Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 

Sfat achizitie doar pentru LCD/LED tv, modele 2021+

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
6620 replies to this topic

#1225
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,392
  • Înscris: 13.01.2011
Poze la ce?! 😋
Sper că nu la ecran!
Nu o să vezi nimic corect, dacă a trecut prin camera unui telefon.

Mă bucură că are ieșire căști, am putut să dau sunet în sistemul audio existent.
Am umblat puțin și prin meniu, dar nu sînt mare fan <joaca prin setări>
Vorbitul cu el acționează ok.
Rămîne de luat o telecomandă cu lumină, se simte nevoia.
Panelul este foarte ok, nici nu aveam emoții, am văzut și în magazin, bine, nu pe ăsta că nu era expus, am văzut din gama de jos, chiar și alea se vedeau bine pe negru, darămite" ăsta.
Mai studiem...

L.E. Pînă acum, bucurie mare și uimire, bine, mai mult nevasta este pe extaz, copilul din ea, eu am trecut de vîrsta aia  😉 din păcate.

Attached Files



#1226
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,392
  • Înscris: 13.01.2011
L.E.2 Este fabricat în luna 8/2021.
L.E.3 Sunetul din sistemul audio se poate modifica din telecomanda tv.

Edited by crisstonne, 18 January 2022 - 13:14.


#1227
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,820
  • Înscris: 09.01.2007
Depinde de sistem audio si cum e legat la TV. Exista modalitati de a modifica volumul sistemului audio din TV. De exemplu daca le-ai conectat pe (casti out) ar trebui sa ai o optiune prin meniu daca volumul pentru headphones out e fixed sau variabil. Fixed iti scoate semnal de linie (sau de casti, depinde de TV) si variabil te lasa sa-l modifici din remote. Trebuie verificat specific la modelul tau.

Alte optiuni sunt chestii gen ARC.

#1228
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,725
  • Înscris: 31.12.2013

View PostDisturber, on 18 ianuarie 2022 - 12:51, said:

Salutare! Ceva pareri asupra modelului AU9072 de la Samsung? In gama aceasta de /diagonala/functii/pret, aveam de ales doar intre Samsung, LG (LG 43NANO753PR) sau Philips (43PUS8536/12)...

Acasa am televizoare smart si nonsmart de la Samsung si sunt multumit, atat ca unuia mai batranel i-a cedat iluminarea din spate si acum am motiv sa-l schimb. Posted Image
Recent, am mai achizitionat un Philips 108cm smart, dar sunt un pic dezamagit de el. Se vede ok, insa are ceva deficienta pe partea de smart.
De LG m-am lovit ocazional doar la prieteni si nu pot sa zic ca mi-a lasat o impresie proasta, insa am o afinitate pentru Samsung. Ce-i drept, modelul LG 43NANO753PR pe care l-am gasit, este ceva tehnologie NANO, pe care n-am studiat-o...

Orice sfat mi-ar ajuta. Posted Image Multumesc!


Și eu caut un TV bun de 43 - 50 de inch dar nu prea există, acum am o listă cu astea de unde voi alege cândva :

https://altex.ro/tel...rxoCvbQQAvD_BwE

https://www.flanco.r...MhoCCMQQAvD_BwE

https://www.emag.ro/...QhoCPTsQAvD_BwE

https://altex.ro/tel...UHDKD50X85JAEP/

Edited by eddy_teer, 18 January 2022 - 13:58.


#1229
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,088
  • Înscris: 25.04.2016
Pe un tv de maxim 50 inch nu merita sa dai mai mult de 4500 lei oricat ar fi de dotat.

#1230
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,725
  • Înscris: 31.12.2013
Asta sper și eu, până mă hotărăsc eu, să apară scăderi de prețuri, eventual încă o "rabla" electrocasnice", acum nu e nici un TV în lista mea care să merite mai mult ...

#1231
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,088
  • Înscris: 25.04.2016
Pana te hotarasti, poate mai creste pretu sau dispar din stoc.

#1232
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,725
  • Înscris: 31.12.2013
Există și riscul acesta, dar cred că mai un CRT "Crown" de 20 de inch aruncat prin pod, dacă e nevoie, mor cu el de gât ! Doar ca o curiozitate, tu ce ai alege din lista mea la prețurile actuale ?

#1233
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,088
  • Înscris: 25.04.2016
Avand in vedere ce a zis mai sus referitor la pret si diagonala, din start as elimina oledu si Samsungu. Ramane cel de 43 inch si Sony. Aici depinde ce alegi, diagonala si pret. As merge pe Sony daca ma gandesc la vizionat continut 4k si hdr, DV. 43 inch e mic pentru 4k mai ales daca distanta de vizionare e mare.

#1234
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,725
  • Înscris: 31.12.2013
Cam așa mă gândeam și eu, X85J dev50 de inch, chiar dacă m-au cam demoralizat părerile deținătorilor de X85J ... În fine, distanța de vizionare variază între 1,5 și 2,5 metri ...

#1235
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,430
  • Înscris: 06.11.2014

View Posteddy_teer, on 18 ianuarie 2022 - 13:57, said:

Și eu caut un TV bun de 43 - 50 de inch dar nu prea există, acum am o listă cu astea de unde voi alege cândva :

https://altex.ro/tel...rxoCvbQQAvD_BwE

https://www.flanco.r...MhoCCMQQAvD_BwE

https://www.emag.ro/...QhoCPTsQAvD_BwE

https://altex.ro/tel...UHDKD50X85JAEP/

Samsung 50Q60A/50Q67A, 50AU90xx, 50AU80xx
Hisense 50U7QF (daca s-o mai gasi)
Sony 50X81
NeoQled si Oled iti iei daca vrei tv-ul pentru filme, nu merita sa dai peste 4000 lei pe un tv, oricare ar fi el, daca 70..80% din timp il folosesti pentru posturi tv.

Edited by iZet, 18 January 2022 - 18:06.


#1236
Sebulba2020

Sebulba2020

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 27.10.2020
#eddy_teer ...eu am 75” la 2,3 metri de canapea. Nu vrei să știi ce m-a bălăcărit nevasta pentru am luat ditamai monstru pentru așa o distanță mică. Tot ea, după fix o lună: ”știi că mergea un pic mai mare?” ..........Posted Image Te obișnuiești rapid cu diagonala și nici nu te dor ochii, indiferent de timpul de vizionare (cu condiția să nu te uiți în beznă completă la el).

Aaaa...și încă o chestiune: nu mai ezita și cumpără ce-ți face cu ochiul. Ai suficient timp să testezi în fereastra de retur.

#1237
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,635
  • Înscris: 06.03.2005
La fel si pentru 85" de la aceeasi distanta...cred ca ar merge si un 100", ma refer la tv, la proiector ajungea si la 3m.

#1238
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,725
  • Înscris: 31.12.2013
Nu am spațiu fizic, că m-aș fi întins și eu măcar la un 65 de inch ...

#1239
Sebulba2020

Sebulba2020

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 27.10.2020
Ai cumva un soi de bibliotecă?

#1240
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,725
  • Înscris: 31.12.2013
Da, nu pot să dau casa peste cap ...

#1241
Sebulba2020

Sebulba2020

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 27.10.2020
Poate e timpul pentru o schimbare...zic și Io. 😅

#1242
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,725
  • Înscris: 31.12.2013
Nu e timpul pentru schimbări atât de drastice. Cred că 50 de inch e super suficient, chiar și 43 de inch ar fi acceptabil, acum folosesc un 32 de inch și nu mi se pare prea mic !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate