Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Soft free dar verificat pentru camera IP wireless

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,508
  • Înscris: 26.01.2014
poti schimba camerele cu unele care filmeaza la "alarma" (cu alta aplicatie)...
camerele nu intimideaza pe nimeni... ba poti avea si mari necazuri din cauza lor (GDPR & stuff)

Edited by apocalipsul, 04 February 2021 - 22:25.


#20
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 21.08.2003

 adip1962, on 04 februarie 2021 - 21:30, said:

Cristian, deschiderea acestui topic urmareste in subsidiar - am scris undeva la inceput - rezolvarea problemei cu copierea unei inregistrari.
Camerele mele de la tara sunt setate sa dea alarma la identificarea unei siluete umane. In acest moment, reincepe o inregistrare (indiferent ca era inainte in alta inregistrare). Inregiistrarea video urmareste traseul individului prin curtea mea si tine 1 minut. Camerele se misca dupa el in raza lor de actiune/miscare. Daca intr-un minut nu iese din raza camerelor, probabil reincepe alta inregistrare.
Acum de ce ma intereseaza. La ambele camere se poate ajunge, pot fi distruse, sim-urile din ele pot fi scoase si s-au dus dovezile daca nu l-a vazut nimeni. Eu ma gandeam, ca la alarma, sa copiez inregistrarea rezultata, pana cand s-ar ajunge la camera. Dar cu iCSee acest lucru este imposibil. Sau nu prea, dar ar insemna sa-mi inchiriez spatiu in cloud-ul lor, ceea ce nu vreau pentru ca copierea ar fi greoaie, nu stiu daca ar fi convertita intr-un format uzual si nu am cum sa stiu la ce calitate (rezolutie) se inregistreaza in realitate. Pot verifica, dar... am zis sa caut  alta posibilitate.
Cam de asta ma intereseaza alt soft.
Din pacate, vad ca IP Cam Viewer nu exista in Apple Store (e ceva in varianta lite dar nu te lasa sa faci mai nimic pana nu platesti) o sa verific cand ajung la un android.
Ma rog, deocamdata nici cardurile de 64 GB nu sunt pline, o sa vad ce mai fac cand ajung la tara.
Cam aceeasi problema am avut si eu: inregistrarile aproape imposibil de vizionat online... mda, pe sim cam esti captiv softului propietar. Chiar daca gasesti un dns bun (chiar si platit!), viteza va fi abjecta, ceva gen 0.1 fps! adica o poza la 10 secunde daca ai mai multe camere.  Pana la urma s-a rezolvat cu un dvr-nvr destul de securizat (intr-un dulap metalic sanatos, ideea e ca ulterior sa scot inregistrile pe stick sau daca intru in intrefata chiar remote sa-mi trimit mail sau mici si multe video ca le face avi direct...) plus sistem de alarma cu 2 sirene, firma paza si fibra venita la poarta. Exact in ordinea asta dar pe parcursul a vreo 5 ani cam asa a durat. Nu am avut decat un singur incident cu un betiv care a daramat gardul cu tractorul, l-au umflat instant baietii de paza...tot atunci am aflat de la politie cu un infractor prins de firma de paza are mult mai multe sanse sa ajunga la parnaie decat daca e prins de propietar.



 adip1962, on 04 februarie 2021 - 22:14, said:

Camerele sunt puse sa se vada, cumva si la intimidare.
Cica si daca sunt puse prea ostentativ iar ridica semne de intrebare gen "cam ce ar avea de ascuns de a pus camere?"...to tdin discutii cu politisti si agenti de paza am inteles ca daca unui spargator cat de cat profi i se pune pata pe o tinta nu prea exista nimic care sa-l opreasca, e doar o chestiune de timp. Deci ai grija ce lasi in casa ca sa nu-ti para rau, Doamne Fereste! Un geam, o usa, un tv mai vechi  sunt egale cu zero. Mai nou baietii taie curentul si fibra, bruiaza wif-ul ba si chiar gsm-ul iar in sirene baga spuma si le rezolva definitv... Inca am la router infipt stickul vodafone ca back=up la fibra, cel putin imi da alarma daca dorm baietii de la paza sau sunt plecati in alta parte, e si asta o manevra din parte ahotilor, sa declanseze alarma decoy in alta parte departe si paza sa plece acolo, pana vin altii lucrarea e gata.  Eu am camere vechi nu de astea smechere, imi trimit cate 6 poze de dinainte si dupa declansarea evenimentului. Aseara au dat unii cu artificii pe acolo, am vreo 500 poze bezna in mail...dar mai bine sa fie acolo si sa nu fie nevoie decat invers. A, schimb lunar cate un acumulator la ups-uri, am 12-14 cred.. zici ca-s din carton aceste baterii.

Edited by cristian_sen, 05 February 2021 - 14:33.


#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Oricum, nu-s convins si cred ca pot exista si alte software-uri care sa mearga cu aceste camere. Mai ales ca nu-s vreo firma...
In general sunt sanse mici, in special din cauza la ce am subliniat.
Ce sanse ai - am vazut ca stiu ONVIF - exista mai multe softuri care stiu protocolul asta si e posibil sa mearga - depinde ce versiune e si cat de bine e implementat. Daca erau de marca atunci era bine implementat.

In general e bien sa te feresti de produsele no-name - nu ai suport la ele, softuri proaste si de multe ori implementari proprii...
Sa stii ca multi au incercat. In final au inteles ca e bien sa lucreze cu o singura firma ( cunoscuta ) si sa foloseasca softul proprietar.

In cazul firmelor cunoscute nu ai dureri de cap - camerele au un cod - bagi codul in aplicatie si gata. Toate setarile se preiau automat, nu te mai chinui cu DNS dinamic - ca il face respectiva firma printr-un fel de cloud si stie la ce IP e camera si pe ce port sa o acceseze.

Quote

De intrat pe camera intri, dar cum o misti (stanga-dreapta, sus-jos)?
Din softul lor sau din browser - insa asta inseaman ca o folosesti intr-o aplicatie cu monitorizare permanenta - adica e un om care butoneaza la ea dupa cum e nevoie 24/24. Gen firma de paza.
Din ce vad la sepcificatii la tine astea se misca automat la detectarea miscarii.

Quote

Camerele sunt puse sa se vada, cumva si la intimidare.
Nu strica, dar atrag atentia. Vor fi primele atacate daca cineva ti-a pus gand rau.
Cand pui asa ceva de obicei dublezi cu camere ascunse.

#22
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Scuze de intarziere.
Am trebuit sa dau o fuga la tara, nu am apucat sa verific nimic, doar ca... la vederea mea, alarma nu a functionat! Adica nu am primit vreuna... Altfel, e frumos, ma incadreaza intr-un dreptunghi rosu, care se plimba cu mine. Ce sa zic, sunt flatat. Dar ar fi fost bine sa primesc o poza/video cu mine, ca si alarma. Nu a fost sa fie... Poate nu am setat bine...
@apocalipsul
Nu schimb camerele. Iar GDPR nu are aplicabilitate pe proprietatea mea. Sau a oricui. Mai ales in lipsa proprietarului...
@Cristian_sen
Eu sunt la inceput. Daca nu o sa gasesc un alt soft compatibil voi incerca direct. Am ce face la vara...
Ai dreptate. Firma de paza are intaietate in fata politistilor. Daca... nu esti de-al lor! Ma rog, eu nu sunt, dar stiu domeniul bine.
Din casa nu prea are ce fura. Poate tuica... Asta m-ar intrista. In rest, daca-mi ia tv-ul smart Samsung imi face un bine, ca-i cu Tizen (mare tampenie de sistem de operare...).
De backup inca nu se pune problema. La nimic. Si stiu foarte bine despre ce e vorba. Dar, daca raman fara curent seara am lampi cu gaz... Vechi. Si sobe...
@eiffel
Satul este destul de linistit, iar pe strada mea nu au fost vreodata spargeri. Cu toate acestea, s-au intors valorile in tara. Daca-mi vor sparge casa, sper sa nu gaseasca tuica...

In fine, camerele au ca scopuri principale:
- observarea vremii/pomilor/vitelor de vie.
- sa vad daca animalele vecinilor au rupt gardul si au intrat la mine (pana acum doar o manza si o vitica... - ale dracu', fiecare a rupt gardul in alta parte!)
- sa vad daca intra vreun vecin la mine. Asta nu se intampla de regula, dar mai sare cate-o gaina gardul si... sa vad cine l-a rupt. Ca trebuie sa-l repare...
- sa observ (asta cand nu am ce face) traseul pisicilor/cainilor intre curti. Magaritele astea de animale ridica plasa de gard sau sapa pe sub ea. Pe acolo intra si vulpile... Ca le e lene sa sara gardul...
- o sa mai vina o camera ce va observa livada. Ca sa vad daca au ajuns mistretii la mine si mi-au rupt gardul / intrat in curte. Acum se vede gardul din spatele livezii dar cand vor infrunzi pomii... Inca ma gandesc unde sa o pun.
Va asigur ca nu exagerez. Din fericire, pana acum ursii nu au coborat pana in sat.
Partea cu copierea inregistrarii / efractia este doar un bonus de care as vrea sa profit.

Edited by adip1962, 05 February 2021 - 17:39.


#23
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 21.08.2003
A, nu-mi aminti de animale, ca vecinatate am o pasune sau ma rog un lot liber folosit ca pasune de vecini, sa caut imagini sa vezi cum vitele mananca gardul. Pe bune, musca din el ca din paine. Dar oameni de treaba, simtiti de la tara, au inlocuit ulcelele stricate. Alte marimi, alte culori nu conteaza, se vede ca la curcubeu. Cateodata chiar eu ii rog sa bage capre  in curte sa niveleze iarba...unul e mai tortoman, vine cu cositoarea pe benzina sa ia iarba la animale dar am inteles ca a plecat din tara. Ursi, mistreti? Stai sa vezi cand  te ataca cartitele, numai scapi de ele neam, trebuie decopertata curtea cu tot cu ele si adus pamant nou cu pietris dedesubt si nici atunci nu e sigur ca nu vor reveni. Cu aricii e ok daca le lasi apa de baut, vin seara sau dimineata isi fac plinul si nu-i mai vezi dar cu cartitele...practic te musca de picior nu altceva. Deh probleme existentiale de oraseni, sa vezi cand vrei sa faci automatizari pe lumini sau termostat sa nu inghete centrala, alte alea...de aceea zic cat mai putine aplicatii ca la un moment dat nu mai stii care de unde e.
Cu ghedeperedeu vietii vezi sa nu iasa vecinu' mai castigat decat tine Posted Image  Frontal  portret doar daca iti intra in casa, nu stiu in rest ...ptr animale o camera de vanatoare pe stalp, sunt si modele cu alimentare solara si 3g, rezista saptamani alea mai smechere. Am uita sa zic ca ptr hotii de impuls, aia care fac 99% din spargeri si stricaciuni, nimic nu e mai eficient decat o placa pe gard cu numele firmei de paza ...dar aia o primesti  cand faci contract cu ei. Sau iti confectionezi una cat mai colorata cu vulturi si pistoale pe ea si neaparat cu security in nume, problema e sa nu sune cineva la numarul de acolo. Poati sa ti-l dai pe al tau si daca primesti multe inputuri de pe piata iti faci firma de paza, ai rezolvat o gramada de chestii.

Edited by cristian_sen, 05 February 2021 - 18:36.


#24
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,508
  • Înscris: 26.01.2014
eu la camera pe care o am cu iCSee, nu am posibilitatea/functia de a descarca video sau foto... dar pot vedea inregistrarile de pe card (16GB) cu pana la 4 zile in urma destul de fluent... portiunile cu alarma sunt rosii, pot scoate bifa si le vad doar pe alea.
dupa cum ti-am spus toti in cor, n-ai rezolvare Posted Image

#25
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
@Cristian_sen
Eu am pe o latura strada si pe celelalte 3, pasuni date de proprietari la altii. Asa ca... intelegi. Pur si simplu nu am cu cine ma certa.
Cartitele... am un razboi personal cu ele pe care-l pierd de 4 ani. Dar acum mi-am luat capcane...
Arici nu am mai vazut auzit de 2 ani. I-as vrea pe langa casa ca-s tare buni, dar... doar sa fur unul!
Chestia cu afisul e buna! O sa cer unul. Sau chiar doua! Am de unde!

@apocalipsul
ICsee trebuie sa-ti trimita alarma. Odata cu alarma trebuia sa trimita snapshot sau video cu ce-a observat.
Daca puteam copia nu mai deschideam topicul...

#26
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Tot jucandu-ma prin apple store, am descoperit si aplicatia anysee pro, perfect compatibila cu camerele mele.
E dezvoltata de aceiasi firma care a facut icsee si icsee pro, dar spre deosebire de primele, poate inregistra pe tel. in direct. Din pacate, din windows, nu am gasit-o pe Google Store folosind emulatorul BlueStacks.

#27
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am inceput sa o rezolv!
Pe langa aplicatiile mentionate, respectiv iCSee, iCSee Pro, AnySee, AneSee Pro, am identificat si XMEye si XMEye Pro (sunt facute de alt dezvoltator). Toate sunt perfect compatibile cu camerele mele, dandu-mi acces la toate functiile. Folosesc acelasi cloud (pentru ca m-am conectat cu user/password) de acasa.
Dintre acestea ultima este aleasa. Inca nu i-am gasit toate facilitatile, dar pana acum, concluziile sunt pozitive:
- inregistrarea (audio/video) doar a alarmelor
- copierea oricarui fisier inregistrat, indiferent de cand este inregistrat (sa nu fie suprascris). Din pacate trebuie copiat fisier cu fisier. Cum l-am lasat by default, fiecare fisier are 5 minute. Copierea unui fisier a durat mult sub un minut si i-am verificat deschiderea din aplicatie. Acum sa vad cum il copiez in alta parte...
- o interfata super, mult deasupra lui icsee sau a celorlalte.
Ce nu sunt inca lamurit este codecul. XMEye foloseste H.264, restul H265x. Nu stiu care-i diferenta intre ele. O sa caut pe net. Dar daca H264 a deschis un fisier H265x nu-mi fac probleme.
Dar mai am de butonat. Intai trebuie sa sterg toate restul aplicatiilor... sa nu intre in conflict cumva.
PS. Aplicatiile de mai sus sunt din Apple Store, nu am verificat in Google Store.
Deci, se poate!

Edited by adip1962, 06 February 2021 - 20:44.


#28
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu mai pot edita.
Se pot copia toate fisierele inregistrate sau cele pe care le selectati.
Se poate seta formatul de data/ora dupa standardul romanesc

#29
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am mai gasit si alte aplicatii, respectiv: GoodEye, JFEye.
Acum indiferent ca se numesc Icsee, AnySee, XmEye, Good Eye etc., am observat urmatoarele:
- folosesc aceleasi servere/cloud. Dar autentificarea se poate face si local. Dar daca nu am facut-o cand trebuia...
- pe android, toate aplicatiile sunt facute de o persoana, pe iOS de o persoana si o firma. Probbail este acelasi lucru
- majoritatea aplicatiilor au functii similare, dar unele au un plus (stergerea fisirelor inregistrate pe SD, formatare SD, stergerea alarmelor etc.)
Ca sa poti administra complet camerele de tipul asta trebuie sa instalezi 2 aplicatii:
1. AnySee
- Poate sterge mesajele si alarmele primite
- Poate formata SD-ul
- Are senzor G
2. XMEye
- Are PTZ
- Poti copia orice fisier inregistrat (video sau audio).
In concluzie, nu am reusit sa gasesc o singura aplicatie care sa administreze camerele.
Dar, cautarea si verificarea s-a facut de la 100 km departare de camere. Cand voi avea timp si voi fi langa ele, voi reseta totul si voi incerca alte aplicatii.
De asemenea, voi cauta o cale de a efectua inregistrarea la distanta si nu la locul camerelor.

Edited by adip1962, 08 February 2021 - 16:08.


#30
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Mai adaug o aplicatie, The Eyes.
In concluzie, urmatoarele aplicatii sunt compatibile:
- iCSee / iCSee pro
- AnySee / AnySee pro
- Good Eye
- JFEye
- XmEye / XmEye pro
- The Eyes.

Edited by adip1962, 01 April 2021 - 15:01.


#31
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Initiator:
Crezi ca esti primul client care doreste sa poata folosi o marca/model cu o alta marca/model fara probleme indiferent ca este vorba de camere video sau orice pocnitoare electronica ?
Nu, nu esti primul... la asta se refera standardizarea indiferent ca este vorba de hardware (ex. port date) sau software (la nivel de protocol).
Daca vrei sa poti conecta astfel de echipamente intre ele fara probleme in primul rand invata care sunt standardele si protocoalele deschise si apoi cumperi echipamente compatibile cu standardul/protocolul respectiv indiferent de marca/model.
Daca cauti doar software de NVR gratuit gasesti mai multe variante gratuite care sa suporte protocoale multiple... eu iti recomand Zoneminder.

#32
woodyteo

woodyteo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 27.10.2009
Eu am achiziționat de curând o cameră BabyToy IC-A2. Pe telefon cu android o pot conecta prin intermediul aplicației ICSee, dar pentru PC nu am reușit să găsesc o aplicație care să fie cât de cât compatibilă (ori nu merge PTZ, ori nu se vede la rezoluția camerei, ori nu înregistrează). Pe site-ul magazinului de unde am luat-o zice că ar rula și pe PC ,dar nu dă nici o aplicație. Am întrebat ce aplicație se poate folosi și de unde se poare descărca, dar bineînțeles că nu au dat nici un răspuns. Dacă nu găsesc nimic o trimit înapoi.

#33
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Foloseste un emulator de android gen blue stacks.

#34
woodyteo

woodyteo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 27.10.2009

View Postadip1962, on 17 noiembrie 2021 - 07:45, said:

Foloseste un emulator de android gen blue stacks.
Parcă nu ași folosi un emulator, tot mai bună e o aplicație dedicată. Poate mai are cineva o cameră BabyToy IC-A2 și a reușit să o conecteze la PC.

Edited by woodyteo, 17 November 2021 - 16:14.


#35
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu exista asa ceva.
Poti folosi o versiune veche de Internet Explorer, dar nu merita mereu. Citeste in spate...

#36
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 woodyteo, on 17 noiembrie 2021 - 16:12, said:

Parcă nu ași folosi un emulator, tot mai bună e o aplicație dedicată. Poate mai are cineva o cameră BabyToy IC-A2 și a reușit să o conecteze la PC.
Intre timp se pare ca s-a rezolvat. Nu am verificat solutia insa. Vezi aici: https://icseeapp.com/icsee-for-pc/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate