Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 

Espressor Nespresso

  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#127
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,457
  • Înscris: 29.04.2008
Nespresso. Are la dispoziție o gamă mult mai mare de capsule

#128
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 870
  • Înscris: 05.09.2007
Imi permit sa trec si eu cateva randuri, ca utilizator de capsule&espressor Nespresso. Achizitia am facut-o la recomandarea unui prieten care are un restaurant de top in Sibiu, care la randul lui a avut o discutie cu cel care ii furnizeaza cafeaua. Pe scurt, este una din cele mai bune cafele pe care le poti avea acasa. Intr-adevar, cafeaua data de un espressor profi este superioara calitativ, dar am inteles ca acestea au 2 lucruri pe care nu prea le poti avea acasa: boabele din recipient sunt pastrate in vid iar rasnita are temperatura controlata....de asemenea presiunea este cu totul alta. Daca aceste lucruri lipsesc se intampla urmatoarele: cafeaua pastrata in conditii normale isi pierde mult din calitatie, chiar in decurs de cateva ore iar o rasnita "normala" daca se foloseste pentru mai multe cafele succesiv se incalzeste si influenteaza gustul - adica nu ies 5 cafele identice. Probabil ca pentru 99% din utilizatori e o chestie greu de observat. Prietenul mi-a spus ca a avut acasa un espressor de 3 KEur primit bonus la cel de restaurant si nu i s-a parut ca ar scoate cafea mai buna decat Nespresso.
Calitatea Nespresso este data de modul in care se face incapsularea cafelei, intrucat aroma ramane "sigilata" intr-o capsula de calitate.
Eu personal nu cred ca ar exista alte chestii adaugate, cu exceptia celor facute pentru combinatiile cu lapte (vanilie de ex), nu neg ca ar fi posibil. In plus, un alt mare avantaj e intretinerea aparatului, extrem de simpla.
Eu unul sunt multumit, o chestie care imi place este ca fiecare tip de cafea are recomandarea de preparare: ristretto, espresso sau lunga.

#129
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,623
  • Înscris: 30.08.2017

View Postflaviuf, on 27 decembrie 2021 - 10:29, said:

Intr-adevar, cafeaua data de un espressor profi este superioara calitativ, dar am inteles ca acestea au 2 lucruri pe care nu prea le poti avea acasa: boabele din recipient sunt pastrate in vid iar rasnita are temperatura controlata....de asemenea presiunea este cu totul alta. Daca aceste lucruri lipsesc se intampla urmatoarele: cafeaua pastrata in conditii normale isi pierde mult din calitatie, chiar in decurs de cateva ore iar o rasnita "normala" daca se foloseste pentru mai multe cafele succesiv se incalzeste si influenteaza gustul - adica nu ies 5 cafele identice.

Problema cu controlul temperaturii este la espressor, nu la rasnita. Evident, in functie de buget, problema poate fi deranjată sau poate să nu fie deloc.

#130
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 870
  • Înscris: 05.09.2007

View Postgeorge_alexandru, on 27 decembrie 2021 - 10:34, said:

Problema cu controlul temperaturii este la espressor, nu la rasnita. Evident, in functie de buget, problema poate fi deranjată sau poate să nu fie deloc.
Posibil sa fi inteles eu gresit.

#131
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,491
  • Înscris: 04.05.2006
E intr-adevăr o mică varza in noțiuni, însă concluzia e corecta: e dificil sa ai acasă o soluție buna pentru espresso, iar prin “dificil” se poate înțelege orice, de la achiziția cafelei in cantități mici ca sa o ai proaspata tot timpul, tehnica de lucru, care presupune studiu și practica, pregătirea și întreținerea aparatelor și deloc in ultimul rând, prețul lor.
Poți avea espressor și de 10k euro, de multe ori rasnita e mai importanta și dacă nu o ai pe aia, espressorul e egal cu zero.
De aceea pentru 99% dintre utilizatori, capsula e o soluție f buna.

#132
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,391
  • Înscris: 05.09.2005
Ma numar si eu printre cei care au genul acesta de cafea.

Am ales varianta Krups si sunt in perioada de testare sa vad ce sortiment imi place mai mult

#133
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,430
  • Înscris: 16.03.2011

View Postreventon, on 11 februarie 2021 - 09:15, said:



Niciun aparat automat nu scoate jde bari. E doar un marketing ieftin.
Serveste un espresso facut la aparat manual, extras la 9 bari si vei intelege cum aceste espressoare wannabe scot maxim 3-4 bari.


@initiator
Este un aparat de cafea ok pentru pretul lui, am incercat si eu cateva capsule, majoritatea avand aditivi pentru a scoate niste arome. Eu unul nu as bea cafea zilnic daca ar fi nespresso.

Daca vrei sa bei o cafea decenta, cauta ceva cum ar fi Krups de la Bosch, pe care sa il poti tu alimenta cu propriile boabe (da, boabele rasnite pe loc imbunatatesc enorm gustul cafelei).
Tot cu o apasare de buton va functiona, doar ca vei obtine rezultate remarcabil mai bune..
Presiunea este prin acumulare,in cazul cafissimo capsula se sparge doar la o anumita presiune,presiunea dureaza doar cateva secunde pt crema

View Postfilipxxx, on 11 februarie 2021 - 09:53, said:


Merita banii, desi nu as lua asa ceva ca sa beau zilnic cafeaua de dimineata. In capsulele alea e si altceva decat cafea, eu am si capsula metalica-reincarcabila, pus cafea rasnita cum trebuie, cumparat cafea scumpa care ar fi trebuit sa faca expreso de sa plangi si a iesit o zeama lunga fara nici o legatura cu espresso.
Nu merg reincarcate,se sparg la presiune iar cea reincarcata are gaurile deja date

#134
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,430
  • Înscris: 16.03.2011

View Postmariuscbn, on 14 noiembrie 2021 - 09:54, said:

Am citit tot pana aici, prea multi habarnisti si prea multa gargara ieftina. :))

Nespresso De Longhi Gran Lattissima
De cand am vazut acest expressor pe canalul lui George Buhnici am oftat si inghitit in sec dupa el…merita fiecare leut pentru cele 9 tipuri de bauturi pe care le vei putea savura la tine acasa aproape ca la un barista coffee shop!
Sotia si fiica-mea beau cu lapte, iar acest aparat are o diversitate bogata si un plus ca recipientul de lapte este detasabil si se poate punde in frigider pt 2-3 zile.
Curatarea se face la 1000 de capsule sau la 12 luni.
Capsulele Nespresso contin ce-a mai buna cafea, se RECICLEAZA GRATUIT si ai o gama larga si dersificata de unde poti alege, asa vei putea multumi orice musafir/invitat care iti calca pragul casei tale.
La primirea expresorului Gran Lattissima de la De Longhi primesti un set de 12 capsule si un vaucer in valoare de 130Lei de care poti comanda diverse sortimente de cafea.
Am testat mult piata si NU am gasit un aparat casnic care sa prepare 9 (NOUA) bauturi, sa aibe un pret decent la achizitie, sa aibe presiune buna, sa fie extrem de usor de intretinut si sa ai o diversificare larga de cafele.
Si DA domilor, are 19 Bar...bagati la cap!!!
Nespresso pentru dimineti corecte…��
PS: L-am cumparat de pe eMag la 1.400Lei.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Q0GGdCIxiEs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Trebuie sa te duca capul mult sa dai 1400 de lei o o petarda cu capsule,iti faci o cafea cu lapte de te lingi pe degete doar cu 3 igrediente,lapte,cafea solubila,zahar

Edited by NFS01, 12 January 2023 - 15:56.


#135
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,068
  • Înscris: 14.08.2007

View PostNFS01, on 12 ianuarie 2023 - 15:54, said:

Trebuie sa te duca capul mult sa dai 1400 de lei o o petarda cu capsule,iti faci o cafea cu lapte de te lingi pe degete doar cu 3 igrediente,lapte,cafea solubila,zahar
Poate ca sa i-o dai la copil dimineata inainte sa mearga la scoala, sa fie mai treaz la ore Posted Image Zaharul in cafea e din seria cola in vin: de obicei le pui ca sa nu simti ca e proasta cafeaua/prost vinul sau pentru ca persoana nu e obisnuita sa bea vin sec/cafea neagra si trebuie sa i-l indulcesti cu cola/zahar.

Diferenta intre ce zici tu si cappuccino facut la un espressor cu spumare lapte (preferabil fara sa trebuiasca sa montezi un accesoriu de lapte de fiecare data, deci aia 1.400 de lei nu iti ajung, ci eventual 2.000+ lei daca iti spumeaza direct in latiera si are senzor de temperatura ca sa stie singur cand sa se opreasca) e cam ca intre berea de casa si Guinness ... si sa nu se inteleaga ca imi displace berea de casa, dimpotriva, doar ca sunt doua bauturi complet diferite. La fel cum cafeaua solubila (tip "3 in 1") cu lapte si zahar "de te lingi pe degete" e cu totul alta bautura decat cappuccino.

Vrei o cafea mai aromata dupa care sa "te lingi pe degete", iti faci un cappuccino Nespresso Pierre Hermé Framboise, evident fara zahar (pare ca a fost doar in perioada de sarbatori, cel putin pentru capsule originale nu mai vad sa poti comanda) Posted Image

Edited by utopium, 13 January 2023 - 11:33.


#136
tacumd

tacumd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 21.06.2020
Am si eu nespresssor ❤❤❤

Am incercat asa :
capsule Lidl - bleah 7lei 10 buc
capsule Kaufland - bleah dar putin mai ok, 12 lei 20 buc
capsule amaroy - oribile cu gust de metal 14 lei 10 buc
capsule Julius Meinhl - acceptabile cafea buna ca la filtru  22 lei 10 buc

…. Siiiiiiiii

…. Bataie de tobe…..

Capsule Starbucks Homeblend - cafea cu gust de Dumnezeu, as bea non-stop si in loc de apa, la oferta am dat 16 lei pe 10 buc, normal costa 24



Si acum imi e cam silă să incerc alte capsule pt ca imi e teama ca vor fi oribile.

Voi ce capsule ati folosit si v-au impresionat?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate