Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 

Cat platiti caldura ?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#37
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,659
  • Înscris: 25.04.2007

 _R_A_D_U, on 04 februarie 2021 - 10:51, said:

Eu aș zice că te obișnuiești cu ideea... și după vreo 3 ani jumate parcă văd că-l votezi iar. Dacă nu mă înșel nu erai mulțumit nici de moldoveancă... Ghinion!


Omul e matematician... La vară, pe la 40*C, va face media cu cât aveți în apartamente acum și va ieși onorabil. Parcă-l și văd cum iese pe post cu privirea aia tâmpă și vă face ca la nufărul...
Radule, din contra, omul era pro firea si impotriva lui Nicusor inca dinainte de alegeri. Acuma ori e Karma cea care il loveste, ori doar trolleaza din lipsa de activitate.

#38
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,654
  • Înscris: 30.08.2017
Tot sector 4, 300 ron gazele luna trecuta, casa 190mp.

#39
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,398
  • Înscris: 11.08.2003
Bucuresti, Crangasi, Decembrie:
2 camere: 107
3 camere: 128
Bloc reabilitat, calorifere cand mai reci, cand mai caldute (n-au fost calde pana acum :) ), fara incalzire suplimentara, in casa.. decent.

#40
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 Cousteau, on 04 februarie 2021 - 10:47, said:

Dar de curiozitate, ce temperatura ai totusi in camere?
Esti cumva la ultimul etaj
ultimul etaj nu sunt pe colt
nu stiu ce temperatura dar e frig, nu mai pot sta in plantaloni scurti si tricou, daca stau in tricou dardai de frig
Trebuie sa ma imbrac binisor

#41
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,654
  • Înscris: 30.08.2017

 Neaceasca85, on 04 februarie 2021 - 10:31, said:

In lunile geroase urca pana la 800 lei, vila e mare, atat consuma pentru 20-21 C.

A mea e izolata cu 5 cm.

In ultimele doua ierni nu prea au mai existat "luni geroase"

 mcd2020, on 04 februarie 2021 - 10:12, said:

Cred ca solutia pentru multi ar fi sa se debranseze,si sa treaca la centrale pe gaz metan.Dar nu stiu daca legal se mai pot debransa.

Asta e solutia, dar a avut grija statul sa faca acest proces extrem de complicat.

#42
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,196
  • Înscris: 15.05.2008
gata cu subiectele de lauda la cat de putin se platea caldura in capitala,s-a intors roata
compensati acum cand plateati putin si gafaiati de caldura

#43
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Sector 6, 3 camere, bloc izolat : 230 lei - 23grade ziua si 21 noaptea.  DAR cu centrala termica in condensatie Posted Image
Cand era ger, acum cativa ani plateam in jur de 300 lei dar era f cald in casa; + apa calda in banii astia.

Edited by mannyx92, 04 February 2021 - 11:03.


#44
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,734
  • Înscris: 23.04.2007

 GlCA_Contras, on 04 februarie 2021 - 10:24, said:

Topic de troleala pe ND... se poate inchide
Unde sa-l inchida pe ND ?

#45
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,480
  • Înscris: 24.02.2017

 zzhunt, on 04 februarie 2021 - 09:43, said:

Nu stiu frate, deja m-am saturat de acest nicusor.
in noiembrie am avut ceva caldura, din decembrie s-a stricat treaba rau.
Acum tot incerc sa aerisesc caloriferele in dormitoare dar nu se incalzesc deloc.


Da-l dreacu pe Nicusor. Nu are el nici o treaba ca tevile sunt vechi de 30+ ani ... iar aia de dinainte si-au bagat pewla in tot ce inseamna investitii.

Tu nu ai auzit de calorifere electrice ? Baga din alea si macar stai in confort.

#46
CeapaIndustries

CeapaIndustries

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 20.01.2016
Imi da o lacrima cand vad cat platiti cate unii pe aici, 200 de lei ?!?!
Eu o sa dau exemplu 3 apartamente in Craiova:
- 3 camere 3 persoane, 600 lei
- 2 camere 3 persoane, 500 lei
- 3 camere 3 persoane, 700 lei
// in cartiere diferite si niciun apartament mai mare de 55mp //
// caldura de stai cu geamurile deschise //
Vara e cam 150 intretinerea, deci ... da ...

Edited by CeapaIndustries, 04 February 2021 - 11:15.


#47
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,762
  • Înscris: 12.09.2015
Mucusor ,pentru simplu fapt ca a mintit cu nerusinare inaintea alegerilor ca va rezolva problema cu caldura ,ar trebui sa-si dea frumusel demisia.A ajuns primar pe promisiunea de a rezolva problema oamenilor ce mor de frig prin apartamente.Nu are rost sa zic cam ce ar fi patit prin alte tari. Eu locuiesc in alt oras(prin centrul tarii) dar la noi lumea s-a debransat de la CET cand au inceput sa fie probleme si apartamentele sau blocurile  au centrale propri .Cat gaz consumi atat platesti.

#48
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

 PiticVerde, on 04 februarie 2021 - 11:12, said:

Mucusor ,pentru simplu fapt ca a mintit cu nerusinare inaintea alegerilor ca va rezolva problema cu caldura ,ar trebui sa-si dea frumusel demisia.A ajuns primar pe promisiunea de a rezolva problema oamenilor ce mor de frig prin apartamente.Nu are rost sa zic cam ce ar fi patit prin alte tari. Eu locuiesc in alt oras(prin centrul tarii) dar la noi lumea s-a debransat de la CET cand au inceput sa fie probleme si apartamentele sau blocurile  au centrale propri .Cat gaz consumi atat platesti.

Ma voi sunteti i......i? Cum ati vrea sa rezolve Nicusor in cateva luni probleme nerezolvate de zeci de ani si agravate de Firea?
Ma mir ca aveti drept de vot si cont pe SP...sincer. Chiar n-aveti logica si verticalitate absolut deloc?

 vali, on 04 februarie 2021 - 10:36, said:

ai dreptate, a promis căldură și nu s-a ținut de cuvânt. când o să dea căldură, la vară?!
Un nenorocit Nicusor asta...

Edited by mannyx92, 04 February 2021 - 11:16.


#49
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 PiticVerde, on 04 februarie 2021 - 11:12, said:

Mucusor ,pentru simplu fapt ca a mintit cu nerusinare inaintea alegerilor ca va rezolva problema cu caldura ,ar trebui sa-si dea frumusel demisia.A ajuns primar pe promisiunea de a rezolva problema oamenilor ce mor de frig prin apartamente.Nu are rost sa zic cam ce ar fi patit prin alte tari. Eu locuiesc in alt oras(prin centrul tarii) dar la noi lumea s-a debransat de la CET cand au inceput sa fie probleme si apartamentele sau blocurile  au centrale propri .Cat gaz consumi atat platesti.

eu nu cer nici o demisie.
Stiu ca nu se poate schimba tevile in 3 luni
Eu atata vreau o repet din nou

Nu e caldura sa nu am de plata.
E foarte simplu.

La robineti e mai simpla treaba, nu e apa calda nu dau drumul , nu consum nu platesc.

#50
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,977
  • Înscris: 14.10.2008
La apa calda treci apa rece prin apometru ca sa vina cea calda.

#51
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

 _R_A_D_U, on 04 februarie 2021 - 10:51, said:

Eu aș zice că te obișnuiești cu ideea... și după vreo 3 ani jumate parcă văd că-l votezi iar. Dacă nu mă înșel nu erai mulțumit nici de moldoveancă... Ghinion!
Omul e matematician... La vară, pe la 40*C, va face media cu cât aveți în apartamente acum și va ieși onorabil. Parcă-l și văd cum iese pe post cu privirea aia tâmpă și vă face ca la nufărul...
Altul...Fratilor dar voi credeati ca e un robinet oprit pe undeva de Firea si acum Nicusor se duce frumos si-l deschide si gata aveti toti caldura?
Voi chiar nu intelegeti problema de ansamblu?

#52
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,659
  • Înscris: 25.04.2007

 Cousteau, on 04 februarie 2021 - 10:47, said:

......
Esti cumva la ultimul etaj si pe colt iar vecinul de sub tine si-a izolat tavanul? Cunosc un astfel de caz, o cunostinta apropiata, dar si acolo tot sunt maxim 20-21 grade si minim cand se plange...mai frig in tot cazul.
In cazul pomenit de mine mai sus, contribuie la disconfortul locatarilor si echipa manageriala a asociatiei. Presedintele, cenzorul si vreo 2-3 din comitet s-au debransat de mai multi ani si au centrala de apartment. Administratorul e din alt cartier, o cunostinta a preedintelui, platit cu 2500 lei pe luna dar care nu face nimic, absolut nimic, nu a mai vrut nici sa vina odata pe luna s incaseze banii pe motiv de pandemie, pana nu a iesit scandal.
Nu s-a inlocuit nimic in blocul ala, coloanele de caldura sunt cele antice de pe vremea impuscatului, or avea cel putin 50 ani. Banuiesc ca la fel si cele de apa, nu le-am vazut fiind mascate. Presedintele nu vrea sa dea curs cererii locatarilor de a innoi reteaua de caldura ca nu il intereseaza personal (avand centrala proprie) si, banuiesc eu, neavand interesul sa se bage si pe el si gasca lui la cheltuieli suplimentare la intretinere, cu aceasta investitie.
Acuma sa vedeti "minune": cunostinta asta care imi spune toate astea si la care am fost in vizita si am vazut ca nu minte, are un fiu ce sta in blocul de peste strada, vizavis de ea, e drept ca la etajul 5 din 8 si nu pe colt, dar are caldura de peste 26 grade, il vede uneori ca sta si in chiloti. Insa acolo e schimbata toata tevaria, caloriferele sunt din aluminiu cu robinet termostatat si presedintele se ocupa de problemele locatarilor. La fel ca si la mine in bloc. Deci cauzele lipsei caldurii pot fi mai multe decat ne inchipuim la repezeala.

#53
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 zzhunt, on 04 februarie 2021 - 11:18, said:

Nu e caldura sa nu am de plata.
E foarte simplu.

Aveti sau nu aveti gigacalorimetru pe bloc? M-as indoi sa nu aveti pentru ca erati obligati sa aveti, de ani de zile!
Platesti cota parte din cata caldura consuma tot blocul, deci n-ai cum sa spui ca "n-am caldura, nu platesc"!
Ca sa nu platesti nimic, trebuie ca gigacalorimetrul sa inregistreze ZERO consum in fiecare luna sau sa te lase vecinii doar pe tine sa nu platesti nimic! I-ai intrebat daca-s de acord, ca asa-i "la comun"? Posted Image
Deci, n-are nicio treba Nicusor cu felul in care asociatia imparte cheltuielile, ii problema care tine doar de asociatia voastra si de hotararile pe care le ia!

Edited by gabyxm, 04 February 2021 - 11:52.


#54
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 zzhunt, on 04 februarie 2021 - 09:43, said:

Nu stiu frate, deja m-am saturat de acest nicusor.
in noiembrie am avut ceva caldura, din decembrie s-a stricat treaba rau.
Acum tot incerc sa aerisesc caloriferele in dormitoare dar nu se incalzesc deloc.

da-o naibi de treaba, de ce sa platesc 200 lei pe ceva ce nu am


Am vorbit si cu vecini de la parter chiar azi dimineata, nici ei nu prea au caldura
Mama avea aceeasi problema, caloriferele fiind de fonta si destul de vechi. A tot aerisit si fara rezultat. Pana la urma le-a inlocuit. Calorifele vechi erau pline de rugina si de aceea nu trecea apa prin ele.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate