Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Perioadă livrare autoturism nou.

- - - - -
  • Please log in to reply
404 replies to this topic

#37
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

 KyKyKyKy, on 11 februarie 2021 - 14:22, said:

Eu am comandat o Dacia pe la începutul lui noiembrie și a venit la începutul lui decembrie.

Cu norocul tau ma mir ca nu ai primit masina in octombrie!

Edited by Mr. Incredible, 11 February 2021 - 14:36.


#38
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Am fost la un dealer VW sa fac revizia (stau in Olanda) saptamana trecuta. Numa miere si lapte pe ei, masini pe stoc gramada, inclusiv ID3, ID4, oferte bune . Imi dadeau sa fac test drive un ID4 un weekend intreg, gratis.

Vanzarile au scazut peste tot, sa nu fie problema in Romania de transport. Daca un dealer mic nu vinde destul (si in pandemie nu prea cumpara lumea masini) posibil sa trebuiasca sa astepti 1-2 luni pana se completeaza transportul cu 15-20 masini noi . Din ce vad pe la stiri stocuri sunt la greu prin Germania, Olanda, au ajuns sa inchirieze parcari imense pentru a depozita masini nevandute.
Asa de multe sunt ca astia de la Volvo iti dau orice model sa-l incerci pentru 30 zile , pentru o suma fixa, fara contract de leasing, sau rate, poti oricand sa duci masina inapoi.

Se poate verifica usor cu un telefon pe la un dealer in Ungaria, Germania si daca aia zic ca livreaza masina configurata la fel in 3 saptamani, atunci stii unde e problema.

#39
Tiripanti

Tiripanti

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.02.2021
Am găsit ceva asemănător dar e la un preț mult mai mare comparativ cu prețul obtiut de mine. https://stoc.skoda.r...2020-0732808-RO

#40
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
pai mergi la dealer si intreaba ce discount ar putea sa-ti dea la masina gasita de tine. freaca-i oleaca la cap.

 KyKyKyKy, on 11 februarie 2021 - 14:22, said:

Eu am comandat o Dacia pe la începutul lui noiembrie și a venit la începutul lui decembrie. Posted Image
am platit avans pt o Mazda 3 si a doua saptamana eram la volanul ei si-i ascultam sunetul skyactive-ului. :P mai mult a durat aprobarea dosarului rabla.

#41
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016

 Tiripanti, on 11 februarie 2021 - 11:17, said:

Bună ziua,
Acum o luna am semnat contractul pentru Skoda Octavia 1.0 TSI + Ambition și Ă®ncă 4 dotări extra.  La semnarea contractui mi-a spus că mașina poate veni maxim Ă®n 4 luni.
Toate bune și frumoase, am plătit un mic avans , iar după 2 săptămâni urmă să plătesc un avans de 20 %. La achitarea avansului am Ă®ntrebat dacă și-a modificat termenul de livrare, și răspunsul dealer-ului a fost păi livrarea este progamata Ă®n săptămâna 24.  Adică la jumătatea lui iunie....
Totuși durează foarte mult ... să stai 6 luni pentru mașină ..
Ce experiențe ați avut și voi și dacă Ă®ntradevăr durează atât de mult.
Mulțumesc.
Si eu am așteptat 6 luni. Ai posibilitatea sa renunti la comanda fără penalizări sau sa astepti.
E problema cu microchip urile acum și de asta toți au termenele de livrare întârziate.
Daca e masina ce îți place, eu as zice sa astepti

#42
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016

 abancor, on 11 februarie 2021 - 14:03, said:

................................ Termenul ăla e acoperitor pentru marea majoritate a situațiilor, și e ales de dealer pe baza experienței trecute, dar el cînd lansează în producție o mașină habar nu are cînd va fi ea fabricată..................................................

La altii nu stiu cum este dar la Dacia atunci cand configurezi o masina, dealerul introduce cererea in platforma aliantei la nivel global si iti comunica termenul de fabricatie stabilit de soft.  Daca vrei una asa-zis standard o poti gasi pe stoc sau poti fi programat pentru urmatorul lot. Daca insa o vrei intr-o configuratie mai putin cautata termenul de asteptare poate creste considerabil. Dar pentru ca la Dacia posibilitatile de configurare sunt limitate termenul de trei luni era rezonabil, cel putin in ultimii doi, trei ani. Daca esti de acord platesti avansul si astepti. La acest termen se mai adauga (in functie de unde vine masina (Colibasi sau Africa de Nord) transportul. Doar de la Colibasi se mai poate adauga, in medie, cam o saptamana.
In conditii normale platforma tine cont si de perioadele anuale in care fabrica/fabricile sunt inchise partial/total pentru mentenanta si concedii. Cu guvidu' asta lucrurile sunt total date peste cap, nu mai exista nicio garantie ca se vor respecta termenele de livrare.

Edited by gabrieln2016, 12 February 2021 - 11:30.


#43
Tiripanti

Tiripanti

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.02.2021
Revin cu un update.
Am sunat săptămâna această, și mi-a spus că termenul de livrare este de 19 luni în loc de 24 luni cât stabilisem la început, dar încă nu este termenul final e posibil să mai scadă..

#44
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.09.2013
19 luni sau saptamani?

#45
Tiripanti

Tiripanti

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.02.2021
19 Saptamani, la inceput mi-au spus 24!

Acum totusi sper sa vina cat mai rapid.

A mai comandat cineva acest model ? Cat a durat livrarea ? Multumesc.

#46
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
si au comandat 2 prieteni tot octavia4 si termenul scris este de aproximativ 15,20 saptamani. au comandat acum vreo 2 saptamani si speranta reala este sa vina undeva la sfarsitul lunii iunie.

masinile sunt total diferite (desi pretul e acelasi), una e 1.0 style si cealalta 1 5 ambition (ambition are mai putine dotari), culorile difera sunt curios daca vor ajunge in acelasi timp sau pe rand

Edited by bossake, 08 March 2021 - 03:36.


#47
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Parca v-ati lua Lamborghini customizat de aveti asa rabdare pe banii vostri..

#48
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 03.12.2001

 aeon, on 08 martie 2021 - 11:18, said:

Parca v-ati lua Lamborghini customizat de aveti asa rabdare pe banii vostri..
"banii voștri". avans, tati, că restul e leasing. și la leasing faci gargară pe forum, că irl nu-ți permiți.

#49
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016

 aeon, on 08 martie 2021 - 11:18, said:

Parca v-ati lua Lamborghini customizat de aveti asa rabdare pe banii vostri..
Pai acele mașini sunt "customizate"
Daca alegi masina din stoc durează mai putin

#50
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009
Daca iti iei masina pentru 5-7 ani nu vad de ce nu ai astepta cateva luni ca sa ai dotarile pe care le doresti? Peste 5 ani nu mai tii minte ca ai stat 3 sau 5 luni dupa masina. Dar daca vrei neaparat parbriz incalzit sau alta dotare mai rara atunci o sa tii minte ca nu ai asteptat ;-)

#51
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
mai orice dotare ce ti-ai putea dori o gasesti si la masinile de pe stoc, dar problema cu alea e ca au probabil si alte dotari care nu esti dispus sa le platesti. eu n-am rabdare de canibal sa stau sa astept atata o masina... o singura data am asteptat vreo doua luni un Logan, dar era din primele ture, aveau cerere mare, nu existau masini pe stoc asa ca voiai / nu voiai trebuia sa-l astepti. pt alta varianta de masina noua trebuia sa mai pun bani care nu-i aveam, la second nu voiam sa merg.

#52
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005

 Tiripanti, on 11 februarie 2021 - 11:17, said:

Toate bune și frumoase, am plătit un mic avans , iar după 2 săptămâni urmă să plătesc un avans de 20 %.
asta e cam de porc, se folosesc 6 luni de banii tai fara dobanda, iar 20% avans e foarte mult. La Kia in 2017 am dat 8%, dar puteam sa dau si mai putin. Restul de bani i-am dat cand a ajuns masina la Curtici, dupa plata masina a ajuns in cateva zile.

#53
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 03.12.2001

 Fane, on 08 martie 2021 - 18:44, said:

o singura data am asteptat vreo doua luni un Logan, dar era din primele ture, aveau cerere mare, nu existau masini pe stoc asa ca voiai / nu voiai trebuia sa-l astepti.
deci tu ai putut aștepta, din motive, dar alții dacă fac asta sunt fraieri. și mai ales, fraieri că așteaptă mașini făcute în alte țări, nu la noi acilea. da, e logic ce spui.

 relu_24, on 08 martie 2021 - 18:47, said:

asta e cam de porc, se folosesc 6 luni de banii tai fara dobanda...
stai să afli că tu muncești 1 lună și primești banii la final...

#54
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013
Am cumparat o Skoda Kamiq anul trecut si a venit in aprox. 3 luni - fix inainte sa intram in pandemie si sa se inchida fabrica din Cehia. (atunci in martie-aprilie)

Ceea ce este diferit este ca mie mi s-a zis ca dureaza atat de mult, mai ales ca tocmai ce fusese lansata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate