Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Hyundai Ioniq 5

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
405 replies to this topic

#127
peter_k

peter_k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 21.07.2007
A comandat cineva masina? Ce termen de livrare ati primit?

#128
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 16.05.2012

 peter_k, on 23 martie 2021 - 14:10, said:

A comandat cineva masina? Ce termen de livrare ati primit?

1. daca nu cumparam Kona de mai putin de un an comandam Ioniq 5
2. daca eram intr-o tara vest europeana vindeam Kona si luam Ioniq 5

Update-ul de spatiu nu justifica pentru mine cei 10.000 de euro diferenta.
Upgrade-ul de tehnologie iarasi nu vad sa justifice achizitia - vor mai trece multi ani pana sa avem o retea dezvoltata de ultrafastchargere de macar 150kw ca sa nu pomenesc de 350kw.

Consumul mai mare (masina grea 2.2 tone) fac ca pe drumurile din Romania sa ma descurc in prezent mai usor cu Kona atata vreme cat la destinatie tot cu 45 kw incarc.
Kona o mai conduce si sotia, iubeste felul in care se poate baga cu ea prin parcarile subterane inguste...mi-e mila de Ioniq 5 la faza asta...

Una peste alta eu as cumpara-o instant dar rational stiu ca nu e momentul.
Si eu sunt curios daca s-au facut comenzi in Ro.

#129
glaurentiu

glaurentiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 05.07.2007

 peter_k, on 23 martie 2021 - 14:10, said:

A comandat cineva masina? Ce termen de livrare ati primit?

Am inteles ca dupa luna august ar veni primele

#130
peter_k

peter_k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 21.07.2007

 raven75, on 23 martie 2021 - 18:58, said:

...
Una peste alta eu as cumpara-o instant dar rational stiu ca nu e momentul.
Si eu sunt curios daca s-au facut comenzi in Ro.
Buna analiza! Inteleg argumentele, daca as avea deja o alta masina electrica, probabil as proceda si eu la fel. Nevand una, as inclina direct catre Ioniq 5, imi place mult mai mult decat Kona (design, spatiu, dotari, tractiune integrala). Dezavantaj: incertitudine la termenul de livrare. Nu stiu daca mai prindem fonduri in programul Rabla Plus sau ajunge prea tarziu.

 glaurentiu, on 23 martie 2021 - 19:56, said:

Am inteles ca dupa luna august ar veni primele

La fel am auzit si eu (septembrie), insa fara o promisiune ferma. Daca intre timp se epuizeaza fondurile alocate pentru electrice (de ex. pe Dacia Spring), vanzarile cred ca vor scadea semnificativ. Nu stiu daca sa ne asumam acest risc sau nu. Ne place masina, dar nu am da inca 10kEUR + pe ea.

#131
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 09.11.2006
Eu am vorbit la Craiova la dealer si a zis ca primul lot ajunge in august. O sa incerc sa discut mai multe lucruri referitoare la ce se intampla cu avansul in cazul in care nu mai raman fonduri Rabla pt electrice.

#132
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 16.05.2012

 peter_k, on 23 martie 2021 - 21:02, said:

Buna analiza! Inteleg argumentele, daca as avea deja o alta masina electrica, probabil as proceda si eu la fel. Nevand una, as inclina direct catre Ioniq 5, imi place mult mai mult decat Kona (design, spatiu, dotari, tractiune integrala). Dezavantaj: incertitudine la termenul de livrare. Nu stiu daca mai prindem fonduri in programul Rabla Plus sau ajunge prea tarziu.

Fonduri vor fi, s-au dublat fata de 2020. https://forum.softpe...aini-electrice/
Cel mai simplu - mers la dealer si intrebat. Atunci cand platesti avasul se semneaza un contract in care se stipuleaza ca daca nu mai prinzi ecotichetul ai dreptul sa te retragi.

#133
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 06.08.2006

 raven75, on 24 martie 2021 - 06:41, said:


Atunci cand platesti avasul se semneaza un contract in care se stipuleaza ca daca nu mai prinzi ecotichetul ai dreptul sa te retragi.

Pai, nu stiu daca e chiar asa. La mine clauza a fost ca daca din orice motiv nu se aproba ecobonusul, ma angajez sa platesc masina integral.

Un alt aspect este ca am semnat direct cu importatorul contractul, dealerul a zis ca ei (firma dealerului) sunt prea mici si nu au resurse pentru a acoperi ecobonusul pana le deconteaza statul (3-4 luni).

#134
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,164
  • Înscris: 13.11.2017

 Fujitsu, on 24 martie 2021 - 11:35, said:

Pai, nu stiu daca e chiar asa. La mine clauza a fost ca daca din orice motiv nu se aproba ecobonusul, ma angajez sa platesc masina integral.

Un alt aspect este ca am semnat direct cu importatorul contractul, dealerul a zis ca ei (firma dealerului) sunt prea mici si nu au resurse pentru a acoperi ecobonusul pana le deconteaza statul (3-4 luni).

Cred ca depinde de dealer. La Tiriac auto se accepta introducerea acestei clauze dar trebuia sa ceri tu asta. Altfel profitau de faptul ca majoritatea nu au rabdare sa citeasca toate clauzele dintr-un contract

#135
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 16.05.2012

 Ford4, on 24 martie 2021 - 11:45, said:

Cred ca depinde de dealer. La Tiriac auto se accepta introducerea acestei clauze dar trebuia sa ceri tu asta. Altfel profitau de faptul ca majoritatea nu au rabdare sa citeasca toate clauzele dintr-un contract

Corect, inseamna ca depinde de dealer. la Tiriac Auto Brasov nu a fost nicio problema sa introduca clauza insa masina era deja pe drum (30 de zile pana la sosire) iar programul rabla abia se demarase (aprilie 2020). Nu exista niciun risc pentru ei sa nu prind ecotichetul.

Nu stiu daca accepta si pentru Ioniq 5.

Edited by raven75, 24 March 2021 - 12:06.


#136
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

 raven75, on 23 martie 2021 - 18:58, said:

Update-ul de spatiu nu justifica pentru mine cei 10.000 de euro diferenta.

Numai 10.000 diferenta ? Da cat ai dat pe kona ? 34.000 ?
Eu ma gandesc ca daca as lua 20k pe Ionica 2020 cu 30k km la bord deja , as da inca 24k pt luxury 5 awd. Masina oricum o sa fie a iubitei ( ea conduce in prezent electrica )
O sa intreb la dealeri daca pot face buyback si daca renteaza .

Edited by DDooGG, 24 March 2021 - 23:10.


#137
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 16.05.2012

 DDooGG, on 24 martie 2021 - 23:09, said:

Numai 10.000 diferenta ? Da cat ai dat pe kona ? 34.000 ?

Eu ma uitam la varianta 2WD Luxury care e 40.475.

#138
robertcb

robertcb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 04.12.2012
Imi place masina din bara-n bara, fara repros. O singura nemultumire am, care, din pacate, trage totul dupa ea: capacitatea bateriei. Ma asteptam la un minimum 90-100 kWh. Pentru ca sa fi rupt gura targului, depasirea pragului de 100 kWh ar fi fost genial. Si sincer, la o asemenea capacitate a bateriei, nu m-as fi mai uitat la banii ceruti.
Cu cei 72 kWh si la aceste preturi, cu parere de rau spun, pentru mine ramane doar frumoasa, nu si atractiva. Asa cum foarte bine mai spunea un coleg pe aici, astept si eu faceliftul(de baterie in principal).

#139
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Ce aveți cu bateria? Model 3 și model Y de la Tesla au tot baterii de 75kwh și uite ca au autonomii reale de 500 km.

#140
AlexAnnecy

AlexAnnecy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 06.06.2015

 robertcb, on 25 martie 2021 - 10:05, said:

Imi place masina din bara-n bara, fara repros. O singura nemultumire am, care, din pacate, trage totul dupa ea: capacitatea bateriei. Ma asteptam la un minimum 90-100 kWh. Pentru ca sa fi rupt gura targului, depasirea pragului de 100 kWh ar fi fost genial. Si sincer, la o asemenea capacitate a bateriei, nu m-as fi mai uitat la banii ceruti.
Cu cei 72 kWh si la aceste preturi, cu parere de rau spun, pentru mine ramane doar frumoasa, nu si atractiva. Asa cum foarte bine mai spunea un coleg pe aici, astept si eu faceliftul(de baterie in principal).

Nu. Vrei baterie mai mare cand nu poti incarca rapid si la indemana. Pe masura ce vor fi mai facile incarcarile rapide, o baterie "mai mica" are avantajul ca e mai ieftina si mai usoara. De ce sa cari inca 250kg dupa tine, cand poti incarca echivalentul in 10min?

#141
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,164
  • Înscris: 13.11.2017
Problema este că trăim în România și aici va trebui sa te bazezi pe autonomie mai mare decât că vor apărea suficiente stații de 350 Kw (Ionity) sau 270 kw (Tesla)

#142
peter_k

peter_k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 21.07.2007

 Kobra2602, on 21 martie 2021 - 22:29, said:

Stiti cumva cat e avansul pt masina asta? Aia la 39k (awd cu bateria mare). Il calculeaza la 25% din banii astia sau din cei 50k cat e fara ce da statul.
Multumesc
Am platit 10000 RON avans. Urmeaza sa ma inarmez cu (multa) rabdare...

#143
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 06.08.2006

 Ford4, on 25 martie 2021 - 12:35, said:

Problema este că trăim în România și ...
asta ne ocupa tot timpul Posted Image (inclusiv ca nu vom avea prea curand incarcatoare ultrarapide pentru EV)

#144
peter_k

peter_k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 21.07.2007
Pana la urma, asta depinde foarte mult de modul de utilizare al masinii. Daca 90%+ din drumuri (dus-intors) se incadreaza in autonomia masinii, prefer sa nu car acele extra cateva sute de kg dupa mine la toate aceste drumuri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate