Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Espressor Nespresso

  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#55
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,457
  • Înscris: 29.04.2008

View Postutopium, on 24 februarie 2021 - 10:12, said:

noi ne facem si acasa destul de des

Ai cuptor de pizza la bloc?

#56
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,620
  • Înscris: 30.08.2017
Stai asa, deci sa faci acasa cafea consuma timp, dar sa faci acasa pizza nu consuma timp?

#57
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,061
  • Înscris: 14.08.2007

View Postgeorge_alexandru, on 24 februarie 2021 - 10:32, said:

Stai asa, deci sa faci acasa cafea consuma timp, dar sa faci acasa pizza nu consuma timp?
Pizza nu o faci dimineata cand alergi spre birou/scoala/etc, cafeaua da ... plus ca aluatul de pizza il face masina de paine, iar sa pui ingredientele pe un aluat iti ia 5 minute (cu tot cu taiatul ingredientelor). Deci nu, nu consuma prea mult timp. Si oricum ar fi in principal timpul sotiei (semnificativ mai "ieftin"), eu doar ii fac aluatul la masina Posted Image

View Postiladi, on 24 februarie 2021 - 10:26, said:

Ai cuptor de pizza la bloc?
Crezi ca nu poti face pizza in cuptor electric normal? Tu crezi ca astia care fac pizza in volume mari (gen Pizza Hut, Domino's, etc) au cupoare de alea clasice de pizza? Tot electrice au.

Edited by utopium, 24 February 2021 - 10:39.


#58
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,457
  • Înscris: 29.04.2008

View Postutopium, on 24 februarie 2021 - 10:35, said:

Crezi ca nu poti face pizza in cuptor electric normal? Tu crezi ca astia care fac pizza in volume mari (gen Pizza Hut, Domino's, etc) au cupoare de alea clasice de pizza?

Ba da , dar e ca diferenta intre o cafea la filtru si una la espressor

#59
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,620
  • Înscris: 30.08.2017

View Postutopium, on 24 februarie 2021 - 10:35, said:

Pizza nu o faci dimineata cand alergi spre birou/scoala/etc ... plus ca aluatul de pizza il face masina de paine, iar sa pui ingredientele pe un aluat iti ia 5 minute.

Si crezi ca la cafea ia mai mult?

Daca dimineata alea 5 minute sunt asa importante, te scoli cu 5 minute mai devreme...Eventual nu mai faci pizza seara si te culci cu 5 minute mai devreme, ca sa nu pierzi niste somn esential.

De curiozitate, masina aia de paine o mai curatati din cand in cand, nu?

Edited by george_alexandru, 24 February 2021 - 10:40.


#60
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,457
  • Înscris: 29.04.2008
Apropos, la cate grade poti incalzi cuptorul. De piatra nici nu mai intreb.

View Postgeorge_alexandru, on 24 februarie 2021 - 10:38, said:

Daca dimineata alea 5 minute sunt asa importante,

Unii zic ca in alea 5 minute mai platesc o rata la apartament

#61
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,061
  • Înscris: 14.08.2007

View Postgeorge_alexandru, on 24 februarie 2021 - 10:38, said:

Si crezi ca la cafea ia mai mult?

Daca dimineata alea 5 minute sunt asa importante, te scoli cu 5 minute mai devreme...Eventual nu mai faci pizza seara si te culci cu 5 minute mai devreme, ca sa nu pierzi niste somn esential.
Cand deja dormi mai putin decat trebuie, nu e o solutie (buna) sa te trezesti cu 5 minute mai devreme.

#62
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,457
  • Înscris: 29.04.2008

View Postgeorge_alexandru, on 24 februarie 2021 - 10:38, said:

De curiozitate, masina aia de paine o mai curatati din cand in cand, nu?

Doar doamna si timpul ei e gratuit :D

View Postutopium, on 24 februarie 2021 - 10:42, said:

Cand deja dormi mai putin decat trebuie, nu e o solutie (buna) sa te trezesti cu 5 minute mai devreme.

Poti renunta la unele canale TV

#63
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,061
  • Înscris: 14.08.2007

View Postiladi, on 24 februarie 2021 - 10:39, said:

Apropos, la cate grade poti incalzi cuptorul. De piatra nici nu mai intreb.
Suficiente pentru a face pizza (250) :) Exista piatra de copt daca chiar doresti.

Nu exista nici un motiv pentru care sa nu poti face pizza la fel de buna acasa, astea sunt aceleasi mituri obosite ale oamenilor plictisiti. In majoritatea pizzeriilor din oras nu e mai buna pizza decat asta facuta acasa. Asta pentru ca acasa pot pune ingrediente premium, adica sunca/branzeturi care sunt mult peste medie, nu de volum. La fel cum o limonada facuta acasa e mai buna/sanatoasa decat cele facute la restaurant, pentru ca folosesc ingrediente superioare (de la apa, care nu e de la chiuveta, la lamai care sunt bio in loc de lamai cu imazalil si alte prostii, pana la indulcitor care e stevie in loc de zahar).

View Postiladi, on 24 februarie 2021 - 10:43, said:

Poti renunta la unele canale TV
Aseara am adormit cu o carte in mana ... asta e, castig timp cu cafeaua, citesc 2 minute in plus :)

#64
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,457
  • Înscris: 29.04.2008

View Postutopium, on 24 februarie 2021 - 10:55, said:

Suficiente pentru a face pizza (250) Posted Image Exista piatra de copt daca chiar doresti.

In majoritatea pizzeriilor din oras nu e mai buna pizza decat asta facuta acasa.

Nu, nu este. Stiu ca exista, intrebarea este daca o ai si daca o folosesti. Intrebarea are doo scopuri: unu sa stiu daca faci pizza sau surogat, doi sa aflu cat timp consumi cu incalzitul pietrei ;)

Asta pentru ca si pizza ta facuta in casa si aia luata de la colt sunt acelasi, ma scuzi, pish wasser

#65
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,061
  • Înscris: 14.08.2007

View Postiladi, on 24 februarie 2021 - 11:00, said:

Asta pentru ca si pizza ta facuta in casa si aia luata de la colt sunt acelasi, ma scuzi, pish wasser
Cred ca am mancat suficienta pizza in Italia in cele vreo 30 de localitati prin care am fost incat sa stiu cam cum e o pizza la ea acasa. Iar concluzia e ca asta facuta acasa e suficient de buna si nu de putine ori chiar mai buna Posted Image

View Postiladi, on 24 februarie 2021 - 11:00, said:

Intrebarea are doo scopuri: unu sa stiu daca faci pizza sau surogat, doi sa aflu cat timp consumi cu incalzitul pietrei Posted Image
Nu e ca si cum trebuie sa stai langa cuptor in timp ce se incalzeste piatra ... stii tu, astea electrice le programezi exact cat si cum sa mearga Posted Image Iar in timpul ala mai scrii o linie de cod, mai adaugi un comentariu pe Softpedia Posted Image

In general fac "surogat" de pizza (cu aluat pufos de exemplu, adica pan), dar care imi place mai mult decat ala original Posted Image De aia am si adaptat reteta la masina de paine cand fac aluatul, in loc de aluatul clasic imi fac de asta cum ne place noua. Stiu, o sa-i scandalizez pe "puristi", dar daca asta ne place mai mult, de asta facem.

Edited by utopium, 24 February 2021 - 11:29.


#66
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,457
  • Înscris: 29.04.2008
Bun, am inteles ca nu ai piatra

View Postutopium, on 24 februarie 2021 - 11:23, said:

Cred ca am mancat suficienta pizza in Italia in cele vreo 30 de localitati prin care am fost incat sa stiu cam cum e o pizza la ea acasa. Iar concluzia e ca asta facuta acasa e suficient de buna si nu de putine ori chiar mai buna Posted Image

Daca le-ai comandat la cofetarie, ca si in Malta, e de inteles :D

#67
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,061
  • Înscris: 14.08.2007

View Postiladi, on 24 februarie 2021 - 11:26, said:

Daca le-ai comandat la cofetarie, ca si in Malta, e de inteles Posted Image
Da, o "cofetarie" care serveste pizza, paste homemade, supe, salate, fructe de mare, etc Posted Image Si pe care ti-o recomanda angajatii hotelului, desi e la 30 de km distanta :)

Edited by utopium, 24 February 2021 - 11:43.


#68
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,483
  • Înscris: 04.05.2006

View Postiladi, on 24 februarie 2021 - 10:39, said:

Unii zic ca in alea 5 minute mai platesc o rata la apartament
Unii fac și sex in 5 minute...ca e viața pe Fast forward :))

#69
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,113
  • Înscris: 04.03.2014
Daca omu nu da mare importanta cafelei, asta e, dreptul lui.   Eu de exemplu as intarzia 5 minute si la o intalnire cu papa pentru un espresso bun:)

#70
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,061
  • Înscris: 14.08.2007
Cat timp pot face rapid si fara batai de cap cappuccino care sa fie comparabil cu ce pot bea intr-o locatie cu cafea buna, inseamna ca mi-am atins scopul. De aia am investit mai mult in aparat, ca sa pot obtine un cappuccino de calitate usor si rapid. Espresso beau doua pe luna, deci nu prea ma intereseaza espresso simplu.

#71
schwetz

schwetz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 21.04.2014
Salut. As avea o curiozitate legata de gama de espressoare din oferta celor de la Nespresso.
Am vazut ca au niste abonamente cu achizitie espressor  care mi e par avantajoase: https://www.nespress...-aparat-cafea#/ eu beau Nespresso acasa de vreo 3 ani (aproape exclusiv de la inceputul pandemiei) si folosesc modelul Essenza Mini D30 de care sunt foarte multumit + Aeroncino 4 (destul de rar).
Avand in vedere ca toate au o presiune de 18 bari , care este diferenta intre ele? Se simte atat de mult la gustul cafelei? Ma bate gandul sa iau un model ATELIER sau Essenza Plus C sau D45, dar ma intreb daca merita.
e cineva pe aici care sa fi incercat si un espressor "low cost" si ulterior a trecut la ceva mai fin? :)
multumesc frumos.
PS: am vazut ca exista un debate serios legat de cafeaua mai buna (rasnita vs capsule), nu vreau sa intru in aceste detalii, sunt multumit cu Nespresso Posted Image

View Postciuschi, on 11 februarie 2021 - 12:03, said:

daca planuiesti sa cumperi capsule lunar vezi cam cate capsule ai folosi intr-o luna si calculeaza un pret. daca valoarea este peste 100 de lei, poti face abonament pe 12 luni https://www.nespress...-aparat-cafea#/ si iti iei si aparatul cu 1 leu. in cazul meu a meritat si am profitat de oferta sa schimb espressorul vechi nespresso cu unul mai mare, comanda a venit in 2 zile.
ce espressor ai luat? esti multumit? postasem anterior ca sunt interesat sa fac aceeasi "manevra"  si ma uitam la un Atelier, dar nu-mi dau seama daca merita, avand in vedere ca presiunea e aceeasi si eu sunt multumit de espressorul low cost.

#72
mariuscbn

mariuscbn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 03.10.2015
Am citit tot pana aici, prea multi habarnisti si prea multa gargara ieftina. :))

Nespresso De Longhi Gran Lattissima
De cand am vazut acest expressor pe canalul lui George Buhnici am oftat si inghitit in sec dupa el…merita fiecare leut pentru cele 9 tipuri de bauturi pe care le vei putea savura la tine acasa aproape ca la un barista coffee shop!
Sotia si fiica-mea beau cu lapte, iar acest aparat are o diversitate bogata si un plus ca recipientul de lapte este detasabil si se poate punde in frigider pt 2-3 zile.
Curatarea se face la 1000 de capsule sau la 12 luni.
Capsulele Nespresso contin ce-a mai buna cafea, se RECICLEAZA GRATUIT si ai o gama larga si dersificata de unde poti alege, asa vei putea multumi orice musafir/invitat care iti calca pragul casei tale.
La primirea expresorului Gran Lattissima de la De Longhi primesti un set de 12 capsule si un vaucer in valoare de 130Lei de care poti comanda diverse sortimente de cafea.
Am testat mult piata si NU am gasit un aparat casnic care sa prepare 9 (NOUA) bauturi, sa aibe un pret decent la achizitie, sa aibe presiune buna, sa fie extrem de usor de intretinut si sa ai o diversificare larga de cafele.
Si DA domilor, are 19 Bar...bagati la cap!!!
Nespresso pentru dimineti corecte…��
PS: L-am cumparat de pe eMag la 1.400Lei.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Q0GGdCIxiEs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate