Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 

PC-urile in 15-20 ani

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#55
Driade

Driade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 14.08.2018

View Postdjl, on 15 februarie 2021 - 12:47, said:

Totuşi, să stai confortabil la birou, în faţa unui ecran mare, tastând la o tastatură mare mi se pare mai confortabile decât să stai pe telefon. Cel puţin dacă e vorba de timp mai îndelungat.

Cu scaun ergonomic (Markus de la Ikea, birou corect ca inaltime), monitor IPS, imi pare de 100x mai incomod sa vizionezi videoclipuri pe youtube decat stand intins in pat, cu un telefon cu ecran de 6,3". Incearca numai sa stai "comod"(ghebosat) la birou cand ai temperatura 38 gr.C, sau esti foarte obosit. Cu telefonul nu e problema, te ia somnul, il lasi alaturi, dar la birou ce faci? Te lasi cu capul pe blatul biroului?Posted Image  Plus ca PC-ul nu prea-si mai gaseste locul intr-un apartament de mici dimensiuni, numai dulapiorul ala de tabla+biroul+scaunul iti ocupa cca. 1,5 mp, iar in living nu e loc, in dormitor nici atat...nu mai vorbim de aspectul de office creat, deloc "feng-shui"!

#56
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,956
  • Înscris: 14.10.2008
Eu am PC-ul in spatele comodei TV. Legat la HDMI.

Drept bonus in camera vecina am inca un desktop mai vechi, cu monitor clasic.

Stau la casa, e un "mic" detaliu.

#57
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Vedeti ca usor usor se transforma si topicul asta in Laptop vs PC ... e tot aici, in sectiune.

#58
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,956
  • Înscris: 14.10.2008
PC vs smartphone.

#59
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,216
  • Înscris: 01.10.2009

View Postro_explorer, on 15 februarie 2021 - 11:33, said:

La 2nm o sa avem tranzistori GAA mult mai performanti decat ce vezi acum pe 7nm.
Sunt de acord, dar nu 1000x.
Ideea este ca nu putem progresa nelimitat.

#60
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Ba putem. Dupa ce atingem limitele pe orizontala (frecventa - limita tehnologica deja atinsa) incepem sa ne dezvoltam pe verticala (paralelizare - se poate merge la infinit) si pe miniaturizare (ne apropiem de limitele siliciului - noi materiale sunt in exporare).
Daca materialele si frecventele sunt limitate fizic, nu exista limita la paralelizare insa.

#61
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View PostDriade, on 15 februarie 2021 - 14:06, said:

Cu scaun ergonomic (Markus de la Ikea, birou corect ca inaltime), monitor IPS, imi pare de 100x mai incomod sa vizionezi videoclipuri pe youtube decat stand intins in pat, cu un telefon cu ecran de 6,3". Incearca numai sa stai "comod"(ghebosat) la birou cand ai temperatura 38 gr.C, sau esti foarte obosit. Cu telefonul nu e problema, te ia somnul, il lasi alaturi, dar la birou ce faci? Te lasi cu capul pe blatul biroului?Posted Image  Plus ca PC-ul nu prea-si mai gaseste locul intr-un apartament de mici dimensiuni, numai dulapiorul ala de tabla+biroul+scaunul iti ocupa cca. 1,5 mp, iar in living nu e loc, in dormitor nici atat...nu mai vorbim de aspectul de office creat, deloc "feng-shui"!
Apartamentul meu are 30 mp, clasificat drept categoria "garsoniera dubla", si contine 3 PC-uri cu 4 monitoare :D . Avem sufrageria cu un birou cu PC si monitor de 24" si un raft cu un monitor de 32" conectat la un alt PC. Vrem web browsing, e fiecare la PC-ul sau. Vrem un film, tragem fotoliile catre cel cu monitorul de 32". Vrem World Of Tanks, facem plutonul si fiecare e la PC-ul sau. In dormitor e un alt PC, la un alt birou mic. Are un monitor de 24", iar printr-un cablu HDMI lung se duce catre un alt monitor de 24 fixat pe laterala unui dulap, in fata patului. Avem si laptopul, el sta in rucsac in dulap, prefer sa-mi beau cafeaua la birou in fata monitorului decat in fund in pat cu laptopul pe genunchi.
Sincer sa fiu imi place aspectul utilitarian al apartamentului meu. Este cu totul diferit de cel tipic, cu bibiloteca unde asezam pozele de nunta si cu tembelizorul la care ne uitam pe antena trei ca sa mai aflam efectele negative ale vaccinului anti-covid. Nu avem televizor, nu avem cablu, avem net. Pana si pe reddit e mai placut sa stai cu mouse-ul in fata unui monitor decat cu nasul in laptop. Prefer PC-urile pentru ca sunt ieftine de tot si tin almost forever, si le pot folosi la orice impreuna cu un monitor mare si un sistem audiu 2.1 de la Logitech.

#62
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,216
  • Înscris: 01.10.2009

View Postro_explorer, on 15 februarie 2021 - 15:24, said:

Ba putem. Daca materialele si frecventele sunt limitate fizic, nu exista limita la paralelizare insa.
Eu zic ca exista.
La aceleasi dimensiuni si frecventa a tranzistorului, consumul energetic si emisia de caldura creste proportional cu numarul de tranzistori.
Cum rezolvi asta?

#63
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
E rezolvata deja. Pui maximul de tranzistori pe un die, maximul de dieuri pe un package, maximul de package-uri pe un PCB/blade, maximul de blade-uri intr-un rack, maximul de rack-uri intr-o cladire si tot asa.
In plus, spatiul e infinit caci nu vad nici o problema in viitor sa se implementeze ferme de computere orbitale, alimentate cu energie solara.
Dupa cum spuneam, paralelizarea poate merge la infinit. Totul e sa se scrie soft care sa profite de asta.

Uita-te de exemplu la analizele moleculare bazare pe "world wide networking" ... retelistica a rupt granitele fizice pentru paralelizare: https://foldingathome.org/

Pana si in screenshotul pus de mine mai devreme,. e vorba de 6 servere diferite, fiecare server avand 2 procesoare a 24 de nuclee fiecare, toate ucrand intr-un cluster interconectat dintr-o ferma computationala.

Edited by ro_explorer, 15 February 2021 - 17:23.


#64
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,216
  • Înscris: 01.10.2009
Poate merge la infinit dar si consumul tinde la infinit. Ceea ce nu s-a intamplat pana acum cand aveai mai multa putere de calcul, mai eficient energetic.
Pai ce utilizator caznic ar cumpara un computer care consuma 60kw?
Nu mai zic ca un cip 3d cubic cu latura de 1cm, s-ar topi din cauza unei temperaturi de 40.000 de grade celsius.

#65
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 30.04.2017

View Postro_explorer, on 15 februarie 2021 - 11:07, said:

Prin puterea procesoarelor ma refeream la "puterea de procesare", caci paradigma CPU/GPU o sa se schimbe si o sa devina "all in one" cat de curand.
Procesarea paralela va deveni o chestie si chiar daca frecvetele nu vor creste prea mult, puterea de procesare generala va ajunge acolo.

Ca idee, placile video cresc cam cu 50% performante generale de la generatie la generatie. O generatie e cam la 2 ani ... vezi in progresia asta, cam de cate ori o sa creasca puterea de procesare in 20 de ani, comparativ cu ce e e azi.
Avem Apple silicon, care de la versiunea 1.0 rupe toate barierele in ceea ce priveste putere de procesare/W consumat.
La noi la munca (firma de CAD software) generatiile curente de software pot scala liniar pe mii de procesoare simulatn in cloud .. asa ca din punct de vedere al analizei timpului "data-in, data-out" deja suntem de zeci de ori mai rapizi azi decat eram acum 5 ani ... toate astea combinate dau predictiile de care ziceam (si eu cred ca sunt pesimist, ca sa fiu sincer).
deci nu prea te refereai la PC-uri cand ziceai de asa salturi mari de performanta. Avansul asta de 50% la placi video la 2 ani a fost cat de cat constant mai putin la turing dar oricum cred ca a fost o perioada neasteptat de buna. Alaturarea asta cpu/gpu inca e cauzatoare de stutter, si nu vad de ce s-ar face ingramadirea asta la un PC conventional

#66
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostPowerup, on 15 februarie 2021 - 17:40, said:

[...]i nu vad de ce s-ar face ingramadirea asta la un PC conventional
Tocmai asta e una din limitarile actuale ... "pc conventional". OS-urile sunt facute pe baza de instructiuni "x86". Ce se face pe baza de set de instructiuni pentru procesoare RISC trebuie sa emuleze la un anume nivel x86 ...
La fel , in placile video de la nvidia ai CUDA CORES. De ce crezi ca nu s-ar putea face un OS cu instructiuni cuda? La urma urmei e un nucleu computational.
Paradigma se va schimba in timp. Ceea ce acum numim "pc conventional" peste 20 de ani s-ar putea sa fie o piesa de muzeu atat ca concept cat si ca implementare.

Edited by ro_explorer, 15 February 2021 - 17:48.


#67
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Core-ul dintr-un CPU: ceva mare, complex ce stie face o gramada de chestii.
Core-ul dintr-un GPU: ceva mic, prostut, util doar pentru a face cateva chestii. Dar fiindca-i mic, incap multe si asa se preteaza unde ai de facut multe calcule (independente), cum ar fi in domeniu graficii.

View Postro_explorer, on 15 februarie 2021 - 17:45, said:

OS-urile sunt facute pe baza de instructiuni "x86". Ce se face pe baza de set de instructiuni pentru procesoare RISC trebuie sa emuleze la un anume nivel x86 ...

Ce te face sa crezi asta?

#68
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postdani.user, on 15 februarie 2021 - 18:05, said:

Ce te face sa crezi asta?
Lipsa de inspiratie in exprimare. Vroiam sa scriu altceva dar mi-a iesit aia. Scuze.

#69
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,172
  • Înscris: 19.09.2005

View Postiladi, on 15 februarie 2021 - 12:54, said:

Imagineaza-ti sa stai pe canapea cu tableta pe burta
ma intreb cum as sta pe burta cu 3 monitoare de 24....
cum pisici as insira randuri de cote pe un desen... cate un rand pe secunda.
cum as corecta randurile puse automat de soft.
sa nu-mi zici ca cu degetul din iconuri ca ma apuca....
eu distrug un maus obisnuit la 3 luni si o tastatura la an.

Edited by arg, 15 February 2021 - 19:11.


#70
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008
draga, eu vorbesc de placere, nu de afaceri.

#71
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,172
  • Înscris: 19.09.2005
se joaca fimiu pe tableta ... ma bufneste rasul cum controleaza personajele...
i-am aratat cum se joaca quake 2.... a inelemnit langa mine....

#72
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
La ce folosește puterea de calcul tot mai mare când programele devin din ce în ce mai greoaie ?Daca stai sa urmărești ca 30-40% din program sunt abureli care nu folosesc la nimic dar încarcă procesorul și ramul peste 10 ani o sa fim tot aici dar cu rezoluție mai mare.Asta va fi singura diferența.Acest lucru se întâmpla de 15 ani.Spam-ul e cel care ne consuma resursele noua și aduc profit celor cu softul si alte platforme.Încercați un browser cu a d b l o c k si o sa vedeți diferența în task manager.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate