uriaș, pe lîngă cel vechi, de fapt, era clar mai mare, dar...

Există un ,,dar ".
Ocheanele mele au început să se strice  👀🧐, iar tv-ul să pară mic.

Acum, să vedem cît timp îmi pare actualul tv mare  🤭🖥
Dacă mai măresc" diagonala la tv, o să am perete tv.

#1250
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,586
  • Înscris: 13.01.2011
Mulțam" încă o dată, precizarea din captură (vezi captura  😂), a inițiat o furtună în sinapse, așa am devenit mai prudent, dar și mai atent.
Aviz amatorilor de noi achiziții  😉

Attached Files



#1251
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Hai sa pun si eu aici o dilema:
Renovez sufrageria, distanta canapea - TV undeva la vreo 3 metri.
Momentan am un LG55LF630V cumparat in 2015, vreau sa trec la 65 sau 75"
Singura chestie care nu imi place la LG e ca nu are suport nativ pentru casting din telefoane cu Android, motiv pentru care are un MiBox S legat la el.
Nu ma joc pe TV, il folosesc pentru Spotify, Prime Video, Netflix, HBOGo, F1TV si ocazional canalele normale de TV.
Singura hiba a WebOS-ului de pe TV-ul actual e ca da in nas rau Plex, chiar si fara transcoding. Pur si simplu nu poate sa mai duca un stream 1080p.

Am cumparat pentru parinti un LG 65UP76703LB care mi se pare excelent, face toate chestiile de mai sus, Netflix merge excelent, unghiurile sunt foarte ok.

Acum dilema mea:
Sony 65X93J - bifeaza toate checkbox-urile si m-ar ajuta sa scot din productie MiBox-ul, iese la vreo 5200 RON rotund
LG 65NANO753PR - are si asta cam de toate, mai putin partea cu cast-ul din Android. Strict pentru F1TV si screen casting din Chrome pastrez MiBox-ul conectat in spatele TV-ului. cca 3500 RON
LG 70UP76703LB - varianta de 70" a celui cumparat acum cateva luni, am vazut cateva in magazine si unele aveau bleed rau, altele aproape deloc. Tot vreo 3500 RON, asta a fost cam 3000 de black friday

Ce ziceti? Care sa fie?

#1252
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,487
  • Înscris: 06.11.2014
Sony stie doar Cast, nu si screen mirroring/Miracast. Posibil sa ai nevoie de diverse aplicatii pentru screen mirroring.

#1253
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,740
  • Înscris: 31.12.2013

View PostMr. Incredible, on 18 ianuarie 2022 - 20:26, said:

Eddy ar trebui sa spuna Doamne Ajuta! Pentru asa televizor!

???

#1254
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,646
  • Înscris: 07.10.2005
Am fost prea subtil? Posted Image
Ma refeream la discutia despre tv-ul pe care vrei sa-l iei si la eventuale modificari de facut pentru asta si dupa aia posteaza colegul tv-ul de 75 inch cu o cruce deasupra. Ar fi ceva la care ai putea spera sa ai in viitor daca reamenajezi. Posted Image
Am trecut si eu printr-o reamenajare acum cativa ani si am primit in felul asta acces la tv de 65 inch plus ecran de videoproiector.

Edited by Mr. Incredible, 19 January 2022 - 09:18.


#1255
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,343
  • Înscris: 06.12.2006

View PostiZet, on 19 ianuarie 2022 - 02:48, said:

Sony stie doar Cast, nu si screen mirroring/Miracast. Posibil sa ai nevoie de diverse aplicatii pentru screen mirroring.

Stie si screen mirroring.
In setari retea alegi wifi direct.

#1256
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008

View Postrovid, on 18 ianuarie 2022 - 19:43, said:

De cateva zile am un Samsung AU 9072 ,50".Are ceva backlight bleeding si inca nu stiu ce sa fac,sa il tin sau retur.Intreb ,problema s-ar acentua sau nu?Multumesc.
Backlight bleeding , mai mult sau mai putin , au cam toate LCD-urile. Mai ales alea edge led. Problema e sa nu fie suparator. Pune niste poze cu imaginea neagra, pe intuneric

View PostSebulba2020, on 18 ianuarie 2022 - 19:53, said:

Poate te ajută poza... să faci și o schimbare. ��
Si acolo e necesara o mica schimbare. Boxele alea nu stau deloc bine asa ingramadite. Trebuie lasat spatiu atat in spate cat si pe laterale.

Edited by edigee, 19 January 2022 - 10:39.


#1257
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View PostiZet, on 19 ianuarie 2022 - 02:48, said:

Sony stie doar Cast, nu si screen mirroring/Miracast. Posibil sa ai nevoie de diverse aplicatii pentru screen mirroring.
niet. Cast e tot ce ma intereseaza. Si din Chrome dau Cast la desktop sau tab.

#1258
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,740
  • Înscris: 31.12.2013
@MediumPlayer, de fapt acesta este cel mai demoralizant lucru în achiziționarea unui TV de peste 55 de inch, lipsa canalelor TV 4K ...

@FC72, dacă aveam o cameră nefolosită puteam să o transform în sală de cinema cu un asemenea TV, fără altă mobilă ...

@Mr. Incredible ... Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by eddy_teer, 19 January 2022 - 12:46.


#1259
Sebulba2020

Sebulba2020

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 27.10.2020
@edigee...pot să mă dau peste cap ca Rumburak că n-am cum să le pun în altă parte Posted Image . În plus, camera este deschisă, nu am uși. Nu se vede din poză însă în spatele incintelor sunt cam 25 cm până la perete. Am văzut cum arată, la un audiofil super bogat și hiper împătimit, un apartament de audiție, cu 4 camere antifonate, cu configurații hardware diferite pentru genuri muzicale diferite, exclusiv stereo. Cabluri din alea de mii de dolari bucata, cd de 40 kg, amplificatoare doar pe lămpi...
La mine nu are cum să iasă bine, indiferent ce aș face așa că mă mulțumesc cu poziționarea asta, așa cum e ea.

#1260
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,740
  • Înscris: 31.12.2013
Stai liniștit, dacă se aud corect și nu ai colorații deranjante, nu-ți mai bate capul. Eu de când mi-am urcat boxele pe bibliotecă (lucru strict interzis printre audiofili) pentru a face loc unui eventual TV de 43 sau 50 de inch, parcă am alt sistem audio ! Mi-e și jenă acum cât am criticat pe aici boxele și receiverul sistemului meu audio ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate