Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Espressor Nespresso

  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#1
fcsbmarius24

fcsbmarius24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 18.12.2011
Salutare grup !
Intentionez sa-mi achizitionez un espressor de cafea pentru acasa . Am mai citit recomandari si prin alte parti , dar cu softpedia n-am dat niciodata gres .
M-am gandit la asa ceva Espressor Nespresso .
Credeti ca este o alegere buna la acest pret , aveti si alte recomandari ? Multumesc anticipat !

#2
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,474
  • Înscris: 04.05.2006
Bine ca nu te-ai dus pe forumul specializat, pentru ca te trezeai ca îți cumpărai Gaggia Classic cu upgrade la tija de spumare 😂😂😂😂😂.


Don’t mind me. Dacă vrei ceva simplu de utilizat (deși nu tocmai ieftin), dintre aparatele cu capsule nespresso e cea mai buna alegere, pentru ca pe lângă pastilele originale, găsești cea mai mare varietate de capsule custom

#3
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 29.08.2013
Vrei pe capsule neaparat?:)

#4
ovidiudache

ovidiudache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 17.07.2008
E perfect, sunt singurii care au aparate la presiunea de 19 bari, mai ales că gasesti multe tipuri de capsule compatibile, numai la Megaimage ai vreo 7,8 daca nu mai multe. Vezi si C30, mi se pare mai aratos. Si mai este si oferta cu voucherul oferit de Nespresso Romania.

#5
fcsbmarius24

fcsbmarius24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 18.12.2011

 sftpdt, on 11 februarie 2021 - 08:56, said:

Vrei pe capsule neaparat?Posted Image

Nu neaparat , scuze , am uitat sa specific .

#6
ovidiudache

ovidiudache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 17.07.2008
Pentru cine doreste ceva simplu rapid, de calitate si cu intretinere usoara.

#7
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008

 ovidiudache, on 11 februarie 2021 - 09:01, said:

E perfect, sunt singurii care au aparate la presiunea de 19 bari, mai ales că gasesti multe tipuri de capsule compatibile, numai la Megaimage ai vreo 7,8 daca nu mai multe. Vezi si C30, mi se pare mai aratos. Si mai este si oferta cu voucherul oferit de Nespresso Romania.

Niciun aparat automat nu scoate jde bari. E doar un marketing ieftin.
Serveste un espresso facut la aparat manual, extras la 9 bari si vei intelege cum aceste espressoare wannabe scot maxim 3-4 bari.


@initiator
Este un aparat de cafea ok pentru pretul lui, am incercat si eu cateva capsule, majoritatea avand aditivi pentru a scoate niste arome. Eu unul nu as bea cafea zilnic daca ar fi nespresso.

Daca vrei sa bei o cafea decenta, cauta ceva cum ar fi Krups de la Bosch, pe care sa il poti tu alimenta cu propriile boabe (da, boabele rasnite pe loc imbunatatesc enorm gustul cafelei).
Tot cu o apasare de buton va functiona, doar ca vei obtine rezultate remarcabil mai bune..

Edited by reventon, 11 February 2021 - 09:17.


#8
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,384
  • Înscris: 24.09.2017
am eu. cafeaua e buna. espresso e ok, aia lunga asa si asa. si nu e enorm, 1.5 cafeaua.

a lor e cea mai buna, am luat si din comert, cred ca toate marcile, nu prea m-a impresionat.

cum zicea cineva, da cafea mai buna ca unele espresso facute de altii.

#9
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,474
  • Înscris: 04.05.2006

 ovidiudache, on 11 februarie 2021 - 09:01, said:

E perfect, sunt singurii care au aparate la presiunea de 19 bari, mai ales că gasesti multe tipuri de capsule compatibile, numai la Megaimage ai vreo 7,8 daca nu mai multe. Vezi si C30, mi se pare mai aratos. Si mai este si oferta cu voucherul oferit de Nespresso Romania.
Presiunea aia e vrăjeala de marketing.
Niciodată nu vei avea 19 bar in capsula și nici nu îți dorești sa ai.

#10
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008
Am unul exact la fel.

Avantaje: aparatul e ieftin, gasesti capsule de la 6,5 lei /10 capsule la Lidl pana la 20+ lei 10 capsule la Nespresso. Unele mai bune, unele mai proaste. Si merge repede - nu stai sa te joci.

Dezavantaje: capsulele. Nu toate sunt la fel, nu din toate curge la fel, desi unii se lauda cu capsule de aluminiu, flowul prin ele e o loterie.

Neutru: gustul. Dat fiind faptul ca gustul difera de la persoana la persoana si nu se discuta. Dar, in principiu, cafeaua lor (Nespresso) e clar mai de calitate, urmeaza L'or, restul sunt la noroc (preferite personale)

#11
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017
Pai nu e espressor, e mai mult cafetiera. Daca vrei sa-ti iei un espressor asa cum ai scris in titlu cauta ceva care sa functioneze cu boabe sau espressor+rasnita.
P.S.
Daca ai 19 bari la extractie probabil iti va iesi o chestie foarte foarte dubioasa dar nu cafea

#12
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

 fcsbmarius24, on 11 februarie 2021 - 08:46, said:

Salutare grup !
Intentionez sa-mi achizitionez un espressor de cafea pentru acasa . Am mai citit recomandari si prin alte parti , dar cu softpedia n-am dat niciodata gres .
M-am gandit la asa ceva Espressor Nespresso .
Credeti ca este o alegere buna la acest pret , aveti si alte recomandari ? Multumesc anticipat !
Merita banii, desi nu as lua asa ceva ca sa beau zilnic cafeaua de dimineata. In capsulele alea e si altceva decat cafea, eu am si capsula metalica-reincarcabila, pus cafea rasnita cum trebuie, cumparat cafea scumpa care ar fi trebuit sa faca expreso de sa plangi si a iesit o zeama lunga fara nici o legatura cu espresso.

#13
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017
Dintre astea cu capsule incercate pana acum, Nespresso mi se pare singurul care scoate ceva ce poate fi numit cafea. Daca vrei cu capsule, atunci clar asta e alegerea.

 ovidiudache, on 11 februarie 2021 - 09:01, said:

E perfect, sunt singurii care au aparate la presiunea de 19 bari

Asta nu e un punct forte, din contra. Insa da bine la marketing.

#14
jeus

jeus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 04.01.2013
Daca vrei pentru caspule iti recomand sa iei unul de la Krups..Capsulele de la nespresso sunt de departe cele mai bune insa la fel si cele de la Jacobs care sunt din aluminiu. Nu iti recomand capsule din plastic.

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#15
ClaudiuB10

ClaudiuB10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 04.09.2019
Un beneficiu, din punctul meu de vedere, este faptul ca le poti recicla (capsulele). Daca faci comanda de pe site-ul lor, poti cere si o punga resigilabila de plastic, iar dupa ce acumulezi intre 150-200 de capsule (sau cate vrei tu), cand faci urmatoarea comanda, iti ridica curierul gratis capsulele folosite.

#16
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Cafetiera cubaneza e sfanta...

#17
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Acasa am Krups si la birou Nesspreso. La cel de la munca gasesc capsule de la multi producatori, cum s-a spus si mai sus, dar si la Dolce Gusto ai diferite alternative. Stai departe de cele de la Carrefour, marca proprie, sunt o treapta mai sus decat zeama lunga ce o cumperi de la automatele de cafea.

#18
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,474
  • Înscris: 04.05.2006

 filipxxx, on 11 februarie 2021 - 09:53, said:

In capsulele alea e si altceva decat cafea,

Ce mai e in afara de cafea?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate