Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Bancile cu cele mai mari dobanzi lunare la depozite

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
smirdara

smirdara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 15.07.2006
Buna ziua, am o rugaminte,


Am 59 ani si nu ma pricep ...pana acum am inchiriat apartamentul dar as vrea sa il vand cu 35.000 Euro.

As vrea sa depun 30.000 Euro in banca pe o perioada de 1-cativa ani, primind dobanda lunara.Oare la care banca au dobanzile cele mai mari? Sper sa gasesc ceva echivalent cu chiria....Am cautat pe www.conso.ro si pe www.expertulbanilor.ro dar vad acolo banci cam necunoscute, nu stiu care este credibilitatea lor...

Sau as putea da nepotului meu din Anglia banii sa ii depuna pe numele  lui si sa primesc in cont dobanda lunara.Oare cum as putea afla ce oferte au ei?

Va rog sa ma asistati sa gasesc rezolvarea optima.

#2
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,510
  • Înscris: 26.01.2014
nu exista ce vrei tu
pui 100€ in depozit in banca si dupa un an abia daca mai scoti vreo 92...
sunt comisioane de administrare, impozit pe dobanzi si cel mai important, comisioane de retragere!
mai e rata imflatiei si pierderea la cursul de schimb
depozitul bancar nu doar ca nu-ti aduce bani, ti-i si imputineaza
banca nu are nevoie de banii tai, ii are ea pe ai ei, tu ca sa-ti tina banii in siguranta, platesti!

Edited by apocalipsul, 03 February 2021 - 21:57.


#3
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 11.08.2003
Lasa-l la inchiriat, nu-l vinde.

#4
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 30.12.2012
La banca risti sa iei mai putin decat ai pus. Incearca la tilturile de stat in lei sau euro. Dobanda este mai mare si neimpozabila. Asta daca te incanta sa imprumuti statul...

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu-l vinde inca, parerea mea.

#6
mariustm32

mariustm32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 10.11.2015
Pastreaza apartamentul. Nu stiu de ce cred ca o sa-ti para rau mai tarziu ca l-ai dat acum. Daca nu ai nevoie de bani pentru cazuri speciale, lasa-l acolo.

#7
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
Dobanda echivalenta cu chiria? Niciodata si nicaieri.
In lei poti gasi dobanzi de 3-4% / an, ceea ce inseamna undeva in jur de 1000E / an, dar pierzi la diferenta de curs.

Cu nepotul nu m-as lega la cap in locul tau si oricum nicaieri nu sunt dobanzi cu mult mai mari decat la noi, incat sa merite.


De la o varsta incolo, in cazul in care nu ai cui/nu vrei sa lasi avere, eu consider ca merita sa vinzi in loc sa inchiriezi.
Cat sa fie chiria la un apartament de 35000 E? 200E? Inseamna 15 ani. Daca mai luam in calcul si reparatii, impozit, etc. inseamna ca poti lua acum ce poti lua de-a lungul a 20 de ani (cand initiatorul ar avea 80, multi inainte). Parca mai bine te folosesti de bani acum decat la 80 de ani.

Edited by Alice, 03 February 2021 - 22:20.


#8
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,415
  • Înscris: 07.05.2018
Cred ca dobanda e undeva la 0.01% pentru depozit in euro.
In cazul tau, faci undeva la 3 euro profit.

#9
smirdara

smirdara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 15.07.2006

Quote

La banca risti sa iei mai putin decat ai pus. Incearca la tilturile de stat in lei sau euro. Dobanda este mai mare si neimpozabila. Asta daca te incanta sa imprumuti statul...

numerci,

https://mfinante.gov...-de-stat-tezaur

Se pare ca s-au putut cumpăra doar pana in 25 ian.....de fapt nici nu stiu ce-s alea Posted Image Încerc sa ma documentez, fiindca am nevoie de bani pentru sanatate.


Quote

De la o varsta incolo, in cazul in care nu ai cui/nu vrei sa lasi avere, eu consider ca merita sa vinzi in loc sa inchiriezi.
Cat sa fie chiria la un apartament de 35000 E? 200E? Inseamna 15 ani. Daca mai luam in calcul si reparatii, impozit, etc. inseamna ca poti lua acum ce poti lua de-a lungul a 20 de ani (cand initiatorul ar avea 80, multi inainte). Parca mai bine te folosesti de bani acum decat la 80 de ani.

Cred ca ai dreptate, Alice Posted Image

Edited by smirdara, 03 February 2021 - 22:30.


#10
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Dobanda e ghimpe!  la orice banca sau fond.  Sau depui la ceva cartel latin din americi.  Sezi bland ,tine casa si nepotu sa-si faca drumul lui in viata.  Iti urez vacanta placuta unde alegi.

#11
smirdara

smirdara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 15.07.2006
Am uitat sa va spun ca asta e singura mea sursa de venit, doar peste 3 ani ma pot pensiona... asa ca cred ca totusi o sa-l vand, neavand incotro.


Ii depun in Lei si gata! Dar care o fi banca cea mai buna?


Multumesc tuturor Posted Image

Edited by smirdara, 03 February 2021 - 22:59.


#12
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
Daca nu ai alt venit, vinde apartamentul, pastreaza o suma (sa zicem 5000 de euro) in contul curent si restul depune-i la banca. Din aia 5000 traiesti pana iesi la pensie, si iti mai ramane si o rezerva bunicica just in case.

#13
atomcat

atomcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 28.03.2011
Vezi aici: https://www.conso.ro/compara/depozite. Mai incearca sa si negociezi - la unele se poate si mai primesti 0.1% in plus.
Tbi este banca bulgara, restul sunt garantate de statul roman/. Nu ca asta ar inseamna mare lucru (din experienta istoriei ultimilor 70 de ani).

#14
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 30.12.2012

View Postsmirdara, on 03 februarie 2021 - 22:26, said:

Se pare ca s-au putut cumpăra doar pana in 25 ian.....de fapt nici nu stiu ce-s alea Posted Image Încerc sa ma documentez, fiindca am nevoie de bani pentru sanatate.
Se imprumuta de cateva ori pe an, nu este ceva ce se poate face in fiecare zi. Dar nici din dobanda asta nu vei putea trai sau sa scoti mai mult decat din chirie. In cel mai bun caz iti acopera devalorizarea prin inflatie.

#15
smirdara

smirdara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 15.07.2006
Nu pot sa cred...am calculat la Banca Transilvania


https://www.bancatra...onomii/dobanzi/


Am calculat 30.000 Euro, adica


146139.0000 Lei..............100%
x.......................................0.70%

x= 1022,973 Lei anual adica impartit la 12 ..... 85,24775 Lei lunar Posted Image ?   De peste 10x mai mica decat chiria?

Si atunci? Banii la saltea  Posted Image ?


Quote

Daca nu ai alt venit, vinde apartamentul, pastreaza o suma (sa zicem 5000 de euro) in contul curent si restul depune-i la banca. Din aia 5000 traiesti pana iesi la pensie, si iti mai ramane si o rezerva bunicica just in case.

pufonel,

Asa o sa fac, mersi   Posted Image

Edited by smirdara, 03 February 2021 - 23:44.


#16
atomcat

atomcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 28.03.2011
Cum naiba calculezi. Repet: foloseste https://www.conso.ro...ara/depozite/da

ai asa: 146200 lei pe 12 luni. Dobanda bruta=3.4%/an la OTP bank. Suma acumulata =150.673,7 RON

Aceeasxi suma, daca vrei la B Transilvania =  Rata dobanzii 1,75% >> Suma acumulata 148.502,7 RON

#17
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
@smirdara, la unele banci dau dobanda ceva mai mare pentru depozitele facute din aplicatie sau online. Daca te pricepi cat de cat, merita sa incerci. De ex. eu am facut depozit la Transilvania din aplicatie in noiembrie anul trecut si am dobanda de 2.5% la depozitul pe un an.

De asemenea, pune depozitul pe o perioada mai mare (cel putin 12 luni) si cu capitalizare (daica dobanda ajunge in depozit pentru urmatoarea perioada). Asa esti cel mai castigat.

Si nu schimba euro on lei la banca, mergi la casele de schimb, au preturi mai bune.

#18
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 24.12.2010
s-a uitat la BT la contul de economii apoi a impartit suma la 12 sa vada echivalentul cu ce ia pe chirie lunar..

in alta ordine de idei, la sume mici n-are rost sa te incurci cu bancile. tocmai ce aproape toate bancile au scazut dobanzile, la BT din 4 acum e 2%, cec din 4 acum e 3.1%. in speta mai e TBI cu 4.2% pe 15 luni.

daca totusi vrei sa te incurci cu bancile, ai putea merge pe titluri de stat care au dobanda neimpozabila si ceva mai mare. emisiunile sunt destul de dese dar e totul in functie de cum vrea ministrul finantelor

inca ceva, dobanzile expuse sunt pe an, daca doresti sa primesti dobanda lunar, o sa iesi mult mai putin, undeva la 0.5%

sfatul meu: lasa chiria sa curga in continuare.  daca exista motive de sanatate la mijloc si trebuie rezolvate, nu te mai intereseaza nici chirie nici dobanda. baga parnos sa te faci bine si apoi mai vezi dupa ce faci

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate