Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

PC-urile in 15-20 ani

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View Postro_explorer, on 15 februarie 2021 - 01:14, said:

Tehnologia display-ului va creste semnificativ (microled-urile bat la usa , le vom vedea mainstream pe TV-uri in vreo 5 ani si pe monitoare in vreo 10 .... alea sutn "holy grail" al monitoarelor, aducand performanta CRT inapoi dar intr-o implementare mult mai buna).
Pentru cei care nu inteleg ce vrea sa spuna, se refera la calitatea CRT-urilor, culori, unghiuri, care va fi egalata de tehnologia led, insa fara toate neajunsurile CRT - dimensiuni, consum, radiatii, diagonala.

#20
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
In urma cu 25-30 de ani (la inceputul pietei PC in Romania, si ceva mai mai mult pentru vestici), componentele fizice aveau o insemnatate mai mare intrucat aveai nevoie sa instalezi N programe pentru a beneficia de utilitatea lui (a calculatorului).

In ultimii ani, din ce in ce mai mult se perge pe cloud/online. Debian, de exemplu, se poate instala online (nu mai e nevoie de un CD/DVD, ci instalarea unui fisier de 30-40MB si o conexiune la internet pentru a instala sistemul de operare complet, inclusiv pentru programe office).

Acum, desi calculatoarele sunt din ce in ce mai puternice, avantul tehnologic pentru utilizare casnica nu mai este asa de ...avantat. Deja lupta e pentru micsorare dimensiunilor si a consumului.

#21
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 03.01.2007
Se mai poate numi personal computer daca Guvernul si bill gheitz stiu tot ce facem pe el ?

Colectie de procesoare [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qrfJv-1hBD0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
https://www.youtube....=cpu collection

#22
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View Postro_explorer, on 15 februarie 2021 - 01:14, said:

VR-ul va deveni mainstream in vreo 5 ani si de acolo tot mai sus.
Procesoarele mainstream o sa ajunga cam la 100-1000x performanta fata de ce e acum.

Cred ca singurul lucru pe care nu l-ai mentionat este conditionarea procesoarelor de catre VR. Procesoarele vor fi mai rapide doar daca VR va deveni mainstream, deoarece cererea va duce si la cresterea ofertei de putere de procesare. In momentul in care VR va deveni din ce in ce mai populara vor incepe si procesoarele sa fie mai puternice si mai ieftine,insa personal nu cred ca se va ajunge acolo, doar o parere, pe care o voi explica. Cred ca odata cu aparitia device-urilor mobile oamenii au devenit din ce in ce mai imbecili si nu mai stiu sa foloseasca PC-urile. Iar pana la VR pe dispozitive mobile e cale foarte lunga. Tot ce vad eu ca un "stopgap" tehnologic ar fi un VR Box, genul unei dumb tech pentru consumatori, ca un fel de smart TV insa VR, iar odata cu vanzarile de asa ceva sa scada preturile si sa creasca puterea de procesare, sa apara VR Games pentru entuziasti si asa mai departe.

#23
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,439
  • Înscris: 29.04.2008

View Postro_explorer, on 15 februarie 2021 - 08:58, said:

Crt dpdv al performantei încă nu a fost depășit de nici o tehnologie moderna.
Oled-ul a reușit sa aibă aceleași unghiuri de vedere fara shift de culoare, ca un crt.
Timp de raspuns și input lag ca la alea însă (0.1 ms) încă nu avem cu nimic.

Bineînțeles ca din toate celelalte puncte de vedere crt-urile sunt arhaice. Dar strict dpdv al timpului de răspuns și input lag sunt încă imbatabile.

View Postspooky51, on 15 februarie 2021 - 09:03, said:

Pentru cei care nu inteleg ce vrea sa spuna, se refera la calitatea CRT-urilor, culori, unghiuri, care va fi egalata de tehnologia led, insa fara toate neajunsurile CRT - dimensiuni, consum, radiatii, diagonala.


Accept faza cu unghiurile, inteleg faza cu timpii de raspuns, desi dincolo de cifre o persoana normala nu face diferenta, insa la culori/contrast m-ati pierdut. Si sunt o persoana care a folosit cam tot ce misca in domeniu, inclusiv monitoare CRT profesionale.

#24
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Eu nu am zis nimic de acuratete de culoare.

Pe partea cu timpul de raspuns (combinat cu input lag), intr-adevar nu e observabil in utilizare normala dar in anumite scenarii copetitive se simte (gaming).

#25
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017

View Postro_explorer, on 15 februarie 2021 - 01:14, said:


VR-ul va deveni mainstream in vreo 5 ani si de acolo tot mai sus.
Tehnologia display-ului va creste semnificativ (microled-urile bat la usa , le vom vedea mainstream pe TV-uri in vreo 5 ani si pe monitoare in vreo 10 .... alea sutn "holy grail" al monitoarelor, aducand performanta CRT inapoi dar intr-o implementare mult mai buna).
Procesoarele mainstream o sa ajunga cam la 100-1000x performanta fata de ce e acum.

Totusi, la fel cum spune si colegul de mai sus ... tot PC-uri, doar ca mai evoluate.
De acord la partea cu crt. Insa la procesoare nici nu se pune problema de 100x-1000x in urmatorii 15-20 de ani. In ultimii 7-8 ani doar s-a dublat performanta. La mhz suntem limitati de mult, deja toate lumea are 6 core sau mai multe iar cat de curand ajungem si la 3 nm. In ce directie vezi acest salt de performanta urias?

#26
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View PostPowerup, on 15 februarie 2021 - 09:36, said:

De acord la partea cu crt. Insa la procesoare nici nu se pune problema de 100x-1000x in urmatorii 15-20 de ani. In ultimii 7-8 ani doar s-a dublat performanta. La mhz suntem limitati de mult, deja toate lumea are 6 core sau mai multe iar cat de curand ajungem si la 3 nm. In ce directie vezi acest salt de performanta urias?
Pai tocmai, ca noi nu putem vedea directia, cei ce vad directia lucreaza la ele in secret, pentru a iesi primii pe piata. Nu cred ca un proiectant obisnuit de mainframe-uri care rulau COBOL in anii 70 ar fi anticipat macar felul in care vor evolua PC-urile, cu atat mai mult device-urile mobile ar fi parut pur  SF. Dar evolutia apare doar atunci cand este ceruta.
Automoblul a fost un salt tehnologic urias de la trasura, si a evoluat foarte mult in anii 40 in timpul razboiului si pana in anii 60 ai consumerismului entuziast. De atunci au fost doar mici evolutii in eficienta si confort, insa in principiu acum 50-60 de ani ele mergeau la fel, prindeau cam aceeaisi viteza, totusi au evoluat sistemele de franare, suspensiile, alimentarea cu combustibil, consumul a scazut cu peste 50%, la fel distanta de franare, etc, insa tot nu zboara si nu merg nici pe sub apa :D .

#27
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,973
  • Înscris: 02.02.2008
ne-am cam atins limita. PC-urile nu se pot dematerializa, oricât de mult visează unii. La cum văd inutilitățile în creștere rapidă pe piață, mai repede vom da înapoi cu 20 ani la capitolul tehnologie. cam ca moda, mereu revine, puțin spre deloc îmbunătățită. omul are pretenția la îmbunătățirea tehnologiei dar omul rămâne tot la versiunea 1.0. cine visează că va privi un film pe un ecran de apă sau aburi, stând relaxat pe closet?

Edited by zyppster, 15 February 2021 - 10:09.


#28
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Cea mai mare problema la LCD acum este raportul dintre contrast si unghiuri de vizualizare. CRT-ul le avea pe ambele, LED-ul ori are contrast bun si unghiuri jalnice (VA), ori unghiuri decente si contrast jalnic (IPS). Micro-LED-ul va putea avea si contrast si unghiuri, insa pana ajunge la monitoare cred ca mai trec 10-15 ani... Asta daca nu apare cine stie ce minune 3D si e abandonat complet, ca multe tehnologii de care nu stim si care promiteau, insa nu a mai fost nevoie de ele si au fost abandonate.

#29
DoriAN21

DoriAN21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 15.08.2020
Eu cred ca pc-urile in viitor vor fi mult mai mici ca acum.

Edited by DoriAN21, 15 February 2021 - 10:28.


#30
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007
Cine vrea performanta tot PC de dimensiuni similare va avea. Cine nu, gaseste si azi PC-uri mici, chiar cat palma (raspberry pi).

#31
DoriAN21

DoriAN21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 15.08.2020
Da dar cred ca vor mai performante dar de buzunar .Exista si azi dar nu sunt atat de bune

#32
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Oricum, PC-urile in sensul actual vor disparea rapid. De fapt, vor ajunge apanajul profesionistilor. Stocarea se va muta in cloud, iar terminalul de redare/interactiune va fi telefonul, televizorul, consola etc, PC-ul bun la toate va ramane pentru lucratori de grafica, coderi, firme, institutii, si va fi facut cu acel scop in minte. Jucatul de jocuri, urmaritul de continut (filme, clipuri), ascultatul de muzica si comunicarea vor migra total spre alte dispozitive. Cand eram eu pusti, toti copiii aveau un PC sau isi doreau unul, acum rar care e interesat de asa ceva.

#33
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,439
  • Înscris: 29.04.2008
Cea mai buna treaba vis-a-vis de PC-uri este ca s-au specializat. Nu mai e nevoie sa-ti iei o dihanie de desktop pentru internet browsing si office. Ajunge un amarat de all-in-one sau o tableta. Cu un PI iti faci automatizari, cu un NAS un server de filme etc. Azi cu un laptop decent poti face mult mai multe decat acu 5 ani cu un desktop potent.

Unde vad eu o problema este ca desi acum sunt procesoare cu jdemii de nuclee sunt putine aplicatii/programe care le folosesc. Nu mai zic ca nci sistemele de operare nu sunt mega optimizate in acest sens. Asa ca ne agitam degeama cu hardul in masura in care softul nu tine pasul cu acesta.

#34
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007
Pai nu vezi ca se plang gamerii ca are monitorul LCD lag prea mare fata de CRT. Pe astia n-o sa-i vezi jucandu-se in cloud prea curand.

Nici stocarea nu e chiar ieftina, pentru romanul obisnuit sa umple TB de HDDuri de pe torenti. Fa o simulari sa vezi cat ar costa vreo 2 TB de tinut in cloud si transferat intr-o luna.

#35
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostPowerup, on 15 februarie 2021 - 09:36, said:

Insa la procesoare nici nu se pune problema de 100x-1000x in urmatorii 15-20 de ani. In ultimii 7-8 ani doar s-a dublat performanta. La mhz suntem limitati de mult, deja toate lumea are 6 core sau mai multe iar cat de curand ajungem si la 3 nm. In ce directie vezi acest salt de performanta urias?
Prin puterea procesoarelor ma refeream la "puterea de procesare", caci paradigma CPU/GPU o sa se schimbe si o sa devina "all in one" cat de curand.
Procesarea paralela va deveni o chestie si chiar daca frecvetele nu vor creste prea mult, puterea de procesare generala va ajunge acolo.

Ca idee, placile video cresc cam cu 50% performante generale de la generatie la generatie. O generatie e cam la 2 ani ... vezi in progresia asta, cam de cate ori o sa creasca puterea de procesare in 20 de ani, comparativ cu ce e e azi.
Avem Apple silicon, care de la versiunea 1.0 rupe toate barierele in ceea ce priveste putere de procesare/W consumat.
La noi la munca (firma de CAD software) generatiile curente de software pot scala liniar pe mii de procesoare simulatn in cloud .. asa ca din punct de vedere al analizei timpului "data-in, data-out" deja suntem de zeci de ori mai rapizi azi decat eram acum 5 ani ... toate astea combinate dau predictiile de care ziceam (si eu cred ca sunt pesimist, ca sa fiu sincer).

#36
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007

View Postiladi, on 15 februarie 2021 - 10:38, said:

Unde vad eu o problema este ca desi acum sunt procesoare cu jdemii de nuclee sunt putine aplicatii/programe care le folosesc. Nu mai zic ca nci sistemele de operare nu sunt mega optimizate in acest sens. Asa ca ne agitam degeama cu hardul in masura in care softul nu tine pasul cu acesta.

Ar fi interesant un topic separat pentru exemple concrete.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate