Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

PC-urile in 15-20 ani

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am vizionat 2 clipuri pe youtube din 1995 si 1994 si am ramas surprins cat de mult au evoluat in 15-20 ani. Eram atat de stangaci si atat de "la inceput" pe vremea aia in ceea ce priveste tehnologia dintr-un pc.. la un moment dat agentul de vanzari spune "procesorul ruleaza la 32Mhz", "memorie de 4MB".

Ce credeti ca va fi in 15-20 de ani ? Cum va evolua?


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eACEHVceYl0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0KDdU0DCbJA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



edit:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QHgBSpKV51g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 15 February 2021 - 00:56.


#2
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020
Tot P.C.uri...

#3
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostMembruAnonim, on 15 februarie 2021 - 00:47, said:

Am vizionat 2 clipuri pe youtube din 1995 si 1994 si am ramas surprins cat de mult au evoluat in 15-20 ani.
<>
Ce credeti ca va fi in 15-20 de ani ? Cum va evolua?

Vezi cat au evoluat in primii 10 ani, apoi in urmatorii 10 si apoi in restul de 5 Posted Image si nu o sa ti se mai para asa de wow ce ne asteapta.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Matrix urmează

#5
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMembruAnonim, on 15 februarie 2021 - 00:47, said:

Ce credeti ca va fi in 15-20 de ani ? Cum va evolua?
VR-ul va deveni mainstream in vreo 5 ani si de acolo tot mai sus.
Tehnologia display-ului va creste semnificativ (microled-urile bat la usa , le vom vedea mainstream pe TV-uri in vreo 5 ani si pe monitoare in vreo 10 .... alea sutn "holy grail" al monitoarelor, aducand performanta CRT inapoi dar intr-o implementare mult mai buna).
Procesoarele mainstream o sa ajunga cam la 100-1000x performanta fata de ce e acum.

Totusi, la fel cum spune si colegul de mai sus ... tot PC-uri, doar ca mai evoluate.

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
meanwhile

https://fieldtech.tr...with-hololens-2

View Postwaterman, on 15 februarie 2021 - 01:12, said:

Matrix urmează
ala a fost acu vreo 10ani...
se pare ca l-ai ratat...

acu suntem undeva aproape de caprica.

Edited by arg, 15 February 2021 - 01:33.


#7
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Nu mai are omenirea nevoie de PC-uri de cand cu telefoanele tot mai destepte.

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
depinde de ce anume vrei sa faci.

#9
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Care pc-uri?

#10
wertys

wertys

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.07.2017
Eu cred ca puterea de procesare se va muta ușor, ușor în Cloud. Acasă vom avea doar terminale pentru acces. Acestea vor fi ieftine, dar ne vor taxa pentru conținutul din Cloud. Pe model Netflix, etc. Acum 20 de ani alergam ca nebunii după un film, acum e disponibil la orice ora. Cred ca ăsta va fi trendul în următorii 20 de ani.

#11
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postwaterman, on 15 februarie 2021 - 01:12, said:

Matrix urmează


The future

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/s-kdRdzxdZQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007
si eu ma duceam la colegii aia mai smecheri prin 98-99 cam asa si jucam driver si fifa 98. era mirosul ala specific de calculator nou

#13
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View Postro_explorer, on 15 februarie 2021 - 01:14, said:

aducand performanta CRT inapoi

sper ca glumesti

#14
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
Probabil vor mai fi folosite doar de către gameri, în cadrul companiilor/instituțiilor publice (mai ales, de când cu pandemia, cu munca de acasă) se vor folosi laptopuri, care devin tot mai slim.

Nu va mai fi nevoie de zeci de cabluri cu fibră optică și de tot felul de periferice, când poți accesa ușor WiFi și ai tastatură și placă pentru cursor inclusă în componența laptopului.

Da, și smartphone-urile la care ai acces la toate aplicațiile.

Edited by c4n1b4lul, 15 February 2021 - 08:37.


#15
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View Postro_explorer, on 15 februarie 2021 - 01:14, said:

Procesoarele mainstream o sa ajunga cam la 100-1000x performanta fata de ce e acum.

Le zici si alora de la Intel care e urmatorul pas in modul de fabricare al procesoarelor? Ca ei se cam scarpina-n cap din ce am auzit, iar tu ai gasit deja solutiile.

Momentan ai tot 14nm inca un an, dupa care un 10nm amarat dupa 2 ani, cu performante asemanatoare, dupa care rafinamentul la 10nm+. Deci vreo 3 ani o sa cam stam cam pe loc. Sa vedem ce vine dupa, tu se pare ca stii ceva ce noi nu stim.

Oricum, pentru noi, casnicii, problema e soft-ul care nu tine pasul cu puterea de procesare. Problema puterii de procesare apare la aia cu super-computere, care fac simulari de tot felul.

Capacitatea de stocare, insa, a crescut in continuare in mod decent cat procesoarele au cam stagnat.

Edited by Notsure, 15 February 2021 - 08:50.


#16
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Au trecut 10 ani de la lansarea Sandy Bridge, de la care nu s-au mai facut mari salturi tehnologice, doar usoare si nonstante imbunatatiri.
Nehalem a fost lansat in 2008, a dat startul procesoarelor branduite i3, i5 si i7, a fost un salt.
Core2Duo a fost un alt salt, acum 15 ani.

Am in casa 3 PC-uri, toate generatie Sandy Bridge. Cu placi video GT 640 jucam fara probleme World Of Tanks pe setari medii la grafica. Pentru filme si browsing sunt deja overkill si mananca degeba curent. Sunt mai capabile decat multe laptopuri contemporane echipate cu procesoare Pentium sau Celeron low power, iar consumul maxim al procesorului este 65W. Este tehnologie veche de 10 ani care nu ma ingradeste cu nimic.

Core2Duo sunt fostele mele sisteme pe care le-am mutat la parintii mei. Nu le folosesc decat la browsing, ceva poze, youtube, jocuri online gen table, rummy. Plus Eurosport, pentru ca operatorul de cablu nu il mai are in grila. Este vorba de un E8400 pentru browsing si un E6300 pentru tv online, legat la un televizor HD de 42 ". Placi video Radeon HD 5450, acel minim pentru multimedia, pentru a putea reda continut HD. Ca sa fiu sigur ca sunt usor de utilizat am instalat Linux Mint Mate, desi am licente valide de Windows 7 pentru E6300 si Windows 10 pentru E8400 (eBay), insa Windows are obiceiul sa ceara, sa intrebe, sa vrea confirmare, e ca o baba care te-a invitat la masa.

Pentium 4 are 20 de ani si este obsolete, nu este multiprocesor iar arhitectura NetBurst este depasita. Windows 7 ruleaza destul de prost pe Pentium 4 si un browser deschis deja cere efort de la el. Intr-adevar, il poti folosi pentru a-ti vedea colectia de filme, muzica si fotografii insa cam atat. Eventual poti redacta documente pe el si face corespondenta pe email folosind un client de mail.

Parerea mea, tehnologia de acum 20 de ani este depasita (Pentium 4), insa cea de acum 15 ani este perfect utilizabila (Core2Duo) iar cea de acum 10 ani (Sandy Bridge) este la acelasi nivel cu un entry-level sau low powered contemporan. Asta e farmecul PC-ului, cu un second-hand de 100 Euro poti face cam orice ai nevoie, si tot de aici i se trage lipsa de popularitate, e o tragedie sa poti folosi un produs si dupa 10 ani, noroc cu laptopurile ieftine si telefoanele care compenseaza vanzarile :D .

#17
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postiladi, on 15 februarie 2021 - 07:52, said:

sper ca glumesti
Crt dpdv al performantei încă nu a fost depășit de nici o tehnologie moderna.
Oled-ul a reușit sa aibă aceleași unghiuri de vedere fara shift de culoare, ca un crt.
Timp de raspuns și input lag ca la alea însă (0.1 ms) încă nu avem cu nimic.

Bineînțeles ca din toate celelalte puncte de vedere crt-urile sunt arhaice. Dar strict dpdv al timpului de răspuns și input lag sunt încă imbatabile.

Edited by ro_explorer, 15 February 2021 - 09:05.


#18
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007

View PostMembruAnonim, on 15 februarie 2021 - 00:47, said:

la un moment dat agentul de vanzari spune "procesorul ruleaza la 32Mhz", "memorie de 4MB".

Ce credeti ca va fi in 15-20 de ani ? Cum va evolua?

quantic?
ps. in ani '90 aveam un calculator Cobra (facut de studenti din regie) cu 64kb RAM

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate