Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 

Cat platiti caldura ?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#19
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 15.05.2010
Crangasi, 3 camere, caldura lipsa, 80 lei pe luna decembrie.
Aceeasi zona, cateva blocuri distanta, tot 3 camere, 130 lei

Edited by pupama, 04 February 2021 - 10:09.


#20
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,439
  • Înscris: 06.02.2008

View Postzzhunt, on 04 februarie 2021 - 09:43, said:

Nu stiu frate, deja m-am saturat de acest nicusor.

Ai și găsit vinovatul. Păi, aici e ca la cancer. Ați lăsat orașul 30 de ani pe mâna escrocilor și corupților, cancerul a metastazat. Întrebarea nu e dacă mai duceți mortul la groapă ci când.
Mi-a venit ultima factură la gaz 200 de lei, la 73 mp suprafață, cu 23 de grade că am copil de 5 luni. Și asta deși m-a pus dracu să nu-mi pun calorifere în cele două balcoane pline de geamuri și pe care le încălzesc ținând ușile deschise la camere. Într-unul din ele am frigiderul și nu vreau să scadă temperatura sub zece grade, să nu aibă probleme. Acolo am mari pierderi de căldură, că e termopan simplu cu două foi și fără alte tratamente.

#21
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,275
  • Înscris: 14.11.2006

View PostLunaCrystal, on 04 februarie 2021 - 09:57, said:

Am încălzire doar electrica. Ma costa sub 50 de lei/iarna deoarece nu sunt friguros + ca îmi place și sa călătoresc + activități pe afara mult timp, iar când sunt plecat nu folosesc încălzire acasă.
Centrala electrica sau panouri radiante/convectoare?

#22
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Cred ca solutia pentru multi ar fi sa se debranseze,si sa treaca la centrale pe gaz metan.Dar nu stiu daca legal se mai pot debransa.

#23
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,958
  • Înscris: 14.10.2008
In medie 500 lei la casa (mare) in Slatina.

#24
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,823
  • Înscris: 21.03.2020
Topic de troleala pe ND... se poate inchide

#25
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,275
  • Înscris: 14.11.2006

View PostNeaceasca85, on 04 februarie 2021 - 10:17, said:

In medie 500 lei la casa (mare) in Slatina.
Cam atat platesc si eu (casa izolata prost - zapada de 5 cm, 120 mp, geamuri termopan, pod "izolat" cu extrudata de 2 cm - doar am intins-o pe tavan, nu am lipit-o cu adeziv, 8 calorifere). Initiatorul cred ca se refera la incalzirea centralizata.

#26
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View Postpupama, on 04 februarie 2021 - 10:09, said:

Crangasi, 3 camere, caldura lipsa, 80 lei pe luna decembrie.
acceptabil, dar tot e mult daca nu ai avut chiar deloc caldura

#27
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,958
  • Înscris: 14.10.2008

View Postflorinbad, on 04 februarie 2021 - 10:26, said:

Cam atat platesc si eu (casa izolata prost - zapada de 5 cm, 120 mp, geamuri termopan, pod "izolat" cu extrudata de 2 cm - doar am intins-o pe tavan, nu am lipit-o cu adeziv, 8 calorifere). Initiatorul cred ca se refera la incalzirea centralizata.
Eu inteleg prin titlu caldura in general. Slatina nu are termoficare, a avut de forma pana in 2000, nu functiona si cat am stat la bloc pana in 2000 m-am incalzit electric.

In lunile geroase urca pana la 800 lei, vila e mare, atat consuma pentru 20-21 C.

A mea e izolata cu 5 cm.

#28
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,657
  • Înscris: 25.04.2007

View Postspooky51, on 04 februarie 2021 - 10:01, said:

Ultima factura din decembrie 180 lei, 2 camere 30 mp, temperatura in apartament 27 grade cu geamurile lasate batant. Este al doilea sezon in care mergem asa la pausal, ma gandesc serios sa reduc la jumatate sarcina termica instalata montand calorifere mai mici, s-ar amortiza teoretic intr-un sezon.
Sau poti monta robinet cu termostat si il deschizi cat iti convine.

View Postzzhunt, on 04 februarie 2021 - 10:02, said:

sa nu ma puna sa platesc pt ceva ce nu am.

aia vreau si nimic mai mult.

am caldura platesc, nu am caldura sa nu platesc
Daca toti, absolut toti proprietarii de pe scara sunteti de parerea asta, puteti inchide complet robinetii de tur si retur generali din subsol si nu mai platiti nimic dar scapa cine poate cu ce poate din iarna asta. Daca insa un singur proprietar se opune, nu puteti sa o faceti.

edit: Eu am 170 si ceva de lei pe decembrie, cam 25 grade in toata casa de 3 camere 2 bai, cca 70 si ceva mp. Daca as fi singur as putea sta si in chiloti, nu in pantalon scurt si tricou ca acum. Aerisesc de doua ori pe zi zeci de minute bune. Bloc ne"anvelopat" cu polistiren dar construit mai bine de neaceasca.

Edited by Cousteau, 04 February 2021 - 10:41.


#29
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,895
  • Înscris: 03.12.2001

View Postzzhunt, on 04 februarie 2021 - 09:43, said:

Nu stiu frate, deja m-am saturat de acest nicusor.

ai dreptate, a promis căldură și nu s-a ținut de cuvânt. când o să dea căldură, la vară?!

#30
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View PostCousteau, on 04 februarie 2021 - 10:32, said:

Daca toti, absolut toti proprietarii de pe scara sunteti de parerea asta, puteti inchide complet robinetii de tur si retur generali din subsol si scapa cine poate cu ce poate din iarna asta. Daca insa un singur proprietar se opune, nu puteti sa o faceti.
daca ar fi dupa mine as inchide dar unii nu vor.
Se multumesc si cu ele asa cali cum sunt

Dar sunt prieten cu unii de la ultima scara, mai ne intalnim jos la masini si vorbim.
La ei s-au debransat cativa tot asa ca nu aveau caldura.

Multi se multumesc si cu foarte putin si nu comenteaza la cat au de plata

#31
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,610
  • Înscris: 16.03.2008
215 lei pe noiembrie intretinerea totala, caldura e pe la 120 lei, 3 camere, 2 persoane, TEB, intre 22 si 26C in apartament. Si acum apa calda si caldura sunt in parametrii normali (apa fierbinte).

#32
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View Postvali, on 04 februarie 2021 - 10:36, said:

ai dreptate, a promis căldură și nu s-a ținut de cuvânt. când o să dea căldură, la vară?!

eu nu cer caldura! inteleg ca e o problema cu tevile radet, stiu ca exista problema
Eu cer sa nu platesc ce nu am.

Edited by zzhunt, 04 February 2021 - 10:41.


#33
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,176
  • Înscris: 30.07.2006
400 lei , gazele.
Centrala merge permanent.
Nu am termostat.

Edited by marius.bunu, 04 February 2021 - 10:44.


#34
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 24.11.2002
@zzhunt Repartitoare sunt aparatele ce le cauti cu gigacalorimetre montante la fiecare scara. Atunci sa impart cheltuielile corespunzator intre vecini.
Sau centrala termica pe gaz sau electrica, cat consumi, atat platesti.

#35
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,657
  • Înscris: 25.04.2007

View Postzzhunt, on 04 februarie 2021 - 10:40, said:

eu nu cer caldura! inteleg ca e o problema cu tevile radet, stiu ca exista problema
Eu cer sa nu platesc ce nu am.
Dar de curiozitate, ce temperatura ai totusi in camere? Ca ar putea fi 5-10 grade daca nu ati avea deloc caldura si in functie de tipul zidurilor exterioare.
Esti cumva la ultimul etaj si pe colt iar vecinul de sub tine si-a izolat tavanul? Cunosc un astfel de caz, o cunostinta apropiata, dar si acolo tot sunt maxim 20-21 grade si minim cand se plange...mai frig in tot cazul.

Edited by Cousteau, 04 February 2021 - 10:51.


#36
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 16.10.2018

View Postzzhunt, on 04 februarie 2021 - 09:43, said:

Nu stiu frate, deja m-am saturat de acest nicusor.
...
Eu aș zice că te obișnuiești cu ideea... și după vreo 3 ani jumate parcă văd că-l votezi iar. Dacă nu mă înșel nu erai mulțumit nici de moldoveancă... Ghinion!

View Postvali, on 04 februarie 2021 - 10:36, said:

ai dreptate, a promis căldură și nu s-a ținut de cuvânt. când o să dea căldură, la vară?!
Omul e matematician... La vară, pe la 40*C, va face media cu cât aveți în apartamente acum și va ieși onorabil. Parcă-l și văd cum iese pe post cu privirea aia tâmpă și vă face ca la nufărul...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate